Jump to content

Sony Xperia Tipo / Tipo dual


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά μονίμως έχω ελεύθερη ραμ κάτω από 80mb και κολλάει και το κινητό..τι να κάνω να ανέβει?

 

Αυτό το πρόβλημα το έχω κι εγώ κι ένας φίλος μου. Βέβαια, εκείνος το χρησιμοποιεί κανονικά (facebook, viber κτλ), αλλά κι εγώ που το χρησιμοποιώ για κλήσεις και μηνύματα, μετά από 1-1,5 μέρα "πέφτει" η μνήμη και χρειάζεται επανεκκίνηση. Το χειρότερο είναι ότι κάποιες φορές πέφτει απότομα, και όταν κάνω το παραμικρό (π.χ να πατήσω το κουμπί και να σχεδιάσω το μοτίβο), δεν αποκρίνεται και μετά από δεύτερα εμφανίζεται το "Xperia" και η συσκευή ανοίγει σαν την έκλεισα (ζητάει PIN, αργεί λίγο στην αρχή μέχρι να φορτώσει κτλ).

 

Γι'αυτό το λόγο του έκανα root τη συσκευή, αλλά αποτέλεσμα δεν είδαμε καθώς το greenify βρίσκει σαν εφαρμογή που δεν χρειάζεται να "τρέχει" κάποια εφαρμογή που μπορείς να την απεγκαταστήσεις, το Astro νομίζω, ενώ τις εφαρμογές που προκαλούν τη "ζημιά", facebook, google + κτλ, τις εμφανίζει ως εφαρμογές συστήματος κάτι που καθιστά αδύνατη την αδρανοποίησή τους.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εισαι ρουτ, ξηλωνεις fb, google+, κλπ

Τις εγκαθιστας εκ νεου απ το μαρκετ και τις παγωνεις με το greenify

Link to comment
Share on other sites

Root μπορείς να κάνεις μέσω του Unlock Root, είναι πάρα πολύ απλή διαδικασία. Αν θέλεις όμως να το ξεrootάρεις, θα πρέπει να κάνεις επαναφορά μέσω SUS.

 

Ευχαριστώ. Έχουμε καμιά δοκιμασμένη rom;

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Έχουμε καμιά δοκιμασμένη rom;

 

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1976

Στο Xperia Miro, Tipo (Dual), J, E Android Development και στο Xperia Miro, Tipo (Dual), J, E Original Android Development θα δεις ότι rom υπάρχουν (λογικά).

Εγώ έχοντας δοκιμάσει CM10, Gimlo & Paradox έχω μείνει πλεόν στη Gimlo(ICS) που είναι και customisable.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα το έχω κι εγώ κι ένας φίλος μου. Βέβαια, εκείνος το χρησιμοποιεί κανονικά (facebook, viber κτλ), αλλά κι εγώ που το χρησιμοποιώ για κλήσεις και μηνύματα, μετά από 1-1,5 μέρα "πέφτει" η μνήμη και χρειάζεται επανεκκίνηση. Το χειρότερο είναι ότι κάποιες φορές πέφτει απότομα, και όταν κάνω το παραμικρό (π.χ να πατήσω το κουμπί και να σχεδιάσω το μοτίβο), δεν αποκρίνεται και μετά από δεύτερα εμφανίζεται το "Xperia" και η συσκευή ανοίγει σαν την έκλεισα (ζητάει PIN, αργεί λίγο στην αρχή μέχρι να φορτώσει κτλ).

 

Γι'αυτό το λόγο του έκανα root τη συσκευή, αλλά αποτέλεσμα δεν είδαμε καθώς το greenify βρίσκει σαν εφαρμογή που δεν χρειάζεται να "τρέχει" κάποια εφαρμογή που μπορείς να την απεγκαταστήσεις, το Astro νομίζω, ενώ τις εφαρμογές που προκαλούν τη "ζημιά", facebook, google + κτλ, τις εμφανίζει ως εφαρμογές συστήματος κάτι που καθιστά αδύνατη την αδρανοποίησή τους.

 

Το facebook το έχω ξηλώσει από τη "μαμά" που το είχε και το πέρασα αργότερα μόνος μου και γενικά ότι εφαρμογή άχρηστη είχε από "μαμά" την έχω ξηλώσει.το έχω το greenify και έχω περάσει το facebook το mail και το viber αλλά και πάλι είμαι χαμηλά..και δε φαίνεται να τρέχει καμία άχρηστη εφαρμογή στο παρασκήνιο... :( να δοκιμάσω κανένα task killer για root μήπως τρέχουν τίποτα εφαρμογές στο παραασκήνιο και δε φαίνονται από τις ρυθμίσεις->εφαρμογές->σε εκτέλεση?

