Jump to content

Galaxy S III : Πλήρης οδηγός για root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι με τπτ..Αν περνουσα οfficial rom δεν θα ειχα ροοτ σωστα?(αφου μηδενισα και το counter prin)

 

 

Stock Recovery being reflashed after a reboot?

There is an auto recovery restore system on stock roms that will reflash the Stock Recovery on a Stock Rom. If the restore files are renamed then CWM Recovery should not be overwritten after a reboot.

 

απο το xda..Τι παιζει?

Edited by m4rvel
Link to comment
Share on other sites

Εχω official firmware ,εκανα ροοτ με τον οδηγο, ανοιγω το triangle away αλλα απο 2 μου το παει στο 1 και οχι στο ΝΟ, και πριν γινει αυτο μου λεει οτι μερικες φορες αν δεν εχεις stock recovery ο μετρητης θα λεει 1..Σωστα?

Αρα πως μπορω να μηδενισω το counter αφου εχω clockwork recovery και οχι stock?

 

Νομίζω το λέει καθαρά. Δεν μπορείς.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Aρα αφου δεν μπορω (αρα οταν εχεις cwm δεν μπορεις να μηδενισεις το counter) πρεπει να γυρισω σε stock recovery,,

Πως γινεται αυτο λοιπον?Μονο flashaροντας official rom?

Για να μηδενισω τα counter δλδ πρεπει να φλασαρω(ωστε να φυγει το cwm ) και μετα να χρησιμοποιησω triangle away για να μηδενισω?

 

Αν ισχυει αυτο, για να γινεις unroot (εχοντας εννοειται το cwm) πρεπει πρωτα να περασεις official rom--->ωστε να φυγει το cwm(και να εισαι σε stock recovery)-->ωστε να μπορεις να μηδενισεις το counter με το triangle away(αρα εχεις ακομα root)--->ωστε να ξανα φλασαρεις official rom---->για να εισαι unroot πλεον?

 

Εκτος και αν υπαρχει αλλος τροπος να γυρισω σε stock recovery απο το να φλασαρω μια official rom...

Link to comment
Share on other sites

Aρα αφου δεν μπορω (αρα οταν εχεις cwm δεν μπορεις να μηδενισεις το counter) πρεπει να γυρισω σε stock recovery,,

Πως γινεται αυτο λοιπον?Μονο flashaροντας official rom?

Για να μηδενισω τα counter δλδ πρεπει να φλασαρω(ωστε να φυγει το cwm ) και μετα να χρησιμοποιησω triangle away για να μηδενισω?

 

Αν ισχυει αυτο, για να γινεις unroot (εχοντας εννοειται το cwm) πρεπει πρωτα να περασεις official rom--->ωστε να φυγει το cwm(και να εισαι σε stock recovery)-->ωστε να μπορεις να μηδενισεις το counter με το triangle away(αρα εχεις ακομα root)--->ωστε να ξανα φλασαρεις official rom---->για να εισαι unroot πλεον?

 

Εκτος και αν υπαρχει αλλος τροπος να γυρισω σε stock recovery απο το να φλασαρω μια official rom...

 

Αν έχεις cwm μπορείς να μηδενίσεις τον counter μόνο αν έχεις παλιό bootloader, οι τελευταίοι δεν το επιτρέπουν. Αν φλασάρεις παλιότερο bootloader μαζί με το cwm, γίνεται.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αν φλασαρω παλιοτερο bootloader εχω καποια "επιπτωση"? η η μονη διαφορα ειναι οτι θα μπορω να μηδενιζω με cwm?

Αλλιως ειναι οπως τα ειπα παραπανω για να γινεις unroot?η εκανα καποιο λαθος?

(Ο μονος τροπος να φυγει το cwm ειναι να φλασαρω μια official rom?)

Link to comment
Share on other sites

Αν φλασαρω παλιοτερο bootloader εχω καποια "επιπτωση"? η η μονη διαφορα ειναι οτι θα μπορω να μηδενιζω με cwm?

Αλλιως ειναι οπως τα ειπα παραπανω για να γινεις unroot?η εκανα καποιο λαθος?

