Jump to content

Sony Xperia Tipo / Tipo dual


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα σας, εχω ενα xperia tipo single και το εχω κανει ROOT εδω και κατι εβδομαδες και πριν λιγες μερες περασα μια ρομ και δε μου αρεσε και χθες πηγα να βαλω μια miui απο το xda και τελικα μολις την φλασαρα ολα καλα και μετα πατησα reboot και δεν ανοιγε....τωρα οταν παταω το power button και το κραταω πατημενο απλα αναβει το πρασινο led Και δονιζει....τιποτα αλλο....δοκιμασα με flash tool να κανω stock flash rom αλλα τιποτα δε βρισκω drivers για το μοντελο...αν μπορει καποιος να μου βρει το flash tool και τους drivers και οτι χρειαζεται για να φλασαρω την stock rom στο κινητο αυτο...ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας, εχω ενα xperia tipo single και το εχω κανει ROOT εδω και κατι εβδομαδες και πριν λιγες μερες περασα μια ρομ και δε μου αρεσε και χθες πηγα να βαλω μια miui απο το xda και τελικα μολις την φλασαρα ολα καλα και μετα πατησα reboot και δεν ανοιγε....τωρα οταν παταω το power button και το κραταω πατημενο απλα αναβει το πρασινο led Και δονιζει....τιποτα αλλο....δοκιμασα με flash tool να κανω stock flash rom αλλα τιποτα δε βρισκω drivers για το μοντελο...αν μπορει καποιος να μου βρει το flash tool και τους drivers και οτι χρειαζεται για να φλασαρω την stock rom στο κινητο αυτο...ευχαριστω...

 

Γιατι δεν επαναφερεις με seus? (τα χανεις ολα)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε να επαναφερω αλλα δε ξερω πως χρισημοποιηται πες μου τι να κανω απο που το κατεβαζω αν θες σε παρακαλα θελω να φτιαξει το κινητο μου...να πω οτι δε μπαινει καν στο recovery..αν μπορεις πες μου τι κανω πλζζ..
Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε να επαναφερω αλλα δε ξερω πως χρισημοποιηται πες μου τι να κανω απο που το κατεβαζω αν θες σε παρακαλα θελω να φτιαξει το κινητο μου...να πω οτι δε μπαινει καν στο recovery..αν μπορεις πες μου τι κανω πλζζ..

 

Κατεβαζεις απο δω το seus https://www.box.com/shared/4n7al2mt91vy7r1f9qr5

Το κανεις εγκατασταση στο πισι, το τρεχεις και ακολουθεις τις οδηγιες. Ελπιζω να δουλεψει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε θα το δοκιμασω πιο μετα και θα σου πω...ειναι να κατεβασω κατι επιπλεον;;

και κατι αλλο, ειναι για το tipo;;

 

Οχι δεν χρειαζεται κατι. Αυτο θα κανει τη δουλεια. Ειναι για ολα τα sony/sony ericsson

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι δε γινεται τιποτα δε μου βρισκει καν το κινητο οταν το συνδεω....τι να κανω;

 

Αν υπάρχει δυνατότητα δοκίμασε την διαδικασία σε κάποιο άλλο pc.

 

Aλλιώς προσπάθησε hard reset από τη συσκευή.

 

Warning: This will remove ALL data on the phone (but not the MicroSD card).

 

To perform a hard reset, or factory reset, then there are a number of methods to try:

 

1) From the home screen, press Menu - Backup and reset - Factory data reset - Reset phone. It may ask for a password. Then select Erase everything

 

If the phone is totally unresponsive, even after a reboot, then try the following methods.

 

2) While the phone is turned off, press and hold the Volume Up and Volume Down buttons together. Then, while holding these, press and release the Power button (keep holding the volume buttons). The phone should turn on and a menu will appear. Press the Volume down button to navigate to the Recovery option. Press the Volume Up to select (if that doesn't work, use the Power button to select). A yellow triangle and an Android logo will appear. Press the Volume Down and Volume Up button together and a recovery menu should appear. Use the Volume buttons to move to the Wipe data/Factory reset option and then press Power to select. Again, use the Volume Down key to choose Yes and press the Power button again to select.

