Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο συντοπιτης @elteo σου λεει ότι πρέπει να βλέπεις 1800 και εσυ είσαι στα 1698;....

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αδελφέ μου αυτό ρωτάω... Ο φίλος elteo λέει ότι πρέπει να βλέπουμε 1800 average ενώ εγώ έχω 500 εκεί και στο NOW έχω 1698 όπως αναφέρεις και εσύ... Πιο από τα δύο κοιτάμε τελικά ? :-)
kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος μολις πηρε το note 2 αλλα το kies δεν το βλεπει, ουτε το βγαζει στον υπολογιστη μου..εχει windows 8(νομιζω 64-bit).

 

το usb debugging ειναι ανοιχτο..τι μπορει να παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Οχι αν θυμαμαι καλα το kies ειχα κατεβασει στο pc του..να δοκιμασω το kies 3 δηλαδη?

 

4.1.2 εχει..

Edited by Billys_7
Link to comment
Share on other sites

Οχι αν θυμαμαι καλα το kies ειχα κατεβασει στο pc του..να δοκιμασω το kies 3 δηλαδη?

 

4.1.2 εχει..

αν δεν κανω λαθος το kies 3 ειναι για 4.3 ρομ και πανω. μπορει να κανω και λαθος.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος το kies 3 ειναι για 4.3 ρομ και πανω. μπορει να κανω και λαθος.

 

Ναι το ξερω γιαυτο εγραψα μετα οτι εχει 4.1.2 πανω..

Link to comment
Share on other sites

και εμένα μου συμβαίνει αυτό.

αρχίζω να ψάχνω άλλους φορτιστές από Nokia / Sony Ericsson που έχω από ακουστικά bluetooth.

Δεν έχω ψάξει τα νούμερα που δίνουν για το ρεύμα.

Αφού κάνουν στη υποδοχή του κινητού, θεωρώ ότι είναι οκ ...

Οι άλλοι φορτιστές από bt κλπ δίνουν πολύ χαμηλό ρεύμα 0,5-1,0Α και θα αργεί πολύ η φόρτιση. Η λύση είναι φθηνή και απλή. Ο γνήσιος φορτιστής δίνει 1800 (~2Α) και είναι οκ! Άλλαξε καλώδιο usb!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και το δικό μου καλώδιο την είχε ακούσει κανονικά τελικά. Έβαλα την εφαρμογή που αναφέρεται παραπάνω και φόρτιζε με 500mah average. Έβαλα μετά ένα καλώδιο από φορτιστή neo v στον φορτιστή του note2 και πλέον φορτίζει με average 1400mah. Οκ δεν είναι 1800 αλλά δεν είναι και 500 που είχα ως τώρα...οπότε όλα καλά...
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς καμιά διάθεση κριτικής απέναντι σε όσους σκέφτονται να καψουν το κινητό τους,

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χωρίς καμιά διάθεση κριτικής απέναντι σε όσους σκέφτονται να καψουν το κινητό τους, πραγματικά πιστεύεται ότι αυτός είναι ο τρόπος να κινηθείτε? Καταρχάς για όσους δεν έχουν προσεξει σε προηγούμενα ποστ μου αναφέρω ότι η "νεα" πλακέτα που θα βαλουν στο σέρβις μπορεί κάλλιστα να είναι πάλι με τέτοιο τσιπ. Εγω (ενας φιλος δηλ αλλα για οικονομία χρόνου λέω εγώ) απέκτησα προβληματικό κινητό ακριβως γιατί μου έβαλαν τέτοια μητρική. Δεν το είχα πριν. Μου το πρόσφερε το σέρβις!

Πολλές παρόμοιες αναφορές θα βρείτε και με googlαρισμα.

Πως θα τους υποχρεώσει κανείς να βάλουν κάτι διαφορετικό?

Και κατά δεύτερον δεν είναι υποχρέωση της Samsung να λειτουργεί το κινητό σωστά?

Δεν είναι πιο λογικό να διεκδικούν όλοι μαζί την ισοτιμη υποστήριξη από την εταιρεία και την ίδια απροβληματιστη συσκευή?

