Jump to content

Sony Xperia Tipo / Tipo dual


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερει κανεις αν θα αναβαθμιστει και σε jelly bean?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

ειχες καποιο νεοτερο??

 

Εγω στην δικια μου περιπτωση παρολο που μου εδωσαν καινουριο, το προβλημα παραμενει.... Μετα απο λιγο ο συνομιλητης μου ακουει τη φωνη του!!!

 

Κανεις δεν το εχει παρατηρησει απο κανενα τεστ??

 

 

EDIT

ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΛΟ

 

 

Χαμήλωσε την ένταση του ακουστικού σου αν την έχεις τέρμα... :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Κ εγώ μόλις το πήρα. Ξέρει κάποιος ποση ώρα θέλει για πλήρη φόρτιση η μπαταρία πριν τη πρώτη χρήση; Στο εγχειρίδιο δε βρήκα κάτι σχετικό. Το έχω γύρω στις 3 ώρες τώρα και το λαμπάκι είναι πράσινο σημαίνει ότι είναι εντάξει; Έχει βρεί κάποιος καμιά ειδική θήκη γιαυτο το κινητό; Είναι πολυ ελαφρύ και φοβάμαι στη πτώση μη γρατζουνιστεί ή σπάσει τίποτα. Κατα τα άλλα είναι πολύ όμορφο. :)
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν θα αναβαθμιστει και σε jelly bean?

 

Απο Ιανουαριο θα ξεκινησει η Σονυ σταδιακα την αναβαθμιση των μοντελων του 2012 σε Jelly Bean.

Εγινε αναφορα για τρια μοντελα στην αρχη(δεν θυμαμαι ποια ακριβως), και επονται τα υπολοιπα.

(Για τα μοντελα του 2011 δεν θα βγαλει αναβαθμισεις σε jelly bean, μεσα απο το site, καθως θεωρει οτι δεν θα δουλεψουν καλα με αυτο το λογισμικο)

XPERIA NEO V

SONY TIPO DUAL

MOTOROLA XT311

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια η αποκριση της οθονης ειναι χαλια. Ωρες ωρες ειναι χειροτερη απο τη resistive που ειχα.....
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Φορτιστης αυτοκτονησε!

 

εκανα την 1η φορτιση μεσω USB απο το pc. Πηγα να κανω την 2η με το τροφοδοτικο και σε ενα λεπτο ακουσα ενα "παφ" και σταματησε η φορτιση...

τωρα το φορτιζω απο PC παλι, ευτυχως ολα καλα... ετυχε σε κανεναν αλλο αυτο ?!?

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

πριν 5 ημέρες αγόρασα κι εγώ ένα Sony Xperia Tipo dual sim.

Δεν άναψε ποτέ και διαβάζοντας τα μηνύματα στο forum (ηρέμησα για αρχή) και το έστειλα πίσω. Με ενημέρωσαν ότι δεν εκκινούσε η μπαταριά και το ξεκίνησαν αυτοί. Πράγματι σήμερα που το παρέλαβα (μεσολάβησε Σ/Κ) άνοιξε και όλα ΟΚ.

Απλά έχω να θέσω 2 ερωτήματα για όσους γνωρίζουν.:O

 

1) Σερφάρω μέσω του Wi-Fi χωρίς πρόβλημα στο play store και επιλέγω την εφαρμογή που θέλω να κατεβάσω. Το Download δεν ξεκινάει!:confused:

Το γυρίζω σε data transfer μέσω της vodafone και ξεκινάει το download:wacko:

 

2) δεν μπορώ να επιλέξω αποστολή SMS μέσω της δεύτερης sim!!!!

 

έχω φάει πόση ώρα σε ψάξιμο και δεν βρίσκω τίποτα, ούτε στο κιν, ούτε στο Internet!

 

Έχετε καμία ιδέα;;; Ευχαριστώ εκ τον προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το copilot είναι αξιόλογη εφαρμογή και μόνο με gps

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε.

Είχα την ευκαιρία να το δοκιμάσω το 3ημερο και φαίνεται αρκετά καλό. Απλά του λείπουν αρκετά πράγματα που είχα συνηθίσει από το Nokia Maps, όπως auto zoom Κλπ. Πάντως προς το παρόν νομίζω πως είναι το καλύτερο που έχω δεί.

 

Ευχαριστώ ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Εδω και καποιες μερες μου παρουσιαζεται καποιο προβλημα το tipo dual μου.Η αποκρηση τις οθονης λυθηκε μετα απο μια αναβαθμηση που εδινε και το Pc companion αλλα και το undate service.Οταν ανοιγω το κινητο ας πουμε μετα απο ολοκληρο βραδυ που ειναι κλειστο ανοιγει κανονικα δειχνει οτι ειναι οκ αλλα δεν μπορει κανεις να με καλεσει.λεει ο συνδρομητης που καλεσατε εχει το τηλεφωνο πηθανον απενεργοποιημενο.σε καποοι φαση χθες μπορουσαν να με καλεσουν μονο στην δευτερη γραμμη.Τωρα ας πουμε δεν δουλευει καμια.Αν καλεσω εγω και με καλεσουν πισω μεσα σε μικρο χρονικο διαστημα δουλευει μετα απο λιγο ξανα τα ιδια.Αν το κλεισω και το ξανα αναψω επανερχετε αλλα μεχρι νεοτερας ξανα τα ιδια.Ξερει κανεις τι παιζει?Χθες εκανα εργοστασιακες ρυθμησεις και ξανα restore το προγραμμα αλλα τα ιδια και χειροτερα.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχει αναφερθει πολλες φορες το θεμα με την οθονη εμενα μου πρωτειναν κατι αλλο (εφοσον το companion μου εβγαλε οτι το κινητο μου ειναι ενημερωμενο με το τελευταιο λογισμικο...).

