Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια μηπως ξερει καποιος να βοηθησει? ειμαι με APEX Launcher και εβαλα απο ενα theme μονο τα icons αλλα 2-3 στο app drawer δεν αλλαζουν και παραμενουν οπως πριν. γνωριζει κανεις πως μπορω να τα αλλαξω?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς την 4.2.2 RC2 LiquidSmooth που βγήκε προχτές για το i9300? http://goo.im/devs/liquidsmooth/i9300

Για τα αμερικάνικα sgs3 που υπάρχει εδώ και καιρό λένε ότι τα σπάει.

 

Φαίνεται πολύ καλη. Πιο πολλές λειτουργίες από την cm10.1 και φαίνεται να έχει και καλύτερη μπαταρία οσο την έχω χρησιμοποιησει.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ καλη. Πιο πολλές λειτουργίες από την cm10.1 και φαίνεται να έχει και καλύτερη μπαταρία οσο την έχω χρησιμοποιησει.

 

την εβαλα τελικα και εγω χτες και οντως ειναι πολυ γρηγορη. Ειναι πληρως παραμετροποιησιμη (μιλαμε κυριολεκτικα τα παντα) και φαινεται να εχει και καλη μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

την εβαλα τελικα και εγω χτες και οντως ειναι πολυ γρηγορη. Ειναι πληρως παραμετροποιησιμη (μιλαμε κυριολεκτικα τα παντα) και φαινεται να εχει και καλη μπαταρια.

 

Υπάρχει κάτι που να μην λειτούργει σε αυτή την rom; η κάποιο bug γενικά; Γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ να την περάσω με έχει εντυπωσιάσει πολύ από το video.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι που να μην λειτούργει σε αυτή την rom; η κάποιο bug γενικά; Γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ να την περάσω με έχει εντυπωσιάσει πολύ από το video.

 

Ειμαι ετοιμος να την φλασαρω κι εγω, πραγματικα εντυπωσιαστηκα πολυ με το βιντεο. Λογικα θα εχει τα γνωστα issues με τις cm: με την εγγραφη του βιντεο, στο touch to focus με φλας στις φωτογραφιες, και ασυμβατοτητες με το TV out. Την δοκιμαζω σε λιγο κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα εχει τα γνωστα issues με τις cm: με την εγγραφη του βιντεο, στο touch to focus με φλας στις φωτογραφιες, και ασυμβατοτητες με το TV out. Την δοκιμαζω σε λιγο κι εγω.

Έτσι είναι όπως τα λες. Λίγες ώρες που την δοκιμάζω είμαι ευχαριστημένος και δεν έχει τύχει ακόμα FC ή κανένα Restart. Για να πω την αλήθεια η CM 10.1 μου φαίνεται αρκετά πιο γρήγορη αλλά ελπίζω στην LiquidSmooth να είναι καλύτερη η μπαταρία. Επίσης έχει τον kernel της CM , οπότε έχει και το SDS fix.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ετοιμος να την φλασαρω κι εγω, πραγματικα εντυπωσιαστηκα πολυ με το βιντεο. Λογικα θα εχει τα γνωστα issues με τις cm: με την εγγραφη του βιντεο, στο touch to focus με φλας στις φωτογραφιες, και ασυμβατοτητες με το TV out. Την δοκιμαζω σε λιγο κι εγω.

 

δοκιμασα το touch to focus με φλας και δεν εχει προβλημα. Για το βιντεο δεν ξερω με την εγγραφη για τι προβλημα μιλας. Το μονο που δεν εχω βρει ακομα ειναι το autorotation. ρε παιδια εσεις που την εχετε κανει rotate το τηλεφωνο. Μονο στην καμερα λειτουργει. στο GAllery δεν μου παιζει!!

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα το touch to focus με φλας και δεν εχει προβλημα.

Αν πριν χρησιμοποιησεις το touch to focus βγάλεις φωτογραφία χωρίς αυτό, τότε μετά δεν έχει πρόβλημα. Αν πας να βγάλεις την πρώτη φωτογραφία με touch to focus κολλάει!