(Ο μονος τροπος να φυγει το cwm ειναι να φλασαρω μια official rom?)

 

Επίπτωση δε θα έχεις.Οι διαφορές παλαιότερων bootloaders με τους νεότερους είναι στα κλειδώματα.

Φλασάροντας official μπαίνει το stock recovery.

Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι βέβαια αλλά πιο πολύπλοκοι.

Καταλήγοντας, ναι μπορείς να έχεις και 0 στον μετρητή κι ας έχεις custom recovery.

Παράδειγμα εγώ τώρα έχω custom rom με custom recovery και ο μετρητής είναι στο 0.

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά από αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα αν κάνω το sg3 root με τον τρόπο που περιγράφεται στην πρώτη σελίδα (Παραδοσιακός τρόπος) και έχοντας official 4.1.2 δεν θα αλάξει τίποτα άλλο στο τηλέφωνο (kernel). Και το μόνο που θα χρειαστεί στη συνέχεια είναι ο μηδενισμός του flash counter με TriangleAway.
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά από αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα αν κάνω το sg3 root με τον τρόπο που περιγράφεται στην πρώτη σελίδα (Παραδοσιακός τρόπος) και έχοντας official 4.1.2 δεν θα αλάξει τίποτα άλλο στο τηλέφωνο (kernel). Και το μόνο που θα χρειαστεί στη συνέχεια είναι ο μηδενισμός του flash counter με TriangleAway.

 

Ναι ο κερνελ δεν αλλάζει.Μόνο ο counter θα έχει γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο κερνελ δεν αλλάζει.Μόνο ο counter θα έχει γράψει.

 

ΣΕ ευχαριστώ πάρα πολύ. Θά το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ευχαριστώ πάρα πολύ. Θά το κάνω.

 

Λοιπόν το έκανα ROOT έκανα και μηδενισμό του flash counter με TriangleAway.

Και μου βγάζει:

CUSTOM BINARY DOWNLOAD: NO

CURRENT BINARY: Samsung offisial

SYSTEM STATUS: Custom

Αυτό το τελεύταίο (SYSTEM STATUS: Custom) είναι φυσιολογικό;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έκανα ROOT έκανα και μηδενισμό του flash counter με TriangleAway.

Και μου βγάζει:

CUSTOM BINARY DOWNLOAD: NO

CURRENT BINARY: Samsung offisial

SYSTEM STATUS: Custom

Αυτό το τελεύταίο (SYSTEM STATUS: Custom) είναι φυσιολογικό;;

 

Θα κάνεις factory reset και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έκανα ROOT έκανα και μηδενισμό του flash counter με TriangleAway.

Και μου βγάζει:

CUSTOM BINARY DOWNLOAD: NO

CURRENT BINARY: Samsung offisial

SYSTEM STATUS: Custom

Αυτό το τελεύταίο (SYSTEM STATUS: Custom) είναι φυσιολογικό;;

 

Ολα εντάξει έκανα επαναφορά σε εργοστασιακές και ίσιωσε .

CUSTOM BINARY DOWNLOAD: NO

CURRENT BINARY: Samsung offisial

SYSTEM STATUS: Samsung offisial

Σε ευχαριστώ StratosGR

Edited by Anlibafojo
Link to comment
Share on other sites

Επίπτωση δε θα έχεις.Οι διαφορές παλαιότερων bootloaders με τους νεότερους είναι στα κλειδώματα.

Φλασάροντας official μπαίνει το stock recovery.

Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι βέβαια αλλά πιο πολύπλοκοι.

Καταλήγοντας, ναι μπορείς να έχεις και 0 στον μετρητή κι ας έχεις custom recovery.

Παράδειγμα εγώ τώρα έχω custom rom με custom recovery και ο μετρητής είναι στο 0.

 

Σε εσενα μπορει να γινεται σε εμενα οχι ομως.Γιατι αν θυμαμαι καλα ο tyerakias ειπε οτι επειδη εχω καινουριο bootloader δεν μπορω να εχω 0 στον μετρητη και ταυτοχρονα να μην εχω stock recovery.