 

3) While the phone is turned off, press and hold the Volume Down button. Then, while holding, press and release the Power button. A menu should appear. Use the Volume down key to go to Clear Storage. Use the Power button to select the option. Then when asked to confirm, press Volume Up for Yes.

 

4) While the phone is off, press and hold down Volume Up + Home + Power buttons at the same time. Then release the buttons when you see the Logo. Use the Volume Down button to go down and the Home or Power key to select. Choose the Wipe data/Factory reset option. Then Select Yes to delete all user data. Then choose to reboot the phone.

 

5) A final method is to enter the code into your phone's dialer: *2767*3855# This method will not give you an option to reverse the process, so be careful! This method will only work if you can boot into your phone.

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι δε γινεται τιποτα δε μου βρισκει καν το κινητο οταν το συνδεω....τι να κανω;

 

Καταρχην....Μηπως εχεις ξεκλειδωσει το botloader??? Αν ναι εχεις βγει απ'την εγγυηση (εις γνωση σου) και με το SEUS και το pc κομπανιον δεν μπορεις να το επαναφερεις!!!!!!!!

Θεωρησε δεδομενο οτι θα χασεις ολα τα οσα εχεις περασεις στο κινητο εκτος αν εχεις παρει backup ......

Το εχω παθει σε δυο κινητα......Και στο P και στο U ......To P χρειαστηκε την επεμβαση Χακερα για να το επαναφερει (του πηρε μια ωρα που γιαυτους ειναι μεγαλος χρονος!!!!!!!!!).

Στο U το καταφερα μονος μου αλλα παιδευτικα....

Λοιπον....διαβασε την διαδικασια.....

Πρωτων ξαναδοκιμασε με το SEUS.....Ανοιγεις SEUS ....Συνδεεις κινητο.....Αν δεν το αναγνωρισει αποσυνδεεις το κινητο και βγαζεις την μπαταρια....Περιμενεις λιγο (Γυρω στο 1 λεπτο) .....Ξαναβαζεις μπαταρια και ανοιγεις το κινητο....Την ωρα που θα σου δονησει και θα αναψει πρασινο συνδεεις παλι το κινητο....Αν στο αναγνωρισει συνεχιζεις την διαδικασια οπως σου λεει το SEUS ...(Εννοειτε οτι σε ολη αυτη την διαδικασια δεν το εχεις κλεισει το προγραμμα....)

Αν δεν πετυχεις τιποτα υστερα απο ολα αποσυνδεεις και κλεινεις ολα τα προγραμματα.....

Δευτερον.....

Πας στους xda και βρισκεις στο τοπικ του κινητου οτι κερνελ και στοκ ρομ χρειαζεται το κινητο (εχουν ειδικο θεμα στους xda για ολα τα κινητα....)

Κατεβαζεις στον υπολογιστη την στοκ ρομ που χρειαζεται φλασαρισμα....Την περνας στο flashtool ......

Ανοιγεις flashtοol (Αν εχεις windows 7 το ανοιγεις με δεξι κλικ και επιλεγεις "εκτελεση ως διαχειρηστης"....)

Πατας το κεραυνο και επιλεγεις flashmode.....

Ανοιγεις το κινητο και ταυτοχρονα συνδεεις....(λογικα και σε αυτη την περιπτωση θα δονηθει και θα αναψει πρασινο)....

Κοιτας τι σου γραφει στο flashtool και αν ολα εχουν παει καλα φλασαρεις την στοκ που εχεις κατεβασει απο τους xda ....

Αν δεν περασει με την πρωτη ακυρωσε την διαδικασια και ξανακαντην αλλα αυτη την φορα παιξε με την μπαταρια οπως και στο SEUS ...

Ελπιζω να τα καταφερεις....ειναι λιγο σπαστικο και χρονοβορο.....Αλλιως διεθεσε κανα 40αρι ευρω και πηγαινε το στον τεχνικο της γειτονιας (Οχι εταιρεια.....κανα μαγαζι που να ασχολειται με επισκευες κινητων....)

