Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από αυτονομία πως πάτε; Ευχαριστημένοι;

28 και 29 σε πολύ καλά επίπεδα , συγκριτικά με οποιαδήποτε άλλη , είμαι ευχαριστημένος

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω είχα περασμένη την 27.2 και είχα τρέλα προβλήματα με το να μην με ακούνε στις κλήσεις ,να μου λένε ότι με ακούνε απο μακρυά κλπ.Περασα και την 28 και το πρόβλημα παραμένει.εχει κανένας το ίδιο πρόβλημα;

Προσπάθησα και ξανά πέρασα 2 φορές πάλι την 27.2 αλλά και την 28 αλλά παραμένει το ίδιο πρόβλημα.

 

Το ίδιο πρόβλημα το είχα και εγώ και πραγματικά όταν διαπίστωσα τι φταίει γελούσα μόνος μου :lol: Όπως κρατούσα την συσκευή για να μιλήσω με τον καθένα χωρίς να το καταλαβαίνω το μικρό μου το δαχτυλάκι κρατούσε από κάτω το τηλέφωνο και εκλείνα την τρύπα του μικροφώνου. Αυτός ήταν και ο λόγος που ακουγόμουν απο το "πιγάδι" :X:p:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά παιδιά, εξαιρετική!!!! Να ρωτήσω κάτι, βαζω ενα αλλο theme, Πχ to grayscale, μετα αν θελω πως επαναφέρω το stock της omega;;; δε βρηκα καπου για κατέβασμα μονο το stock theme.
Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά παιδιά, εξαιρετική!!!! Να ρωτήσω κάτι, βαζω ενα αλλο theme, Πχ to grayscale, μετα αν θελω πως επαναφέρω το stock της omega;;; δε βρηκα καπου για κατέβασμα μονο το stock theme.

 

Ξαναπερνάς τη ρομ χωρίς wipe.:)

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα το είχα και εγώ και πραγματικά όταν διαπίστωσα τι φταίει γελούσα μόνος μου :lol: Όπως κρατούσα την συσκευή για να μιλήσω με τον καθένα χωρίς να το καταλαβαίνω το μικρό μου το δαχτυλάκι κρατούσε από κάτω το τηλέφωνο και εκλείνα την τρύπα του μικροφώνου. Αυτός ήταν και ο λόγος που ακουγόμουν απο το "πιγάδι" :X:p:lol::lol::lol:

 

Δεν είσαι ο μόνος τελικα΄:lol: είχεις δίκιο Σε ευχαριστω για την συμβουλή.

iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

Περασα την 28 σε ενα φίλο μου χθες και πριν λίγο μου είπε οτι έχει ένα πρόβλημα.

Κλείνει το κινητό (την οθόνη από το power, όχι απενεργοποίηση) και αυτο ξανά ανοίγει. .

Δεν ξέρω αν το κάνει συνέχεια ή μετά από κλήση (δεν πρόλαβα να το δω ακόμα και δεν το κατάλαβα καλά από το τηλέφωνο).

Έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Περασα την 28 σε ενα φίλο μου χθες και πριν λίγο μου είπε οτι έχει ένα πρόβλημα.

Κλείνει το κινητό (την οθόνη από το power, όχι απενεργοποίηση) και αυτο ξανά ανοίγει. .

Δεν ξέρω αν το κάνει συνέχεια ή μετά από κλήση (δεν πρόλαβα να το δω ακόμα και δεν το κατάλαβα καλά από το τηλέφωνο).

Έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο?

Ευχαριστώ

Νίκο ,To Fix bug screen off in lock screen

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=32872327&postcount=27603

Edit

Αν μπορει ας περαση την 29

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!Συγχαρητήρια για την νέα omega v29 όλα άψογα!Μια μικρή αλλαγή νομίζω χρειάζεται το εικονίδιο του market εφόσον άλλαξε k αυτό για όσους έχουν θέμα από kalaga k κάτι άλλο που παρατήρησα k στις προηγούμενες όταν αλλάζεις την γραμματοσειρά αλλάζουν όλα εκτος από το πληκτρολόγιο!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ ξανά για τις υπέροχες rom που μας δίνεται!Πολύ καλή δουλειά!

 

Sorry για το θέμα από kalagas μόλις είδα το νέο post(fixed)!

