Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δικό μου δεν έχει τίποτα προς το παρών. Τους τελευταίους 2 μήνες βέβαια χρησιμοποιώ το καλώδιο του Lumia γιατί τα έφτυσε το δικό του. Χαλάρωσε το βύσμα και έπαψε να φορτίζει.

 

Το Nokia είναι αντιθέτως πολύ σφικτό και το φοβάμαι.

 

Αντε, σου χαλασε το καλωδιο? Εκει που μπαινει στο κινητο? Δεν μου εχει συμβει ποτε...

Θα δοκιμασω και αλλα καλωδια που εχω απο νοκια και απο μοτορολα , να δω μηπως κουμπωνουν χωρις να ακουμπουν στο bezel.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιζει να συμβαινει κατι τετοιο. Μαλλον το ξυπνητηρι δεν οριζει σωστα τα wakelocks?

Ναι 4.1.2 ειμαι. Omega v11

 

Τι να σου πω... Στο Gnex πάντως έκανα ένα downgrade και δεν ξαναεμφανίστηκε... Αλλά μπορεί να έπαιξε ρόλο και το factory reset.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου δεν έχει τίποτα προς το παρών. Τους τελευταίους 2 μήνες βέβαια χρησιμοποιώ το καλώδιο του Lumia γιατί τα έφτυσε το δικό του. Χαλάρωσε το βύσμα και έπαψε να φορτίζει.

 

Το Nokia είναι αντιθέτως πολύ σφικτό και το φοβάμαι.

 

Το ίδια κατάληξη βλεπω να έχει και το δικό μου καλώδιο . Κουμπώνει με υπερβολική ευκολία και παίζει δεξιά ,αριστερά ,το βλεπω σύντομα για αλλαγή .

Όπως είπες ένα καλώδιο του nokia αλλά και ένα του sony που δοκίμασα θέλουν λιγο περισσότερη πίεση για κάτσουν ,και φοβάμαι μήπως κάνουν ζημιά στην θύρα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο που παρατηρησα (και διαβασα σε αλλα φορουμ) ειναι οτι με την/τις τελευταια εκδοση/εκδοσεις του Viber η μπαταρια παει περιπατο! Οποτε οσοι το χρησιμοποιειτε, δοκιμαστε καμια πιο παλια εκδοση.

 

Απο την αλλη, τοσο καιρο δεν εχω καταφερει να ευχαριστηθω 4.1.2 λογω Viber αλλα ελπιζω τωρα να τα καταφερω.

 

Τελικα αυτο το ασημενιο γυρω γυρω απο την συσκευη απο τι υλικο ειναι? Πλαστικο?

Και κατι τελευταιο.. ελπιζω να μην με "ριξει" το S4 και παω κατα κει μερια, γιατι δυσκολα αλλαζεις το Note..

 

 

Για το καλωδιο που λετε, σοβαρα ειναι τοσο της πλακας? Δεν το εχω χρησιμοποιησει καθως χρησιμοποιω εναν φορτιστη της Nokia που βγαζει 1300mA για να μην κουραζω πολυ την μπαταρια.

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο που παρατηρησα (και διαβασα σε αλλα φορουμ) ειναι οτι με την/τις τελευταια εκδοση/εκδοσεις του Viber η μπαταρια παει περιπατο! Οποτε οσοι το χρησιμοποιειτε, δοκιμαστε καμια πιο παλια εκδοση.

 

Απο την αλλη, τοσο καιρο δεν εχω καταφερει να ευχαριστηθω 4.1.2 λογω Viber αλλα ελπιζω τωρα να τα καταφερω.

 

Τελικα αυτο το ασημενιο γυρω γυρω απο την συσκευη απο τι υλικο ειναι? Πλαστικο?

Και κατι τελευταιο.. ελπιζω να μην με "ριξει" το S4 και παω κατα κει μερια, γιατι δυσκολα αλλαζεις το Note..

 

 

Για το καλωδιο που λετε, σοβαρα ειναι τοσο της πλακας? Δεν το εχω χρησιμοποιησει καθως χρησιμοποιω εναν φορτιστη της Nokia που βγαζει 1300mA για να μην κουραζω πολυ την μπαταρια.

 

Πλαστικό είναι με όψη αλουμινίου. Κορεάτικες προσεγγίσεις που δεν με ενοχλούν προσωπικά.