Αν οι "καινούριες" μητρικές που βάζουν σήμερα έχουν ακόμα το insane chip, τότε μιλάμε για την απόλυτη ξεφτίλα και έλλειψη σεβασμού στον πελάτη. Γνωρίζουν το πρόβλημα και βασίζονται στο μπάλωμα/fix του kernel για να σπρώξουν την παλιά σκαρταδούρα με τα ελαττωματικά υλικά... Ένας ακόμα λόγος για να μην ξαναπάρω συσκευή Samsung.

 

Να συμπληρώσω εδώ, προς επιβεβαίωσή σου, ότι ένας φίλος μου Μαλαισιανός που έχει το Note 3 και χρειάστηκε αλλαγή μητρικής, το πήγε σε επίσημο service στην Κουάλα Λουμπούρ και του είπαν ότι η μητρική που θα του βάλουν δεν θα είναι απαραίτητα καινούρια! Του είπαν ότι οι παλιές μητρικές από επιστροφές κ.α. επαναχρησιμοποιούνται και ξαναμπαίνουν στις προς επισκευή συσκευές. Μιλάω για τη Μαλαισία βέβαια, δεν ξέρω τι γίνεται εδώ. Πάντως, αν κι εδώ κάνουν τα ίδια, μπορεί να το πας με φρέσκια μητρική και να το πάρεις με παλιά (όπως συνέβη σ' εσένα - ή στο φίλο σου).

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Αν οι "καινούριες" μητρικές που βάζουν σήμερα έχουν ακόμα το insane chip, τότε μιλάμε για την απόλυτη ξεφτίλα και έλλειψη σεβασμού στον πελάτη. Γνωρίζουν το πρόβλημα και βασίζονται στο μπάλωμα/fix του kernel για να σπρώξουν την παλιά σκαρταδούρα με τα ελαττωματικά υλικά... Ένας ακόμα λόγος για να μην ξαναπάρω συσκευή Samsung.

 

Να συμπληρώσω εδώ, προς επιβεβαίωσή σου, ότι ένας φίλος μου Μαλαισιανός που έχει το Note 3 και χρειάστηκε αλλαγή μητρικής, το πήγε σε επίσημο service στην Κουάλα Λουμπούρ και του είπαν ότι η μητρική που θα του βάλουν δεν θα είναι απαραίτητα καινούρια! Του είπαν ότι οι παλιές μητρικές από επιστροφές κ.α. επαναχρησιμοποιούνται και ξαναμπαίνουν στις προς επισκευή συσκευές. Μιλάω για τη Μαλαισία βέβαια, δεν ξέρω τι γίνεται εδώ. Πάντως, αν κι εδώ κάνουν τα ίδια, μπορεί να το πας με φρέσκια μητρική και να το πάρεις με παλιά (όπως συνέβη σ' εσένα - ή στο φίλο σου).

Να πω κι εγω την εμπειρια μου με ενα samsung pixon 12 της γυναικας μου (650 ευρω αγορα τοτε),πριν κανα τεσσαρι χρονια,το εστειλα 3 φορες απανωτα στην smartec και τις τρεις φορες μου αλλαζαν πλακετα και καθε φορα να μου ερχεται πισω με διαφορετικο προβλημα.Μεχρι που αρχισα την φασαρια και επενεβει ο προισταμενος για να το παρω πισω <σωστο> (σωστο που λεει ο λογος και μετα απο μεγαλη φασαρια!! :mad: ).Εκει καταλαβα οτι τελικα οι <καινουριες> πλακετες,ισως δεν ειναι τελικα ολες καινουριες.

Που να δεις και την htc Kωστα!!Αν παρεις κινητο τους που δεν ειναι εισαγωγης της htc hellas και σου χαλασει,εχεις ακουσει που λενε <κονομησες>??...ε,αυτο!!!

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτο. Εχω την εντύπωση ότι η πρακτική αυτή είναι κοινή και εφαρμόζεται από όλες τις εταιρίες (για την Apple είμαι σχεδόν σίγουρος) και όχι μόνο στα κινητά.

