Jump to content

Sony Xperia Tipo / Tipo dual


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα :)¨

Σκέφτομαι να παραγγείλω άμεσα το συγκεκριμένο smartphone(tipo) λόγω ότι μου χάλασε το παλιό μου κινητό.

Οπότε θα θελα να σας ρωτήσω μερικά πράγματα.

1)ρολλάρει ομαλά με τον 800mHZ και την ICS και στο άνοιγμα δύσκολων εφαρμογών(π.χ PDF/powerPoint)

2)Η οθόνη αφής έχει απόκριση? Ή με το που γίνει η αγορά πρέπει να περάσω μια εφαρμογή που είδα πιο πάνω?

3)LED ειδοποιησεων έχει?

4)Το ηχείο του έιναι δυνατό?

ευχαριστώ :O

(^_^)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους , είμαι καινούργιος στο φόρουμ και αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής.

 

πήρα και εγώ απο αναβάθμιση το xperia tipo αλλά δε το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα γιατί έχω τις εξής απορίες.

 

κινητό που λέει στα τεχνικά χαρακτηριστικά οτι έχει Α-GPS, έχει δέκτη GPS? ή όταν θέλεις να συνδεθείς με δορυφόρο χρεώνεσαι όπως λένε οτι τι κάνει το A-GPS ?

ρωτάω γιατί θέλω να βάλω ένα πρόγραμμα που καταγράφει τα πόσα μέτρα ή χιλιόμετρα κάνεις όταν περπατάς ή είσαι με αυτοκίνητο και σου δείχνει και την ταχύτητα που πάς.

 

και φυσικά ρωτάω αν γίνεται να μπεί τέτοιου είδους εφαρμογή σε αυτο το συγκεριμένο κινητό χωρίς να έχει υποβοήθηση απο agps και να με χρεώνει,δηλαδή με δυό λόγια αν το agps που λέει οτι έχει το tipo λειτουργεί και απλά σαν δέκτης gps και αν υπάρχει η συγκεκριμένη εφαρμογή αυτού του προγράμματος το οποίο δεν ξέρω πως λέγεται για αυτό το κινητό

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους , είμαι καινούργιος στο φόρουμ και αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής.

 

πήρα και εγώ απο αναβάθμιση το xperia tipo αλλά δε το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα γιατί έχω τις εξής απορίες.

 

κινητό που λέει στα τεχνικά χαρακτηριστικά οτι έχει Α-GPS, έχει δέκτη GPS? ή όταν θέλεις να συνδεθείς με δορυφόρο χρεώνεσαι όπως λένε οτι τι κάνει το A-GPS ?

ρωτάω γιατί θέλω να βάλω ένα πρόγραμμα που καταγράφει τα πόσα μέτρα ή χιλιόμετρα κάνεις όταν περπατάς ή είσαι με αυτοκίνητο και σου δείχνει και την ταχύτητα που πάς.

 

και φυσικά ρωτάω αν γίνεται να μπεί τέτοιου είδους εφαρμογή σε αυτο το συγκεριμένο κινητό χωρίς να έχει υποβοήθηση απο agps και να με χρεώνει,δηλαδή με δυό λόγια αν το agps που λέει οτι έχει το tipo λειτουργεί και απλά σαν δέκτης gps και αν υπάρχει η συγκεκριμένη εφαρμογή αυτού του προγράμματος το οποίο δεν ξέρω πως λέγεται για αυτό το κινητό

 

ευχαριστώ!

 

Το aGPS απλά υποβοηθάει το GPS να κλειδώσει γρηγορότερα δορυφόρους και να είναι πιο ακριβές όταν χρησιμοποιείς ίντερνετ. Αυτό δεν σημαίνει ότι κάθε φορά που θα ανοίγεις το GPS θα χρεώνεσαι. Φυσικά με ένα πρόγραμμα όπως το navigon,sygic,ndrive και λοιπά, μπορείς να χεις ένα ωραιότατο πρόγραμμα navigator για ό,τι χρειαστείς. Και τα προγράμματα που θες δουλεύουν μία χαρά χρησιμοποιώντας μόνο τους δορυφόρους. Απλά κοίτα όταν ενεργοποιήσεις το κινητό να απενεργοποιήσεις την κίνηση δεδομένων από τις ρυθμίσεις για να μην χρεωθείς.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To tipo έχει κανονικά GPS. Το a-gps θα το ανοίγεις μια φορά στις 15 ημέρες να κατεβάσει ένα αρχειάκι με τους δορυφόρους (είναι πραγματικά πολύ μικρό το αρχείο, μερικές δεκάδες KB) και μετά θα το κλείνεις. Δεν χρειάζεται να το χρησιμοποιείς συνέχεια.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

κάτι ακόμα όσον αφορά το πολύ μεγάλο δείκτη SAR στο συγκεκριμένο τηλέφωνο υπάρχει κανένα πρόβλημα για το κεφάλι με την ακτινοβολία ?δε νομίζω άλλο κινητό να έχει τόσο μεγάλο.
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του SAR αφορά χρήση με wifi+3G+bluetooth ταυτόχρονα. Λογικά δεν θα τα δουλέψεις ποτέ όλα μαζί και επιπλέον το SAR πρακτικά είναι χαμηλότερο εάν έχεις καλό σήμα με όλες τις συσκευές/κεραίες...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Hello και πάλι...

