Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.Πέρασα και εγώ χθες με την σειρά μου την cm 10.1 και αντιμετώπισα τα εξής προβλήματα.Πρώτον το κινητό καθυστερούσε υπερβολικά στην εναλαγή μπροστινής και πίσω κάμερας.Δεύτερον.Πως εγκαθιστώ το play store?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Που το βρισκω αυτο; :confused:

 

Στο playstore.

 

 

 

 

 

Καλησπέρα σας.Πέρασα και εγώ χθες με την σειρά μου την cm 10.1 και αντιμετώπισα τα εξής προβλήματα.Πρώτον το κινητό καθυστερούσε υπερβολικά στην εναλαγή μπροστινής και πίσω κάμερας.Δεύτερον.Πως εγκαθιστώ το play store?

 

Κάνεις install τα gapps. Από εκεί που κατεβασες την cm, λογικά θα έχει και λινκ γι'αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.. θέλω μια μικρή βοήθεια βρε παιδιά :( Σε όλες τις Samsung based roms (Omega, FoxHound, Wannam) που πέρασα από όταν πήρα την συσκευή βλέπω το φαινόμενο που θα δείτε στην παρακάτω εικόνα. Μένει σε αφύπνιση και τρώει μπαταρία χωρίς λόγο.. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει και τι να κάνω??? Φυσικά μιλάω γι αυτό το AudioOut_2 που κρατά την συσκευή τόση ώρα σε αφύπνιση!!

Screenshot_2013-03-11-10-42-42.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.. θέλω μια μικρή βοήθεια βρε παιδιά :( Σε όλες τις Samsung based roms (Omega, FoxHound, Wannam) που πέρασα από όταν πήρα την συσκευή βλέπω το φαινόμενο που θα δείτε στην παρακάτω εικόνα. Μένει σε αφύπνιση και τρώει μπαταρία χωρίς λόγο.. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει και τι να κάνω??? Φυσικά μιλάω γι αυτό το AudioOut που κρατά την συσκευή τόση ώρα σε αφύπνιση!!

https://dl.dropbox.com/u/75688140/Screenshot_2013-03-11-10-42-42.png

 

Στην περίπτωση μου έφταιγε το viber και το απεγκατεστησα. Σε αλλους φταίει η sd card. Δοκιμασε αυτά τα δύο για αρχη και αν συνεχίσει το συζητάμε!

Edited by Superuser
Διόρθωση μεγάλης εικόνας
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου έφταιγε το viber και το απεγκατεστησα. Σε αλλους φταίει η sd card. Δοκιμασε αυτά τα δύο για αρχη και αν συνεχίσει το συζητάμε!

Τo viber το χρησιμοποιώ πολύ οπότε δεν θέλω να το βγάλω και δεν μπορώ... Και πες ότι βγαίνει, μετά κάνοντας πάλι install ίσως έχω το ίδιο θέμα? Με την κάρτα SD πάλι τι παίζει? Πάντως είναι απαράδεκτο ρε παιδιά :mad:

Link to comment
Share on other sites

Στο playstore.

 

Εχει διαφορα spirit fm . Αυτο που κανει γυρω στα 13; Γιατι ενα δωρεαν που περασα , δε νομιζω να λειτουργει σωστα

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα!

 

Παιδια συγνωμη που σας ετρεχα στην foxhound μετα απο μερικες μερες χρησης ή κατα την διαρκεια σκληρης χρησης κανει bootloops....

ενω ηταν καλη γενικος!!!

 

Τωρα πηγα Ω v43.1 με Motomoto theme....η οποια προς το παρον ειναι σταθεροτατη και με πολυ καλη μπαταρια....αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Πέρασα και εγώ χθες με την σειρά μου την cm 10.1 και αντιμετώπισα τα εξής προβλήματα.Πρώτον το κινητό καθυστερούσε υπερβολικά στην εναλαγή μπροστινής και πίσω κάμερας.Δεύτερον.Πως εγκαθιστώ το play store?