Δεν έχω τις γνώσεις για να κρίνω αν είναι σωστό ή λάθος αυτο, απλά το ανέφερα. Δεν νομίζω να περιμένει κανείς να "πεταχτούν" ολοκληρες παρτίδες με "δυνητικα" προβληματικες μητρικές. (αν θυμάμαι καλά πέρυσι είχε δημοσιευτεί ότι το S3 είχε κόστος κατασκευής 250€)

Για την Samsung υπάρχουν οι προβληματικες μητρικές, αλλά η αντιμετωπιση γίνεται κατά περίπτωση. Θέμα τύχης ας πούμε.

 

Επίσης ένας μύθος τον οποίο είχα πιστέψει, άγνωστο γιατί, είναι ότι αντικατασταση εξαρτήματος συσκευης συνεπάγεται ανανέωση της εγγύησης για το εξαρτημα. Οχι.

 

Ant+ τελικά δεν πηραμε στην 4.3?

Δεν έχω κάνει ακόμα την μετάβαση.

Link to comment
Share on other sites

@no_ Εσυ θα μπορουσες να δεχθεις,το να πηγαινες το 10-18 μηνων αυτοκινητο σου (το οποιο ειναι μεσα στην εγγυηση) στο επισημο servis με βλαβη και να σου βαλουν μεταχειρισμενο ανταλακτικο????Δεν νομιζω,οπως και κανενας και το τι θα κανουν με τα αστοχα ανταλακτικα τους ειναι δικο τους προβλημα,ας τα φανε,μου ειναι εντελως αδιαφορο.Το ιδιο συμβαινει και με τα κινητα και με τα παντα.Θυμαμαι μαλιστα μια συζητηση που ειχα με υπαλληλο της htc hellas οταν ειχα στειλει τοτε το one x και της ειχα πει:δεν πιστευω να βαλετε καμια επισκευασμενη πλακετα ε??και μου ειχε απαντησει: Σας παρακαλω κυριε,ειμαστε επισημη αντιπροσωπεια,οτιδηποτε ανταλλακτικο δινουμε στο servis μας ειναι ολοκαινουριο και μονο με καινουρια και γνησια εξαρτηματα αντικαθιστουμε τα ελατωματικα!!! Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω εδώ, προς επιβεβαίωσή σου, ότι ένας φίλος μου Μαλαισιανός που έχει το Note 3 και χρειάστηκε αλλαγή μητρικής, το πήγε σε επίσημο service στην Κουάλα Λουμπούρ και του είπαν ότι η μητρική που θα του βάλουν δεν θα είναι απαραίτητα καινούρια! Του είπαν ότι οι παλιές μητρικές από επιστροφές κ.α. επαναχρησιμοποιούνται και ξαναμπαίνουν στις προς επισκευή συσκευές. Μιλάω για τη Μαλαισία βέβαια, δεν ξέρω τι γίνεται εδώ. Πάντως, αν κι εδώ κάνουν τα ίδια, μπορεί να το πας με φρέσκια μητρική και να το πάρεις με παλιά (όπως συνέβη σ' εσένα - ή στο φίλο σου).

 

Στην Apple γίνεται σίγουρα (δούλευα παλιότερα και το γνωριζω). Λογικά γίνεται σε όλες. Σιγά μην πέταγε όλο το κινητό ή εταιρεία για 1 ελάττωμα.

