Jump to content

Sony Xperia Tipo / Tipo dual


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει σε αυτό γιατί θέλω να το κάνω Update και δε ξέρω αν θα χαθούν δεδομένα..

 

Κανε backup τις επαφές σου στην κάρτα μνήμης και κανε μετά το update είναι εύκολο!

Link to comment
Share on other sites

Κανε backup τις επαφές σου στην κάρτα μνήμης και κανε μετά το update είναι εύκολο!

 

Σ'ευχαριστώ!

nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις πιο είναι αυτό γιατί μου βγάζει πολλά..?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.keramidas.TitaniumBackup&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Στο μενού ρυθμίσεων->επιλογές για προγραμματιστές-> στην κατηγορία εφαρμογές έχει μια επιλογή που λέει "Μη διατήρηση δραστηριοτήτων" τι ακριβώς κάνει αυτή η επιλογή?
nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Κλείνει όλες τις εφαρμογές αφού τις τερματίσεις, αφού βγεις από αυτές δηλαδή. Μην το χρησιμοποιείς γιατί τερματίζει ακόμα και χρήσιμες εφαρμογές που πρέπει να τρέχουν διαρκώς με αποτέλεσμα να γίνεται ένα μπάχαλο.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει μια ελαφριά ROM? Το κινητό κολλάει πολύ και έχω περασμένο και task killer και δε κάνει δουλειά
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τη Gimlo που είναι βασισμένη στη stock.

Όσο για τα task killer apps νομίζω πως δεν κάνουν καλό.

 

ΕDIT: Καλή και η CM10 με android 4.1.2 αλλά σαν την στοκ δεν είναι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αυτό με το SAR με προβλημάτισε. (Διάβασα μόνο τα σχόλια σχετικά με αυτό).

Από ότι κατάλαβα όταν έχεις ανοιχτά τα πάντα βαράει κόκκινο. Αυτό σημαίνει ότι όταν μιλάς απλά είναι χαμηλότερο, κατάλαβα καλά? Με απασχολεί πολύ γιατί θα χρησιμοποιείται κάποιες φορές από μωρό για να μιλάει στη γιαγιά του. Με ανοιχτή ακρόαση πάντα, αν παίζει κάποιο ρόλο το ότι δεν είναι κολλητά στο κεφάλι...

Όποιος γνωρίζει και έχει την καλοσύνη ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αυτό με το SAR με προβλημάτισε. (Διάβασα μόνο τα σχόλια σχετικά με αυτό).

Από ότι κατάλαβα όταν έχεις ανοιχτά τα πάντα βαράει κόκκινο. Αυτό σημαίνει ότι όταν μιλάς απλά είναι χαμηλότερο, κατάλαβα καλά? Με απασχολεί πολύ γιατί θα χρησιμοποιείται κάποιες φορές από μωρό για να μιλάει στη γιαγιά του. Με ανοιχτή ακρόαση πάντα, αν παίζει κάποιο ρόλο το ότι δεν είναι κολλητά στο κεφάλι...

Όποιος γνωρίζει και έχει την καλοσύνη ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ. :)

 

Παιζει ρολο οταν δεν εχεις κολλητα στο κεφαλι. Αλλα οι τιμες αυτες ειναι οι μεγσλυτερες στις χειροτερες συνθηκες σηματος (δηλαδη οταν εχεις πολυ κακο σημα) και με ολους τους αλλους δεκτες ανοιχτους.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο οταν δεν εχεις κολλητα στο κεφαλι. Αλλα οι τιμες αυτες ειναι οι μεγσλυτερες στις χειροτερες συνθηκες σηματος (δηλαδη οταν εχεις πολυ κακο σημα) και με ολους τους αλλους δεκτες ανοιχτους.:)
Σε χιλιοευχαριστώ. Μέχρι τώρα που είχα άγνοια δεν με ένοιαζε. "Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι."
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

οταν με καλουν αλλοι και μιλαμε, ακουνε τη φωνη τους! (και το εχω διαπιστωσει απο δικα μου τεστ...) :!: :wacko: :X:X:blink::blink:σας συμβαινει?????

 

Γεια σας και από εμένα. Είμαι καινούρια στο forum και μόλις είδα ότι το πρόβλημα που έχω είχε προαναφερθεί, είπα να ρωτήσω:

 

Τελικά βρέθηκε κάποια λύση για το πρόβλημα; Εγώ έστειλα το κινητό μου για service και όταν μου το επέστρεψαν το πρόβλημα εξακολουθούσε να υπάρχει. Είπα να ψάξω για λύση μόνη μου γιατί πιστεύω πως δεν είναι θέμα hardware αλλά λογισμικού...

 

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει!

