Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανένα root δεν έκανα, τις κάνω ανενεργες μέσα από τις ρυθμίσεις

 

Mέχρι να κάνεις reboot και να ξανατρέξουν και ξανά μανά.

Και πάλι όμως αν ανοίξεις 2-3 εφαρμογές, θα αρχίσουν τα κλεισίματα.

Υπάρχουν συσκευές με λιγότερη μνήμη και καλύτερο multitasking.

 

Τι παει να πει αυτο (αδεια ram αχρηστη ram);

Και που την ειδες την αδεια ram αφου παντα γεματη ειναι και φυσικα δεν φτανει για επιπλεον εργασιες.

Συνεπως δεν βλεπω τι το χρησιμο εχει η γεματη ram.

Και φυσικα ειναι προφανες το προβλημα της διαχειρησης.

Ισως θα επρεπε να αλλαξει κατι στην φιλοσοφια του android.

Δεν γινεται να τρεχουν ολα στραβοι κουτσοι στον αγιο παντελεημονα.

Με αυτον γον τροπο ποτε δεν θα φτανει η ram.

 

Πάει να πει αυτό ακριβώς που λέει και έτσι ακριβώς είναι.Μη χρησιμοποιημένη μνήμη, είναι άχρηστη μνήμη.

Έχετε κακομάθει από τα windows, γι αυτό σας φαίνεται παράξενο :)

Μια χαρά είναι η φιλοσοφία.

Το πρόβλημα είναι στην συγκεκριμένη υλοποίηση της Samsung.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δηλαδη μονο σε αυτη την υλοποιηση υπαρχει θεμα;

Στις αλλες συσκευες η μνημη αρκει;

 

Π.χ. το S2 τα πάει καλύτερα στο multitasking και έχει και λίγο λιγότερη μνήμη.

Λες και δεν ασχολήθηκαν με το S3.Του πέταξαν πάνω μια rom να παίζει όπως παίζει και έχει ο θεός...

Link to comment
Share on other sites

Τι παει να πει αυτο (αδεια ram αχρηστη ram);

Και που την ειδες την αδεια ram αφου παντα γεματη ειναι και φυσικα δεν φτανει για επιπλεον εργασιες.

Συνεπως δεν βλεπω τι το χρησιμο εχει η γεματη ram.

Και φυσικα ειναι προφανες το προβλημα της διαχειρησης.

Ισως θα επρεπε να αλλαξει κατι στην φιλοσοφια του android.

Δεν γινεται να τρεχουν ολα στραβοι κουτσοι στον αγιο παντελεημονα.

Με αυτον γον τροπο ποτε δεν θα φτανει η ram.

 

Πάει να πει αυτό ακριβώς που λέει και έτσι ακριβώς είναι.Μη χρησιμοποιημένη μνήμη, είναι άχρηστη μνήμη.

Έχετε κακομάθει από τα windows, γι αυτό σας φαίνεται παράξενο :)

Μια χαρά είναι η φιλοσοφία.

Το πρόβλημα είναι στην συγκεκριμένη υλοποίηση της Samsung.

 

Ακριβώς έτσι! Μια χαρά γίνεται να τρέχουν τα πάντα, να είναι γεμάτη η ram και το κινητό να μην έχει κανένα πρόβλημα.

Και ναι η άδεια ram είναι άχρηστη ram. Για ποιο λόγο να υπάρχει και να κάθεται άδεια;

 

Το πρόβλημα είναι στη διαχείριση (και όχι διαχείρηση που έγραψα εκ παραδρομής πριν) των priorities. Δεν είναι δυνατόν να κρατάς ανοιχτή όλη τη σαβούρα και να κλείνεις τον dialer!

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως πάγωσα καμιά 15 εφαρμογέ εέβαλα και apex και το κινητό πετάει με τη μανισια rom. Μειονέκτημα δεν είναι το ένα γιγα ράμ. Το κινητό είναι πλήρες σε όλα του, το hardware είναι εξαιρετικό ακόμα και μετά από ένα χρόνο.

 

τι παγωσες ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως πάγωσα καμιά 15 εφαρμογέ εέβαλα και apex και το κινητό πετάει με τη μανισια rom. Μειονέκτημα δεν είναι το ένα γιγα ράμ. Το κινητό είναι πλήρες σε όλα του, το hardware είναι εξαιρετικό ακόμα και μετά από ένα χρόνο.

