Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οσοι έχουν Πολωνικές συσκευές, ή όσοι βιάζονται και την περάσανε πχ με Odin. (όπως εγώ:p )

 

Alex να ξέρεις ότι αν η Ελλάδα δώσει αυτή τη rom τελικά, θα είσαι (και όσοι τη έβαλαν) πάλι επίσημος και εντός εγγύησης (εννοείται αν δεν είσαι root), αν άλλαξες και το csc σε ΕUR. Πληροφοριακά αυτό.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χμ, το ασημί πλαίσιο του κινητού, αλλάζει; Έχει ένα ράγισμα :\

 

130€ η αλλαγή και δεν το καλύπτει η εγγύηση!!! Καλό; :mad:

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

130€ η αλλαγή και δεν το καλύπτει η εγγύηση!!! Καλό; :mad:

 

Α έπεσε η τιμή, 160 λέγανε παλιότερα. Που το πήγες;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Α έπεσε η τιμή, 160 λέγανε παλιότερα. Που το πήγες;

 

Δεν το πήγα τους πήρα τηλέφωνο για να μάθω. Το έχουν κι άλλοι αυτό το θέμα; Μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι σχετικά;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πήγα τους πήρα τηλέφωνο για να μάθω. Το έχουν κι άλλοι αυτό το θέμα; Μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι σχετικά;

 

Τι να κάνουμε; Τόσο χρεώνουν, το πλαίσιο πάει με όλη την οθόνη είναι κομμάτι του κεντρικού σκελετού δε βγαίνει μόνο του όπως σε παλιότερα μοντέλα.

Γι'αυτό υπάρχουν θήκες και όλα τα συναφή.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνουμε; Τόσο χρεώνουν, το πλαίσιο πάει με όλη την οθόνη είναι κομμάτι του κεντρικού σκελετού δε βγαίνει μόνο του όπως σε παλιότερα μοντέλα.

Γι'αυτό υπάρχουν θήκες και όλα τα συναφή.

 

Σε θήκη είναι και δεν είναι από κακή χρήση

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις το τηλεφωνο στο αθορυβο δεν ακουγεται ηχος στην καμερα..Μολις το δοκιμασα..

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις το τηλεφωνο στο αθορυβο δεν ακουγεται ηχος στην καμερα..Μολις το δοκιμασα..

 

Όλοι το δοκιμάσαμε... παραλίγο να τρελαθώ χθες :p

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Alex να ξέρεις ότι αν η Ελλάδα δώσει αυτή τη rom τελικά, θα είσαι (και όσοι τη έβαλαν) πάλι επίσημος και εντός εγγύησης (εννοείται αν δεν είσαι root), αν άλλαξες και το csc σε ΕUR. Πληροφοριακά αυτό.

Άρα τελικά το τηλέφωνο είναι εντός εγγύησης οταν προορίζεται για ευρωπαϊκή χώρα ,ανεξάρτητα ποιο επίσημο(ευρωπαϊκό) firmware έχει .

Σωστά ???

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Άρα τελικά το τηλέφωνο είναι εντός εγγύησης οταν προορίζεται για ευρωπαϊκή χώρα ,ανεξάρτητα ποιο επίσημο(ευρωπαϊκό) firmware έχει .

Σωστά ???

 

Α)σωστά αλλά

Β) πρέπει να έχει το firmware που είχε όταν αγοράστηκε.

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα! Ξαφνικα σημερα αρχισε να αναβοσβηνει η οθονη. Το εχει παρατηρησει καποιος αλλος???
Link to comment
Share on other sites

Άρα τελικά το τηλέφωνο είναι εντός εγγύησης οταν προορίζεται για ευρωπαϊκή χώρα ,ανεξάρτητα ποιο επίσημο(ευρωπαϊκό) firmware έχει .

Σωστά ???

 

Λάθος. Παραπάνω μιλούσα για ελληνικά τηλέφωνα. Το firmware πρέπει να συμπίπτει όπως είπε ο skstelios με τη συσκευή.

 

Καλησπερα και απο μενα! Ξαφνικα σημερα αρχισε να αναβοσβηνει η οθονη. Το εχει παρατηρησει καποιος αλλος???

Πώς να το παρατηρήσουμε, τηλεπαθητικά; :p Πιθανότατα σου το προκαλεί κάποια εφαρμογή.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα! Ξαφνικα σημερα αρχισε να αναβοσβηνει η οθονη. Το εχει παρατηρησει καποιος αλλος???

 

Κάποια εφαρμογη σου κάνει την ζημιά .

Άρχισε να αφαιρείς απο την τελευταία που έβαλες και προς τα πίσω μέχρι να βρεις ποια ειναι .