 

Εχω ένα θέμα οποίος μπορεί να βοηθήσει. Μου συμβαίνει για πρώτη φορά σήμερα να κολλάει το κινητό όταν το έχω κλειστό και το φορτιζω! Εννοώ ότι η εικόνα που βγάζει το κινητό σε μια τέτοια κατάσταση φαίνεται ότι έχει κολλήσει και δεν κάνει το animation που θα έπρεπε και εκτός αυτού το λαμπάκι παραμένει κλειστό. Σήμερα έβαλα την liquidsmooth μετά από megawipe (όπως κανω πάντα). Είμαι σίγουρος πως πριν δούλευε σωστά με οποιοδήποτε ROM, αφού συνήθως έτσι φορτιζω το κινητό. Από την αλλη δεν είμαι σίγουρος αν είναι θέμα Ram ή bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει βάλει την liquidsmooth μπορεί να μου πεις εάν δουλεύει το auto rotation? Και επίσης εάν έχει βάλει κάποιον άλλον kernel?
Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει βάλει την liquidsmooth μπορεί να μου πεις εάν δουλεύει το auto rotation? Και επίσης εάν έχει βάλει κάποιον άλλον kernel?

 

Το autorotation δουλευει κανονικα, και kernel θα βαλω τον Siyah v.1.8.9,σε δευτερη φαση, γιατι ημουν ευχαριστημενος οσο τον ειχα με Omega.

Αλλα εχω ενα προβλημα με τα μηνυματα. Aφου σεταρα τις ρυθμισεις,και εκανα restore τις εφαρμογες, οταν παταω τα μηνυματα μου βγαζει fc και με βγαζει στο μενου. Το ιδιο και στο Handcent. Την περασα την rom παλι απο πανω αυτη τη φορα μονο με wipe cashe partition/dalvik cashe, αλλα δεν διορθωθηκε. Παλι απο την αρχη τωρα clean install... να δω τι εφταιξε.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ο Siyah v.1.8.9 δεν δουλευει σε 4.2.2

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Το autorotation δουλευει κανονικα, και kernel θα βαλω τον Siyah v.1.8.9,σε δευτερη φαση, γιατι ημουν ευχαριστημενος οσο τον ειχα με Omega.

Αλλα εχω ενα προβλημα με τα μηνυματα. Aφου σεταρα τις ρυθμισεις,και εκανα restore τις εφαρμογες, οταν παταω τα μηνυματα μου βγαζει fc και με βγαζει στο μενου. Το ιδιο και στο Handcent. Την περασα την rom παλι απο πανω αυτη τη φορα μονο με wipe cashe partition/dalvik cashe, αλλα δεν διορθωθηκε. Παλι απο την αρχη τωρα clean install... να δω τι εφταιξε.

 

αφου εσενα σου δουλευει αρα δεν φταει ο cm kernel (αυτον εχει μεσα η rom). μηπως εχει καποια ρυθμηση που δεν εχω κανει?? απο τις ρυθμισεις εχω ενεργοποιημενο το auto rotate screen. dΔεν χρειαζεται τιποτα αλλο εε??

Link to comment
Share on other sites

Το λεω επειδη καπου διαβασα σχολιο χρηστη, οτι τον χρησιμοποιησε, τωρα αν κανω λαθος sorry.

 

@amanwithaplan: οχι δεν χρειαζεται, εγω το εβαλα συντομευση στην status bar να το ενεργοποιω οποτε θελω, και δουλευει. Δεν νομιζω να εισαι στον launcher που εχει δικη του ρυθμιση και να μπερδευεσαι ε?

Edited by Billys_RR
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να έχει βρεί τον λόγο για τον οποίο αποσυνδέεται το Bluetooth συνεχώς κατά τη διάρκεια της κλήσης?

Υπάρχει κάποιο ενσωματωμένο mod στις rom για βελτίωση ήχου που ίσως δημιουργεί το πρόβλημα αυτό? Παρατήρησα ότι η αποσύνδεση συμβαίνει συνήθως σε θορυβώδη περιβάλλοντα.

Μήπως πρέπει να το πάω για κανένα service?????

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να έχει βρεί τον λόγο για τον οποίο αποσυνδέεται το Bluetooth συνεχώς κατά τη διάρκεια της κλήσης?