 

Και εγω το εκανα αυτό σε 13 εφαρμογες αλλα μετα απο λιγο καποιες αλλες βρηκαν τον ελεύθερο χωρο και ετσι πάλι 80-100 mb μενουν ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως το titanium backup free ρε παιδιά έχει πάρα πολύ περιορισμένες επιλογές.Σε ωθούν στο να πάρεις την donate έκδοση.Τα παγωματα τα κανω με το systemcleanup απο το οποιο μπορώ να πω οτι είμαι απόλυτα ικανοποιημενος
Link to comment
Share on other sites

αν γνωρίζει κανείς αν μπορεί να γίνει μέσω odin ας μου πει. in the meantime, αν rootάρω, περάσω cwm, flashάρω το modem, μετά πώς γυρνάω σε stock recovery; να φύγει τελείως το cwm.

 

Ρώτησα σχετικά σε thread στο xda.. Εάν θέλεις να είσαι τελείως stock, αρκεί να περάσεις την τελευταία ενημέρωση λογισμικού που είχες, που λογικά περιέχει το Modem MG4. Το περνάς μέσω Odin.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα σχετικά σε thread στο xda.. Εάν θέλεις να είσαι τελείως stock, αρκεί να περάσεις την τελευταία ενημέρωση λογισμικού που είχες, που λογικά περιέχει το Modem MG4. Το περνάς μέσω Odin.. :happy:

 

ευχαριστώ πάρα πολύ! :) τελικά το έλυσα το πρόβλημα με το equalizer με έναν πολύ περίεργο τρόπο. έκανα root έτσι όπως είμαι στην MG4 και flashαρα από cwm το dsp manager. όλοι οι equalizers των εφαρμογών παίζουν κανονικά, απλά η εφαρμογή dsp manager κάθε φορά που πατάω στα sliders των συχνοτήτων κάνει force close, οπότε έκανα επιβολή διακοπής, καθάρισμα δεδομένων και απενεργοποίηση. το πρόβλημά μου λύθηκε, απλά δεν μπορώ να δοκιμάσω και τον dsp να δω αν λέει κάτι μιας και μπήκα στην διαδικασία να rootάρω. πάντως το πρόβλημα, όπως έλεγα από την αρχή που το είχα, πρέπει να ήταν software-ικό και να μην το παρατήρησαν στην Samsung.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πάρα πολύ! :) τελικά το έλυσα το πρόβλημα με το equalizer με έναν πολύ περίεργο τρόπο. έκανα root έτσι όπως είμαι στην MG4 και flashαρα από cwm το dsp manager. όλοι οι equalizers των εφαρμογών παίζουν κανονικά, απλά η εφαρμογή dsp manager κάθε φορά που πατάω στα sliders των συχνοτήτων κάνει force close, οπότε έκανα επιβολή διακοπής, καθάρισμα δεδομένων και απενεργοποίηση. το πρόβλημά μου λύθηκε, απλά δεν μπορώ να δοκιμάσω και τον dsp να δω αν λέει κάτι μιας και μπήκα στην διαδικασία να rootάρω. πάντως το πρόβλημα, όπως έλεγα από την αρχή που το είχα, πρέπει να ήταν software-ικό και να μην το παρατήρησαν στην Samsung.

 

Αν θες πολύ να δεις (ή μάλλον να ακούσεις) τον dsp manager, μπορείς να φλασάρεις cyanogenmod rom. Έτσι για να δεις και πως είναι η αλλαγή σε aosp

Link to comment
Share on other sites

Αν θες πολύ να δεις (ή μάλλον να ακούσεις) τον dsp manager, μπορείς να φλασάρεις cyanogenmod rom. Έτσι για να δεις και πως είναι η αλλαγή σε aosp

 

μηπως μπορεις να μου πεις πως παγωνουν οι εφαρμογες απο της ρυθμησεισ?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν θες πολύ να δεις (ή μάλλον να ακούσεις) τον dsp manager, μπορείς να φλασάρεις cyanogenmod rom. Έτσι για να δεις και πως είναι η αλλαγή σε aosp

 

σε stock δεν παίζει; γιατί το κατέβασα από το xda από εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1709497

και φαντάστηκα ότι για να λέει για galaxy S3, θα παίζει και rooted stock Rom με custom recovery. επίσης, τον έχεις δοκιμάσει; έχει μεγάλες διαφορές σε ποιότητα ήχου από τις άλλες εφαρμογές (π.χ. google music);

 

edit: πήγα στις ρυθμίσεις -> ήχος -> εφέ μουσικής και επέλεξα τον dsp, αλλά πάλι κάνει force close όταν πατάω στις συχνότητες. δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό...

