Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος; Έχω 10% drain το βράδυ ενώ κοιμάμαι. Δεν είναι φυσιολογικό. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4440763
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος; Έχω 10% drain το βράδυ ενώ κοιμάμαι. Δεν είναι φυσιολογικό. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4440763

 

Μήπως αφήνεις ανοικτή τη σύνδεση δεδομένων;

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Κώστα για την απάντησή σου. Ήταν κατατοπιστικότατη. Απλώς αναρωτιέμαι πώς και γιατί άλλαξαν τα πράγματα, γιατί μέχρι τώρα είχα το galaxy s στο οποίο μπορούσα να κάνω mount την sd κάρτα και να το βλέπει κανονικά ο υπολογιστής μου (να σημειώσω ότι έχω mac και δεν είχα κανένα πρόβλημα με αυτή τη διαδικασία). Τώρα θ' αναγκαστώ να κατεβάσω το χαζοkies!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κι εγώ πραγματικά απόρησα όταν το έμαθα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κατάργησαν τη δυνατότητα να το βλέπει σαν δίσκο... Εκεί που περιμέναμε πώς και πώς να ξεφορτωθούμε το iTunes της Apple έρχεται η Samsung και μας φορτώνει το Kies, που είναι και χειρότερο απ' το iTunes... Αν είναι να αντιγράφουν την Apple, ας αντιγράφουν τουλάχιστον τα θετικά και όχι τα αρνητικά της! Ευτυχώς στα Windows υπάρχει η λύση να βάλεις μόνο τους Samsung drivers, όπως σου περιέγραψα παραπάνω. Για Mac που έχεις εσύ δεν έχω ιδέα αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο. Μάλλον σε βλέπω να βάζει το πλήρες Kies...

 

Όπως είπε και ο φίλος rx8_75, παίζει και η λύση να τα ανεβάσεις σε κάποιον server τύπου Dropbox (που έχουμε και το δώρο των 50 GB) και μετά να τα κατεβάσεις στη συσκευή.

 

Μια άλλη πολύ καλή και γρήγορη λύση είναι να εγκαταστήσεις στη συσκευή το AirDroid (δωρεάν εφαρμογή στο Play Store) και μετά θα μπορείς μέσω οποιουδήποτε browser στον Mac σου να κάνεις drag-n-drop τα αρχεία σου από και προς τη συσκευή ασύρματα μέσω Wi-Fi.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κι εγώ πραγματικά απόρησα όταν το έμαθα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κατάργησαν τη δυνατότητα να το βλέπει σαν δίσκο... Εκεί που περιμέναμε πώς και πώς να ξεφορτωθούμε το iTunes της Apple έρχεται η Samsung και μας φορτώνει το Kies, που είναι και χειρότερο απ' το iTunes... Αν είναι να αντιγράφουν την Apple, ας αντιγράφουν τουλάχιστον τα θετικά και όχι τα αρνητικά της! Ευτυχώς στα Windows υπάρχει η λύση να βάλεις μόνο τους Samsung drivers, όπως σου περιέγραψα παραπάνω. Για Mac που έχεις εσύ δεν έχω ιδέα αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο. Μάλλον σε βλέπω να βάζει το πλήρες Kies...

 

Όπως είπε και ο φίλος rx8_75, παίζει και η λύση να τα ανεβάσεις σε κάποιον server τύπου Dropbox (που έχουμε και το δώρο των 50 GB) και μετά να τα κατεβάσεις στη συσκευή.

 

Μια άλλη πολύ καλή και γρήγορη λύση είναι να εγκαταστήσεις στη συσκευή το AirDroid (δωρεάν εφαρμογή στο Play Store) και μετά θα μπορείς μέσω οποιουδήποτε browser στον Mac σου να κάνεις drag-n-drop τα αρχεία σου από και προς τη συσκευή ασύρματα μέσω Wi-Fi.

 

Σε εμένα πάντως στα Windows 7 μια χαρά το βλέπει το κινητό και χωρίς kies.

Απλώς δεν μπορείς να κάνεις προεπισκόπηση των αρχείων που βλέπεις.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Κλειστό το χω παιδιά. :(

 

Προφανώς φίλε ή κάτι έχεις ανοικτό στις ρυθμίσεις όπως π.χ το nfc και s-beam ή κάτι άλλο.Τσέκαρε μία μία τις ρυθμίσεις από την αρχή.Διαφορετικά κάνε ενα backup και δοκίμασε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.Θα στρώσει πιστεύω.Μπορεί από την άλλη να είναι μια από τις εφαρμογές σου που τρέχει ενώ δεν την βλέπεις και σου κάνει την ζημιά

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πάντως στα Windows 7 μια χαρά το βλέπει το κινητό και χωρίς kies.

Απλώς δεν μπορείς να κάνεις προεπισκόπηση των αρχείων που βλέπεις.

Μήπως έβαλες κάποιους drivers ή είχες κάποτε εγκατεστημένο το Kies;

 

Τώρα που το λες, θυμάμαι ότι μόλις συνέδεσα τη συσκευή στο PC έκανε μια αυτόματη εγκατάσταση και μάλιστα βρήκε και ενημέρωση μέσω Windows Update, οπότε ίσως υπάρχει εγγενής υποστήριξη στα Windows 7.