Ευχαριστώ προκαταβολικά.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα. Είμαι καινούρια στο forum και μόλις είδα ότι το πρόβλημα που έχω είχε προαναφερθεί, είπα να ρωτήσω:

 

Τελικά βρέθηκε κάποια λύση για το πρόβλημα; Εγώ έστειλα το κινητό μου για service και όταν μου το επέστρεψαν το πρόβλημα εξακολουθούσε να υπάρχει. Είπα να ψάξω για λύση μόνη μου γιατί πιστεύω πως δεν είναι θέμα hardware αλλά λογισμικού...

 

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει!

Ευχαριστώ προκαταβολικά.....

 

Λύση δεν υπάρχει. Η Sony το γνωρίζει το πρόβλημα έχει παραδεχτεί ότι είναι θέμα software και υποσχέθηκε update λογισμικού αλλά δεν προσδιόρισε το πότε! (Εχουν περάσει μήνες). Μια λύση σίγουρη είναι η χρησιμοποίηση Bluetooth handsfree!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω η οθονη του φαινεται εξω στο ηλιο?

Επισης το ακουστικο ειναι αρκουντως δυνατο?Το σκεφτομαι για τη γυναικα μου και ειναι αναμεσα σε αυτο και καποιο samsung(ace2) αλλα αυτο της αρεσει λογο μεγεθους αν και εγω το φοβαμαι με αυτα που διαβασα λιγο εδω για αποκριση και τετοια!:ninja:

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω η οθονη του φαινεται εξω στο ηλιο?

Επισης το ακουστικο ειναι αρκουντως δυνατο?Το σκεφτομαι για τη γυναικα μου και ειναι αναμεσα σε αυτο και καποιο samsung(ace2) αλλα αυτο της αρεσει λογο μεγεθους αν και εγω το φοβαμαι με αυτα που διαβασα λιγο εδω για αποκριση και τετοια!:ninja:

 

Το κινητό το έχω συνέχεια στο χαμηλότερο δυνατό επίπεδο φωτεινότητας μιας και με βολεύει καλύτερα όταν είμαι σε εσωτερικούς χώρους και τα γράμματα τα διαβάζω μια χαρά, αλλά έξω στον ήλιο, η οθόνη είναι πολύ καλή και ευανάγνωστη ακόμα και λίγο πιο πάνω από τη μέση της φωτεινότητας (βλέπω πολύ καθαρά για να γράψω μηνύματα).

 

Τα ακουστικά είναι πολύ καλά και αν η ποιότητα των τραγουδιών είναι καλή, τότε δεν θα έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Η οθόνη ίσως την απογοητεύσει μετά από λίγο καιρό λόγω του ότι δεν θα έχει την ίδια απόκριση όπως στις αρχές, αλλά αυτό λύνεται πανεύκολα με ένα απλό προγραμματάκι (δεν χρειάζεται root). Για περισσότερες πληροφορίες, δες τον οδηγό που έχω φτιάξει.

 

Για ό,τι άλλο θες, εδώ είμαστε. :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τοτε,και αν ειναι και τοσο ευκολα τα πραγματα για διορθωση της αποκρισης οθονης αν χρειαστει τοτε μαλλον θα το προχωρησω αυριο που θα παραγγειλω και το δικο μου S4!:)

Και ευτυχως που ειναι ετσι απλα γιατι ολο μου γκρινιαζει οτι θελει αυτο καθως το ace2 ειναι..μεγαλο λεει!:p

Δε μιλαει με τα ακουστικα,το ακουστικο του τηλεφωνου ρωτησα αν ειναι δυνατο γιατι εχω κακια εμπειρια νε το sole κ.α.

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει που σκεφτόμουν να πάρω αυτό το κινητό.

Αν κρίνω, ότι έχω πάρει το Xperia E dual, με γρηγορότερο επεξεργαστή και σέρνεται του κερατά,

φαντάζομαι τι θα χα τραβήξει με αυτό.

Από οσο έχω δει ως τώρα:

-Έχει διαρκή επιστροφή ήχου σε όποιον καλεί!

-Δεν ανταποκρίνονται τα κουμπιά με τον καιρό και θέλει ειδική εφαρμογή...

 

Μου αρέσουν πολύ τα Sony αλλά με τέτοια προβλήματα, δεν παίζονται με τίποτα.

Αναρωτιέμαι τι παίζει με τα Samsung και LG.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για το απλό

 

Γισ το δικαρτο εχουν αναφερθει θεματα με αντιλαλο στο ακουστικο οταν μιλας στο τηλ.

Το απλο κομπλε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει που σκεφτόμουν να πάρω αυτό το κινητό.

Αν κρίνω, ότι έχω πάρει το Xperia E dual, με γρηγορότερο επεξεργαστή και σέρνεται του κερατά,

φαντάζομαι τι θα χα τραβήξει με αυτό.

Από οσο έχω δει ως τώρα:

-Έχει διαρκή επιστροφή ήχου σε όποιον καλεί!