 

μηπως μπορεις να μου πεις πως παγωνουν οι εφαρμογες απο της ρυθμησεισ?ευχαριστω

 

ρυθμίσεις -> διαχειριστής εφαρμογών, πας στο tab όλες, επιλέγεις αυτή που θες και πατάς επιβολή διακοπής. (αν εννοείς αυτό με τη λέξη "πάγωμα")

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

πως παγωνουν η εφαρμογες απο τις ρυθμησεις?ευχαριστω

 

Πηγαίνεις στις εφαρμογές και κανείς απενεργοποιηση

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,ποση ωρα χρειαζεται με 10% κ ανοιχτο το κινητο για να φορτιση?σας ευχαριστω.

 

2.5 - 3 ώρες.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,ποση ωρα χρειαζεται με 10% κ ανοιχτο το κινητο για να φορτιση?σας ευχαριστω.

 

2.5 - 3 ώρες.

 

Καπου τόσο και εμένα. Όταν λες ανοιχτό εννοείς απλώς σβηστή η οθονη φαντάζομαι. Χωρίς να το χρησιμοποιείς.

 

Ένα διάστημα μου αργούσε και εμένα πάρα πολύ (αν ρωτάς για αυτό), και έβγαλα την μπαταρία για 30 δευτερόλεπτα, την ξαναβαλα, και από τότε φορτίζει κανονικά. Νόμιζα ότι χρειαζόμουν άλλο καλώδιο αλλά τελικά έτσι έφτιαξε.

Δοκίμασε το.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Μια ερωτηση διοτι εχω ενα θεματακι με το Skype..

 

Πως αλλαζω τον ηχο ειδοποιησης παιδια ; Ειναι πολυ χαμηλος ο default και δεν ακουω τιποτα ....

 

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καποια μλκ εκανα με το Titanium backup, και πλεον το κινητο δεν ανοιγει !!! Παιζει την αρχικη μουσικουλα, βγαζει το "SAMSUNG" με το μπλε οβαλ και μετα δειχνει το μπλε οβαλ ξανα και ξανα...

Στο Titanium πηγα να απενεργοποιησω καποιες εφαρμογες, για να το ελαφρυνω, αλλα κατα λαθος επελεξα κατι, δεν το αφησα να ολοκληρωσει την λαθος επιλογη, πατωντας το touch button "back" , πηγα να του κανω επανεκκινηση και ...

 

Η μονη λυση ειναι factory reset? Να βγαλω Sd και sim?

Link to comment
Share on other sites

Καποια μλκ εκανα με το Titanium backup, και πλεον το κινητο δεν ανοιγει !!! Παιζει την αρχικη μουσικουλα, βγαζει το "SAMSUNG" με το μπλε οβαλ και μετα δειχνει το μπλε οβαλ ξανα και ξανα...

Στο Titanium πηγα να απενεργοποιησω καποιες εφαρμογες, για να το ελαφρυνω, αλλα κατα λαθος επελεξα κατι, δεν το αφησα να ολοκληρωσει την λαθος επιλογη, πατωντας το touch button "back" , πηγα να του κανω επανεκκινηση και ...

 

Η μονη λυση ειναι factory reset? Να βγαλω Sd και sim?

 

Δεν χρειαζεται να βγαλεις τις κάρτες .Αν είχες nadroid backup θα το περνούσες και τελείωσες ,τώρα εκτός από τα wipe μπορείς να περάσεις ξανα την rom χωρις reset μήπως και ανοίξει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι τοσο σχετικος, δυστυχως...

Ημουν root και σε MG4. Πως μπορω να ξαναπερασω την MG4 χωρις KIES;

Διάβασε εδω Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

 

Σωστα, το ειχα ξεχασει αυτο. Αφου ODIN χρησιμοποιησα για να το rootαρω !!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...