Jump to content

Sony Xperia Tipo / Tipo dual


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες νέος χρήστης android θέλει να βρει πως να ορίσει συγκρεκριμένο δίκτυο τηλεφωνίας και όχι αυτόματη αλλαγή στο tipo dual του.. υπάρχει τρόπος;; :rolleyes:

NEVER WITH THE CLIENTS,NEVER WITH THE STAFF

<ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!!!>

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις-->Ασύρματο και δίκτυα-->Δίκτυα κινητής τηλεφ.-->Εταιρείας δικτύου-->Τρόπος αναζήτησης-->Μη αυτόματο
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα προχθές το Tipo (όχι dual) για τη σύζυγο, σε λευκό χρωματάκι..

Είναι φανταστικό κινητό για το κόστος του!

 

Μετά από 2 ημέρες χρήσης, το μόνο που θα χαρακτήριζα αρνητικό, πάντα σε σχέση με hi end κινητά, είναι η οθόνη (και η κάμερα ίσως, η οποία όμως δε με ενδιαφέρει διόλου). Για να μη παρεξηγηθώ εδώ, για 159€ ακόμα και η οθόνη είναι εξαιρετική σε σχέση με τον ανταγωνισμό, όπως και η ανάλυσή της (3.2” 480x320, 180 ppi).

 

Σε όλα τα υπόλοιπα το κινητό πετάει πραγματικά. Όμορφο, μικρό, ελαφρύ, εξαιρετική απόκριση στην αφή, διάρκεια μπαταρίας απίστευτη για smartphone, πολύ καλή ποιότητα ήχου, ICS που τρέχει άνετα χωρίς κολλήματα, γρήγορο Internet browsing, μεγάλη εσωτερική μνήμη. Έχω ήδη το Desire αλλά συγκριτικά, πέρα από την οθόνη, θα έλεγα ότι το μικρό Tipo με εντυπωσίασε!! :clap:

Edited by nikaslan
Link to comment
Share on other sites

...

Σε όλα τα υπόλοιπα το κινητό πετάει πραγματικά. Όμορφο, μικρό, ελαφρύ, εξαιρετική απόκριση στην αφή, διάρκεια μπαταρίας απίστευτη για smartphone, πολύ καλή ποιότητα ήχου, ICS που τρέχει άνετα χωρίς κολλήματα, γρήγορο Internet browsing, μεγάλη εσωτερική μνήμη. Έχω ήδη το Desire αλλά συγκριτικά, πέρα από την οθόνη, θα έλεγα ότι το μικρό Tipo με εντυπωσίασε!! :clap:

 

Με ICS 4.0 είναι ή ICS 4.0.3; Το έχεις φορτώσει με προγράμματα ή έχει τα αρχικά;

Link to comment
Share on other sites

Με ICS 4.0 είναι ή ICS 4.0.3; Το έχεις φορτώσει με προγράμματα ή έχει τα αρχικά;

 

 

4.0.4 εχει! και εχει τα...βασικα!!! απο εκει και περα οτι τραβαει η ορεξη σου...στο google play!!:)

Link to comment
Share on other sites

Είναι φανταστικό κινητό για το κόστος του!

 

Μετά από 2 ημέρες χρήσης, το μόνο που θα χαρακτήριζα αρνητικό, πάντα σε σχέση με hi end κινητά, είναι η οθόνη (και η κάμερα ίσως, η οποία όμως δε με ενδιαφέρει διόλου). Για να μη παρεξηγηθώ εδώ, για 159€ ακόμα και η οθόνη είναι εξαιρετική σε σχέση με τον ανταγωνισμό, όπως και η ανάλυσή της (3.2” 480x320, 180 ppi).

 

Σε όλα τα υπόλοιπα το κινητό πετάει πραγματικά. Όμορφο, μικρό, ελαφρύ, εξαιρετική απόκριση στην αφή, διάρκεια μπαταρίας απίστευτη για smartphone, πολύ καλή ποιότητα ήχου, ICS που τρέχει άνετα χωρίς κολλήματα, γρήγορο Internet browsing, μεγάλη εσωτερική μνήμη.

 

Θα συμφωνησω απολυτα σε οσα λες...Ειδικα ομως στο θεμα μπαταριας και εγω εχω μεινει εκπληκτος....3 μερες τις βγαζει ανετα με κανονικη εως φουλ χρηση (ραδιοφωνο 16 ωρες.....κλησεις 2.5 ωρες.....WIFI 1.5 ωρα κ.τ.λ ).

Η Καμερα οντως ειναι μετρια και συνηστατε μονο για ημερησιες φωτογραφιες....