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά. Έχω δοκιμάσει από JB όλες τις omega από 27 και μετά. Σε όλες έχω το πρόβλημα που είχα αναφέρει και λίγες ημέρες πριν. Έχω στην εξωτερική κάρτα καμιά 60αριά videos (κάποια έχω τραβήξει με την κάμερα του κινητού, κάποια έχω κατεβάσει σε μορφή flv από youtube, κάποια avi κλπ). Με την omega 13.1 ICS με την οποία είμαι όλα έχουν το preview τους και το scrolling πάνω κάτω γίνεται γρήγορα και χωρίς κομπιάσματα από την stock εφαρμογή video. Όταν περνάω την omega JB (ακόμα και την 29) ξαφνικά παύει να υπάρχει preview (παρά μόνο σε 2 videακια που είναι στην εσωτερική μνήμη - το ένα εκ των οποίων είναι το wonders of nature που είναι προεγκατεστημένο στο κινητό και το άλλο το video που είχα τραβήξει με κάποιο προγραμματάκι για να δείξω το πρόβλημα και έχω επισυνάψει καμια δυο σελίδες πιο πριν). Επίσης το scrolling γίνεται με πολύ lag ενώ αν προσπαθήσω να κινηθώ γρήγορα πάνω κάτω τότε ακόμα και αν έχει δημιουργηθεί μόλις μια μικρογραφία του video (χωρίς preview όπως προανέφερα) ξεκινάει να την ξαναδημιουργεί δείχνοντας μαύρη την μικρογραφία με τον κύκλο της αναμονής στην μέση μέχρι να ξαναεμφανιστεί και πάλι η μικρογραφία. Αυτό γίνεται όλη την ώρα όσο ανεβοκατεβαίνω με scrolling ενώ είμαι στην stock εφαρμογή του video.

Έχω προσπαθήσει να κάνω εγκατάσταση πάνω από 10 φορές με όλους τους τρόπους (full wipe, με τον τρόπο που έγραψε ο kalagas πιο πάνω, με απλό -cache και dalvik- wipe πριν και μετά την εγκατάσταση, με full installation, με custom installation, σβήνοντας ακόμα και τον κρυφό φάκελλο /sdcard/.thumbnails μήπως και τον ξαναδημιουργήσει). Γενικά έχω δοκιμάσει τα πάντα. Ο tora33 μου είχε πει όταν το είχα πρωτοαναφέρει ότι δεν έχει αυτό το πρόβλημα ωστόσο πιθανώς δεν έχει τόσα videos ή είναι μικρά ή είναι στην εσωτερική μνήμη και τέλος πάντων δεν μπορεί να πετύχει τις ίδιες συνθήκες για να το τεστάρει.

 

Εδώ είναι με την ICS

http://www8.zippyshare.com/v/4679436/file.html

και εδώ με την JB

http://www24.zippyshare.com/v/34135018/file.html

(δοκιμάστε το download γιατί μάλλον η απευθείας προβολή δεν παίζει)

 

Τι μπορώ να κάνω τελικά? Σκέφτομαι να περάσω την stock JB αλλά έχω καλομάθει με την omega. Ο Γιάννης έχει καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει? Έχει ενσωματώσει κάποιο tweak που να ευθύνεται για το παραπάνω πρόβλημα? Όταν προσπάθησα να εγκαταστήσω απλά την 28 πάνω από την 13.1 χωρίς κανένα wipe μήπως και δουλέψει, όταν φόρτωσε δεν υπήρχε η stock εφαρμογή video. Πήγα να την εγκαταστήσω από το titanium επαναφέροντάς την και δεν γινόταν να περάσει με τίποτα. Μήπως κάτι έχει πειραχθεί στη συγκεκριμένη εφαρμογή και δεν μπορεί να διαβάσει τον φακελλο thumbnails ή κάποιον άλλο φάκελλο και αναγκάζεται να δημιουργεί κάθε φορά τις μικρογραφίες και κατ' επέκταση δεν μπορεί να δημιουργήσει preview στα videos.

Παρεμπιτόντως, όταν κάνω restore απο nand backup όλα λειτουργούν κανονικά, οπότε ούτε η κάρτα έχει πρόβλημα ούτε το κινητό. Κάτι φταίει με την JB, αλλά τι? Καμιά ιδέα?

