Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε παρακαλώ γίνε πιο ξεκάθαρος με τα βήματα που έχεις ακολουθήσει γιατί ομολογώ ότι δυσκολεύομαι να σε κατανοήσω.

Τι υποψιάζομαι: Φορούσες 4.0.4. Έκανες root για να αναβαθμιστείς σε JB (δεν υπήρχε κανένας λόγος να το κάνεις βέβαια καθώς το ένα δεν έχει σχέση με το άλλο). Στην συνέχεια προσπάθησες να αναβαθμίσεις και κάτι στράβωσε. Και ρωτώ: πως προσπάθησες να αναβαθμίσεις, μέσω kies, odin ή over the air:

 

Καλημέρα ευχαριστώ για την βοήθεια , λοιπόν το έκανα root (για πρώτη φορά και μέσω odin) στην 4.0.4 και το έλιωνα καθώς μάθαινα τις δυβνατότητες του να έχεις root το κινητό σου.

Μετά βγήκε η JB και είπα να το αναβαθμίσω σε 4.1 , έκανε μέσω wifi download την νέα έκδοση 4.1 το κινητό και στην εγκατάσταση δεν γινόταν επειδή το είχα root απο οτι κατάλαβα. Μετά είπα να το γυρίσω σε factory settings αλλά δεν είχα κρατήσει backup την αριχκή firmware, κατέβασα απο το samfirmware την 4.1 και μέσω odin την πέρασα.

1)Πως μπορώ να βρω ποιο ήταν το αριχκό μου firmware

2) Πως μπορώ να αλάξω τα εικονίδια απο την οθόνη κλειδώματος ? (με άλλη rom?)

Για άμεση και έγκυρη ενημέρωση mantatanews.gr :happy:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1)Πως μπορώ να βρω ποιο ήταν το αριχκό μου firmware

2) Πως μπορώ να αλάξω τα εικονίδια απο την οθόνη κλειδώματος ? (με άλλη rom?)

 

1) Έχει υποθεί 1000 φορές, πάρε ένα τηλέφωνο της samsung και δώσε το imei της συσκευής σου. Aν θυμάσαι το csc τότε μπορείς να το βρεις από εδώ.

2)settings -> lock screen -> lock screen options -> Shortcuts

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη που ζητώ κάτι που έχει υποθεί , απλά είναι αμέτρητες οι σελιδες και όσο και να έψαχνα δεν βρήκα κάτι πάντως ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια φίλος Edited by stakas86
Για άμεση και έγκυρη ενημέρωση mantatanews.gr :happy:
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εχω ένα galaxy s3 μπλε ελληνικό το οποίο αγόρασα μεταχειρισμένο.Απο την συσκευασία φαίνεται οτι το κινητο ειναι ελληνικό και στο κουτι πάνω εχει αυτοκόλλητο

στα πλάγια της vodafone.

 

επειδή το κινητο ήταν rooted με omega v31 αποφάσισα να το ξερουταρω και να περασω την επισημη firmware της vodafone ακολουθώντας της οδηγίες του myphone.gr

 

το firmware που πέρασα μέσω Odin ειναι αυτό εδώ :

 

XXDLIH Vodafone Eλληνικό firmware 4.1.1 (28 Σεπτεμβρίου)

 

που ειναι το πρόβλημα? θα μου πείτε .....

με το πρώτο άνοιγμα της συσκευής το κινητο με υποδέχτηκε στα Γερμανικά :blink:

 

μήπως εχω κάνει κάτι λάθος ?συμβαινει με όλα τα ελληνικά s3 απο vodafone ?

 

και εγω απο βοντα εχω, μου ειχε τυχει μια φορα οταν περασα απο sammobile της βοντα ρομ.

Link to comment
Share on other sites

και εγω απο βοντα εχω, μου ειχε τυχει μια φορα οταν περασα απο sammobile της βοντα ρομ.