Edited by kostakislarisa
nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη εάν ρωτάω κάτι που έχει ξανααπαντηθεί, αλλά δυστυχώς δεν προλαβαίνω με τίποτα να διαβάσω τις πολυάριθμες σελίδες του xperia tipo section. Ένα φιλαράκι θέλει να απενεργοποιήσει την λειτουργία "απόρριψη κλήσης με αποστολή γραπτού μηνύματος" γιατί του δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα. Φοράει την stock rom και δεν έχει κάνει update. Ευχαριστώ πάρα πολύ!:D
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που βρίσκεται δεν ενοχλεί, επίσης χρειάζεται hover up για να βγει το πλαίσιο με τις επιλογές/μηνύματα.

Πάντως κοίταξα στις ρυθμίσεις κλήσεων και το μόνο που έχει σχετικά με αυτό είναι να αλλάξεις το περιεχόμενο των μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα. Χθες απενεργοποίησα το Tipo ξεχνώντας το wifi ενεργοποιημένο. Το χρησιμοποιώ μόνο για wifi.

Σήμερα που το άνοιξα, είτε ενεργοποιώ το wifi είτε το έχω κλειστό δεν φαίνεται πουθενά το σήμα του επάνω δίπλα από το σήμα του κινητού και μπαταρίας και φυσικά δεν βρίσκει και δίκτυο ενεργό. Τι να συμβαίνει; Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα. Χθες απενεργοποίησα το Tipo ξεχνώντας το wifi ενεργοποιημένο. Το χρησιμοποιώ μόνο για wifi.

Σήμερα που το άνοιξα, είτε ενεργοποιώ το wifi είτε το έχω κλειστό δεν φαίνεται πουθενά το σήμα του επάνω δίπλα από το σήμα του κινητού και μπαταρίας και φυσικά δεν βρίσκει και δίκτυο ενεργό. Τι να συμβαίνει; Τι να κάνω;

 

πηγες στις ρυθμισεις να δεις αν βρισκει καννενα ασυρματο δικτυο?κανε και ενα ρεσετ στο ρουτερ.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται αυτό;

βγαλε την πριζα 1 λεπτο

απο το ρουτερ.βλεπεις τελικα αλλα ασυρματα στις ρυθμισεις?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι πρίζες μου λέτε και μου τα ορίζεται; Για WiFi σε smartphone που υπάρχει πρίζα και ρούτερ;

 

Αφού το ξεσκισα στο ψάξιμο το βρήκα, από εκεί απαντάω τώρα. Χρειάστηκε να κάνω επαναφορά εργοστασιακές ρυθμίσεων, παρακινήσει και λοιπές Μπος, είχα κι εσάς να μου λέτε για πρίζες.....

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Αφού το ξεσκισα στο ψάξιμο το βρήκα, από εκεί απαντάω τώρα. Χρειάστηκε να κάνω επαναφορά εργοστασιακές ρυθμίσεων, παρακινήσει και λοιπές Μπος, είχα κι εσάς να μου λέτε για πρίζες.....

 

Το τι κανεις με το κινητο σου ειναι δικη σου υποθεση.

Για να μην εχεις wifi ειναι δυο τα προβληματα.η το κινητο η το ρουτερ.

Τωρα αν δεν καταλαβαινεις καποια πραγματα δεν σου φταιει κανεις.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες.

Μια ερώτηση και από εμένα.

Όταν το κινητό είναι στο αθόρυβο και έρχονται μηνύματα, δεν πετάγεται κάποια ειδοποίηση στην οθόνη αλλά απλά αναβοσβήνει το φωτάκι.

Δεν θυμάμαι αν ήταν έτσι από την αρχή ή αν πείραξα κάποια ρύθμιση.

Έχω το dual και stock rom.

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Όχι έτσι είναι από την αρχή.

Για να "ξυπνάει" η εικόνα σε μηνύματα δοκίμασε να βάλεις κάποιο πρόγραμμα από το playstore.

Εγώ την είχα βρει αυτή τη δυνατότητα σε πρόγραμμα για sms popup notification

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες.

Μια ερώτηση και από εμένα.

Όταν το κινητό είναι στο αθόρυβο και έρχονται μηνύματα, δεν πετάγεται κάποια ειδοποίηση στην οθόνη αλλά απλά αναβοσβήνει το φωτάκι.

Δεν θυμάμαι αν ήταν έτσι από την αρχή ή αν πείραξα κάποια ρύθμιση.

Έχω το dual και stock rom.

Καμιά ιδέα;

 

Έτσι είναι από την αρχή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...