 

Αλεξ τωρα σε έχασα ....:confused::confused: Δηλαδή αν εγω εχω Ελληνικό τηλέφωνο και βαλέ τώρα την πολωνικη 4.1.2 ,αλλάξω και το csc σε eur θα έχω εγγύηση όταν δοθεί επίσημα και στην Ελλάδα ??

Γιατί αυτό κατάλαβα οτι είπες στον Αλέξανδρο .

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ τωρα σε έχασα ....:confused::confused: Δηλαδή αν εγω εχω Ελληνικό τηλέφωνο και βαλέ τώρα την πολωνικη 4.1.2 ,αλλάξω και το csc σε eur θα έχω εγγύηση ??

Γιατί αυτό κατάλαβα οτι είπες στον Αλέξανδρο .

 

Όχι... θα έχεις ΟΤΑΝ και ΑΝ δώσει η Samsung Hellas την ίδια rom. Υποθετικά μιλούσα... μπορεί και να μην τη δώσει ποτέ και να πάει κατ'ευθείαν σε άλλη. Απλά έλεγα ότι αν γίνει αναβάθμιση σε rom που έχεις ήδη περάσει, θα βρεθείς με τη rom που έχουν και οι υπόλοιποι, και το Kies θα σου λέει πάλι ότι έχεις την τελευταία...

Απλά πληροφοριακά το είπα, αλλά μάλλον δεν έπρεπε :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

αναλογα με το serial number είναι και η <<πατρίδα>> της συσκευής

είχε συζητηθεί το θέμα πριν 10-15 σελίδες και είχε ειπωθεί πως με το νεο update του kies έχουμε την δυνατότητα πια να μαθαίνουμε ποιά είναι η μαμά ρομ της συσκευής

και κάποιος το είχε χαρακτηρίσει ως αυτογκόλ thw samsung!!!

ΥΓ-- και τωρα κάνω αναβάθμιση του kies για αυτόν ακριβώς τον λόγο

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Όχι... θα έχεις ΟΤΑΝ και ΑΝ δώσει η Samsung Hellas την ίδια rom. Υποθετικά μιλούσα... μπορεί και να μην τη δώσει ποτέ και να πάει κατ'ευθείαν σε άλλη. Απλά έλεγα ότι αν γίνει αναβάθμιση σε rom που έχεις ήδη περάσει, θα βρεθείς με τη rom που έχουν και οι υπόλοιποι, και το Kies θα σου λέει πάλι ότι έχεις την τελευταία...

Απλά πληροφοριακά το είπα, αλλά μάλλον δεν έπρεπε :)

 

Καλά έκανες και το ανάφερες ,άπλα έτσι που το έγραψες εγώ προσωπικά κατάλαβα κάτι άλλο .

Για αυτό και αναρωτήθηκα μήπως άλλαξε κάτι .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Σε θήκη είναι και δεν είναι από κακή χρήση

 

Αν ειναι από αστοχία υλικού,και δεν εχει σημάδια πεσίματος,πηγαινε εκεί και κανε τους φασαρία.Δεν κατάλαβα το δεν το καλύπτει η εγγύηση,αν ειναι αστοχία υλικού θα πρέπει να το φτιάξουν.Αν κάνεις φασαρία και ντόρο πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις.Αλλιως βάζεις μια θηκη και το ξεχνας..δεν αξίζει να δώσεις τοσα χρήματα για αλλαγη οθονης.Επισεις ενα κόλπο που μπορείς να κανείς για να σου αλλάξουν οθόνη,και λογικά και αυτό αφού πάει μαζι,ειναι να προσπαθήσεις να κάνεις Burn in στην οθονη.Εκεί θα στην αλλαξουν.Αν θέλεις για δοκιμή,παρ τους τηλέφωνο και πες τους,ότι η οθόνη εχει δημιουργήσει Burn in,και δες τι θα σου πουν..

Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι από αστοχία υλικού,και δεν εχει σημάδια πεσίματος,πηγαινε εκεί και κανε τους φασαρία.Δεν κατάλαβα το δεν το καλύπτει η εγγύηση,αν ειναι αστοχία υλικού θα πρέπει να το φτιάξουν.Αν κάνεις φασαρία και ντόρο πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις.Αλλιως βάζεις μια θηκη και το ξεχνας..δεν αξίζει να δώσεις τοσα χρήματα για αλλαγη οθονης.Επισεις ενα κόλπο που μπορείς να κανείς για να σου αλλάξουν οθόνη,και λογικά και αυτό αφού πάει μαζι,ειναι να προσπαθήσεις να κάνεις Burn in στην οθονη.Εκεί θα στην αλλαξουν.Αν θέλεις για δοκιμή,παρ τους τηλέφωνο και πες τους,ότι η οθόνη εχει δημιουργήσει Burn in,και δες τι θα σου πουν..