Για να μηδενισω το counter εγω πρεπει να εχω stock recovery μονο.Αρα ουσιαστικα για να γινω unroot πρεπει να φλασαρω 2 φορες official rom.Μια για να επαναφερω την stock recovery ωστε να μηδενισω το counter και αλλη μια μετα γιατι θα εχω ακομα ροοτ .

Link to comment
Share on other sites

Σε εσενα μπορει να γινεται σε εμενα οχι ομως.Γιατι αν θυμαμαι καλα ο tyerakias ειπε οτι επειδη εχω καινουριο bootloader δεν μπορω να εχω 0 στον μετρητη και ταυτοχρονα να μην εχω stock recovery.

Για να μηδενισω το counter εγω πρεπει να εχω stock recovery μονο.Αρα ουσιαστικα για να γινω unroot πρεπει να φλασαρω 2 φορες official rom.Μια για να επαναφερω την stock recovery ωστε να μηδενισω το counter και αλλη μια μετα γιατι θα εχω ακομα ροοτ .

 

Αν και δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, μπορείς να περάσεις απλά ένα παλιό bootloader και να μηδενίσεις μετά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Για αρχη απλα θελω να ξερω πως μηδενιζω απλα χωρις να φλασαρω official rom..Και μετα θελω να κανω unroot και δεν μπορω να μηδενισω γιατι εχω cwm γιαυτο ρωτησα αν πρεπει 2 φορες να φλασαρω official rom κατι που ισχυει εν τελει.Εκτος και αν βαλeiς παλιοτερη εκδοση bootloader οπως μου ειπες.Πως βαζω ομως?(και ποιες οι διαφορες εκτος απο αυτο η παλια εκδοση bootloader με την καινουρια πχ?)
Link to comment
Share on other sites

Για αρχη απλα θελω να ξερω πως μηδενιζω απλα χωρις να φλασαρω official rom..Και μετα θελω να κανω unroot και δεν μπορω να μηδενισω γιατι εχω cwm γιαυτο ρωτησα αν πρεπει 2 φορες να φλασαρω official rom κατι που ισχυει εν τελει.Εκτος και αν βαλeiς παλιοτερη εκδοση bootloader οπως μου ειπες.Πως βαζω ομως?(και ποιες οι διαφορες εκτος απο αυτο η παλια εκδοση bootloader με την καινουρια πχ?)

 

Διάβασε εδω για το πως να περάσεις παλιότερο bootloader .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν τα παραπάνω για το SIII Mini ? Ψάχνω το forum αλλά δε βρίσκω κάτι άλλο.

 

Όχι δεν ισχύει για το mini .

Πήγαινε στο επισημο θεμα της συσκευής σου και θα βρεις αυτό που θέλεις

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Έχω στο κινητό τη 4.1.2 official δοκίμασα να κάνω root με Odin με το οδηγό της αρχικής σελίδας και μου βγάζει fail. Eχω drivers τα έχω όλα οκ λέτε να έχουν αλλάξει κάτι με τη ασφάλεια μετα απο τη αναβάθμιση σε 4.1.2 ?:mad:
Link to comment
Share on other sites

Έχω στο κινητό τη 4.1.2 official δοκίμασα να κάνω root με Odin με το οδηγό της αρχικής σελίδας και μου βγάζει fail. Eχω drivers τα έχω όλα οκ λέτε να έχουν αλλάξει κάτι με τη ασφάλεια μετα απο τη αναβάθμιση σε 4.1.2 ?:mad:

 

Χθες το έκανα εγώ κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα . Μπορείτε να μου πείτε πως περνάω kernel και πιο kernel μου προτείνετε εσείς. Έχω τη Ω 39 ρομ .

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα

Θα ήταν καλύτερα να κανεις την ερώτηση σου στο Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III

Ή στο επίσημο θέμα της Omega

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το ExynosAbuse κανονικά το τρέχω αλλά όταν πατάω Root device μου βγάζει ένα μηνυμα:

FAILURE: Could not root device

 

Έκανα official update μέσα απο το κινητό σε 4.1.2

 

Καμιά ιδέα??

 

Ευχαρηστώ.

Edited by SGalaxyS3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...