Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπαρχει ενημερωση για αναβαθμιση του s3 απο samsung σε 4.3?

 

Τι εννοείς? Ήδη κυκλοφορεί εδώ και αρκετές εβδομάδες η 4.3 για s3...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εμενα ειναι απο γαλλια δεν μου εχει ερθει τιποτα ακομα μεσω wifi.εχω εκδοση 4.1.2

 

Α ΟΚ... ΘΑ έρθει μην αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Επέλεξε governor Zzmove and Governor profile Zzmove battery yank. Στα cpu tweaks βάλε Idle Mode : AFTR+LPA και στο multicore powersave : Aggresive.

 

Καταρχας ευχαριστώ πολύ. Πέρασα τις ρυθμίσεις αλλά δεν βλέπω ιδιαίτερη βελτίωση.. Μήπως κάνω κάτι λάθος; απλα περναω τις ρυθμίσεις στο πρόγραμμα και κάνω exit και είναι ενεργοποιημενες; η πρεπει να κάνω κάτι apply / flash κτλ; σορρυ αλλά δεν έχω ασχοληθεί με kernel αλλη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστώ πολύ. Πέρασα τις ρυθμίσεις αλλά δεν βλέπω ιδιαίτερη βελτίωση.. Μήπως κάνω κάτι λάθος; απλα περναω τις ρυθμίσεις στο πρόγραμμα και κάνω exit και είναι ενεργοποιημενες; η πρεπει να κάνω κάτι apply / flash κτλ; σορρυ αλλά δεν έχω ασχοληθεί με kernel αλλη φορά.

Δες την απάντηση μου λιγα posts πιο πριν...

Πρέπει να βρεις τι σου τρώει τη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Δες την απάντηση μου λιγα posts πιο πριν...

Πρέπει να βρεις τι σου τρώει τη μπαταρία.

 

Ναι το διάβασα, απλα δεν πιστεύω οτι κάποια εφαρμογή τρώει την μπαταρία. Γιαυτό ψαχνομαι για ρυθμίσεις kernel. Βάζω κ screenshot για του λογου το αληθες και για να μου πείτε τη γνώμη σας.

[ATTACH]39850[/ATTACH] [ATTACH]39852[/ATTACH]

edit: Screen 2μιση ωρες και voice calls μιση.

Edited by jimmy81
Link to comment
Share on other sites

Ναι το διάβασα, απλα δεν πιστεύω οτι κάποια εφαρμογή τρώει την μπαταρία. Γιαυτό ψαχνομαι για ρυθμίσεις kernel. Βάζω κ screenshot για του λογου το αληθες και για να μου πείτε τη γνώμη σας.

[ATTACH]39850[/ATTACH] [ATTACH]39852[/ATTACH]

edit: Screen 2μιση ωρες και voice calls μιση.

Εχεις δίκιο, δεν φαίνεται κάτι απο εδώ. Βάλε το better battery stats για να δεις αν η CPU μπαίνει σε deep sleep η κάποιο service την κρατάει ξύπνια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

έχω ένα S3 και την προηγούμενη εβδομάδα έβαλα ένα custom rom (Xiaomi) και στην αρχή δούλευε κανονικά.

Σύνδεσα το λογαριασμό του Google που έχω και άρχιζε να συγχρονίζει τα δεδομένα και μετά από 30 δευτερόλεπτα έκανε επανεκκίνηση (όχι προγραμματισμένη). Μετά μου έβγαλε ένα μύνημα ότι το κινητό είναι encrypted και θέλει factory reset.

 

To CWM μου λέει ότι η μνήμη του κινητού (sdcard0) δεν γίνεται ούτε mount, ούτε erase και δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Δοκίμασα και με το Odin να περάσω το stock rom αλλά και αυτό κολλάει όταν πάει να γράψει το cache.img (NAND write failed).

 

Από ότι έχω καταλάβει θέλει ξανά partition η μνήμη του κινητού.

Έχει κανείς ιδέα τι γίνεται; Ή κάποιο "έμπειρο" τεχνικό κέντρο να το φτιάξουν.

 

Ευχαριστώ.

ΥΓ. Η Smartec ζήτησε €170 για αλλαγή πλακέτας. :mad::angry:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις χρόνο δοκίμασε αυτο http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=30087735&postcount=6

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Θα το δοκιμάσω σήμερα.

 

Edit: Το δοκίμασα και δεν δούλεψε. Το Odin γράφει "There is no PIT partition" και σταματάει. Δεν ξέρω τι άλλους πειραματισμούς να δοκιμάσω.

Edited by cernovic
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους αυτο cloud που ειναι στις ρυθμισεις αντιγραφων ασφαλειας ξερει κανεις τι ειναι και μου τρωει ενα σκασμο χωρο απο το κινητο ; και κατι αλλο μετα απο την επιτυχης εγκατασταση της 4,3 γιατι η μνημη RAM ειναι λιγοτερη ρε παιδια ;
Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω να μας ερχετε η αναβαθμιση.
μπες μεσω του kies απο τον υπολογιστη σου και θα στην εχει διαθεσιμη

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους αυτο cloud που ειναι στις ρυθμισεις αντιγραφων ασφαλειας ξερει κανεις τι ειναι και μου τρωει ενα σκασμο χωρο απο το κινητο ; και κατι αλλο μετα απο την επιτυχης εγκατασταση της 4,3 γιατι η μνημη RAM ειναι λιγοτερη ρε παιδια ;

 

Αυτό έχει να κάνει με τι bloatware/σαβούρα έχεις βάλει. Κάνε Root και με το Greenify κάνε Hibernate ότι δεν θέλεις να είναι συνέχεια φορτωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω κανει root την συσκευη μου χωρις να εχω πειραξει τιποτα αλλο (custom rom κτλ.)