 

ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Πέρασα και εγώ χθες με την σειρά μου την cm 10.1 και αντιμετώπισα τα εξής προβλήματα.Πρώτον το κινητό καθυστερούσε υπερβολικά στην εναλαγή μπροστινής και πίσω κάμερας.Δεύτερον.Πως εγκαθιστώ το play store?

 

Όσο αφορά το Playstore έχεις εγκαταστήσει τα Gapps ? Για την κάμερα τώρα σε παλιότερες εκδοσεις είχε πρόβλημα , με τις τελευταίες όμως δεν έχει κανένα.

 

Οσοι με Cyanogen έχετε πρόβλημα με την μπαταρία , μετά από πολύ ψάξιμο κατάφερα να την διπλασιάσω , χωρις ιδιαιτερεσ θυσίες σε συγχρονισμένους κ.α. Όσοι λοιπον εχετε προβλημα δοκιμαστε ολα τα παρακάτω ή καποια απο αυτα ,δεν ξερω αν επηρεάζει καποιο περοσσοτερο ή καποιο λιγοτερο την μπαταρια.εγω τα εκανα ολα και τωρα η διαρκεια ζωης ειναι πραγματικά κορυφαια

 

1. Απενεργοποιήστε τα αντίγραφα ασφαλειας στον λογαριασμο google

2.Κάνετε user app το google search (απο το titanium backup)

3.Αν έχετε exhange λογαριασμό μην τον έχετε σε προώθηση(για καποιο λογο και στην στοκ που ημουν ετρωγε πολυ μπαταρια στην προωθηση)

4. Στους χαρτες , στην αναφορά τοποθεσίας επιλεξετε να μην γίνετε ενημέρωση

5.Εβαλα το ELKC modem και το ίδιο RILJ

6.Εκανα freeze το Gtalk (αν και πιστευω οτι αυτο δεν επηρεάζει και πολυ την )

Edited by dimkit
Link to comment
Share on other sites

Στο playstore.

 

Εχει διαφορα spirit fm . Αυτο που κανει γυρω στα 13; Γιατι ενα δωρεαν που περασα , δε νομιζω να λειτουργει σωστα

 

Spirit fm radio unlocked λέγεται η εφαρμογή.

 

 

 

 

 

Για την κάμερα τώρα σε παλιότερες εκδοσεις είχε πρόβλημα , με τις τελευταίες όμως δεν έχει κανένα.

Αυτό δυστυχώς είναι αναληθες. Η καμερα εχει πολλα προβληματα ειδικά με ενεργοποιημενο το flash και με το touch to focus να δημιουργει πολλες φορες FCs. Επίσης η ποιότητα των φωτογραφιών είναι χειρότερη αυτή των stock Roms. Όλα αυτά είναι λογικά να συμβαίνουν και το γραφουν και οι ίδιοι που φτιάχνουν την CM στα διαφορα faqs και known issues.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.. θέλω μια μθικρή βοήθεια βρε παιδιά :( Σε όλες τις Samsung based roms (Omega, FoxHound, Wannam) που πέρασα από όταν πήρα την συσκευή βλέπω το φαινόμενο που θα δείτε στην παρακάτω εικόνα. Μένει σε αφύπνιση και τρώει μπαταρία χωρίς λόγο.. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει και τι να κάνω??? Φυσικά μιλάω γι αυτό το AudioOut_2 που κρατά την συσκευή τόση ώρα σε αφύπνιση!!

