Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια σε i9300 φιλου μου εγινε το εξης.Του ειχα περασει πολυ καιρο custom rom την foxhound.Κανενα προβλημα.

Αυτος δεν ειχε αγορασει εξωτερικη καρτα μνημης και το τηλεφωνο γεμισε μετα απο καιρο...σε καποια φαση χτες μου ειπε οτι του κολλησε και εβγαλε την μπαταρια.

Παπαλα επαφες ,ουτε σε gmail ουτε πουθενα.Tα Logs των τηλεφωνων και τα sms υπαρχουν κανονικα....τι παιζει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kαλησπέρα.

 

Προσπάθησα να αναβαθμίσω από 4.3 στην έκδοση 4.4.4 από ParanoidAndroid (τυχαία, αυτή βρήκα πρώτη και αναφερόταν σαν σταθερή).

 

Root, CWM (εκεί είχα κάτι προβληματάκια που ανάφερα σε άλλο θέμα αλλά εντέλει τα έλυσα).

 

Το πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε είναι ότι ενώ κατάφερα να κατεβάσω την έκδοση και τρέχει μια χαρά, δεν κατάφερα να κατεβάσω το googleapps αρχείο. Βγάζει συνέχεια error. Δοκίμασα και με άλλη πηγή αλλά πάλι έβγαλε error. Εντέλει εγκατέλειψα την προσπάθεια και σκέφτηκα ότι πρέπει να πορευθώ χωρίς αυτές.

 

Έχω κάνει ένα system backup με το CWM το οποίο αν χρησιμοποιήσω μου βγάζει πάλι την έκδοση 4.3 με όλα μου τα προγράμματα.

Έκανα ένα back up με το GoBackup. Προσπάθησα να ξανακατεβάσω το GoBackup ώστε να φορτώσω τα τηλέφωνα (αυτά με ενδιαφέρουν κυρίως). Μου βγάζει ότι το πρόγραμμα είναι εγκατεστημένο αλλά δεν το βλέπω.

 

Καμμιά ιδέα για το τί μπορώ να κάνω ώστε να σώσω τουλάχιστον τα τηλέφωνα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα.

 

Προσπάθησα να αναβαθμίσω από 4.3 στην έκδοση 4.4.4 από ParanoidAndroid (τυχαία, αυτή βρήκα πρώτη και αναφερόταν σαν σταθερή).

 

Root, CWM (εκεί είχα κάτι προβληματάκια που ανάφερα σε άλλο θέμα αλλά εντέλει τα έλυσα).

 

Το πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε είναι ότι ενώ κατάφερα να κατεβάσω την έκδοση και τρέχει μια χαρά, δεν κατάφερα να κατεβάσω το googleapps αρχείο. Βγάζει συνέχεια error. Δοκίμασα και με άλλη πηγή αλλά πάλι έβγαλε error. Εντέλει εγκατέλειψα την προσπάθεια και σκέφτηκα ότι πρέπει να πορευθώ χωρίς αυτές.

 

Έχω κάνει ένα system backup με το CWM το οποίο αν χρησιμοποιήσω μου βγάζει πάλι την έκδοση 4.3 με όλα μου τα προγράμματα.

Έκανα ένα back up με το GoBackup. Προσπάθησα να ξανακατεβάσω το GoBackup ώστε να φορτώσω τα τηλέφωνα (αυτά με ενδιαφέρουν κυρίως). Μου βγάζει ότι το πρόγραμμα είναι εγκατεστημένο αλλά δεν το βλέπω.

 

Καμμιά ιδέα για το τί μπορώ να κάνω ώστε να σώσω τουλάχιστον τα τηλέφωνα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

οι επαφές σε android κινητά έιναι πολύ σπανιο να μην τις είχες συγχρονισμένες με το google account σου. Αν μπείς στο https://www.google.com/contacts απο desctop pc

δεν τις βλέπεις? αν νάι ΄τοτε δεν ΄σε νοιάζει ότι και να πάθει το κιν σου και ότι rom και να περάσεις

Link to comment
Share on other sites

οι επαφές σε android κινητά έιναι πολύ σπανιο να μην τις είχες συγχρονισμένες με το google account σου. Αν μπείς στο https://www.google.com/contacts απο desctop pc

δεν τις βλέπεις? αν νάι ΄τοτε δεν ΄σε νοιάζει ότι και να πάθει το κιν σου και ότι rom και να περάσεις

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου.