Πληκτρολογηστε *#*#7378423#*#* και μπειτε σε ενα νεο υπομενου....Εκει η δευτερη επιλογη εχει τα τεστ για την σωστη λειτουργια του κινητου...Δοκιμαστε πρωτα το τεστ για την οθονη και δειτε αν αποκρινετε σωστα στις εντολες σας...Αν εκει ολα πανε καλα δεν χρειαζεται να κανετε καποια αναβαθμιση στο κινητο...Απλος καθαριστε την οθονη σας για καλυτερη αποκριση η' αλλαξτε δαχτυλο !!!!!!!!!!! Μην γελατε...Δεν ξερω αν εχετε προσεξει οτι στις custom rom εχει επιλογες για χρηση δεξιου η' αριστερου χεριου...Καποιο ρολο παιζουν και αυτες ;)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειδα απο κοντα το tipo dual το μαυρο και μπορω να πω οτι ειναι πολυ ομορφο κινητο, ειδικα γι αυτους που θελουν και compact συσκευη, ειναι καλη επιλογη.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει προβλημα στην οθονη. Κονταψα να το σπασω το μεσημερι.

Αφου εκανα επαναφορα με Seus και δεν εγινε τιποτα εψαξα και βρηκα αυτο http://talk.sonymobile.com/thread/53679?start=0&tstart=0. Αν βαριεστε να διαβασετε λεει οτι εχει βγει ενα calibration patch (αν το λεω και καλα) που στο περνaνε σε service center σε πεντε λεπτα. Πηρα τηλ δυο service. Ο πρωτος που θελει να λεγεται και επαγγελματιας μου ειπε να αφησω την παραπληροφορηση του ιντερνετ και να το παω εκει να το κρατησουν.

Ο δευτερος μολις του ανεφερα αυτα που διαβασα μου λεει ναι μας το εχουν στειλει. Το πηγα απο εκει και σε μιση ωρα ηταν ετοιμο. Εκανε τοσο επειδη ημουν η πρωτη. Οποιος παει μετα θα το κανει πολυ πιο γρηγορα.

Το τηλεφωνο ειναι τωρα αστερι. Μια χαρα αποκριση. Μην το αφησετε απλα βρειτε καποιον που να θελει να σας εξυπηρετησει. (Αν θελετε μπορω να γραψω το service).

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει προβλημα στην οθονη. Κονταψα να το σπασω το μεσημερι.

Αφου εκανα επαναφορα με Seus και δεν εγινε τιποτα εψαξα και βρηκα αυτο http://talk.sonymobile.com/thread/53679?start=0&tstart=0. Αν βαριεστε να διαβασετε λεει οτι εχει βγει ενα calibration patch (αν το λεω και καλα) που στο περνaνε σε service center σε πεντε λεπτα. Πηρα τηλ δυο service. Ο πρωτος που θελει να λεγεται και επαγγελματιας μου ειπε να αφησω την παραπληροφορηση του ιντερνετ και να το παω εκει να το κρατησουν.

Ο δευτερος μολις του ανεφερα αυτα που διαβασα μου λεει ναι μας το εχουν στειλει. Το πηγα απο εκει και σε μιση ωρα ηταν ετοιμο. Εκανε τοσο επειδη ημουν η πρωτη. Οποιος παει μετα θα το κανει πολυ πιο γρηγορα.

Το τηλεφωνο ειναι τωρα αστερι. Μια χαρα αποκριση. Μην το αφησετε απλα βρειτε καποιον που να θελει να σας εξυπηρετησει. (Αν θελετε μπορω να γραψω το service).

καλημέρα

έχω το dual, παρουσιάζει περίπου το ίδιο πρόβλημα και θα ήθελα να γράψεις το τηλέφωνο και την δ/νση του service

σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

έχω το dual, παρουσιάζει περίπου το ίδιο πρόβλημα και θα ήθελα να γράψεις το τηλέφωνο και την δ/νση του service

σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Πολυτεκνων 81 Ιλιον 2102630951

Ειναι ο Κωστας εκει και του ειπα οτι θσ στειλω και αλλους.

 

Υ.Σ. Το τηλ εξακολουθει να ανυαποκρινεται μια χαρα

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Πολυτεκνων 81 Ιλιον 2102630951

Ειναι ο Κωστας εκει και του ειπα οτι θσ στειλω και αλλους.