 

Edit: Απ' ότι είδα η λειτουργία αυτή του video με το preview ονομάζεται live video list (εξ ου και η κατάληξη lvl των videos στο .thumbanails). Ίσως να λέει κάτι αυτό σε κάποιον.

Edited by James Bond
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι παίζει ακριβώς με τα κερνελ; ; ρωτάω γιατί κάπου πήρε το μάτι μου ασυμβατότητα με το WiFi. Αντιμετωπίζω και εγώ πρόβλημα με το ίντερνετ σε ομεγα 27. Ενώ συνδέεται κανονικά τα βελάκια δεν αναβοσβήνουν (στο σηματακι του ασύρματου) και η σελίδες κολλάνε στο loading. Από την άλλη όμως με 3g παίζω κανονικά. Ευχαριστώ!!

 

Edit: Τελικά φαίνεται να έστρωσε με την έκδοση 29!

Edited by zapee995
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχοντας μέχρι προ ημερών το galaxy s2 με omega v9, πήρα κιεγώ το s3! Του έβαλα λοιπόν omega v28 με Kalagas ICSlike Theme (βάση οδηγιών στο αντίστοιχο θέμα πάντα). Κάποιες ερωτήσεις για να μη πολυλογώ:

1) Μετά την εγκατάσταση της rom αλλά και του θέματος μου ξεκίνησε υποχρεωτικά αναβάθμιση εφαρμογών. Αυτή τη στιγμή κάποια εικονίδια του συγκεκριμένου θέματος έχουν εξαφανιστεί (πχ του market, η της μπαταρίας). Στην αναβάθμιση οφείλεται?

2) Μου βγάζει στην μπάρα ειδοποιήσεων μόνιμα να κάνω αναβάθμιση λογισμικού. Πως μπορώ να βγάλω αυτή την ειδοποίηση

3) Όταν κάνω εγκατάσταση μια εφαρμογή πολλές φορές μου κάνει μόνο του συντόμευση μπροστά στην οθόνη. Γιατί γίνεται αυτό?

4) στις παλιές omega μπορούσες να βάλεις 2η σειρά με εφαρμογές στη μπάρα ειδοποιήσεως καθώς να αλλάξεις τις επιλογές που εμφανίζονται με πατημένο το κουμπί power. Δεν γίνεται τώρα αυτό?

5)omega kitchen για JB υπάρχει κάπου γιατί δεν τη βρίσκω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχοντας μέχρι προ ημερών το galaxy s2 με omega v9, πήρα κιεγώ το s3! Του έβαλα λοιπόν omega v28 με Kalagas ICSlike Theme (βάση οδηγιών στο αντίστοιχο θέμα πάντα). Κάποιες ερωτήσεις για να μη πολυλογώ:

1) Μετά την εγκατάσταση της rom αλλά και του θέματος μου ξεκίνησε υποχρεωτικά αναβάθμιση εφαρμογών. Αυτή τη στιγμή κάποια εικονίδια του συγκεκριμένου θέματος έχουν εξαφανιστεί (πχ του market, η της μπαταρίας). Στην αναβάθμιση οφείλεται?

2) Μου βγάζει στην μπάρα ειδοποιήσεων μόνιμα να κάνω αναβάθμιση λογισμικού. Πως μπορώ να βγάλω αυτή την ειδοποίηση

3) Όταν κάνω εγκατάσταση μια εφαρμογή πολλές φορές μου κάνει μόνο του συντόμευση μπροστά στην οθόνη. Γιατί γίνεται αυτό?

4) στις παλιές omega μπορούσες να βάλεις 2η σειρά με εφαρμογές στη μπάρα ειδοποιήσεως καθώς να αλλάξεις τις επιλογές που εμφανίζονται με πατημένο το κουμπί power. Δεν γίνεται τώρα αυτό?