 

Φίλε δες λίγο εδώ την συζήτηση για το ίδιο θέμα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4582485#post4582485

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4582595#post4582595

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δες λίγο εδώ την συζήτηση για το ίδιο θέμα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4582485#post4582485

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4582595#post4582595

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις :) Το θέμα είναι ότι ναι, αν κάνω restart διορθώνεται αλλά μπορεί να το κάνει ξανά, δεν έχει κάποια λογική.. Δεν ξέρω τι bug είναι αυτό αλλά άκρως εκνευριστικο, πρέπει να βρω λίγο χρόνο να το ψάξω και xda

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις :) Το θέμα είναι ότι ναι, αν κάνω restart διορθώνεται αλλά μπορεί να το κάνει ξανά, δεν έχει κάποια λογική.. Δεν ξέρω τι bug είναι αυτό αλλά άκρως εκνευριστικο, πρέπει να βρω λίγο χρόνο να το ψάξω και xda

 

Δοκίμασες να απενεργοποιήσεις τους ήχους ξεκλειδώματος ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις :) Το θέμα είναι ότι ναι, αν κάνω restart διορθώνεται αλλά μπορεί να το κάνει ξανά, δεν έχει κάποια λογική.. Δεν ξέρω τι bug είναι αυτό αλλά άκρως εκνευριστικο, πρέπει να βρω λίγο χρόνο να το ψάξω και xda

 

Δεν ξέρω αν έχω γίνει κατανοητός.. αυτό που προσπάθησα να μεταφέρω με τα πιο πάνω δύο ποστ είναι ότι το audio_out2 είναι άκρως φυσιολογικό να παρουσιάζει κάποια κατανάλωση, και αυτή είναι ανάλογη της χρήσης του καθ'ενός και προφανώς έχει σχέση με την αναπαραγωγή οποιοδήποτε ήχου.

 

Προσπάθησε να ακολουθήσεις τα πιο κάτω μπας και βγάλεις άκρη..

 

1. αντιγράφω από το προηγούμενο ποστ

Αφού δεις την μπαταρία σου πχ 55%.. και κρατήσεις το ποσοστό και τα λεπτά για το audio_out.. βάλε 2-3 mp3 να παίζουν μέχρι να πέσει η μπαταρία 1-2%.. (η οτιδήποτε άλλο έχει σχέση με αναπαραγωγή ήχου, πχ youtube) και μπες να ξαναδείς το ποσοστό και τα λεπτά του audio_out.. Αυτό καντο να δεις λίγο τι παίζει.. να διασταυρώσεις αυτά που σου λέω.

 

2. Ρίξε ενα restart, έτσι με την επανεκκίνηση δεν θα είναι ενεργές διεργασίες που πιθανόν να ενεργ. με κάποια συγκεκρ. εφαρμογή.

Κάνε πλήρη φόρτιση και άσε το κινητό σε idle λίγες ώρες.. κατά προτίμηση το βράδυ.. Σημείωσε πριν κοιμηθείς ποσοστό και τα λεπτά του audio_out και σύγκρινε με το πρωί. Αν υπάρχει διαφορά σημαίνει έχει εφαρμογή που ξυπνά Οn boot, και καταναλώνει άδικα το audio_out.

 

Αν δεν βρεις κατανάλωση στο στάδιο 2,

3. Χρησιμοποιήσε το κινητό κανονηκά για μιά μέρα, ότι κάνεις πάντα, και χωρίς επανεκκίνηση και χωρίς φόρτιση επανέλαβε το πιο πάνω.. (να χεις ένα 30% το βράδυ).. σημείωσε πάλι τα ίδια.. και σύγκρινε το πρωί..

Εδώ θα ελέξεις την περίπτωση που κάποια εφαρμογή ξεκίνησε το audio_out2, και το άφησε ανοιχτό, αλλά πρόκειται για εφαρμογή που δεν ξεκινά On boot..

 

btw, μπορείς να χρησιμ. την επιλογή Set Custom Ref. (το βράδυ) αντί να σημειώνεις κάθε φόρα...

 

Αυτά μπόρεσα να σκεφτώ τώρα.. που ίσως σε βοηθήσουν..