 

Aν ακολουθούσες τις οδηγίες δε θα σου έδειχνε Γερμανικά... :X Δεν άλλαξες το csc.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

νομιζω λεει ο ανθωπος οταν ξεκιναει το κιν και σου βγαζει τι γλωσσα θες....πριν το αλλαξεις αυτο που λες
Link to comment
Share on other sites

νομιζω λεει ο ανθωπος οταν ξεκιναει το κιν και σου βγαζει τι γλωσσα θες....πριν το αλλαξεις αυτο που λες

 

Έχεις δίκιο, ζητώ συγγνώμη για τη λίγο απότομη απάντηση. Το csc πάντως φταίει για την άλλη γλώσσα, είναι φυσιολογικό μέχρι να αλλάξει. Απλά θεώρησε το μέρος της διαδικασίας.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να βάλω την 4,1;έχει βελτίωση κάπου;

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να βάλω την 4,1;έχει βελτίωση κάπου;

 

Αξίζει και με το παραπάνω !!! Πολύ πιο smooth και δεν λαγκάρει στην αρχική οθόνη .Το μόνο που έχει παραμείνει απο bugs είναι η καθυστέρηση στο πρώτο άνοιγμα των επαφών.

Samsung Galaxy S7 Edge 32GB Titanium Silver

Φιλικά, Σταύρος :)

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει και με το παραπάνω !!! Πολύ πιο smooth και δεν λαγκάρει στην αρχική οθόνη .Το μόνο που έχει παραμείνει απο bugs είναι η καθυστέρηση στο πρώτο άνοιγμα των επαφών.

 

Δε δείχνει τη συλλογή full screen και επίσης έχασε και το ελληνικό ευρετήριο στις επαφές.

Α και η μπαταρία κρατάει λιγουλάκι λιγότερο :happy:

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε 4.1.1 παρατήρησα τα εξής:

- Η μπαταρία πέφτει πιο γρήγορα

- Η δική του εφαρμογή e-mail πέφτει σε φωτεινότητα, όπως έκανε και εξακολουθεί να κάνει το δικό του browser. Δεν ακολουθείται δηλαδή η φωτεινότητα των υπόλοιπων εφαρμογών. Επίσης, δεν ανανεώνονται τα e-mails αυτόματα, όπως πριν το update, Παρόλο που το είχα και εξακολουθώ να το έχω να γίνεται αυτό κάθε 5 λεπτά.

- Όταν πατάω το κουμπί από δεξιά για να φωτίσω την οθόνη, το ρολόι δείχνει στιγμιαία την ώρα που έδειχνε πριν σβήσει η οθόνη την τελευταία φορά. Αντίστοιχα έκανε και το Omnia...

 

Στα καλά:

- Ο μηχανισμός απόρριψης κλήσεων

- Πιο γρήγορο, smooth interface

- Καλύτερο interface στο τηλέφωνο

- Καλύτερες ειδοποιήσεις

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχει ηδη απαντηθει ή λυθει γενικως, απλώς αναφερω το δικο μου προβλημα μηπως το αντιμετωπιζουν κι αλλοι. (ειδα κανα 2 που το ανεφεραν)

 

Εκανα update σε 4.1 μεσω KIES χθες σε εντελως απειραχτο κινητο.(ουτε root, ουτε τπτ γενικα, μονο καποιες εφαρμογες)

Eκανα factory reset πριν το update ακριβως. Μετα περασα την 4.1.

Ξεχασα να ξανακανω αμεσως μετα factory reset οπως προτεινετε εδω γενικως.

 

Αφου ρυθμισα τα παντα και περασε μια μερα με φυσιολογικη καταναλωση μπαταριας (ισως και λιγο βελτιωμενο!) ηρθε το βραδυ η ωρα της φορτισης.

 

Παρατηρησα το ιδιο προβλημα με τους αλλους. Τρομερα αργη φορτιση αν δεν εκανα χρηση και ΠΤΩΣΗ μπαταριας αν ηταν στο φορτιστη και το χρησιμοποιουσα ταυτοχρονα!

 

Λυση:

 

Τοτε θυμηθηκα οτι δεν εκανα ξανα reset μετα ακριβως την εγκατασταση της 4.1.

 

(Δυστυχως) Ξανα factory reset λοιπον.

 

Μετα το reset ολα κομπλε. Η μπαταρια φορτιζει σωστα. Η καταναλωση της βεβαια δειχνει λιγο μεγαλυτερη απο πριν.(που ηδη εμενα ηταν μεγαλη για καποιο λογο) Αλλα τουλαχιστον δεν χειροτερεψε κατι αλλο.

