Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τι έγινε βρε Νίκο πως την εξαντλησες έτσι την ram?? Τελικά τι ισχύει βρε παιδιά?

 

Τίποτα σπουδαίο Ευθύμη.

Είναι στοκ βέβαια.. Μόλις περάσω custom να φύγει το bloat και σταματήσω αυτά που θέλω με το autostarts θα αποφανθώ :lol:

Ούτε τις μισές εφαρμογές μου δεν έκανα restore! (μην ακούσω κανέναν να πει ότι είναι πολλές.. ~500 είχα φτάσει να έχω στο s1!)

Χαλαρώνει βέβαια αν ανέβει λίγο ακόμα. Σε πάει στα ~1.2 από τα ~1.6 δηλαδή.

 

Μια χαρά είμαι εγώ προς το παρόν πάντως :)

H μπαταρία τελείωσε τώρα και το έβαλα για την 1η φόρτιση (5 ωρες προβολή!)

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε βρε Νίκο πως την εξαντλησες έτσι την ram?? Τελικά τι ισχύει βρε παιδιά?

 

Ευθύμη υπάρχει πάντα μια σύγχυση πάνω σε αυτό το θέμα.

Λοιπον...

Στους ρυθμίσεις-εφαρμογές, εκεί που δηλαδή ο αργύρης έδωσε το screenshot και λέει 1,2 gb free ram, δείχνει τη ελεύθερη ram.

Στον task manager των Android συσκευών, όπου βλέπουμε στο προηγούμενο post να δείχνει free ram γύρω στα 200 mb, είναι η ram που χρησιμοποιείται ΜΑΖΙ με την cache ram (όπου είναι δεσμευμένη δηλαδή), που ουσιαστικά όμως είμαι ελεύθερη αφού δε χρησιμοποιείται.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει ρε παιδες να εχει 200mb ελευθερα.Δεν παιζει.Και ειμαι φυσικα με stock και τη σαβουρα software.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη υπάρχει πάντα μια σύγχυση πάνω σε αυτό το θέμα.

Λοιπον...

Στους ρυθμίσεις-εφαρμογές, εκεί που δηλαδή ο αργύρης έδωσε το screenshot και λέει 1,2 gb free ram, δείχνει τη ελεύθερη ram.

Στον task manager των Android συσκευών, όπου βλέπουμε στο προηγούμενο post να δείχνει free ram γύρω στα 200 mb, είναι η ram που χρησιμοποιείται ΜΑΖΙ με την cache ram (όπου είναι δεσμευμένη δηλαδή), που ουσιαστικά όμως είμαι ελεύθερη αφού δε χρησιμοποιείται.

 

Οσο ζεις μαθαίνεις τελικά :lol:

Δεν το γνώριζα αυτό.

 

Μπορώ να πω πως το swapping δουλεύει αρκετά καλά στο κινητό πάντως.

Ελευθερώνει άμεσα μπόλικη cachαρισμένη ram όταν την χρειαστείς, γι'αυτό και δεν έχουμε reloads και καθυστερήσεις (λογικά).

 

Δεν παίρνω ξανά κινητό με λιγότερο από 2gb ram πάντως :D

 

Δεν μπορει ρε παιδες να εχει 200mb ελευθερα.Δεν παιζει.Και ειμαι φυσικα με stock και τη σαβουρα software.

 

μπορεί γιατί cachαρει συνέχεια ram (linux)

απλα αλλού μετράει και την cachαρισμένη, αλλού όχι όπως φαίνεται.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο που ειπε ο Ηλιας.Θα ειχε γονατισει αν ειχε μεινει με 200mb

 

Και μου ταραξατε και το Θυμιο μου :D

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη προσπαθεια για φλασαρισμα με custom rom... μας εφερε πολλες εκτακτες συστολές...

καθοτι το κινητό εβγαζε μονο μαυρη οθονη μετα το φλασαρισμα:cry:

ευτυχως το nandroid backup δουλεψε και οι σφυγμοι επανηλθαν σε φυσιολογικα επιπεδα:p

more to come...

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη προσπαθεια για φλασαρισμα με custom rom... μας εφερε πολλες εκτακτες συστολές...

καθοτι το κινητό εβγαζε μονο μαυρη οθονη μετα το φλασαρισμα:cry:

ευτυχως το nandroid backup δουλεψε και οι σφυγμοι επανηλθαν σε φυσιολογικα επιπεδα:p

more to come...

 

Μπορεί να είσαι και ο πρώτος που φλασαρει custom rom στο ΝΟΤΕ ΙΙ παγκοσμίως:pΚουράγιο.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Οσο ζεις μαθαίνεις τελικά :lol:

Δεν το γνώριζα αυτό.

 

Μπορώ να πω πως το swapping δουλεύει αρκετά καλά στο κινητό πάντως.

Ελευθερώνει άμεσα μπόλικη cachαρισμένη ram όταν την χρειαστείς, γι'αυτό και δεν έχουμε reloads και καθυστερήσεις (λογικά).