Link to comment
Share on other sites

ενταξει παιδια ευχαριστω για τη βοηθεοα αλλα εδωσα με εντολες στο cmd και το εφτιαξα με root αρχικα και restore μετα....ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

το θεμα του αντιλαλλου απ'οτι καταλαβα ειναι λιγο πολυ θεμα ολων των κατοχων του dual :wacko: δυστυχως δηλαδη. ο μονος τροπος που χω βρει για να το παλεψω ειναι να χαμηλωσω την ενταση του κουστικου.. οταν το χω τερμα δυνατο, ειναι απιστευτα ενοχλητικος για τον συνομιλητη!! απλα το λεω για οσους θελουν μια "λυση" αφου και με το service δεν γινεται κατι.. :/
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια, λοιπον στο tipo single εχω τη stock rom και θελω παιδια αν ξερετε να μου πειτε μια καλη ρομ σταθερη και ωραια να βαλω αν ξερετε στειλτε λινκ ή πεστε μου που ειναι σε ποιο site...στο xda εγω δεν βρηκα τιποτα καλο..περιμενω...:)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,πηρα το κινητο πριν 2-3 μερες... ολα καλα μεχρι χτες που πηγα να βαλω μουσικη και δεν ακουγοταν τιποτα... τα εψαξα ολα (σιγαση κτλ) αλλα δεν βρηκα τιποτα.Ο μονος τροπος να ακουγονται ηχοι απο το κινητο ειναι με ακουστικα. :( μηπως ξερει κανεις τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,πηρα το κινητο πριν 2-3 μερες... ολα καλα μεχρι χτες που πηγα να βαλω μουσικη και δεν ακουγοταν τιποτα... τα εψαξα ολα (σιγαση κτλ) αλλα δεν βρηκα τιποτα.Ο μονος τροπος να ακουγονται ηχοι απο το κινητο ειναι με ακουστικα. :( μηπως ξερει κανεις τι να κανω?

 

πάρε τηλ κάπου κ βάλε ανοιχτη συνομιλία να δεις αν δουλευει το μεγάφωνο, μετά κλασικά service....

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα εμένα έχει άλλο 8έμα εκεί που χτυπάει το τηλ. και ακούς να χτυπά το κιν σου οταν το πλησιάζεις χαμηλώνει ο ηχος :blink: δεν ξερω τι παθαίνει το μονο που σκέφτηκα ειναι οτι μπορει να ειναι στοιχειωμένο :lol:
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα εμένα έχει άλλο 8έμα εκεί που χτυπάει το τηλ. και ακούς να χτυπά το κιν σου οταν το πλησιάζεις χαμηλώνει ο ηχος :blink: δεν ξερω τι παθαίνει το μονο που σκέφτηκα ειναι οτι μπορει να ειναι στοιχειωμένο :lol:

 

δεν ξέρω πως το λένε...αλλά παντός έχει λίγο από όλα...και όλοι έχουν παράπονα. άρα είναι κάπως αποτυχία να λέμε την αληθια

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω πως το λένε...αλλά παντός έχει λίγο από όλα...και όλοι έχουν παράπονα. άρα είναι κάπως αποτυχία να λέμε την αληθια

Εγώ πάντως το βρίσκω πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του. Και με κανένα πρόβλημα.

Το dual (το πήρα μεταχεισισμένο 80 ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε επώνυμα Samsung Duos S7562, Sony Tipo Dual & ανώνυμα ZTE 970, Newman N1

 

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Προς το παρόν έχω άποψη για το 7562 που το δούλεψα σε βιτρίνα και για το Tipo Dual που το είχα για 1 εβδομάδα. Σας εκφέρω τις απόψεις μου:

 

 

Sony Tipo Dual:

Θετικά:

 

+Μικρές διαστάσεις

+Καλή scratch-resistant οθόνη

+Ποιότητα κατασκευής

+Καλές επιδόσεις για τα χαρακτηριστικά του

+Πλήκτρο εναλλαγής SIM

+Notification Led

+Δυνατό Loudspeaker

+Sony brandname

+Τιμή

 

Αρνητικά:

-Έλλειψη αναβάθμισης σε Jelly Bean

-Μονοπήρυνος Επεξεργαστής

-Μνήμη λιγότερη από 512MB

-Συσκευασία χωρίς ακουστικά (επίσης δεν δουλεύουν τα ακουστικά παλιών xperia)