Edited by stsdema28

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητός έγινες από την αρχή, απλά δεν είναι λογικό για 3 ήχους που έκανε η συσκευή (σε mail και σε μήνυμα viber) να μείνει ανοιχτό το AudioOut_2 για 1 ώρα και 20 λεπτά καταναλώνοντας 4% μπαταρίας ενώ η συσκευή ήταν standby και έπρεπε να είναι deep sleep χωρίς φυσικά να χάσει ούτε 1%... Θα κοιτάξω να κάνω τα πράγματα που λες ώστε να δω συμπεριφορά και να καταλάβω τι συμβαίνει, πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια και το "σεντόνι" :p
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος που να έχει μια ιδέα για ποιο λόγο αποσυνδέεται το bluetooth συνέχεια κατά τη διάρκεια της ομιλίας? Και με sotmax και με Foxhound το ίδιο. Έχει αρχίσει να με εκνευρίζει.
Link to comment
Share on other sites

Με εχει βγαλει την ψυχή το spirit fm. Λοιπόν, είμαι εδώ έχοντας συνδέσει τα ακουστικά, επέλεξα το σταθμό μου δειχνει ότι έχει σήμα αλλά δεν παίζει μουσική με τίποτα..
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Με εχει βγαλει την ψυχή το spirit fm. Λοιπόν, είμαι εδώ έχοντας συνδέσει τα ακουστικά, επέλεξα το σταθμό μου δειχνει ότι έχει σήμα αλλά δεν παίζει μουσική με τίποτα..

 

Επελεξες τις κατάλληλες ρυθμίσεις για Greece και SGS3 digital;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς την 4.2.2 RC2 LiquidSmooth που βγήκε προχτές για το i9300? http://goo.im/devs/liquidsmooth/i9300

Για τα αμερικάνικα sgs3 που υπάρχει εδώ και καιρό λένε ότι τα σπάει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση,το κινητό το έχω κάνει root αλλά έχω επίσημη rom μπορώ να αλλάξω τον kernel;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση,το κινητό το έχω κάνει root αλλά έχω επίσημη rom μπορώ να αλλάξω τον kernel;

 

Ναι, μπορείς! Απλά πρέπει να βαλεις καποιο custom recover. Π.χ. το clockwork mod για να τον περνάς πιο εύκολα μεσω ενός απλού zip. Εχει οδηγίες εδώ στο site πως να κάνεις install το recovery.

Υπαρχουν βέβαια και κάποιοι kernels που υπάρχουν και σε tar αρχείο που το περνάς μεσω odin, αλλά θα πρότεινα το custom recover για πιο ευκολο και απλό.

Link to comment
Share on other sites

Με τη Fox Hound παιδιά το κινητό τα έπαιξε τελείως. Δε χτυπούσαν ξυπνητήρια, έσβηνε οπότε να ναι, και χθες μπλόκαρε τελείως. Πάλι γύρισα στη Sotmax και ηρέμησα. Αν δεν είχε και την αποσύνδεση του bluetooth κατά τη διάρκεια της ομιλίας κάποιες φορές τότε θα ήταν τέλεια.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση,το κινητό το έχω κάνει root αλλά έχω επίσημη rom μπορώ να αλλάξω τον kernel;

 

Ναι, μπορείς! Απλά πρέπει να βαλεις καποιο custom recover. Π.χ. το clockwork mod για να τον περνάς πιο εύκολα μεσω ενός απλού zip. Εχει οδηγίες εδώ στο site πως να κάνεις install το recovery.

Υπαρχουν βέβαια και κάποιοι kernels που υπάρχουν και σε tar αρχείο που το περνάς μεσω odin, αλλά θα πρότεινα το custom recover για πιο ευκολο και απλό.

 

Δεν είναι απαραίτητο να βάλεις cwm.

Συνήθως αυτοί που βγάζουν kernels βγάζουν και έκδοση για εγκατάσταση με Odin.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...