 

Απο smoothness Κλπ δεν καταλαβα κατι φοβερο.

Edited by General_lee
Link to comment
Share on other sites

παιδια τι γινεται με το lag στις επαφες?τετραπυρηνο κινητο κανει 2 δευτερα να φορτωσει?¨μπορουμε να κανουμε κατι γιαυτο? και γιατι δεν υποστηριζει ελληνικο ευρετηριο? επισης εγω εχο και 1 δευτερολεπτο lag στο Ξεκλειδωμα του κινητου. υπαρχει καποια λυση?Η jelly bean της 18ης οκτωβριου εχει να προσφερει κατι καινουριο σε σχεση με αυτη της cosmote? Edited by harmteo
Κεφαλαία Γράμματα
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ειμαι κατοχος ενος galaxy s3 το αγορασα απο το ιντερνετ απο ελληνικο μαγαζι πριν 4 μερες.το προβλημα ειναι οτι δεν μου εχει ερθει η αναβαθμηση σε jelly bean ακομα μεσω οτα,μου βγαζει συνεχεια οτι δεν υπαρχει διαθεσιμη ενημερωση!ο παροχος μου ειναι η wind και συσκευη μου ειναι γαλλικη.συμβαινει και σε αλλους αυτο,υπαρχει καποιος να εξηγηση γιατι συμβαινει αυτο.ευχαριστω εκ τον προτερων!
Link to comment
Share on other sites

παιδια τι γινεται με το lag στις επαφες?τετραπυρηνο κινητο κανει 2 δευτερα να φορτωσει?¨μπορουμε να κανουμε κατι γιαυτο? και γιατι δεν υποστηριζει ελληνικο ευρετηριο? επισης εγω εχο και 1 δευτερολεπτο lag στο Ξεκλειδωμα του κινητου. υπαρχει καποια λυση?Η jelly bean της 18ης οκτωβριου εχει να προσφερει κατι καινουριο σε σχεση με αυτη της cosmote?

 

Για τις επαφές χρησιμοποίησε κάποιον αλλον dialer απο το play (π.χ exdialer ) υποστηρίζει και ελληνικά στο ευρετήριο ,διαφορετικά βάλε κάποια custom rom .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι γινεται με το lag στις επαφες?τετραπυρηνο κινητο κανει 2 δευτερα να φορτωσει?¨μπορουμε να κανουμε κατι γιαυτο? και γιατι δεν υποστηριζει ελληνικο ευρετηριο? επισης εγω εχο και 1 δευτερολεπτο lag στο Ξεκλειδωμα του κινητου. υπαρχει καποια λυση?Η jelly bean της 18ης οκτωβριου εχει να προσφερει κατι καινουριο σε σχεση με αυτη της cosmote?

Meta απ αυτα που εγραψες,εκανα κι εγω το...πειραμα και να τι ειδα.

Με το που παταω να ανοιξουν οι επαφες,κατεβαινει ενα παραθυρο και μου λεει να κανω δεξια για κληση,και αριστερα για μηνυμα,και απο κατω οι επαφες.

Συνολο χρονου,περιπου 3 δευτερολεπτα.

Μετα απο μερικα λεπτα,που το ξαναεκανα,ανοιξαν αμεσως.:confused:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Meta απ αυτα που εγραψες,εκανα κι εγω το...πειραμα και να τι ειδα.

Με το που παταω να ανοιξουν οι επαφες,κατεβαινει ενα παραθυρο και μου λεει να κανω δεξια για κληση,και αριστερα για μηνυμα,και απο κατω οι επαφες.

Συνολο χρονου,περιπου 3 δευτερολεπτα.