Υπάρχει κάποιο ενσωματωμένο mod στις rom για βελτίωση ήχου που ίσως δημιουργεί το πρόβλημα αυτό? Παρατήρησα ότι η αποσύνδεση συμβαίνει συνήθως σε θορυβώδη περιβάλλοντα.

Μήπως πρέπει να το πάω για κανένα service?????

 

φίλε το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ το τελευταίο διάστημα. στην αρχή νόμιζα οτι φταίει η ρομ. άλλαξα έκδοση εκανα εγκατάσταση με φουλ wipe αλλα το πρόβλημα παραμένει. αν βρεις κάποια λύση πες μου να το κάνω και εγω

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Το λεω επειδη καπου διαβασα σχολιο χρηστη, οτι τον χρησιμοποιησε, τωρα αν κανω λαθος sorry.

 

@amanwithaplan: οχι δεν χρειαζεται, εγω το εβαλα συντομευση στην status bar να το ενεργοποιω οποτε θελω, και δουλευει. Δεν νομιζω να εισαι στον launcher που εχει δικη του ρυθμιση και να μπερδευεσαι ε?

 

οχι. ειναι auto rotate screen απο τις ρυθμισεις τηλεφωνου.

edit: τελικα κατεβασα παλι την ρομ και την ξαναπερασα απο πανω και τωρα παιζει το auto rotation. τι να πω!! προβλημα στο download??

Edited by amanwithaplan
Link to comment
Share on other sites

φίλε το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ το τελευταίο διάστημα. στην αρχή νόμιζα οτι φταίει η ρομ. άλλαξα έκδοση εκανα εγκατάσταση με φουλ wipe αλλα το πρόβλημα παραμένει. αν βρεις κάποια λύση πες μου να το κάνω και εγω

 

Έχω δοκιμάσει και γω τα πάντα αλλά τίποτα. Έχει κανένας άλλος το ίδιο προβλημα. Μήπως φταίει το modem ή bootloader?

 

Μου την έχει δώσει τρελά..... :mad:

Δε μπορώ να μιλήσω πλέον με το Handsfree...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια....εχει κανενας ευκαιρο λινκ για το ink effect σε XXELKC odex...????

Οσα βρηκα στους xda ειναι απο dropbox και μου λεει οτι ειναι deleted......:(:(

 

Κανω αλλη μια προσπαθεια και το ξαναποσταρω μηπως και χαθηκε μεσα στις υπολοιπες ερωτησεις και δεν το ειδε καποιος......

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλαν προχθές το Greek Wifi finder ή κάπως έτσι και το εγκατέστησα.

Από εκεί και μετά το κινητό άρχισε να μου πετάει διαφημίσεις στη notification bar.

Το έκανα απεγκατάσταση με SD MAID το πρόγραμμα, αλλά οι διαφημίσεις εξακολουθούν να έρχονται! (Με στέλνει σε ένα λινκ το οποίο δε δουλεύει)

Πως μπορώ να τσεκάρω ποιο πρόγραμμα είναι υπεύθυνο για τις διαφημίσεις για να το "σκουπίσω" κι αυτό;

:!:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ο Siyah v.1.8.9 δεν δουλευει σε 4.2.2

 

το ιδιο νομιζω και εγω. τον δοκιμασα και το τηλεφωνο δεν εκανε boot. περασα παλι απο επανω την ρομ με τον δικο της CM kernel και εστρωσε

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλαν προχθές το Greek Wifi finder ή κάπως έτσι και το εγκατέστησα.

Από εκεί και μετά το κινητό άρχισε να μου πετάει διαφημίσεις στη notification bar.

Το έκανα απεγκατάσταση με SD MAID το πρόγραμμα, αλλά οι διαφημίσεις εξακολουθούν να έρχονται! (Με στέλνει σε ένα λινκ το οποίο δε δουλεύει)

Πως μπορώ να τσεκάρω ποιο πρόγραμμα είναι υπεύθυνο για τις διαφημίσεις για να το "σκουπίσω" κι αυτό;

:!:

 

Αν και είμαστε off topic δες το AirPush Detector .