Ίσως εγώ δεν ξέρω πώς να το δω, ίσως να μην είχα κάνει συγχρονισμό, εντέλει με το λογαριασμό που μπαίνω, δεν. Απ' την άλλη, παρατηρώ πως ότι εφαρμογή έχω κατεβάσει, φαίνεται κατεβασμένη ενώ στο τηλέφωνο, στη νέα έκδοση, δεν υπάρχει. Θα μου πεις "το google play θυμάται το email σου και θεωρεί ότι το κατέβασες". Oκ, προσπάθησα να κατεβάσω κάποια άλλη εφαρμογή και ενώ δείχνει ότι κατέβηκε, δε φαίνεται ούτε στις εφαρμογές, ούτε στο downloads.

Προφανώς κάτι κόλλημα παίζει με την έκδοση που κατέβασα (ακολούθησα πιστά όλες τις οδηγίες βέβαια). Μήπως θα έπρεπε να κάνω restart και να βάλω άλλο λογαριασμό mail? Μήπως απλά θα έπρεπε να ξαναγυρίσω στην προηγούμενη έκδοση να τελειώνει η υπόθεση?

 

Διόρθωση : Υπάρχουν κάποιες επαφές στο "People" αλλά μόνο τα mail τους.

 

Θα δοκιμάσω να σώσω αποκλειστικά τις επαφές με κάποιο άλλο τρόπο και θα ξαναπροσπαθήσω. Νέα διόρθωση : Δε μπορώ να πράξω ούτε αυτό διότι δεν μπορώ να ξαναγυρίσω στην 4.3 απ' το CWM. Πιθανόν, μια και το προσπάθησα 2 φορές, τη δεύτερη να μην έκανα backup. Καλή ψυχή νά 'χουμε...

 

Kάτι ακόμη ρε παιδιά.

 

Εντέλει το πήρα απόφαση οτι οι επαφές θα πρέπει να δημιουργηθούν εκ νέου. Έφτιαξα κι ένα νέο λογαριασμό για να μη γίνεται μπέρδεμα με το google play. Για να κατεβάσω όμως κάποιο app, θα πρέπει να έχω εγκατεστημένο το Google Play. Κατέβασα την τελευταία έκδοση .apk (5.11 αν θυμάμαι καλά), και πάω να το ανοίξω από τα downloads. Έχω τικάρει το "να επιτρέπεται από άγνωστες πηγές". Πατάω πάνω στο .apk και μου γράφει ότι δεν μπορεί να ανοίξει το αρχείο?!

Edited by m7ixalis
: Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Kάτι ακόμη ρε παιδιά.

 

Εντέλει το πήρα απόφαση οτι οι επαφές θα πρέπει να δημιουργηθούν εκ νέου. Έφτιαξα κι ένα νέο λογαριασμό για να μη γίνεται μπέρδεμα με το google play. Για να κατεβάσω όμως κάποιο app, θα πρέπει να έχω εγκατεστημένο το Google Play. Κατέβασα την τελευταία έκδοση .apk (5.11 αν θυμάμαι καλά), και πάω να το ανοίξω από τα downloads. Έχω τικάρει το "να επιτρέπεται από άγνωστες πηγές". Πατάω πάνω στο .apk και μου γράφει ότι δεν μπορεί να ανοίξει το αρχείο?!

Οπααα.... παμε παλι απο την αρχη. Εκανες update και δν βλεπεις τις επαφες σου . Λογικα αν πηγες σε rom που δεν ειναι sxamsung based rom πρεπει να κατεβασεις τα GAPPS για την εκδοση που εχεις. Απο εκει θα σου κανει συχρονισμο στο gmail σου και θα σου βαλει και το google play.. Aπο οτι ειδα κατεβασες τα gapps και δεν τα εγκαθιστα.. Βαλε αλλη recovery.. http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/orig-development/i93xx-philz-touch-t2002953 Edited by nikos_adamo