Μετα απο μερικα λεπτα,που το ξαναεκανα,ανοιξαν αμεσως.:confused:

 

λογικο αυτο που λες. οταν εχει ηδη φορτωθει στη μνημα παντα ανοιγει γρηγοροτερα. το θεμα ειναι οτι δεν ειναι μονιμα φορτωμενο οποτε τη στιγμη που θα το χρειαστεις θα περιμενεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που γραφει ο φιλος με τον exdialer,ειναι ενταξει να το κανει κανεις,ή θα μπλεξει με μετατροπες που μπορει να του βγαλουν.... φασουλια;Δυσλειτουργιες δηλαδη.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που γραφει ο φιλος με τον exdialer,ειναι ενταξει να το κανει κανεις,ή θα μπλεξει με μετατροπες που μπορει να του βγαλουν.... φασουλια;Δυσλειτουργιες δηλαδη.

Καμία δυσλειτουργία.Απλά να έχεις υπόψιν σου ότι όταν ανοίγεις τις αναπάντητες θα σου ανοίγει τον default dialer.Μπορείς αν θέλεις να τις ανοίγεις και με τον ex αλλά δεν θα σβήνεται η ειδοποίηση από το εικονίδιο του τηλεφώνου..

Link to comment
Share on other sites

Καμία δυσλειτουργία.Απλά να έχεις υπόψιν σου ότι όταν ανοίγεις τις αναπάντητες θα σου ανοίγει τον default dialer.Μπορείς αν θέλεις να τις ανοίγεις και με τον ex αλλά δεν θα σβήνεται η ειδοποίηση από το εικονίδιο του τηλεφώνου..

 

Αν απο τις ρυθμίσεις του (exdialer) πας στο "συμπεριφορά" και τικ άρεις το " Άνοιγμα προεπιλεγμενης εφαρμογής" δεν θα έχεις πρόβλημα με το εικονίδιο των αναπάντητων .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αν απο τις ρυθμίσεις του (exdialer) πας στο "συμπεριφορά" και τικ άρεις το " Άνοιγμα προεπιλεγμενης εφαρμογής" δεν θα έχεις πρόβλημα με το εικονίδιο των αναπάντητων .

 

Αυτό λέω και εγώ σύντεκνε, με το που σου ανοίξει όμως την προεπιλεγμένη εφαρμογή για να δεις τις αναπάντητες, να σου πάλι ένα ωραίο lag! :-p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω και εγώ σύντεκνε, με το που σου ανοίξει όμως την προεπιλεγμένη εφαρμογή για να δεις τις αναπάντητες, να σου πάλι ένα ωραίο lag! :-p

Αν και εδώ δεν ειναι το κατάλληλο θέμα για τέτοιες συζητήσεις ....αλλά γιατί να στο κάνει αυτό ??

Δεν έχω τέτοιο πρόβλημα ...έχω ορίσει τον exdialer ως εφαρμογη του συστήματος ,δεν ξερω αν αυτο παίζει κάποια σημασία .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μία ερώτηση.

Έβαλα την ελληνική ρομ (EUR) 4.1.1 και θα επιθυμούσα να κάνω reset τον counter με το γνωστό utility Triangle Away.

Θα υπάρχει πρόβλημα και περίπτωσης device brick με τη συγκεκριμένη rom ;

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Device: Samsung Galaxy S III 32GB

Device: Motorola XOOM 3G

Device: HTC Desire

Device: iPhone 4 16GB

Device: iPad Mini 16GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μία ερώτηση.

Έβαλα την ελληνική ρομ (EUR) 4.1.1 και θα επιθυμούσα να κάνω reset τον counter με το γνωστό utility Triangle Away.

Θα υπάρχει πρόβλημα και περίπτωσης device brick με τη συγκεκριμένη rom ;

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Είναι γνωστό οτι η εγγύηση χάνεται όταν βάλεις firmware διαφορετικό απο αυτό που είχε η συσκευή σου όταν την αγόρασες .

Ποια rom είχες πριν ;

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό οτι η εγγύηση χάνεται όταν βάλεις firmware διαφορετικό απο αυτό που είχε η συσκευή σου όταν την αγόρασες .

Ποια rom είχες πριν ;

 

Το γνωρίζω ότι χάνεται η εγγύηση. Άλλο ρώτησα όμως. Αν έχει πρόβλημα συμβατότητας το Triangle Away με την επίσημη ελληνική 4.1.1 :wink:

Device: Samsung Galaxy S III 32GB

Device: Motorola XOOM 3G

Device: HTC Desire

Device: iPhone 4 16GB

Device: iPad Mini 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...