Για το καλώδιο δεν θα έλεγα ότι είναι της πλάκας. Ίσα ίσα μπαινοβγαινει εύκολα σε σύγκριση με κάτι άλλα που έχω και έτσι χρησιμοποιώ μόνο αυτό. Για τον φορτιστή νομίζω ότι έτσι κουράζεις περισσότερο την μπαταρία. Υπό την έννοια ότι θα χρειάζεσαι περισσότερες φορτίσεις κατά μέσο όρο αν δεν γεμίζει πλήρως. Θεωρητικά ισχύει ότι η αργή φόρτιση είναι πιο υγιής και για αυτό το s2 το φορτίζα από usb υπολογιστή. Αλλά αυτό έπαιρνε γρήγορα ενώ το νοτε2 αργεί πολύ και δεν γεμίζει. Έτσι του βάζω τον δικό του για να γεμίσει πλήρως εί δυνατόν και να αργήσει η επόμενη φόρτιση.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Πλαστικό είναι με όψη αλουμινίου. Κορεάτικες προσεγγίσεις που δεν με ενοχλούν προσωπικά.

Για το καλώδιο δεν θα έλεγα ότι είναι της πλάκας. Ίσα ίσα μπαινοβγαινει εύκολα σε σύγκριση με κάτι άλλα που έχω και έτσι χρησιμοποιώ μόνο αυτό. Για τον φορτιστή νομίζω ότι έτσι κουράζεις περισσότερο την μπαταρία. Υπό την έννοια ότι θα χρειάζεσαι περισσότερες φορτίσεις κατά μέσο όρο αν δεν γεμίζει πλήρως. Θεωρητικά ισχύει ότι η αργή φόρτιση είναι πιο υγιής και για αυτό το s2 το φορτίζα από usb υπολογιστή. Αλλά αυτό έπαιρνε γρήγορα ενώ το νοτε2 αργεί πολύ και δεν γεμίζει. Έτσι του βάζω τον δικό του για να γεμίσει πλήρως εί δυνατόν και να αργήσει η επόμενη φόρτιση.

 

Πολυ πολυ σωστα!

 

ps

Sleon, η υπογραφη σου ειναι ολα τα λεφτα :)

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Πολυ πολυ σωστα!

 

ps

Sleon, η υπογραφη σου ειναι ολα τα λεφτα :)

 

Ευχαριστώ. :)

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Πλαστικό είναι με όψη αλουμινίου. Κορεάτικες προσεγγίσεις που δεν με ενοχλούν προσωπικά.

Για το καλώδιο δεν θα έλεγα ότι είναι της πλάκας. Ίσα ίσα μπαινοβγαινει εύκολα σε σύγκριση με κάτι άλλα που έχω και έτσι χρησιμοποιώ μόνο αυτό. Για τον φορτιστή νομίζω ότι έτσι κουράζεις περισσότερο την μπαταρία. Υπό την έννοια ότι θα χρειάζεσαι περισσότερες φορτίσεις κατά μέσο όρο αν δεν γεμίζει πλήρως. Θεωρητικά ισχύει ότι η αργή φόρτιση είναι πιο υγιής και για αυτό το s2 το φορτίζα από usb υπολογιστή. Αλλά αυτό έπαιρνε γρήγορα ενώ το νοτε2 αργεί πολύ και δεν γεμίζει. Έτσι του βάζω τον δικό του για να γεμίσει πλήρως εί δυνατόν και να αργήσει η επόμενη φόρτιση.

 

Παντα βραδυ το φορτιζω οποτε δεν υπαρχει προβλημα, παντα γεμιζει :)

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Το καλό με τη θύρα Micro-USB είναι ότι σχεδιάστηκε κατά τέτοιον τρόπο ώστε να φθείρεται η πλευρά του καλωδίου και όχι η πλευρά της συσκευής. Οπότε στη χειρότερη των περιπτώσεων αλλάζεις καλώδιο και καθάρισες. Αντίθετα, στο παλαιότερο βύσμα τύπου Mini-USB η φθορά γινόταν στην πλευρά της συσκευής. Το Micro-USB είναι φτιαγμένο για τουλάχιστον 10.000 συνδέσεις-αποσυνδέσεις, που σημαίνει ελάχιστη διάρκεια ζωής κοντά στα 10 χρόνια (με 3 συνδέσεις-αποσυνδέσεις ημερησίως). [1]

 

Για τη φθορά περιμετρικά της θύρας (στο bezel) που ανέφερε ο Γιάννης (ddr2), στο δικό μου δεν υπάρχει καμία φθορά, είναι σαν καινούριο. Βέβαια φροντίζω πάντα να βάζω-βγάζω το καλώδιο με προσοχή, να μην το μετακινώ όσο είναι συνδεμένο στη συσκευή και πάντα φυσάω τόσο την υποδοχή όσο και το καλώδιο για να απομακρύνω σκόνες που μπορεί να έχουν επικαθίσει επάνω τους.