5)omega kitchen για JB υπάρχει κάπου γιατί δεν τη βρίσκω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

1) Δεν έχω ιδέα γι αυτό... :p

2) Πρέπει να αφαιρέσεις το samsung update. Δεν ξέρω όμως αν μπορείς απλά με κάποιον root explorer ή αν πρέπει να κάνεις flash τη ROM από πάνω

3) Είναι ρύθμιση μέσα από το play store αυτό. Μπορείς να το απενεργοποιήσεις

4) Δεν χρησιμοποιούσα omega (ούτε samsung είχα) παλιότερα οπότε δεν ξέρω να σου πω σίγουρα αλλά μήπως είχαν κάποιον άλλον launcher;

5) https://play.google.com/store/apps/details?id=net.indieroms.OmegaFilesJB&feature=more_from_developer#?t=W251bGwsMSwxLDEwMiwibmV0LmluZGllcm9tcy5PbWVnYUZpbGVzSkIiXQ

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάμποση ώρα και μετά από πολλές αναβολές είμαι πια με Omega 29...

Σετάρω τη συσκευή μου τώρα και οι πρώτες εντυπώσεις από αύριο (λογικά)...;)

Πριν βάλω την ωμέγα έκανα nadroid back up.Αν θέλω να επιστρέψω στην ics όπως ακριβώς ήμουν πριν μπορώ με restore?Τι είδους wipe πρέπει να κάνω πριν?Υπάρχει περίπτωση να μην μπορώ?

Edited by LAGGI

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάμποση ώρα και μετά από πολλές αναβολές είμαι πια με Omega 29...

Σετάρω τη συσκευή μου τώρα και οι πρώτες εντυπώσεις από αύριο (λογικά)...;)

Πριν βάλω την ωμέγα έκανα nadroid back up.Αν θέλω να επιστρέψω στην ics όπως ακριβώς ήμουν πριν μπορώ με restore?Τι είδους wipe πρέπει να κάνω πριν?Υπάρχει περίπτωση να μην μπορώ?

 

Αφου εκανες nandroid backup εισαι κομπλέ.. Full wipe και restore απο cwm recovery.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλο Σου-Κου σε ολους.

Σε γενικες γραμμες μια χαρα η νεα omega.

Αλλα δυστυχως ακομη και με την 29 και με ολες βασικα τις εκδοσεις λογισμικου ειτε τις επισημες ειτε με τις omega κατα διαστηματα οταν εχω ανοιξει κατι (π.χ. το αλμπουμ των φωτογραφιων) και μετα επιστρεψω στην αρχικη οθονη, υπαρχει μια καθυστεριση στην φορτωση των εικονιδιων και των widjet οπου με μια σπασμοδικη κινηση φορτωνουνε μεσα σε 2-3 δευτερολεπτα. Αυτο το προβλημα (lag λεγεται νομιζω) ποτε δεν θα το διορθωσουνε? Νομιζω μονο στην 4.1.2 (AOKP v2.0) δεν μου το εκανε αυτο που την εβαλα απο περιεργεια για λιγο.

Για να μην πω για την εκνευριστικη καθυστεριση που εχει οταν ανοιξω τις επαφες ή οταν τερματισω μια κληση.

Ειναι δυνατον να συμβαινουν ολα αυτα σε ενα τετοιο θηριο με 4 πυρηνες και 1Gb rom?

Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά...πώς απενεργοποιείται η μόνιμη απόκρυψη αριθμού καλουντος στην ωμέγα 29? Ψάχνω και δεν μπορώ να το βρω πουθενά...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά...πώς απενεργοποιείται η μόνιμη απόκρυψη αριθμού καλουντος στην ωμέγα 29? Ψάχνω και δεν μπορώ να το βρω πουθενά...

 

Μπες στον dialler πατα μενου/ρυθμίσεις κλήσεων/επιπλέον ρυθμίσεις/ταυτότητα καλουντος.

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν έχω ιδέα γι αυτό... :p

2) Πρέπει να αφαιρέσεις το samsung update. Δεν ξέρω όμως αν μπορείς απλά με κάποιον root explorer ή αν πρέπει να κάνεις flash τη ROM από πάνω

3) Είναι ρύθμιση μέσα από το play store αυτό. Μπορείς να το απενεργοποιήσεις

4) Δεν χρησιμοποιούσα omega (ούτε samsung είχα) παλιότερα οπότε δεν ξέρω να σου πω σίγουρα αλλά μήπως είχαν κάποιον άλλον launcher;

5) https://play.google.com/store/apps/details?id=net.indieroms.OmegaFilesJB&feature=more_from_developer#?t=W251bGwsMSwxLDEwMiwibmV0LmluZGllcm9tcy5PbWVnYUZpbGVzSkIiXQ

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Για το 4 είχαν οι omega ενα πρόγραμμα μέσα που το έκανε αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ πως λεγόταν. j-kay νομίζω κάτι τέτοιο. Μπορεί να ήταν στο συγκεκριμένο τότε θέμα. Για τα άλλα θα ρωτήσω στα αντίστοιχα θέματα αν είναι. Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

.....