Θα διαφωνησω λιγο στην οθονη....Πιστευω οτι ειναι αρκετα καλη και ξεκουραστη συν οτι το γυαλι της ειναι ανθεκτικοτατο χωρις την χρηση ζελατινας (λογω της δουλειας μου το κινητο μπαινει σε τσεπη εργατικης φορμας χωρις θηκη και εκει μεσα ερχεται σε επαφη με πολλων ειδων βιδουλες και αλλα μεταλικα αντικειμενα!!!!!!!!!).

Μεγαλη εξυπηρετηση το προγραμμα εξοικονομησης ενεργειας (αν και δεν το εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες) που εχει μεσα απο την μανα του...οπως επισης και το smart connect. Επισης στο μενου "Επιλογες για προγραμματιστες" θα βρειτε πληθος επιλογων για να μπειτε στα ενδοτερα του τηλεφωνου αρκει να ξερετε τι κανετε ;)

Αυτο που δεν εχω βρει ακομα ειναι το πως να.....περνουμε screenshot :) :)

Link to comment
Share on other sites

4.0.4 εχει! και εχει τα...βασικα!!! απο εκει και περα οτι τραβαει η ορεξη σου...στο google play!!:)

 

4.0.4 - καλό αυτό!

Έλεγα αυτήν ή Samsung Galaxy Y Duos ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω απολυτα σε οσα λες...Ειδικα ομως στο θεμα μπαταριας και εγω εχω μεινει εκπληκτος....3 μερες τις βγαζει ανετα με κανονικη εως φουλ χρηση (ραδιοφωνο 16 ωρες.....κλησεις 2.5 ωρες.....WIFI 1.5 ωρα κ.τ.λ ).

Η Καμερα οντως ειναι μετρια και συνηστατε μονο για ημερησιες φωτογραφιες....

Θα διαφωνησω λιγο στην οθονη....Πιστευω οτι ειναι αρκετα καλη και ξεκουραστη συν οτι το γυαλι της ειναι ανθεκτικοτατο χωρις την χρηση ζελατινας (λογω της δουλειας μου το κινητο μπαινει σε τσεπη εργατικης φορμας χωρις θηκη και εκει μεσα ερχεται σε επαφη με πολλων ειδων βιδουλες και αλλα μεταλικα αντικειμενα!!!!!!!!!).

Μεγαλη εξυπηρετηση το προγραμμα εξοικονομησης ενεργειας (αν και δεν το εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες) που εχει μεσα απο την μανα του...οπως επισης και το smart connect. Επισης στο μενου "Επιλογες για προγραμματιστες" θα βρειτε πληθος επιλογων για να μπειτε στα ενδοτερα του τηλεφωνου αρκει να ξερετε τι κανετε ;)

Αυτο που δεν εχω βρει ακομα ειναι το πως να.....περνουμε screenshot :) :)

 

Δοκιμασε το power button και το volume down για λιγα δευτερολεπτα ταυτοχρονα..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το power button και το volume down για λιγα δευτερολεπτα ταυτοχρονα..

 

Α στο καλο.....Μονο αυτον τον συνδυασμο δεν ειχα δοκιμασει !!!!!!!!:lol: :lol: :lol: :lol:

Οριστε και το πρωτο screenshot !!!!!! (ελπιζω να εμφανιστει)

 

http://prntscr.com/fzw4r

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω απολυτα σε οσα λες...Ειδικα ομως στο θεμα μπαταριας και εγω εχω μεινει εκπληκτος....3 μερες τις βγαζει ανετα με κανονικη εως φουλ χρηση (ραδιοφωνο 16 ωρες.....κλησεις 2.5 ωρες.....WIFI 1.5 ωρα κ.τ.λ ).

...........

 

 

συμφωνω σε ολα πολυ καλο για τα λεφτα του:)...ενα μονο θα ηθελα να σε ρωτησω μια που βλεπω οτι χρησιμοποιεις πολυ το ραδιο....ο ηχοςειναιπολυ καλος ομως ο δεκτης του,,επειδη ακουω πολυ ραδιο κινουμενος με λεωφορειο...μου κανει πολυ ευκολα ηχους...φυσιματος..σαν να μην πιανει καλα...με ενα παλιοτερο samsung στις ιδιες διαδρομες ημουν πολυ ευχαριστημενος...εχεις παρατηρησει κατι τετοιο???? μηπως φταινε τα ακουστικαπου ειναι και κεραια???ειναι το μονο κοματι του τηλεφωνου που με στεναχωρει λιγο!! και μιλαω για σταθμους μεγαλης εμβελειας:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανενα προβλημμα με τον δεκτη...Πιστευω οτι φταινε τα ακουστικα μιας και δεν ειναι και η καλυτερη ποιοτητα που εχω συναντησει (η κριση χτυπησε και την SONNY...ουτε μανταλακι ειχε συσκευασια ουτε τα προστατευτικα μπαμπακακια!!!!!!!! ). Αυτο το προβλημμα συν το οτι χχαμηλωνε ο ηχος (και στην ομιλια) το ειχα συναντησει στο Χ10 mini pro που ειχα και εφταιγαν τα ακουστικα. Εκοψα το βυσμα και το προσαρμοσα σε ΝΟΚΙΑ και λυθηκε το προβλημμα. Γενικως και ο δεκτης του ειναι καλος μιας και σε δευτερο υπογειο που βρεθηκα δεν εχασα τον σταθμο που ειχα...μονο λιγα παρασσιτα ειχα αναλογα την θεση μου....
Link to comment
Share on other sites

3 μερες τις βγαζει ανετα με κανονικη εως φουλ χρηση (ραδιοφωνο 16 ωρες.....κλησεις 2.5 ωρες.....WIFI 1.5 ωρα κ.τ.λ ).