 

Γενικά πάντως είναι εκπληκτικό το πόσο ανθεκτικό είναι τόσο το bezel όσο και το πίσω καπάκι. Ακόμα και το iPhone 4 που είχα πριν (μέταλλο και γυαλί) είχε δημιουργήσει κάποια πολύ μικρά ίχνη πάνω στο μεταλλικό πλαίσιο. Βέβαια δεν ξέρω πώς θα είναι το Note II μου μετά από 1 χρόνο, αλλά δεν το φοβάμαι καθόλου. Ειδικά το bezel το έχω αγαπήσει για τις smooth γραμμές του και τις στρογγυλεμένες γωνίες του (απεχθάνομαι οτιδήποτε αιχμηρό, όπως οξείες/ορθές γωνίες που συναντάμε συνήθως στα LG και Sony). Μακάρι στο μέλλον η Samsung να χρησιμοποιήσει καλύτερα υλικά, αλλά στο σχήμα εύχομαι να διατηρήσει τις ομαλές γραμμές με την παντελή έλλειψη αιχμηρών γωνιών/ακμών.

 

[1] Wikipedia: Universal Serial Bus --> Mini and Micro connectors | [Ελληνικά]

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο θεμα εχω και εγω μετα απο 4 μηνες χρησης βλεπω σημαδια γυρω απο το βυσμα usb του νοτε .

Και το προσεχω παρα πολυ στο βγαλε βαλε για φορτιση.

Το τελευταιο πραγμα που με χαλαει ειναι αυτο . Ειμαι τοσο ευχαριστημενος με το νοτελι που ουτε το κοιταω αυτο ουτε που το σκεφτομαι .<

Δεν υπαρχει τετοιο κινητο απλα απιστευτο <

Ειμαι ακομα ερωτευμενος μαζι του και ουτε καν που σκεφτομαι να το αλλαξω με τπτ....

LG 4X. P880. LG G. E975.

Zopo Zp950+.

Lenovo p770. HTC ONE Χ.

Samsung S4 . 9505.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο θεμα εχω και εγω μετα απο 4 μηνες χρησης βλεπω σημαδια γυρω απο το βυσμα usb του νοτε .

Και το προσεχω παρα πολυ στο βγαλε βαλε για φορτιση.

Το τελευταιο πραγμα που με χαλαει ειναι αυτο . Ειμαι τοσο ευχαριστημενος με το νοτελι που ουτε το κοιταω αυτο ουτε που το σκεφτομαι .<

Δεν υπαρχει τετοιο κινητο απλα απιστευτο <

Ειμαι ακομα ερωτευμενος μαζι του και ουτε καν που σκεφτομαι να το αλλαξω με τπτ....

Δεν μιλάω για σημάδια από απρόσεκτη τοποθέτηση. Τοποθετώντας κανονικά το βύσμα στη θέση του, το πλαστικό του καλωδίου που ακουμπάει στο bezel, αφήνει ένα ίχνος γύρω από τη θύρα, το οποίο αχνοφαίνεται στο φως υπό γωνία. Πιστεύω ότι είναι θέμα κακής σχεδίασης του καλωδίου, γιατί άλλα καλώδια, κουμπώνουν χωρίς να ακουμπούν το bezel.

 

 

Καλα παιδια, σορρυ για την αναστατωση. Το σκουπισα προσεκτικα στο σημειο γυρω απο τη θυρα και τωρα δεν βλεπω τιποτα.

Αγνωσται οι βουλαι του μπαζελιου...

Edited by m7ixalis
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλα παιδια, σορρυ για την αναστατωση. Το σκουπισα προσεκτικα στο σημειο γυρω απο τη θυρα και τωρα δεν βλεπω τιποτα.

Αγνωσται οι βουλαι του μπαζελιου...

 

Μήπως να καθαρίσεις λιγάκι το πλαστικό μέρος του βύσματος για να μη σου ξαναφήσει σημάδι ;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επανέρχομαι στο θέμα για τη μη ενεργοποίηση του alarm σε κάποιους.

Τις μόνες φορές που έχω παρατηρήσεις κάτι τέτοιο στο δικό μου είναι όταν μετά την ενεργοποίηση του alarm κάνω εκκαθάριση της μνήμης από τις τρέχουσες εφαρμογές ή/και κλείσιμο των εφαρμογών από τον task manager για απελευθέρωση ram..οπότε και λογικά "απενεργοποιείται" το service του alarm που τρέχει στο παρασκήνιο..

Μπορεί να ακούγεται υπερβολικά απλοϊκό αλλά μήπως τυχόν σε όσους δεν έχει χτυπήσει το ξυπνητήρι έχετε κάνει μία τέτοια διαδικασία?

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να καθαρίσεις λιγάκι το πλαστικό μέρος του βύσματος για να μη σου ξαναφήσει σημάδι ;

 

Να σου πω... Αν και δεν το βλεπω λερωμενο. Μπορει να εχει καμια σκονη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλα παιδια, σορρυ για την αναστατωση. Το σκουπισα προσεκτικα στο σημειο γυρω απο τη θυρα και τωρα δεν βλεπω τιποτα.