-Η μία γραμμή φαίνεται κατελλημένη όταν μιλάει η άλλη

-Μέτρια ποιότητα ήχου από το Speakerphone

-Κακή ποιότητα ήχου με διάφορα προβλήματα

  • Πολλές φορές ακούγεται αντίλαλος στην συνομιλία ακόμα και με ακουστικά

  • Συνεχής αντίλαλος με ανοιχτή ακρόαση (ακόμα και με χαμηλή ένταση & xloud off)

-Κακή απόκριση touchscreen (σε δύο διαφορετικές συσκευές) κάτω δεξιά στην οθόνη

 

 

Έχω δοκιμάσει δύο συσκευές (η μία ήταν dual) και η άλλη κανονική. Την είχα 1 εβδομάδα στην κατοχή μου. Εγκατέστησα το Skype και δούλευε οριακά καλά (λίγο αργό μου φάνηκε). Επίσης μπόρεσα και ενεργοποίησα ΤΗΝ ΠΙΣΩ κάμερα και με έβλεπε ο συνομιλητής (αυτό σε απάντηση σε κάποιους που λένε πως δεν δουλεύει το Skype). Απλά για να βλέπεις και εσύ τον άλλο θες καθρεπτάκι. Γενικώς καλή συσκευή για τα χρήματα της. Αν δεν είχε το θέμα με τον αντίλαλο και την κακή κάμερα θα ήταν άψογο καθώς τα υπόλοιπα συγχωρούνται λόγω τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν νομίζω ότι αξίζει. Εκτός από τον 1GHz επεξεργαστή και την ROM μία απο τα ίδια σε χαρακτηριστικά... (και χειρότερη ευκρίνεια στην οθόνη). Αντί να βάλουν 1GB RAM.....
Link to comment
Share on other sites

Λες να το έχουν διορθώσει? Δεν την έχω δοκιμάσει την συσκευή. Ίσως θα μπορούσε να μας πει κάποιος που την έχει
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θελω να ρωτησω κατι μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος,τα αρχεια της μουσικης που εχω στην sd οσα ειναι γραμμενα με ελληνικα γραμματα μου τα βγαζει οτι να ναι(σαν να μην αναγωριζει την γραμματοσειρα)αλλα οχι ολα,καποια τα βλεπει κανονικα,ποια μπορει να ειναι η διαφορα,ωστε να την διορθοσω?επισης δεν μπορω να μετατρεψω τα αρχεια(τιτλους,ονομα αλμπουμ,κ.τ.λ )οταν ειναι συνδεμενω το τηλ μεσω usb ενω αν συνδεσω την sd με card reader τα μετατρεπω.μπορει αυτο να αλλαξει απο το μενου του τηλ?
Link to comment
Share on other sites

Εχει ακουστει κατι για jelly bean στο απλο typo?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το dual μερικους μηνες και εχει αρχισει να μου σπαει τα νευρα. Αν καποιος εχει λυση στα επομενα προβληματα μου ας ενημερωσει!

1) Με τα hands free ΜΟΝΟ εχω αντιλαλο

2) Καποιες φορες σε ακυρα διαστηματα κανει επανεκκινηση και μενει στο σημειο που ζηταει pin οποτε αναγκαστικά θα βγαλω τα pin γιατι το χρησιμοποιω ως ξυπνητηρι. Φανταστειτε οτι αυτο μπορει να συμβει αυτο τα ξημερωματα και να μην ξυπνησω

3) Χρησιμοποιω τα Hands free για ραδιο και υστερα τα αποσυνδεω. Ομως καποιες φορες στην επομενη κληση που θα γινει δεν θα εχω ηχο απο το ακουστικο ενω ο αλλος με ακουει κανονικα. Σε ανοικτη ακροαση τον ακουω. Για να επανελθει το ακουστικο πρεπει ενω μιλαω με τον αλλο να συνδεω και να ξεσυνδεω τα hands free μεχρι καποια στιγμη να δουλεψει το ακουστικο.

4) Τελος, αρκετες φορες ενω δειχνει πως εχω σημα οταν με παιρνουν τηλ φαινεται οτι το εχω κλειστο. Οτι να ΄ναι

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tipo / Tipo dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...