 

βλέπω πως τα sms αν θέλει κάποιος τα γράφει και με μικρά γράμματα και τόνους.

Αυτό σημαίνει ότι γράφονται στο UCS2 με ανάλογη χρέωση ; (αφού νομίζω ότι μπορείς να γράψεις εως 70 χαρακτήρες ανά sms)

 

διορθώστε με αν κάνω λάθος ...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ανοιχτή την εξοικονόμηση κόστους στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων τότε αυτά αυτομάτως μετατρέπονται σε κεφαλαία και μπορείς να γράψεις εως 160 χαρακτήρες, παρότι που σε σένα θα φαίνονται μικρά.

Αν κλείσεις την εξοικονόμηση τότε θα στέλνονται κανονικά οι μικροί χαρακτήρες αλλά μπορείς να γράψεις εως 70 χαρακτήρες.

 

 

Και κάτι άσχετο, είδα σε αρκετά sites (φήμες νομίζω) ότι το tipo τελικά θα πάρει το jellybean σε περίπου 1 μήνα.

Ισχύει ή μας κοροιδεύουν; :P

Link to comment
Share on other sites

4.1.2 JB εκδοση θα δει το συγκεκριμενο μοντελο?

 

Edit. Μολις βρηκα ενα αρθρο που ενεφερε πως δεν θα αναβαθμιστει σε 4.1.2.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του SAR αφορά χρήση με wifi+3G+bluetooth ταυτόχρονα.

 

πάντως δε το έχω δεί πουθενά να αναφέρεται αυτό που λες οτι αφορά τη χρήση όλων μαζί εγώ ξέρω οτι αναφέρεται αποκλειστικά για το όταν μιλάς.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε κανένα manual και θα το δεις...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

επειδή το manual είναι πολλές σελίδες και βαριέμαι να το διαβάζω τώρα ολο σε πια ενότητα το λέει αυτό για το σαρ?
Link to comment
Share on other sites

Στις τελευταίες σελίδες έχει αναφορά στα πρότυπα που ακολουθεί...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ....ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΕΤΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΙΝΗΤΟ....ΕΝΩ ΣΥΝΔΕΟΜΑΙ ΜΕΣΩ WIFI ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΥΝΔΕΘΕΙ (Ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ)ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ...ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΓΟΚΛΕΙΝΩ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΟ ΡΟΥΤΕΡ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΠΕΙ....ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΕΝΟΣ ΜΕΤΡΟΥ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ...ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΗΣΕΙ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..!

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ.....

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ.....

 

Το πιθανοτερο ειναι να φταιει το καναλι του ρουτερ σου. Μπες στις ρυθμισεις του ρουτερ και αλλαξε καναλι.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ..ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΝΑΛΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΕΙΣ?

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, κάνε αυτό που έκανα και εγώ με το ίδιο πρόβλημα. Πάρε μια οδοντογλυφίδα και κάνε ένα hard reset στο ρούτερ. Δίπλα στο κουμπί που έχει από πίσω, θα έχει λογικά και μία μικρή τρυπούλα. Απλά αν έχεις αλλάξει κωδικό wifi θα μπεί ξανά ο εργοστασιακός. Δοκίμασε μετά και θα συνδέεται κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,εχω το tipo απο τις αρχες του περασμενου δεκεμβρη και απολυτα ευχαρηστιμενος το κινητο ειναι πολυ καλο!το τελευταιο καιρο ομως εχω ενα προβλημα.το κινητο το φορτιζω καθε τρεις μερες,παντα απο βραδυς κλεινω την συσκευη και την βαζω να φορτισει το πρωι που ξυπναω και το ανοιγω δεν εχω επαφες μου τις σβηνει ,αυτο γινεται τις τελευταιες 3 φορτισεις!πλεον εχω αντιγραφω ασφαλειας και τις βαζω αμεσως ..αλλα δεν ειναι δουλεια αυτη,γιατι καθε καινουρια επαφη που περναω πρεπει να κανω και καινουριο αντιγραφω για να μη την χασω στην επομενη φορτιση..καποια συμβουλη??
Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια παιδια! Εκει που ημουν στο Viber ξαφνικα μου εβγαζε μηνυμα μια μια εφαρμογη οτι δεν λειτουργει. Βγαινω απο το viber το αφηνω στην ακρη και παρατηρω οτι χωρις να κανω τπτ συνεχιζει να πεταει ακυρα μηνυματα. Λεω θα κανω restart. Αμ δε!!! Εχει κολλησει στο σημειο που γραφει XPERIA και δεν ανοιγει με τπτ. Τι να κανω????
Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια παιδια! Εκει που ημουν στο Viber ξαφνικα μου εβγαζε μηνυμα μια μια εφαρμογη οτι δεν λειτουργει. Βγαινω απο το viber το αφηνω στην ακρη και παρατηρω οτι χωρις να κανω τπτ συνεχιζει να πεταει ακυρα μηνυματα. Λεω θα κανω restart. Αμ δε!!! Εχει κολλησει στο σημειο που γραφει XPERIA και δεν ανοιγει με τπτ. Τι να κανω????

 

Ωχ...μαλλον επαναφερεις με seus.. και τα χανεις ολα...εκτος απο φωτο βιντεο μουσικη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tipo / Tipo dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...