 

Ερωτήσεις που αφορούν εφαρμογές καλό είναι να γίνονται στο αντίστοιχο θεμα

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ο Siyah v.1.8.9 δεν δουλευει σε 4.2.2

 

το ιδιο νομιζω και εγω. τον δοκιμασα και το τηλεφωνο δεν εκανε boot. περασα παλι απο επανω την ρομ με τον δικο της CM kernel και εστρωσε

 

Αρα εκανα λαθος εγω!

 

οχι. ειναι auto rotate screen απο τις ρυθμισεις τηλεφωνου.

edit: τελικα κατεβασα παλι την ρομ και την ξαναπερασα απο πανω και τωρα παιζει το auto rotation. τι να πω!! προβλημα στο download??

 

Μαλλον δεν θα εκατσε κατι καλα την πρωτη φορα, τυχαινει.

 

Εγω την ξαναπερασα δευτερη φορα απο πανω μηπως διορθωθει αυτο με τα μηνυματα, αλλα δεν αλλαξε κατι. Και τελικα εκανα full wipe και ξανα καθαρη εγκατασταση, και ολα λειτουργουσαν μια χαρα. Αλλα μου δημιουργησε καινουρια διαδρομη της sdcard. Τι εννοω, ολοι οι φακελοι που ειχα στην 4.1.2 ηταν /storage/sdcard0/ , και η εξωτερικη καρτα μνημης /storage/extcard/ . Στην πρωτη εγκατασταση της liguidsmooth η διαδρομη αναγνωριζοταν αν θυμαμαι καλα ως /storage/sdcard0/ και η εξωτερικη sdcard1. Κανενα προβλημα μεχρι εδω. Στην δευτερη εγκατασταση μου δημιουργησε κανουριους φακελους σε αυτην την διαδρομη, και αυτους που ειχα ηταν /storage/sdcard0/0 . Με αποτελεσμα να μου εχει διπλους φακελους, εφαρμογες και παιχνιδια να ζητουν να ξανακατεβασουν δεδομενα.

 

Επειδη με κουρασε ολο αυτο, παω να κανω restore την omega που ειχα, και στο restore σε καποιο σημειο μου βγαζει "Error while restoring data**", παταω reboot system now και κολλαει στην αρχικη της omega, dootloop.

Αντε λεω ας ξαναπερασω απο την αρχη την liguidsmooth, δεν ειχα και αλλη επιλογη. Ολη η διαδικασια μια χαρα, και τωρα μου δημιουργησε παλι καινουριους φακελους, /storage/sdcard/0/0/ , σε καθε εγκατασταση μου προσθετει καινουρια διαδρομη για τους εσωτερικους φακελους. Κρατησα backup στην εξωτερικη καρτα ολα οσα ειχα στην internal( ας ειναι καλα η 32αρα).

Τωρα απο cwm, παω mount and storage, και κανω ολα τα format μπας και καθαρισει? Στο format sdcard εννοει την εσωτερικη, δεν φανταζομαι να διαγραψει την εξωτερικη?? Γιατι πρεπει να την εχω στη συσκευη αλλιως δεν θα εχω ουτε zip, ουτε nandroid να κανω restore.

Link to comment
Share on other sites

Αρα εκανα λαθος εγω!

 

 

 

Μαλλον δεν θα εκατσε κατι καλα την πρωτη φορα, τυχαινει.

 

Εγω την ξαναπερασα δευτερη φορα απο πανω μηπως διορθωθει αυτο με τα μηνυματα, αλλα δεν αλλαξε κατι. Και τελικα εκανα full wipe και ξανα καθαρη εγκατασταση, και ολα λειτουργουσαν μια χαρα. Αλλα μου δημιουργησε καινουρια διαδρομη της sdcard. Τι εννοω, ολοι οι φακελοι που ειχα στην 4.1.2 ηταν /storage/sdcard0/ , και η εξωτερικη καρτα μνημης /storage/extcard/ . Στην πρωτη εγκατασταση της liguidsmooth η διαδρομη αναγνωριζοταν αν θυμαμαι καλα ως /storage/sdcard0/ και η εξωτερικη sdcard1. Κανενα προβλημα μεχρι εδω. Στην δευτερη εγκατασταση μου δημιουργησε κανουριους φακελους σε αυτην την διαδρομη, και αυτους που ειχα ηταν /storage/sdcard0/0 . Με αποτελεσμα να μου εχει διπλους φακελους, εφαρμογες και παιχνιδια να ζητουν να ξανακατεβασουν δεδομενα.