Samsung Note II - Young Duos - Nexus 7 3G

----------------------------

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

@no_ Εσυ θα μπορουσες να δεχθεις,το να πηγαινες το 10-18 μηνων αυτοκινητο σου (το οποιο ειναι μεσα στην εγγυηση) στο επισημο servis με βλαβη και να σου βαλουν μεταχειρισμενο ανταλακτικο????Δεν νομιζω,οπως και κανενας και το τι θα κανουν με τα αστοχα ανταλακτικα τους ειναι δικο τους προβλημα,ας τα φανε,μου ειναι εντελως αδιαφορο.Το ιδιο συμβαινει και με τα κινητα και με τα παντα.Θυμαμαι μαλιστα μια συζητηση που ειχα με υπαλληλο της htc hellas οταν ειχα στειλει τοτε το one x και της ειχα πει:δεν πιστευω να βαλετε καμια επισκευασμενη πλακετα ε??και μου ειχε απαντησει: Σας παρακαλω κυριε,ειμαστε επισημη αντιπροσωπεια,οτιδηποτε ανταλλακτικο δινουμε στο servis μας ειναι ολοκαινουριο και μονο με καινουρια και γνησια εξαρτηματα αντικαθιστουμε τα ελατωματικα!!!

 

Εδω εγω εχω παθει χειροτερo πραγμα. Τα εχω γραψει αρκετες φορες. Δεν δικαιολογω την οποιαδηποτε εταιρεια. Προσπαθω να τα βλεπω ψυχραιμα.

Απλη περιγραφη της καταστασης εκανα. Δεν ειπα οτι μου αρεσει. :)

 

DrMobile δεν ξερω αν σήμερα οι "καινούριες" μητρικές που βάζουν έχουν το insane chip, τον Απριλιο του 12 ομως το εκαναν σε μενα (σε Ν7000, απλα το ξανα αναφερω).

Εχω και τις καταλληλες αποδειξεις.

Link to comment
Share on other sites

Εαν το κοστος για αλλαγη μητρικης ειναι δικο σου, παλι υπαρχει η πιθανοτητα να σου βαλουν παλια;

Η ερωτηση μου είναι γενικη για οποιαδηποτε τηλεφωνο

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Εδω εγω εχω παθει χειροτερo πραγμα. Τα εχω γραψει αρκετες φορες. Δεν δικαιολογω την οποιαδηποτε εταιρεια. Προσπαθω να τα βλεπω ψυχραιμα.

Απλη περιγραφη της καταστασης εκανα. Δεν ειπα οτι μου αρεσει. :)

 

DrMobile δεν ξερω αν σήμερα οι "καινούριες" μητρικές που βάζουν έχουν το insane chip, τον Απριλιο του 12 ομως το εκαναν σε μενα (σε Ν7000, απλα το ξανα αναφερω).

Εχω και τις καταλληλες αποδειξεις.

Δεν εκανα αντιπαραθεση στο προσωπο σου,μην με παρεξηγησεις :) Πιαστηκα απο το ποστ σου για να πω καποια πραγματα σχετικα με τα απαραδεκτα των εταιρειων :mad: Οπως εγραψα και σε προηγουμενο ποστ μου,πιθανολογω κι εγω να παιζουν επισκευασμενες μητρικες,πραγμα που μονο ως αθλιοτητα εκ μερους της καθε εταιρειας που θα το κανει αυτο,μπορει να χαρακτηριστει.

 

Εαν το κοστος για αλλαγη μητρικης ειναι δικο σου, παλι υπαρχει η πιθανοτητα να σου βαλουν παλια;

Η ερωτηση μου είναι γενικη για οποιαδηποτε τηλεφωνο

Αυτο δεν μπορει να στο πει κανεις και φυσικα ουτε και μεσα απο το servis.Φανταοου να <βγει εξω> οτι αν πληρωσεις θα παρεις καινουρια πλακετα,ενω αν στην αλλαξουν δωρεαν στα πλαισια της εγγυησης,θα σε φαει το μαυρο φιδι!!...ο χαμος θα γινει!!