Ζηταω κι εγω συγγνωμη αν καπου μεσα στις 60+ σελιδες του τοπικ εχει απαντηθει αυτο που θα ρωτησω...

Σημερα το κιν εκανε μια επανεκκινηση μονο του (το εχει ξαναπαθει και γνωριζω οτι πολλες φορες το κανουν τα κιν Android αυτο) άλλα δεν καταφερνει να φορτωσει ξανα...ενω προσπαθει να φορτωσει..."κολλαει" μια στην οθονη του pin...μια στην αρχικη οθονη....γενικως συνεχως κανει επανεκκινηση...Το κακο ειναι οτι δεν μπορω να κανω τιποτα...Πατησα μαζι power button και volume down για να μπω με safe mode αλλα παλι δεν καταφερε να φορτωσειο το κιν...Εβγαλα sims και sd αλλα και παλι το κιν δεν φορτωνει...

Γενικα τον τελευταιο καιρο το κιν. ειχε αρχισει να lagαρει τρελα (σκεφτομαι μην κολλησε κανα ιο αλλα το εψαξα με διαφορα antivirus που δεν βρηκαν κατι)

Εχει κανεις σας καμια ιδεα τι μπορω να κανω?

Καπως που να μπορω να κανω επαναφορα εργοστασιακων χωρις να φορτωσει το κιν?

Να πω πως τον κιν δεν ειναι rooted

Ευχαριστω προκαταβολικα

Così è (se vi pare)
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις επαναφορά μέσω του SUS.

Θα χάσεις όλα σου τα δεδομένα, αλλά θα είναι σαν καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις επαναφορά μέσω του SUS.

Θα χάσεις όλα σου τα δεδομένα, αλλά θα είναι σαν καινούργιο.

 

Οταν λες SUS τι εννοεις? (sorry για την ασχετοσυνη)

Così è (se vi pare)
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες SUS τι εννοεις? (sorry για την ασχετοσυνη)

 

Είναι το πρόγραμμα της Sony για επιδιόρθωση κινητών. "Κατέβασέ" το από δω και κάνε ό,τι θα δεις στο πρόγραμμα.

 

ΥΓ: Καλό θα ήταν να έχει το κινητό μπαταρία πάνω από 50-55% πριν "τρέξεις" το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πρόγραμμα της Sony για επιδιόρθωση κινητών. "Κατέβασέ" το από δω και κάνε ό,τι θα δεις στο πρόγραμμα.

 

ΥΓ: Καλό θα ήταν να έχει το κινητό μπαταρία πάνω από 50-55% πριν "τρέξεις" το πρόγραμμα.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση και την βοηθεια σου! Το κιν. επανηλθε με τον τροπο που μου ειπες (ειναι πλεον οπως το αγορασα)...Και παλι ευχαριστω!

Così è (se vi pare)
Link to comment
Share on other sites

Root μπορείς να κάνεις μέσω του Unlock Root, είναι πάρα πολύ απλή διαδικασία. Αν θέλεις όμως να το ξεrootάρεις, θα πρέπει να κάνεις επαναφορά μέσω SUS.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει πως θα το κάνω; ή αν υπάρχουν κάπου οδηγίες;

Edit. Οκ παιδιά τις βρήκα.

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

χθες αγορασα το κινητο...το εβγαλα απο την φορτιση μολις τελειωσε η φορτιση..επρεπε μηπως να το αφησω πολλες ωρες επειδη ειναι η πρωτη φορα???στο σκρολλ εχω μια δυσκολια...ετσι ειναι σε ολους??τελος στην αρχικη οθονη εβγαλα καταλαθος μια επαφη απο το φεις μπουκ..πως μπορω να την εξφανισω??/δεν μπορω με τιποτα
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τον φίλο Christos94 για την υπόδειξή του. Βρήκα μια πολύ ωραία εφαρμογή.

 

Τώρα έχω άλλο ένα θεματάκι.

Πήρα ένα ακόμη καλώδιο usb-mini usb από το ebay έτσι για να υπάρχει για ώρα ανάγκης.

Δοκιμαστικά το έβαλα να φορτίζει (όχι από τον υπολογιστή αλλά από τον φορτιστή) και ενώ η μπαταρία ήταν στο 30%, μετά από σχεδόν 8 ώρες έφτασε στο 90%

Ενώ με το καλώδιο που ήταν μαζί με το φορτιστή, ή φόρτιση από το 30% μέχρι το 100% ζήτημα είναι αν χρειάζεται 2 ώρες.

 

Παίζει να υπάρχει θέμα ασυμαβατότητας το καινούριου καλωδίου;

Ενδέχεται τόσο μεγάλη διάρκεια φόρτισης να κάνει ζημιά στη μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tipo / Tipo dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...