 

Βέβαια αυτό δεν αλλάζει κάτι στην περίπτωση της Δέσποινας, που αναγκαστικά θα πάει στο Kies λόγω Mac.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έβαλες κάποιους drivers ή είχες κάποτε εγκατεστημένο το Kies;

 

Τώρα που το λες, θυμάμαι ότι μόλις συνέδεσα τη συσκευή στο PC έκανε μια αυτόματη εγκατάσταση και μάλιστα βρήκε και ενημέρωση μέσω Windows Update, οπότε ίσως υπάρχει εγγενής υποστήριξη στα Windows 7.

 

Βέβαια αυτό δεν αλλάζει κάτι στην περίπτωση της Δέσποινας, που αναγκαστικά θα πάει στο Kies λόγω Mac.

 

Κι εγω που έχω mac κανω τις μεταφορές μεσω wifi explorer pro. Είναι γρήγορος και έχει ωραίο UI με προσκόπιση κλπ

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς φίλε ή κάτι έχεις ανοικτό στις ρυθμίσεις όπως π.χ το nfc και s-beam ή κάτι άλλο.Τσέκαρε μία μία τις ρυθμίσεις από την αρχή.Διαφορετικά κάνε ενα backup και δοκίμασε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.Θα στρώσει πιστεύω.Μπορεί από την άλλη να είναι μια από τις εφαρμογές σου που τρέχει ενώ δεν την βλέπεις και σου κάνει την ζημιά

Και backup εννοείς με titanium?

 

Μπα από αυτά τίποτα γιατί τα έχω όλα κλειστά. Λογικά κάποια εφαρμογή θα είναι. Πως θα βρω πια εφαρμογή είναι;

Edited by sigok
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση στον μετρητη δεδομενων γινεται να το βαλω το οριο στα δεδομενα να μηδενιζει πχ καθε 16 του μηνα και να μην μεταφερω χειροκινητα ολο το πλαισιο εκει που εχει στο γραφημα για να βλεπω ποσα mb εχω καταναλωσει?Επισης η νεα εκδοση 4.1.2 δεν μου ειναι ακομα διαθεσιμη γιατι?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δέσποινα για Mac βάζεις το Android file transfer (εδώhttp://www.android.com/filetransfer/).

Παιδιά δε νομίζω ότι είναι θέμα Samsung, αλλά Android. Από Galaxy nexus και μετά έτσι είναι. Στα Windows χρησιμοποιείται το MTP, δεν το διαβάζει πια σαν usb mass storage. Βάλτε απλά τους drivers, δεν χρειάζεται kies.

Link to comment
Share on other sites

Κλειστό το χω παιδιά. :(

 

Με τα παντα ολα ανοιχτα, σε 8 ωρες τρωει 2-3%. Δεν εχει και πολυ νοημα να τα κλεινουμε ολα.Ποια ρομ φορας και τί εφαρμογες εχεις εγκατεστημενες

 

Ειμαι με stock XXALJ3 rooted.

 

 

Δέσποινα για Mac βάζεις το Android file transfer (εδώhttp://www.android.com/filetransfer/).

Παιδιά δε νομίζω ότι είναι θέμα Samsung, αλλά Android. Από Galaxy nexus και μετά έτσι είναι. Στα Windows χρησιμοποιείται το MTP, δεν το διαβάζει πια σαν usb mass storage. Βάλτε απλά τους drivers, δεν χρειάζεται kies.

 

 

Γιατι σου παιζει το android file transfer+note2? Αν ναι για πες μας το μυστικο :)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το wifi file transfer pro αν τα Windows 7 που έχω, βλέπουν κανονικά την συσκευή. Απλά αποφεύγω όσο μπορώ τα καλώδια.
Link to comment
Share on other sites

Δέσποινα για Mac βάζεις το Android file transfer (εδώhttp://www.android.com/filetransfer/).

Παιδιά δε νομίζω ότι είναι θέμα Samsung, αλλά Android. Από Galaxy nexus και μετά έτσι είναι. Στα Windows χρησιμοποιείται το MTP, δεν το διαβάζει πια σαν usb mass storage. Βάλτε απλά τους drivers, δεν χρειάζεται kies.

Ναι κι εγώ αυτό υποπτεύομαι. Μάλλον είναι απαίτηση του Android να μην το βλέπει σαν mass storage device αλλά μέσω MTP. Κι εγώ μόνο τους drivers έχω βάλει και είμαι jet, δεν έχω βάλει Kies και ούτε θέλω να βάλω. Αλλά και πάλι δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να γίνεται η μεταφορά μέσω καλωδίου (USB), αφού υπάρχουν πολύ καλές εφαρμογές για μεταφορά μέσω Wi-Fi, όπως τα AirDroid, File Expert ή αυτή που ανέφερε ο Te_salat παραπάνω. Επίσης φαντάζομαι πως μέσω κάποιου file manager θα μπορούμε να "δούμε" τον σκληρό του PC (δηλαδή να μπει το Note II στο WLAN του σπιτιού). Υπάρχει και το cloud για μικρότερα αρχεία.