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως δεν ηταν συγχρονισμενες για καποιο λογο.Ομως βρηκα ενα αρχειο απο outlook το οποιο και συγχρονισα με το mobiledit
Link to comment
Share on other sites

εγω κατα διαστηματα παιρνω αντιγραφο επαφων και το αποθηκευω στην εξωτερικη καρτα και οτι αλλαγες και να κανω σε ρομ τις εχω παντα ετοιμες.σαν συμβουλη σε νεωτερους χρηστες;)
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Οπααα.... παμε παλι απο την αρχη. Εκανες update και δν βλεπεις τις επαφες σου . Λογικα αν πηγες σε rom που δεν ειναι sxamsung based rom πρεπει να κατεβασεις τα GAPPS για την εκδοση που εχεις. Απο εκει θα σου κανει συχρονισμο στο gmail σου και θα σου βαλει και το google play.. Aπο οτι ειδα κατεβασες τα gapps και δεν τα εγκαθιστα.. Βαλε αλλη recovery.. http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/orig-development/i93xx-philz-touch-t2002953

 

Ακολούθησα τις οδηγίες που είχε για να κατεβάσω την έκδοση από paranoidandroid. Σ' αυτές λοιπόν, έλεγε ότι πρέπει να έχεις τουλάχιστον την έκδοση 6.0.3 του cwm. Εγώ κατέβασα την 6.0.4.6. Σε άλλη περίπτωση που είχα κατεβάσει παλαιότερη έκδοση, το τηλέφωνο κόλλησε (ίσως απλά να έτυχε, αλλά το θέμα είναι ότι κόλλησε). Να έχει άραγε πρόβλημα η 6.0.4.6 και να μην κάνει σωστά τη δουλειά? Τί να πω, δεν ξέρω.

 

Για να μην το κουράζουμε και σας ταλαιπωρώ κιόλας, έχει κανείς να προτείνει κάποια σχετικά σταθερή έκδοση του kitkat μαζί με αντίστοιχη έκδοση apps και cwm που να την έβαλε και να του δούλεψε χωρίς πρόβλημα?

 

Εναλλακτικά, ξέρει κανείς τον τρόπο να κατεβάσω το Google Play?

 

Ευχαριστώ και πάλι ρε παιδιά. Και φυσικά έχει δίκιο ο φίλος, ανεπίτρεπτο να μην κάνεις back up τουλάχιστον τα contacts αλλά.....τέλος πάντων.

 

 

 

 

Oκ, το πρόβλημα λύθηκε. Απλά δοκίμασα ένα διαφορετικό πακέτο apps και εντέλει το πήρε.

 

Όπως και νά 'χει, ευχαριστώ για το χρόνο σας. Να έχετε μια καλή χρονιά.

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

εγω κατα διαστηματα παιρνω αντιγραφο επαφων και το αποθηκευω στην εξωτερικη καρτα και οτι αλλαγες και να κανω σε ρομ τις εχω παντα ετοιμες.σαν συμβουλη σε νεωτερους χρηστες;)

 

εβαλα και ενα προγραμμα super contact backup και το αρχειο το εστειλα στο email μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Εκανα εχθες root το κινητο μου για να περασω μεσα ένα πρόγραμμα.....και για να βγαλω από μεσα καποια αχρηστα πρόγραμματα ώστε να το ελαφρωσω.

Δεν θελω να βαλω custom firmware με τιποτα..... θελω απλα να μου πει καποιος εάν ξερει τι να αφαιρεσω από μεσα ώστε να μην λαγκαρει με το παραμικρο.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Εκανα εχθες root το κινητο μου για να περασω μεσα ένα πρόγραμμα.....και για να βγαλω από μεσα καποια αχρηστα πρόγραμματα ώστε να το ελαφρωσω.

Δεν θελω να βαλω custom firmware με τιποτα..... θελω απλα να μου πει καποιος εάν ξερει τι να αφαιρεσω από μεσα ώστε να μην λαγκαρει με το παραμικρο.