 

Δεν καλύπτει λέει η εγγύηση καπάκια, το Burn in πως το κάνεις;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το SG III το έχω πάρει από τον Ιούλιο από oteshop και έδιναν τότε μαζί και μια καρτούλα 16GB "δώρο". Δεν θυμάμαι τη μάρκα αφού έχω πετάξει το κουτάκι της και πάνω δεν γράφει κάτι (π.χ. transcend). Είχα βάλει μέσα φωτογραφίες και mp3 και δούλευε μια χαρά μέχρι χθες...

Από χθες στα καλά καθούμενα το τηλέφωνο μου έβγαλε ένα μήνυμα ότι έχω αποσυνδέσει την κάρτα μνήμης!! :( Μάλλον την πήρα στο χέρι, δεν τη βλέπει πλέον και ούτε σε άλλα τηλέφωνα που τη δοκίμασα τη βλέπει κανένα. Από μια πλευρά είναι καλό γιατί αν δεν έφταιγε η μνήμη θα ήταν το κινητό... Από την άλλη που να παω τώρα και να βρω άκρη;

KCB
Link to comment
Share on other sites

Καλά τι λέτε... να χαλάσει την οθόνη για να του αλλάξουν το καπάκι...? Ας σοβαρευτούμε λίγο... Και παρεμπιπτόντως, ποιος είπε ότι θα αλλάξουν οθόνη που έχει burn in? Πού το είδες αυτό;

 

Το SG III το έχω πάρει από τον Ιούλιο από oteshop και έδιναν τότε μαζί και μια καρτούλα 16GB "δώρο". Δεν θυμάμαι τη μάρκα αφού έχω πετάξει το κουτάκι της και πάνω δεν γράφει κάτι (π.χ. transcend). Είχα βάλει μέσα φωτογραφίες και mp3 και δούλευε μια χαρά μέχρι χθες...

Από χθες στα καλά καθούμενα το τηλέφωνο μου έβγαλε ένα μήνυμα ότι έχω αποσυνδέσει την κάρτα μνήμης!! :( Μάλλον την πήρα στο χέρι, δεν τη βλέπει πλέον και ούτε σε άλλα τηλέφωνα που τη δοκίμασα τη βλέπει κανένα. Από μια πλευρά είναι καλό γιατί αν δεν έφταιγε η μνήμη θα ήταν το κινητό... Από την άλλη που να παω τώρα και να βρω άκρη;

 

Πέθανε η κάρτα. Το παθαίνουν αυτές οι noname, δεν είναι τίποτα περίεργο. Δυστυχώς σ'αυτήν την περίπτωση ισχύει το "ό,τι πληρώνεις παίρνεις". Πάρε μια καλύτερη.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλά τι λέτε... να χαλάσει την οθόνη για να του αλλάξουν το καπάκι...? Ας σοβαρευτούμε λίγο... Και παρεμπιπτόντως, ποιος είπε ότι θα αλλάξουν οθόνη που έχει burn in? Πού το είδες αυτό;

 

 

 

Αυτοί πρέπει να σοβαρευτούν και όχι εμείς.Οσο για το που το είδα,το είδα στο προηγούμενο που είχα εγώ.Σε περίπτωση όμως που αλλαξε κάτι,για αυτό και είπα όπως είδες,να πάρει πρώτα τηλέφωνο,να πει οτι εχει αυτό το πρόβλημά,να δει τι θα του πουν.

 

DeathAngel παρ τους φίλε μου τηλ,και πες τους αυτό που σου ειπα,και να δούμε τι θα απαντήσουν πρωτα.Μονο μάθε αν δεν γνωρίζεις τι ακριβώς ειναι,μην σε πιάσουν στα πράσα χαχαχα

Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Πέθανε η κάρτα. Το παθαίνουν αυτές οι noname, δεν είναι τίποτα περίεργο. Δυστυχώς σ'αυτήν την περίπτωση ισχύει το "ό,τι πληρώνεις παίρνεις". Πάρε μια καλύτερη.

 

Τόσο γρήγορα όμως από τον Ιούλιο;; Ευτυχώς είχα συνδέσει το dropbox και οι φωτογραφίες από την κάμερα ανέβαιναν όλες εκεί. Τα mp3 τα έχω σε άλλα 100 σημεία. Μόνο με κανένα application που να έσωζε εκεί δεν ξέρω ακόμα τι μπορεί να έγινε.