-Δεν ανταποκρίνονται τα κουμπιά με τον καιρό και θέλει ειδική εφαρμογή...

 

Μου αρέσουν πολύ τα Sony αλλά με τέτοια προβλήματα, δεν παίζονται με τίποτα.

Αναρωτιέμαι τι παίζει με τα Samsung και LG.

 

Μην το λες αυτό. Δεν έχω ασχοληθεί με το E, αλλά το Tipo είναι πολύ τίμιο για τα λεφτά του. Καθόλου κολλήματα σε διάφορα πράγματα του κινητού (π.χ πλοήγηση, ίντερνετ κτλ). Ίσως να κολλάει λίγο περισσότερο σε "βαριές" εφαρμογές σε σχέση με το E, αλλά για απλή χρήση είναι ό,τι πρέπει.

 

Όσον αφορά την οθόνη, ένα apk περνάς και σε 2 δεύτερα έχει διορθωθεί η απόκριση.

 

Γισ το δικαρτο εχουν αναφερθει θεματα με αντιλαλο στο ακουστικο οταν μιλας στο τηλ.

Το απλο κομπλε

 

Και στην απλή έκδοση υπάρχει το συγκεκριμένο πρόβλημα. Το έχει μια γνωστή μου κι αντιμετωπίζει κι αυτή το ίδιο, αλλά με τη χρήση ακουστικών το πρόβλημα είναι μηδαμινό, σα να μην υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα. Είμαι καινούρια στο forum και μόλις είδα ότι το πρόβλημα που έχω είχε προαναφερθεί, είπα να ρωτήσω:

 

Τελικά βρέθηκε κάποια λύση για το πρόβλημα; Εγώ έστειλα το κινητό μου για service και όταν μου το επέστρεψαν το πρόβλημα εξακολουθούσε να υπάρχει. Είπα να ψάξω για λύση μόνη μου γιατί πιστεύω πως δεν είναι θέμα hardware αλλά λογισμικού...

 

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει!

Ευχαριστώ προκαταβολικά.....

 

 

και εμενα μετα την επισκευη δεν αλλαξε κατι...

Εχω την απλη εκδοση (οχι το dual sim)

 

Μ'αρέσει που σκεφτόμουν να πάρω αυτό το κινητό.

Αν κρίνω, ότι έχω πάρει το Xperia E dual, με γρηγορότερο επεξεργαστή και σέρνεται του κερατά,

φαντάζομαι τι θα χα τραβήξει με αυτό.

Από οσο έχω δει ως τώρα:

-Έχει διαρκή επιστροφή ήχου σε όποιον καλεί!

-Δεν ανταποκρίνονται τα κουμπιά με τον καιρό και θέλει ειδική εφαρμογή...

 

Μου αρέσουν πολύ τα Sony αλλά με τέτοια προβλήματα, δεν παίζονται με τίποτα.

Αναρωτιέμαι τι παίζει με τα Samsung και LG.

 

Μην το λες αυτό. Δεν έχω ασχοληθεί με το E, αλλά το Tipo είναι πολύ τίμιο για τα λεφτά του. Καθόλου κολλήματα σε διάφορα πράγματα του κινητού (π.χ πλοήγηση, ίντερνετ κτλ). Ίσως να κολλάει λίγο περισσότερο σε "βαριές" εφαρμογές σε σχέση με το E, αλλά για απλή χρήση είναι ό,τι πρέπει.

.

 

 

ασε την πλοηγηση, και στο scroll στον τηλεφωνικο καταλογο κολλαει , μη λεμε οτι θελουμε....

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων στο tipo dual μου και παρατηρησα οτι ειναι ακομα ροοτ το κινητο μου αλλα η εφαρμογη που ειχε εγκατασταθει οταν το εκανα ροοτ τωρα εχει σβηστει.πως μπορω να την ξαναεγκαταστησω?

υπαρχει και η πιθανοτητα να μην ειναι ροοτ και να μου φενεται εμενα.τι μπορω να κανω για να δω αν ειναι ροοτ ακομα?

ευχαριστω! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων στο tipo dual μου και παρατηρησα οτι ειναι ακομα ροοτ το κινητο μου αλλα η εφαρμογη που ειχε εγκατασταθει οταν το εκανα ροοτ τωρα εχει σβηστει.πως μπορω να την ξαναεγκαταστησω?

υπαρχει και η πιθανοτητα να μην ειναι ροοτ και να μου φενεται εμενα.τι μπορω να κανω για να δω αν ειναι ροοτ ακομα?

ευχαριστω! :)

 

Κατεβασε καποια εφαρμογη που να απαιτει ρουτ οπως το titanium backup.

Θα σου ζητησει δικαιωματα ρουτ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω update που ζητάει χάνω δεδομένα από το κινητό?
nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tipo / Tipo dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...