 

Δεν παίρνω ξανά κινητό με λιγότερο από 2gb ram πάντως :D

μπορεί γιατί cachαρει συνέχεια ram (linux)

απλα αλλού μετράει και την cachαρισμένη, αλλού όχι όπως φαίνεται.

Με το μέγεθος πως τα πας? Πως σου φαίνεται σε διαστάσεις και πρακτικότητα.. δεν είχες πότε το note εκτός αν κάνω λάθος, σωστά? :p

 

Ισχυει αυτο που ειπε ο Ηλιας.Θα ειχε γονατισει αν ειχε μεινει με 200mb

 

Και μου ταραξατε και το Θυμιο μου :D

Χαχαχα για λίγο λέω τι γίνεται??

 

Η αυτόματη φωτεινότητα είναι στα επίπεδα του s3 ή έχει λιγάκι πιο υψηλή ρύθμιση κυρίως εντός σπιτιού με χαμηλό φωτισμό (πχ τηλεόραση κι ένα φως)??

Link to comment
Share on other sites

Οσο ζεις μαθαίνεις τελικά :lol:

Δεν το γνώριζα αυτό.

 

Μπορώ να πω πως το swapping δουλεύει αρκετά καλά στο κινητό πάντως.

Ελευθερώνει άμεσα μπόλικη cachαρισμένη ram όταν την χρειαστείς, γι'αυτό και δεν έχουμε reloads και καθυστερήσεις (λογικά).

 

Δεν παίρνω ξανά κινητό με λιγότερο από 2gb ram πάντως

Έτσι είναι με τη μνήμη...

Η δεσμευμένη μνήμη, ενώ είναι ουσιαστικά ελεύθερη, δε καταγράφεται έτσι.

Η πραγματικά ελεύθερη μνήμη είμαι αύριο που λέμε "άχρηστη" μνήμη, μιας και μια εφαρμογή θα ανοίξει πιο αργά χρησιμοποιώντας τη! Αν αυτή εφαρμογή επιλεχθεί να ανοίξει με δεσμευμένη μνήμη, θα ανοίξει σαφώς πιο γρήγορα.

Το θέμα είναι λοιπόν σε όλα τα συστήματα να υπάρχει καλή διαχείριση της δεσμευμένης μνήμης.Η ελεύθερη δεν απασχολεί κανένα σύστημα.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Με ICS Κωστα που ειχα 2 S3 το σημα του WiFi ηταν σαφως κατωτερο απο το ipad και απλα λιγο καλυτερο απο note, S2. Για μενα απειχε πολυ απο το να ειναι εξαιρετικο οπως διαβαζω εδω.

Με JB δεν ειχα την τυχη να το δοκιμασω. Σημασια εχει πως πλεον ειναι οπως πρεπει.

 

Δεν είχε όμως πρόβλημα.στην χρήση. Αν θυμάμαι καλά συνέβαινε στην αρχή όταν κυκλοφόρησε πριν το αγοράσω εγώ. Τότε έγραφαν τα παιδιά ότι μάλλον είναι λάθος o δείκτης γιατί και με μια γραμμή πήγαινε σφαίρα. Εγώ από την μέρα που το πήρα (τέλος ιουνίου) ήταν άψογο. Μου είχε κάνει εντύπωση γιατί είχα σήμα σε σημεία του εργοστασίου που πριν με το Sii δεν έπιανε τίποτα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Με το μέγεθος πως τα πας? Πως σου φαίνεται σε διαστάσεις και πρακτικότητα.. δεν είχες πότε το note εκτός αν κάνω λάθος, σωστά? :p

 

οχι δεν ειχα ποτε note, το μεγαλυτερο μεχρι τωρα ηταν το s3.

δεν εχω κανενα προβλημα με το μεγεθος, απλα γελαω οταν το βαζω στο αυτι και κοιτιεμαι στον καθρεφτη! :lol::lol:

ο φιλος που ηταν μαζι μου οταν το πηρα ειχε note και ηταν ενθουσιασμενος γιατι το ενιωσε πολυ πιο ανετο (ετσι μου ειπε τουλαχιστον)

 

Η αυτόματη φωτεινότητα είναι στα επίπεδα του s3 ή έχει λιγάκι πιο υψηλή ρύθμιση κυρίως εντός σπιτιού με χαμηλό φωτισμό (πχ τηλεόραση κι ένα φως)??

 

εξω βλεπεις καλυτερα απο το s3 (ετσι νομιζω, αυριο θα σιγουρευτω).

μεσα στο σπιτι με φωτα αναμενα, στο μισο 40-50% με πανιαζει πολυ!

(αυτοματη δεν χρησιμοποιω συνηθως )

Link to comment
Share on other sites

Με το GPS τι γίνεται ? Πόση ώρα θέλει για να κλειδώσει Indoor ΧΩΡΙΣ DATA(wifi κτλ) ??? θα πρέπει να αρχίσω να moddaρω αρχεία ρυθμίσεων απο τώρα???
Link to comment
Share on other sites

Με το GPS τι γίνεται ? Πόση ώρα θέλει για να κλειδώσει Indoor ΧΩΡΙΣ DATA(wifi κτλ) ??? θα πρέπει να αρχίσω να moddaρω αρχεία ρυθμίσεων απο τώρα???