 

Ευχαριστω

Θα σου πρότεινα να μην αφαιρέσεις τίποτα γιατί μπορεί να σου παρουσιαστεί πρόβλημα αλλού.Μπορείς όμως,αφού είσαι ρουτ όπως λες,να εγκαταστήσεις το titanium καί να παγώσεις πολλές εφαρμογές που δεν χρησιμοποιείς ώστε να μην φορτώνουν στο σύστημα (πάντα όμως με μέτρο και οχι όποια βρίσκεις μπροστά σου) Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Εκανα εχθες root το κινητο μου για να περασω μεσα ένα πρόγραμμα.....και για να βγαλω από μεσα καποια αχρηστα πρόγραμματα ώστε να το ελαφρωσω.

Δεν θελω να βαλω custom firmware με τιποτα..... θελω απλα να μου πει καποιος εάν ξερει τι να αφαιρεσω από μεσα ώστε να μην λαγκαρει με το παραμικρο.

 

Ευχαριστω

 

Στο πρώτο ποστ κάτω-κάτω αναφέρονται οι εφαρμογές που μπορούν να αφαιρεθούν χωρίς πρόβλημα....

Τώρα ποιες από αυτές δεν χρειάζεσαι...Μόνο εσύ ξέρεις!!

(Εγώ πχ. Πάντα βγάζω από μέσα το hangouts,samsung apps,play hub,music hub....Και αρκετά ακόμα)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Εκανα εχθες root το κινητο μου για να περασω μεσα ένα πρόγραμμα.....και για να βγαλω από μεσα καποια αχρηστα πρόγραμματα ώστε να το ελαφρωσω.

Δεν θελω να βαλω custom firmware με τιποτα..... θελω απλα να μου πει καποιος εάν ξερει τι να αφαιρεσω από μεσα ώστε να μην λαγκαρει με το παραμικρο.

 

Ευχαριστω

Σου προτεινω την εφαρμογη rootapp delete η οποια εχει επιλογη junior / pro για παγωμα η απεγκατασταση εφαρμογων.επισης στο pro εχει χρωματισμενες ποιες μπορεις αν θες να βγαλεις η να μην πειραξεις αυτες που ειναι απαραιτητες.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μην αφαιρέσεις τίποτα γιατί μπορεί να σου παρουσιαστεί πρόβλημα αλλού.Μπορείς όμως,αφού είσαι ρουτ όπως λες,να εγκαταστήσεις το titanium καί να παγώσεις πολλές εφαρμογές που δεν χρησιμοποιείς ώστε να μην φορτώνουν στο σύστημα (πάντα όμως με μέτρο και οχι όποια βρίσκεις μπροστά σου)

Θα μπορούσες Μήπως να μου θυμίσεις πως παγώνουμε μια εφαρμογή από το titanium Γιατί βρίσκω μόνο απεγκατάσταση και όχι πάγωμα;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες Μήπως να μου θυμίσεις πως παγώνουμε μια εφαρμογή από το titanium Γιατί βρίσκω μόνο απεγκατάσταση και όχι πάγωμα;

 

Πατάς "Διακοπή" και θα την παγώσει.Ότι κάνεις όμως με μέτρο και αν δεν είσαι σίγουρος για κάποια εφαρμογή μην διστάσεις να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Που πατάω διακοπή; μέσω titanium;
Ναι, από titanium, δες το screenshot που παραθέτω
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ να σαι καλά φίλε μου.

Κάνοντας το όμως διακοπή δε θα ξανανοίξει με την επόμενη επανεκκίνηση του τηλεφώνου μου;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ να σαι καλά φίλε μου.

Κάνοντας το όμως διακοπή δε θα ξανανοίξει με την επόμενη επανεκκίνηση του τηλεφώνου μου;

Οχι,δεν θα ξαναφορτώσει πλέον στο σύστημα εκτός αν το θέλησεις εσύ.Γενικά,να προτιμάτε το "πάγωμα" (διακοπή) των εφαρμογών αντί της απεγκατάστασης. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