 

Βγαινω απο τα ρουχα μου με κατι τετοια.Μια πλακετα ειναι ουσιαστικα ολη η συσκευη,μια συσκευη που την πληρωνουμε χρυση.Καποιες αστοχιες,ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΟΜΩΣ,να τις δεχθω.Οταν ομως μιλαμε για πολλες,σημαινει οτι ειτε το quality control ειναι για τα σκουπιδια,ειτε οτι τα υλικα που χρησιμοποιουν δεν ειναι αυστηρα Α διαλογης οπως θα επρεπε και οπως επιβαλεται.Φανταστειτε να εβαζαν την πλακετα αυτη σε αυτοκινητο,σε βαθμιδα control και να συνεβαιναν παρατραγουδα,Ε,θα τους το ειχαν κλεισει το μαγαζι απο τις μυνησεις και τις αποζημιωσεις που θα πληρωναν,ενω εδω,δεν κινδυνευει κανεις και κανουμε οτι θελουμε.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.εχω το note 2 περιπου 13 μηνες και εχω την 4.1.2 official.θελω να βαλω την 4.3 αλλα χωρις να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων η οτιδηποτε.απλα να την κατεβασω και να συνεχισω να χρησιμοποιω το κινητο.

Θα υπαρξει προβλημα?θα κολλαει το κινητο?σβηνονται εφαρμογες παιχνιδια μηνυματα επαφες φωτογραφιες η κατι αλλο με την αναβαθμιση?

 

Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.εχω το note 2 περιπου 13 μηνες και εχω την 4.1.2 official.θελω να βαλω την 4.3 αλλα χωρις να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων η οτιδηποτε.απλα να την κατεβασω και να συνεχισω να χρησιμοποιω το κινητο.

Θα υπαρξει προβλημα?θα κολλαει το κινητο?σβηνονται εφαρμογες παιχνιδια μηνυματα επαφες φωτογραφιες η κατι αλλο με την αναβαθμιση?

 

Σας ευχαριστω!

 

Καλησπερα, μπορεις να την βαλεις απο πανω την 4.3 χωρις επαναφορα και δεν θα πειραχτει ουτε θα χασεις τιποτα, τωρα για το αν θα δουλεψει σωστα στην πορεια, θα το δεις μονος σου και τοτε αποφασιζεις αν θα κανεις επαναφορα. Το πιο πιθανο ειναι να χρειαστει επαναφορα αλλα δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις!

Link to comment
Share on other sites

Απλα εχω καποιες εφαρμογες που δεν θελω να χασω δεδομενα.και ρφοσον δεν εχω κανει ροοτ υπαρχει καποιος τροπος να μην χασω τπτ αν κανω επαναφορα?
Link to comment
Share on other sites

Απλα εχω καποιες εφαρμογες που δεν θελω να χασω δεδομενα.και ρφοσον δεν εχω κανει ροοτ υπαρχει καποιος τροπος να μην χασω τπτ αν κανω επαναφορα?

Εγώ και στο δικό μου και στης γυναίκας μου πάντα περνούσα τις αναβαθμίσεις από πάνω χωρίς επαναφορές κλπ (βαριέμαι να τα ξαναστήνω από την αρχή) και τα 2 τα τηλέφωνα πάνε σφαίρα...

Link to comment
Share on other sites

Απλα εχω καποιες εφαρμογες που δεν θελω να χασω δεδομενα.και ρφοσον δεν εχω κανει ροοτ υπαρχει καποιος τροπος να μην χασω τπτ αν κανω επαναφορα?

 

Helium - App Sync and Backup

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και στο δικό μου και στης γυναίκας μου πάντα περνούσα τις αναβαθμίσεις από πάνω χωρίς επαναφορές κλπ (βαριέμαι να τα ξαναστήνω από την αρχή) και τα 2 τα τηλέφωνα πάνε σφαίρα...

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις.θα κανω σημερα αυριο αναβαθμιση κ θα σας πω αν ολα πηγαν καλα.

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι ποιο το νόημα να κάνεις factory reset προκειμένου να καθαρίσεις τη συσκευή από σεταρισματα που μπορεί να δημιουργούν πρόβλημα στην νέα rom και εν συνεχεία με restore από προηγούμενο backup να επαναφέρεις αυτά τα σεταρισματα. Η λογική μου λέει ότι είτε κανείς update χωρίς factory reset ή αν κανείς factory reset τότε ξαναστεινεις τις εφαρμογές εξ'αρχής (τα apps αυτόματα επανεγκαθιστανται απο play με την εισαγωγή του gmail).

Που πάσχει ο συλλογισμός μου;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...