 

3 μέρες ε;;; με τον πόνο μας παίζεις που είμαστε κάθε τρεις και λίγο στους φορτιστές!

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα σε site οτι το tipo-απλο- υποστηριζει GPS, ενω το tipo dual οχι. Ισχυει;

XPERIA NEO V

SONY TIPO DUAL

MOTOROLA XT311

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

Αγόρασα πριν απο μερικές μέρες το xperia dual sim και διαπίστωσα ότι για να δουλέψει το ξυπνητήρι πρέπει η συσκευή να παραμένει ανοικτή, γιατί όταν η συσκευή είναι απενεργοποιημένη το ξυπνητήρι δεν λειτουργεί!!! Έχει κανείς καμιά ιδέα;;; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

Αγόρασα πριν απο μερικές μέρες το xperia dual sim και διαπίστωσα ότι για να δουλέψει το ξυπνητήρι πρέπει η συσκευή να παραμένει ανοικτή, γιατί όταν η συσκευή είναι απενεργοποιημένη το ξυπνητήρι δεν λειτουργεί!!! Έχει κανείς καμιά ιδέα;;; Ευχαριστώ.

 

Τα android έτσι είναι. Αν έχεις κάποιο μη android όπως κανένα παλιό Nokia θα δουλέψει κ κλειστό :D

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

@linaki_gr

Ευχαριστώ για την αμεσότητα της απάντησης... Από ότι κατάλαβα, καλώς ήρθα στον κόσμο της υψηλής τεχνολογίας (android, smartphone κτλ) αλλά για να ξυπνάω το πρωί θα βάζω το παλιό μου κινητό... (χαχαχα)!!!

Link to comment
Share on other sites

@linaki_gr

Ευχαριστώ για την αμεσότητα της απάντησης... Από ότι κατάλαβα, καλώς ήρθα στον κόσμο της υψηλής τεχνολογίας (android, smartphone κτλ) αλλά για να ξυπνάω το πρωί θα βάζω το παλιό μου κινητό... (χαχαχα)!!!

 

Ή απλά να το αφήνεις ανοικτό με δυνατό τον ήχο αφύπνισης κ χαμηλό τον ήχο κλήσης ;)

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Ή απλά να το αφήνεις ανοικτό με δυνατό τον ήχο αφύπνισης κ χαμηλό τον ήχο κλήσης ;)

 

Η ακομα καλυτερα βαλτο σε flight mode για να μην σε ενιχλουν και να μην δεχεσαι και ακτινοβολια..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

γνωρίζει κανείς αν γίνεται στο Tipo Dual να ρυθμίσω συγκεκριμένες επαφές να καλούνται από τη μία SIM και οι υπόλοιπες από την άλλη SIM; Ή ανά group;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

οχι βεβαια....υποστηριζει κανονικοτατα!!!:)

 

ευχαριστω. τωρα θα περιμενω να πεσει η τιμη. ισως προς τα χριστουγεννα.

νομιζω ειναι η πιο καλη επιλογη σε dual android.

 

Καλημέρα,

γνωρίζει κανείς αν γίνεται στο Tipo Dual να ρυθμίσω συγκεκριμένες επαφές να καλούνται από τη μία SIM και οι υπόλοιπες από την άλλη SIM; Ή ανά group;

 

Ευχαριστώ!

Ψαξε στο μαρκετ να βρεις καποιο προγραμματακι. Κατι θα υπαρχει.

πχ DualSim Lite (DreamAppStudio). Δοκιμασε το και γραψε εντυπωσεις

Edited by zxr

XPERIA NEO V

SONY TIPO DUAL

MOTOROLA XT311

Link to comment
Share on other sites

This application allows you to simulate the existence of two sim card in your samrtphone. A "Home" Sim card for your personal contact and a "Work" Sim card for your professional or other contacts.

 

If you activate one Sim you would no longer be joinable by the contacts of the ohter Sim.

 

Η εφαρμογή προσομοιώνει ένα περιβάλλον με δύο sim, δεν αλλάζει τη sim, οπότε δε νομίζω ότι με εξυπηρετεί. θα συνεχίσω το ψάξιμο στο play παντως...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tipo / Tipo dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...