2) Μου βγάζει στην μπάρα ειδοποιήσεων μόνιμα να κάνω αναβάθμιση λογισμικού. Πως μπορώ να βγάλω αυτή την ειδοποίηση

4) στις παλιές omega μπορούσες να βάλεις 2η σειρά με εφαρμογές στη μπάρα ειδοποιήσεως καθώς να αλλάξεις τις επιλογές που εμφανίζονται με πατημένο το κουμπί power. Δεν γίνεται τώρα αυτό?

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

2)την επιλέγεις ,λες ναι η αργότερα ότι θέλεις στην αναβάθμιση και δεν θα το ξαναδείς

νομίζω τα άλλα απαντήθηκαν

4) Theme JKay Deluxe , αν ασχοληθεί ο jkay , θα το έχουμε

στα άλλα απαντήθηκες

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

2)την επιλέγεις ,λες ναι η αργότερα ότι θέλεις στην αναβάθμιση και δεν θα το ξαναδείς

νομίζω τα άλλα απαντήθηκαν

4) JKay Deluxe , αν ασχοληθεί ο jkay , θα το έχουμε

 

Τόσο απλό ήταν...? Έλεος... Αναμένουμε λοιπόν μήπως γίνει τίποτα με jkay. Ήταν πολύ βολικό...

Σευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχοντας μέχρι προ ημερών το galaxy s2 με omega v9, πήρα κιεγώ το s3! Του έβαλα λοιπόν omega v28 με Kalagas ICSlike Theme (βάση οδηγιών στο αντίστοιχο θέμα πάντα). Κάποιες ερωτήσεις για να μη πολυλογώ:

1) Μετά την εγκατάσταση της rom αλλά και του θέματος μου ξεκίνησε υποχρεωτικά αναβάθμιση εφαρμογών. Αυτή τη στιγμή κάποια εικονίδια του συγκεκριμένου θέματος έχουν εξαφανιστεί (πχ του market, η της μπαταρίας). Στην αναβάθμιση οφείλεται?

2) Μου βγάζει στην μπάρα ειδοποιήσεων μόνιμα να κάνω αναβάθμιση λογισμικού. Πως μπορώ να βγάλω αυτή την ειδοποίηση

3) Όταν κάνω εγκατάσταση μια εφαρμογή πολλές φορές μου κάνει μόνο του συντόμευση μπροστά στην οθόνη. Γιατί γίνεται αυτό?

4) στις παλιές omega μπορούσες να βάλεις 2η σειρά με εφαρμογές στη μπάρα ειδοποιήσεως καθώς να αλλάξεις τις επιλογές που εμφανίζονται με πατημένο το κουμπί power. Δεν γίνεται τώρα αυτό?

5)omega kitchen για JB υπάρχει κάπου γιατί δεν τη βρίσκω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

 

1) Με το Titanium πρέπει να βρεις το Play Store και με long press πάνω του να διαλέξεις "integrate update into ROM"

Μετά με root explorer πας στο system/app και αν υπάρχει το αρχείο Playstore.odex το σβηνεις και κάνεις reboot... Το ίδιο πχ πρέπει να κάνεις και όταν αναβαθμιστεί το Gmail...

Μετά από το reboot ξανά κάνεις install το Theme...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Μπες στον dialler πατα μενου/ρυθμίσεις κλήσεων/επιπλέον ρυθμίσεις/ταυτότητα καλουντος.

Ευχαριστώ...

Ωστόσο έκανα προσπάθεια για nadroid restore και δν γίνεται.Ασυμβατο ND5...

Τι κάνω τώρα?

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ...

Ωστόσο έκανα προσπάθεια για nadroid restore και δν γίνεται.Ασυμβατο ND5...

Τι κάνω τώρα?

 

Κι εγω το ειχα παθει αυτο με το cwm recovery 6.0.1.2.. Και ξανα περασα την ρομ που ηθελα απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...