 

Υ.Σ. Το τηλ εξακολουθει να ανυαποκρινεται μια χαρα

 

ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφορία και την άμεση ανταπόκρισή σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Δυο αποριες για το απλο Tιpo.

 

1. Με ποιον συνδυασμο πληκτρων μπορουμε να παρουμε screenshot?

2.Υπαρχει καποια ρυθμιση που να μας επιτρεπει να ανοιγουμε την οθονη με καποιο αλλο πλκτρο εκτος του power?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

1) Πλήκτρο Power off + Volume Down ταυτόχρονα πατημένα για μερικά δευτερόλεπτα (για την 4.0). Η 2.3 έχει επιλογή στο μενού που εμφανίζεται αν πατήσεις το power off.

2) Υπάρχει ένα widget το οποίο κάνει αυτή τη δουλειά αλλά δεν θυμάμαι το όνομά του. O Karthan7 ακούει να μας πει το όνομα;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι.

Είχα θέσει προχτές το ερώτημα μου κι εδώ αλλά δεν έχω λάβει ακόμα σχετική απάντηση.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4364122&posted=1#post4364122

υπάρχει τρόπος να αλλάζω ανάμεσα στις sim για να στείλω sms? γιατί ακόμα και με απενεργοποιημένη την 1. το μην δεν φεύγει με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

 

Επειδη καποτε χρησιμοποιουσα το widgetlocker σε παλιοτερη συσκευη, δε θυμαμαι να ειχε καποια επιλογη που να ενεργοποιουσε την οθονη οταν αυτη ηταν κλειστη.

Δηλαδη με αυτο η οθονη οταν ειναι κλειστη, θα παταω επανω της και θα εχει καποιο unlock η θα πρεπει παλι να παταω το power πληκτρο?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιείται η οθόνη πατώντας τα κουμπιά ρύθμισης του ήχου.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εμένα με έχει απασχολήσει το πώς μπορώ να ανοίγω γην οθόνη χωρίς να πατάω το κουμπί ενεργοποίησης βρήκα μία λύση (χωρίς να κατεβάσω κάποια εφαρμογή) με την οποία μπορώ να ενεργοποιήσω την οθόνη πατώντας τα πλαϊνά κουμπιά ρύθμισης ήχου. Συγκεκριμένα στο ρυμίσεις-ασφάλεια-κλείδωμα οθόνης έβαλα "κανένα", που σημαίνει ότι όταν η οθόνη κλείσει για να ξαναανοίξει δεν χρειάζεται κουμπί ενεργοποίησης και μετά ολίσθηση, αλλά ανοίγει πατώντας μόνο το πλαϊνό πλήτρο ήχου, είτε το πάνω είτε το κάτω. Βέβαια καλού κακού και για να μην πατηθούν κατά λάθος τα πλήκτρα στην αρχική οθόνη αν αυτή ενεργοποιηθεί δεν έχω το εικονίδιο του τηλεφώνου (μήπως γίνει κλήση κατά λάθος) ούτε το εικονίδιο των μηνυμάτων (μήπως σταλούν κατά λάθος μηνύματα) Επίσης αν πατήσεις για την ενεργοποίηση π.χ. το κάτω πλήκτρο, δεν ανοίγει μόνο η οθόνη αλλά παράλληλα χαμηλώνει ο ήχος και κατά μία θέση. Το αντίθετο συμβαίνει αν πατήσεις το κουμπί αύξησης ήχου. Ελπίζω να βοήθησα

υ.γ. πάντως το τηλέφωνο το έχω φορτίσει από την .... Κυριακή το βράδυ και έχω 41% ακόμη μπαταρία!!! βέβαια με ελάχιστη χρήση internet και ομιλία και το βράδυ 12-7 πρωί σε λειτουργία πτήσης και με όλα τα wifi, bluetooth κ.λ.π. κλειστά. Δεν παύει να μου προξενεί εντύπωση... το φορτίζω 2.45 ώρες ακριβώς όταν η εφαρμογή που έχω μου λέει ότι φορτίστηκε και όχι όταν γίνεται πράσινο το φωτάκι

Edited by BLUESWIRE
συμπλήρωση στοιχείων
CARPE DIEM :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αγόρασε η κόρη μου ενα Xperia tipo θέλω να κανω μερικές ερωτησεις.

- Πως μπορουμε να απενεργοποιησουμε την μεταδοση data μεσω του δικτου της κινητης και να δουλευει μόνο απο wifi και μονο καποιες φορες να ενεργοποιει τα data μεσω κινητης???

- Ενω εχει απενεργοποιησει τον συγχρονισμο στο facebook και στο gmail συνεχισε να λαμβανει ειδοποιησεις απο το facebook . Δεν επρεπε αφου ηταν απενεργοποιημενος ο αυτοματος συγχρονισμος να σταματησουν?????

Αυτα προς το παρον και ευχαριστω εκ των προτερων σε οποιον απαντησει

Link to comment
Share on other sites

1) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3918423#post3918423

2) Λογικά ναι αλλά μάλλον κάτι συνεχίζει να τρέχει στο παρασκήνιο για αυτό και συγχρονίζει.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tipo / Tipo dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...