για σας παιδιά θα ήθελα να σας κάνω καπιες ερώτησης σε σχέση με το s3 19300 που έχω εγώ και ο αδερφός μου. το τελεφτεο διάστημα μας κολαναι απιστεφτα (τα ειχαμαι παρι μαζί). τορα τι να κάνω και τα δυο φοραναι firmware 4.3 τι να κάνω ..? εγώ 1 φόρα ροοταρα το δικο μ άλλα επιδι δεν ηχερά πώς ν το αδιαχείριστο (όσο καιν το έψαξα δεν είχα βγαλι άκρη και το ξανά άλλαξα). εκι που θέλω ν καταλήξω είναι να τ ροοταρο και να παγώσω κάπως τής παραπανίσιες εφαρμογές..? ι και ν τής διαγράψω δεν ειπαρχι θέμα.. ι να πάω σε costom roms..? εκει τι φασι..? και πια..? ακουστά έχω την ωμέγα.. (δε χερο πολλά διαφώτιστεμαι τι είναι το καλύτερο για το κινητό προτείνεται ότι θελεται) με εκτίμηση γιαννις σας ευχάριστο πολύ για το χρόνο πού διαθεσαται..!!
Link to comment
Share on other sites

για σας παιδιά......

 

 

(Γιάννη έκανα τον κόπο να τροποποίησω το μήνυμά σου για να είναι λίγο ευκολότερο να διαβαστεί)

 

Γεια σας παιδιά.

Θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με το s3 που έχω εγώ και ο αδελφός μου.

Το τελευταίο διάστημα μας κολλάνε απίστευτα (τα είχαμε πάρει μαζί)

Έχουν και τα δυο την 4.3 έκδοση firmware.

Τι να κάνω?

Εγώ παλαιότερα είχα root-άρει το δικό μου αλλά επειδή δεν ήξερα πως να το διαχειριστώ (όσο και αν το είχα ψάξει δεν είχα βγάλει άκρη) τελικά του αφαιρεσα το root.

Εκεί που θέλω να καταληξω είναι το εξής:

να το rootαρω και να παγωσω ή να διαγράψω κάποιες εφαρμογές?

Ή να πάω σε custom Rom? Και αν ναι...σε ποια?

Έχω ακουστά για την omega αλλά επειδή δεν ξέρω πολλά θα ήθελα να με διαφωτισετε και να μου προτείνετε ποιο είναι το καλύτερο για το κινητό.

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθεσατε.

Με εκτίμηση Γιάννης.

Link to comment
Share on other sites

(Γιάννη έκανα τον κόπο να τροποποίησω το μήνυμά σου για να είναι λίγο ευκολότερο να διαβαστεί)

 

Γεια σας παιδιά.

Θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με το s3 που έχω εγώ και ο αδελφός μου.

Το τελευταίο διάστημα μας κολλάνε απίστευτα (τα είχαμε πάρει μαζί)

Έχουν και τα δυο την 4.3 έκδοση firmware.

Τι να κάνω?

Εγώ παλαιότερα είχα root-άρει το δικό μου αλλά επειδή δεν ήξερα πως να το διαχειριστώ (όσο και αν το είχα ψάξει δεν είχα βγάλει άκρη) τελικά του αφαιρεσα το root.

Εκεί που θέλω να καταληξω είναι το εξής:

να το rootαρω και να παγωσω ή να διαγράψω κάποιες εφαρμογές?

Ή να πάω σε custom Rom? Και αν ναι...σε ποια?

Έχω ακουστά για την omega αλλά επειδή δεν ξέρω πολλά θα ήθελα να με διαφωτισετε και να μου προτείνετε ποιο είναι το καλύτερο για το κινητό.

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθεσατε.

Με εκτίμηση Γιάννης.

 

Να μεταγλωττισεις εννοείς :-P

 

Γιάννη, όπως και το παιδί στο προηγούμενο ποστ από το δικό σου, πάγωσε.

Δεν υπάρχει λόγος να μπαίνεις σε διαδικασίες custom roms και τόσο μεγάλα πειράματα.

Rootαρε το και με titanium πάγωσε ότι εφαρμογή δεν χρειάζεσαι (προσεκτικά μόνο μην είναι καμία πολύ σημαντική για το σύστημα)

Το greenify συνήθως κάνει καλό στην μπαταρία κυρίως αλλά μιας και θα είσαι root γιατί να μην το χρησιμοποιήσεις; (ψάξε το στο play store)

Link to comment
Share on other sites

χάχα. σας ευχάριστο πολλή παίδες τώρα από 4.3 πια προτιναιτε ν βάλω την τελεφτεα..? και πιτε κιαλες εφαρμογές περί τοθ root thx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...