 

Η πρωτη φορα πηρε γυρω στο μισο λεπτο.Μετα κλειδωσε στιγμιαια και σε διαφορα σημεια στο σπιτι.Φυσικα το test χωρις βοηθεια απο data.Καθαρα gps

 

@cygamer

Για την ωρα μονο απο εξω (πχ expansys.com.gr)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Στην φωτογραφική έχει κάνει κανένας πείραμα να δει αν πάσχει από το ίδιο μειονέκτημα με το S3? Δηλαδή άμα τραβάς φωτό με πολύ περιμετρικό φως ενώ το αντικείμενο σου είναι υποφωτισμένο να βγαίνει ακόμα πιο σκούρο?

 

A και φαντάζομαι ότι και αυτό τραβάει 6mp φωτογραφίες σε 16:9?

Edited by JoeBar
Link to comment
Share on other sites

Στην φωτογραφική έχει κάνει κανένας πείραμα να δει αν πάσχει από το ίδιο μειονέκτημα με το S3? Δηλαδή άμα τραβάς φωτό με πολύ περιμετρικό φως ενώ το αντικείμενο σου είναι υποφωτισμένο να βγαίνει ακόμα πιο σκούρο?

 

A και φαντάζομαι ότι και αυτό τραβάει 6mp φωτογραφίες σε 16:9?

 

Και εγώ ρώτησα για την κάμερα εκατό φορές αλλά ακόμη απάντηση δεν πήραμε:p

Προφανώς τα παιδιά που το πήραν δεν ασχολούνται με κάμερα photos κτλ.Δεν τους είναι σημαντικό αντίθετα για μένα παίζει μεγάλο ρόλο.

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ρώτησα για την κάμερα εκατό φορές αλλά ακόμη απάντηση δεν πήραμε:p

Προφανώς τα παιδιά που το πήραν δεν ασχολούνται με κάμερα photos κτλ.Δεν τους είναι σημαντικό αντίθετα για μένα παίζει μεγάλο ρόλο.

Sent from my note

Να σου πω την αμαρτία μου και εγώ την κάμερα την τσεκάρω 3-4 μέρα σε ένα καινούργιο κινητό... :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ρώτησα για την κάμερα εκατό φορές αλλά ακόμη απάντηση δεν πήραμε:p

Προφανώς τα παιδιά που το πήραν δεν ασχολούνται με κάμερα photos κτλ.Δεν τους είναι σημαντικό αντίθετα για μένα παίζει μεγάλο ρόλο.

Sent from my note

 

 

http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=62747

Aν και το εχεις δει μπορεί να σε βοηθησεί...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Για την καμερα το εγραψα και πιο πριν.Με απασχολει ελαχιστα.Δοκιμασα λιγο τα κολπακια με το spen και με εντυπωσιασε.Μπορεις να κανεις αρκετα πραγματα.

Εχετε παρει χαμπαρι οτι το νημα στο xda ειναι νεκρο και εδω γινεται χαμος? :D

Ναι οκ ξερω δεν εχουν παραλαβει ακομα οι μουτζαχεντιν τις συσκευες τους

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Εχετε παρει χαμπαρι οτι το νημα στο xda ειναι νεκρο και εδω γινεται χαμος? :D

Ναι οκ ξερω δεν εχουν παραλαβει ακομα οι μουτζαχεντιν τις συσκευες τους

Μόνο οι Ινδοί είναι ενεργοί μιας και κυκλοφόρησε κι εκεί (από την χαρά τους έκαναν και νήμα στο xda)!!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο οι Ινδοί είναι ενεργοί μιας και κυκλοφόρησε κι εκεί (από την χαρά τους έκαναν και νήμα στο xda)!!

 

Εσυ να δεις χαρα που θα κανεις τη Δευτερα :D

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Εσυ να δεις χαρα που θα κανεις τη Δευτερα :D

 

Απο την υπογραφή του καταλαβαίνεις το ποσο πολύ το περιμένει...

Οχι οτι και εγω πάβ πίσω αλλα λεμε τωρα!!!!:D:D:D

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αμαρτία μου και εγώ την κάμερα την τσεκάρω 3-4 μέρα σε ένα καινούργιο κινητό... :innocent:

 

ναι οκ το καταλαβαινω! ειδικα για τετοια συσκευη!

εγω απλα επιμενω γιατι η καμερα του note ηταν κορυφη!

ειδικα οι βραδινές photos ηταν απίστευτες!

οταν πηρα το note ειχα πριν το SGII..

ειχα χαζεψει πραγματικα με το ποσο ανωτερη ηταν η καμερα του note σε σχεση με το SGII

βασικα ισως η καμερα του πρωτου note να ειναι η καλύτερη που εχω δει ποτε σε γαλαξια!

την βαζω διπλα στην καμερα του iphone στο χαλαρο!

για αυτο ρωταω:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...