 

Επειδη με κουρασε ολο αυτο, παω να κανω restore την omega που ειχα, και στο restore σε καποιο σημειο μου βγαζει "Error while restoring data**", παταω reboot system now και κολλαει στην αρχικη της omega, dootloop.

Αντε λεω ας ξαναπερασω απο την αρχη την liguidsmooth, δεν ειχα και αλλη επιλογη. Ολη η διαδικασια μια χαρα, και τωρα μου δημιουργησε παλι καινουριους φακελους, /storage/sdcard/0/0/ , σε καθε εγκατασταση μου προσθετει καινουρια διαδρομη για τους εσωτερικους φακελους. Κρατησα backup στην εξωτερικη καρτα ολα οσα ειχα στην internal( ας ειναι καλα η 32αρα).

Τωρα απο cwm, παω mount and storage, και κανω ολα τα format μπας και καθαρισει? Στο format sdcard εννοει την εσωτερικη, δεν φανταζομαι να διαγραψει την εξωτερικη?? Γιατι πρεπει να την εχω στη συσκευη αλλιως δεν θα εχω ουτε zip, ουτε nandroid να κανω restore.

 

ναι η sd ειναι η εσωτερικη και οχι η external sd card. παντως εγω θα σε συμβουλευα να παρεις ενα backup την εξωτερικη σου sd στον υπολογιστη σου για παν ενδεχομενο. οχι μονο απο προβληματα σε φλασαρισματα αλλα γιατι μπορει στα καλα του καθουμενου να τα "παιξει" η ext sd σου.

 

Μετα από λιγα 24αωρα με την Liquidsmooth 4.2.2 RC2 εχω παρατηρησει τα εξης:

1. Προσπαθησα να φλασαρω siyah kernel και το τηλεφωνο δεν μπουταρε. Περασα από πανω παλι την ρομ με τον CM kernel που περιεχει και όλα οκ. Μαλλον δεν είναι συμβατος ο κερνελ με την ρομ?

2. Ειχα προβλημα με το autorotation που δεν δουλευε και εστρωσε όταν ξανακατεβασα παλι την ρομ και την ξαvαφλασαρα από πανω μαζι με τα gapps.

3. O cm kernel που εχει δεν γινεται over/under clocked

4. Στα performance settings όταν μπαινω μου γραγει ένα μυνημα "Superuser granted to performance control" συνεχεια. Μαλλον κατι δεν παιζει σωστα εκει. Στα superuser settings που μπαινω βλεπω ότι κανει το performance control “allow” καμια πενηνταρια φορες μεσα σε λιγα λεπτα. μικρο το κακο όμως εάν δεν θελεις να πειραξεις συχνοτητα επεξεργαστη. Εάν θες βαζεις καποιον αλλον συμβατο kernel και προχωρας. Από το XDA μου ειπανε να δοκιμασω τους “lean” και” BMS”

5. Η καμερα δουλευει κανονικα. Όταν από landscape πας σε portrait και αναποδα κανει ένα lag 2 δευτερόλεπτων.

6. Στα lockscreen options όταν παω να βαλω custom lockscrenn shortcuts (oxi targets) και παω να βαλω την καμερα, αντι για την καμερα ανοιγει το gallery. Παλι μικρο το κακο γιατι η καμερα ανοιγει ετσι και αλλιως από τη lockscreen με swipe.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα απο cwm format sdcard, και διεγραψε και την εσωτερικη και την εξωτερικη, ευτυχως που τα ειχα περασει στο pc. Ξαναπερασα στην καρτα τα αρχεια, αλλα δεν μπαινει σε recovery, μονο σε download mode με volume down+menu+power button. Πως μπαινω σε recovery απο κλειστο το κινητο? Γιατι τωρα δεν bootαρει.
Link to comment
Share on other sites

Volume up+menu+power θα σε βγαλει στη recovery

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...