Αγνωσται οι βουλαι του μπαζελιου...

 

Παιδιά χαρείτε το κινητό χωρίς να αγχώνεστε. Με 30 ευρώ παίρνετε καπάκι και bezel και αντικαθισταται πανεύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαρείτε το κινητό χωρίς να αγχώνεστε. Με 30 ευρώ παίρνετε καπάκι και bezel και αντικαθισταται πανεύκολα.

 

Μωρε το ξερω. Και αυτο ειναι μεγαλο ατου τελικα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επανέρχομαι στο θέμα για τη μη ενεργοποίηση του alarm σε κάποιους.

Τις μόνες φορές που έχω παρατηρήσεις κάτι τέτοιο στο δικό μου είναι όταν μετά την ενεργοποίηση του alarm κάνω εκκαθάριση της μνήμης από τις τρέχουσες εφαρμογές ή/και κλείσιμο των εφαρμογών από τον task manager για απελευθέρωση ram..οπότε και λογικά "απενεργοποιείται" το service του alarm που τρέχει στο παρασκήνιο..

Μπορεί να ακούγεται υπερβολικά απλοϊκό αλλά μήπως τυχόν σε όσους δεν έχει χτυπήσει το ξυπνητήρι έχετε κάνει μία τέτοια διαδικασία?

 

Χμμμμμμ....τωωωρα που το λες!!!!

 

Το εκανα αυτο εχτες αλλα δεν θυμαμαι δυστυχως αν το εκανα πριν ή μετα να βαλω το ξυπνητηρι. Ουτε και ποση ωρα μετα απ'το ενα εκανα το αλλο.....

Αυτο θελει τεσταρισμα....

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμμ....τωωωρα που το λες!!!!

 

Το εκανα αυτο εχτες αλλα δεν θυμαμαι δυστυχως αν το εκανα πριν ή μετα να βαλω το ξυπνητηρι. Ουτε και ποση ωρα μετα απ'το ενα εκανα το αλλο.....

Αυτο θελει τεσταρισμα....

Αν όμως είναι αυτό (όντως μια στο τόσο έτσι από συνήθειο μπορεί να κάνω εκκαθάριση τις εφαρμογές πριν κοιμηθώ) τότε για Samsung/Android μιλάμε για :

 

http://4.bp.blogspot.com/-IlMGguxODHs/TZisyYIRW0I/AAAAAAAAANg/F2xmoXzZwQI/s1600/6a00e5515a241a883401157.jpg

 

Δεν μπορεί μία τόσο βασική λειτουργία όπως το ξυπνητήρι να "σβήνει" απλά με το σβήσιμο του κασέ των εφαρμογών. Ελπίζω να είναι κάτι άλλο. Αλλά πλέον δοκιμάζω άλλες εφαρμογές. Ποτέ ξανά το μαμά ξυπνητήρι. Και ευτυχώς που θίχτηκε εδώ το θέμα γιατί όσες φορές δεν άκουγα το ξυπνητήρι το πρωί νόμιζα ότι η κυρά μου μου έβαζε στο βραδινό υπνοστεντόν για να με βάζει για ύπνο και να γυρνάει στα κλαμπάκια... :lol:

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο που λετε για το ξυπνηντηρι. Το εκανα μόλις τωρα και χτυπησε.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο που λετε για το ξυπνηντηρι. Το εκανα μόλις τωρα και χτυπησε.

Ίσως να είναι συνδυασμός εκκαθάρισης και πολύωρης αδράνειας (όλο το βράδυ) που να οδηγεί σε deep sleep (όπως αναφέρθηκε και παραπάνω από συνφορουμίστα). Δεν ξέρω και μάλλον δεν θα το ψάξω. :)

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είναι συνδυασμός εκκαθάρισης και πολύωρης αδράνειας (όλο το βράδυ) που να οδηγεί σε deep sleep (όπως αναφέρθηκε και παραπάνω από συνφορουμίστα). Δεν ξέρω και μάλλον δεν θα το ψάξω. :)

 

Το να σας πω....

Παντως δεν το εχω αντιμετωπισει ποτε.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν και πώς απενεργοποιείται ο ήχος εκκίνησης στο Note;

 

Δοκιμασε το Silent Boot απο το play .

Αν δεν δουλέψει πήγαινε με ένα file explorer στο system>media>audio>ui και άλλαξε κατάληξη (ή ονομασια )στο PowerOn.ogg

και PowerOff.ogg .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το να σας πω....

Παντως δεν το εχω αντιμετωπισει ποτε.

 

Τυχερος!!!!

 

 

Θα τεσταρω οταν μπορω ( αυριο λογικα ) και θα σας πω!

no sig...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...