 

Edit: Μέχρι τι κάρτα παίρνει το καμάρι μας; Να δω που να κινηθώ δηλαδή....

Edited by KCB
KCB
Link to comment
Share on other sites

Τόσο γρήγορα όμως από τον Ιούλιο;; Ευτυχώς είχα συνδέσει το dropbox και οι φωτογραφίες από την κάμερα ανέβαιναν όλες εκεί. Τα mp3 τα έχω σε άλλα 100 σημεία. Μόνο με κανένα application που να έσωζε εκεί δεν ξέρω ακόμα τι μπορεί να έγινε.

 

Edit: Μέχρι τι κάρτα παίρνει το καμάρι μας; Να δω που να κινηθώ δηλαδή....

 

Kαι σε μια βδομάδα χαλάει... εξαρτάται την κάρτα. Όλες τις παίρνει, μέχρι 64GB. Eγώ έχω την 32GB της Samsung και μέχρι στιγμής δεν είχα πρόβλημα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν καλύπτει λέει η εγγύηση καπάκια, το Burn in πως το κάνεις;

 

Καλά τι λέτε... να χαλάσει την οθόνη για να του αλλάξουν το καπάκι...? Ας σοβαρευτούμε λίγο... Και παρεμπιπτόντως, ποιος είπε ότι θα αλλάξουν οθόνη που έχει burn in? Πού το είδες αυτό;

 

 

 

Πέθανε η κάρτα. Το παθαίνουν αυτές οι noname, δεν είναι τίποτα περίεργο. Δυστυχώς σ'αυτήν την περίπτωση ισχύει το "ό,τι πληρώνεις παίρνεις". Πάρε μια καλύτερη.

 

Αυτοί πρέπει να σοβαρευτούν και όχι εμείς.Οσο για το που το είδα,το είδα στο προηγούμενο που είχα εγώ.Σε περίπτωση όμως που αλλαξε κάτι,για αυτό και είπα όπως είδες,να πάρει πρώτα τηλέφωνο,να πει οτι εχει αυτό το πρόβλημά,να δει τι θα του πουν.

 

DeathAngel παρ τους φίλε μου τηλ,και πες τους αυτό που σου ειπα,και να δούμε τι θα απαντήσουν πρωτα.Μονο μάθε αν δεν γνωρίζεις τι ακριβώς ειναι,μην σε πιάσουν στα πράσα χαχαχα

 

O Death Angel έχει δίκιο. Το έχουν και άλλοι το πρόβλημα. Αρκετοί . Ψαχνοντας πρόχειρα βρήκα αυτά :

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1704533

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2014448

Link to comment
Share on other sites

Η Samsung έδωσε λύση στο ερώτημα προέλευσης του κινητού με μια νέα λειτουργία του Samsung Kies, που λέγεται "Firmware Upgrade and Initialisation" ("Αναβάθμιση υλικολογισμικού και προετοιμασία").

Με αυτή τη λειτουργία μπορεί ο οποιοσδήποτε χωρίς να πάρει τηλέφωνο τη Samsung, μόνο με τον σειριακό αριθμό της συσκευής να μάθει τη χώρα προέλευσης, καθώς και το επίσημο firmware του κινητού, και αν επιθυμεί να το εγκαταστήσει επίσημα (π.χ. αν το έχει αλλάξει με κάποια custom rom και δεν έχει την αρχική), επιστρέφοντας το τηλέφωνο σε εργοστασιακή κατάσταση.

 

Δε χρειάζεται καν να συνδεθεί το τηλέφωνο στον υπολογιστή. Αρκεί το serial number. Αυτό βρίσκεται είτε ανοίγοντας το τηλέφωνο και κοιτώντας στο αυτοκόλλητο κάτω από τη μπαταρία, είτε από τις ρυθμίσεις - πληροφορίες συσκευής - κατάσταση - Σειριακός αριθμός. Εϊναι μια σειρά 11 αριθμών και γραμμάτων.

 

Έχοντας λοιπόν τον σειριακό αριθμό, ανοίγουμε το Kies, και διαλέγουμε το κατάλληλο μενού:

[ATTACH]28576[/ATTACH]

Γράφουμε το μοντέλο κινητού (π.χ. το Galaxy S III είναι το GT-I9300 - με κεφαλαία), καθώς και τον σειριακό αριθμό της συσκευής (επίσης κεφαλαία).

 

.

 

Εμένα δεν προχωρά απο εκεί και πέρα

βάζω GT-I9300 RFC90C2WWL

και μου δίνει απάντηση ότι είναι λάθος και πρέπει να το επιβεβαιώσω

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...