 

Ετσι οταν παω στις ρυθμισεις στο κινητο μου για να κανω ελεγχο για ενημερωσεις μου λεει οτι η συσκευη μου εχει τροποποιηθει και οτι οι αναβαθμισεις λογισμικου δεν ειναι διαθεσιμες.

 

Ετσι λοιπον,το συνδεσα με το kies και μου βγαζει αυτο εδω

 

 

 

Τρεχουσα εκδοση υλικολογισμικου : PDA:MC2/PHONE:MC2/CSC:MC1 (DBT)

 

Πιο προσφατη εκδοση υλικολογισμικου : PDA:MK6/PHONE:MK6/CSC:MK2 (DBT)

 

 

 

 

 

Και μου εχει την επιλογη για αναβαθμιση υπολογισμικου και οταν την παταω μου βγαζει ενα αλλο παραθυρο με ορους που πρεπει να συμφωνησω αλλα πανω πανω μου γραφει οτι Συσκευη που εχει τροποποιηθει με προσαρμοσμενο λογισμικο μπορει να προκαλεσει αποτυχια αναβαθμισεων,ασταθη λειτουργια του κινητου τηλεφωνου ή και αλλα προβληματα

 

 

 

Μπορω αφοβα να κανω την αναβαθμιση ή μπορει να υπαρξει καποιο προβλημα επειδη το κινητο μου ειναι root? Ρωταω γιατι δεν θελω να κανω κατι ωστε να χρειαστει μετα κανενα format και περασμα ολων απο την αρχη μετα γιατι δεν θελω να ξαναστηνω το τηλ απο την αρχη.

 

Να προχωρησω κανονικα με την αναβαθμιση ή οχι?

 

Ελπιζω σε καποια απαντηση.Σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την κάνεις χωρίς πρόβλημα ,τώρα αν θα κολλήσει στο logo και χρειαστεί factory reset αυτο δεν το ξέρει κανείς ,και δεν έχει σχέση με το root .

Κανε ένα backup αυτα που θελεις και προχώρα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την κάνεις χωρίς πρόβλημα ,τώρα αν θα κολλήσει στο logo και χρειαστεί factory reset αυτο δεν το ξέρει κανείς ,και δεν έχει σχέση με το root .

Κανε ένα backup αυτα που θελεις και προχώρα .

 

Ενταξει,αυτο με το αν θα κολλησει (ρισκο) υπαρχει γενικα στις ενημερωσεις ετσι δεν ειναι? Ασχετα αν ειναι root το κινητο ειτε ειναι μαμα..

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει,αυτο με το αν θα κολλησει (ρισκο) υπαρχει γενικα στις ενημερωσεις ετσι δεν ειναι? Ασχετα αν ειναι root το κινητο ειτε ειναι μαμα..

Έτσι ακριβώς !

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Τα modem του i9300 μπαίνουν στο i9305; Δε μπορώ να βρω κανένα Stable. Όλα παίζουν με το σήμα

 

Οχι δεν κανουν τα modem του i9300 στο δικο μας και καλο θα ηταν να μην το δοκιμασεις καν γιατι μπορει να δημιουργησεις προβληματα στην συσκευη σου.

Ο μονος τροπος ειναι να πειραματιστεις με καποια απο αυτα τα Modem που υπαρχουν διαθεσιμα για την συσκευη μας (i9305) και να επιλεξεις αυτο που βλεπεις πως λειτουργει καλυτερα. Για παραδειγμα αν παλιοτερα ειχες καλο σημα στο σπιτι σου η σε οποιοδηποτε αλλο χωρο και μετα απο καποια αναβαθμιση πλεον δεν εχεις καλο σημα παλι στο σπιτι σου η οπουδηποτε αντιστοιχα, τοτε δοκιμαζεις να δεις ποιο ειναι πιο σταθερο. Με λιγα λογια ειναι και θεμα μνημης, να θυμασαι δηλαδη που ειχες καλο και σταθερο σημα και αν δεν εχεις στον ιδιο χωρο σταθεροτητα να παιξεις λιγο.

Τωρα κατι που ειχα ρωτησει και γω πριν λιγο καιρο και δεν απαντηθηκε, ειναι αν τα παλια Modem της 4.1.2 εκδοσης λειτουργουν και στην 4.3. Υποθετω μαλλον πως οχι.:(

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργούν μια χαρά. Εγώ σπίτι γενικά δεν έχω πολύ καλό σήμα. Και κάποιες φορές όταν το ξεκλειδώνω δεν έχει σήμα και τότε βγάζει 2 γραμμές. Τώρα εγώ από 4.1 φοράω και το βλέπω κάπως καλό
Link to comment
Share on other sites

H κάμερα βγάζει εξίσου καλές φωτογραφίες με τη Cyanogenmod;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...