 

Πιστεύω πως μπαίνουμε στην εποχή όπου η ενσύρματη σύνδεση έχει χάσει πλέον τη σημασία που κάποτε είχε και όλα (ακόμα και η φόρτιση) θα γίνονται ασύρματα. Ίσως οι συσκευές του μέλλοντος να μην έχουν καν θύρες και όλα να γίνονται ασύρματα.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στοκ φίλε μου. Για τις εφαρμογές θες λίστα δηλαδή; :p το βράδυ λογικό δεν είναι να τα έχω όλα κλειστά;
Link to comment
Share on other sites

[http://www.android.com/filetransfer/=afilopou;4442157]Γιατι σου παιζει το android file transfer+note2? Αν ναι για πες μας το μυστικο :)

 

Δεν έχω MAC, αλλά νόμιζα ότι θα δούλευε με όλες τις συσκευές Android. Κρίμα τότε αν πρέπει να εγκατασταθεί το kies για σύνδεση με καλώδιο.

 

Πιστεύω πως μπαίνουμε στην εποχή όπου η ενσύρματη σύνδεση έχει χάσει πλέον τη σημασία που κάποτε είχε και όλα (ακόμα και η φόρτιση) θα γίνονται ασύρματα. Ίσως οι συσκευές του μέλλοντος να μην έχουν καν θύρες και όλα να γίνονται ασύρματα.

 

Έτσι είναι. Τώρα πια, οι πιο πολλοί file Explorers έχουν αυτήν την δυνατότητα. Επίσης θα ήταν ωραία αν μεταφέρονταν τα αρχεία μέσω wifi direct (δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα στους υπολογιστές σήμερα).

 

Υγ: πολλαπλή παράθεση δεν γίνεται στο Mobile site;

Edited by karx
Link to comment
Share on other sites

Στο Dropbox πως γίνεται να έχουμε 50g ; εγώ βλέπω μόνο 3g.

Όταν κάνεις το αρχικό setup της συσκευής σου ζητάει να δώσεις τα στοιχεία του λογαριασμού σου στο Dropbox (ή να δημιουργήσεις νέο αν δεν έχεις) και μετά σου δίνει 50 GB δωρεάν για δύο χρόνια.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στοκ φίλε μου. Για τις εφαρμογές θες λίστα δηλαδή; :p το βράδυ λογικό δεν είναι να τα έχω όλα κλειστά;

 

Λογικο για σενα, παραλογο για μενα :lol:

Τραγικη συμπεριφορα με τα παντα κλειστα. Σου λεω για τις εφαρμογες γιατι 90% των περιπτωσεων καποια χαζοεφαρμογη σου τρωει την μπαταρια.Μηπως μπορεις να παρεις ενα screenshot το γραφημα της μπαταριας που φαινεται απο κατω με μπλε γραμμες ποση ωρα ηταν ενεργη η οθονη, ποση ωρα το τηλεφωνο ηταν "ξυπνιο"?

 

Δεν έχω MAC, αλλά νόμιζα ότι θα δούλευε με όλες τις συσκευές Android. Κρίμα τότε αν πρέπει να εγκατασταθεί το kies για σύνδεση με καλώδιο.

 

Ελα που δεν παιζει το ****μιδι

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε πρέπει να περάσει έτσι. Είναι από τα σημαντικοτερα νεα!

Αν θέλετε root, κατεβάστε την παρακάτω εφαρμογή, install και είστε έτοιμοι!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2050297

 

Τρελη τρυπα :lol::lol::lol:

Λογικα δεν θα την κλεισουν?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Τρελη τρυπα :lol::lol::lol:

Λογικα δεν θα την κλεισουν?

 

Από το πρωί έχω κάνει ένα ΝΟΤΕ και δύο σ3 ρουτ επιτόπου :-)

Somebody stop me!

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έβαλες κάποιους drivers ή είχες κάποτε εγκατεστημένο το Kies;

 

Τώρα που το λες, θυμάμαι ότι μόλις συνέδεσα τη συσκευή στο PC έκανε μια αυτόματη εγκατάσταση και μάλιστα βρήκε και ενημέρωση μέσω Windows Update, οπότε ίσως υπάρχει εγγενής υποστήριξη στα Windows 7.

 

Βέβαια αυτό δεν αλλάζει κάτι στην περίπτωση της Δέσποινας, που αναγκαστικά θα πάει στο Kies λόγω Mac.

 

έχω samsung aπό την εποχή του sii ,οπότε έχουν μπει σίγουρα drivers ,αλλά όπως είπες μόλις συνέδεσα το κινητό μου κατέβασε drivers και μου είπε η συσκευή σας είναι έτοιμη για χρήση.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Και με την ευκαιρία, όσοι θέλουν να κάνουν ρουτ, υπάρχει για την ώρα ο πλέον εύκολος τρόπος, ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=35512626

 

Έτοιμος ο οδηγός για την εγκατάσταση Xposed modes.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4441021#post4441021

 

Ευχαριστούμε τον Voltaire, τον Syd77 και φυσικά τον Ηλία που φροντίζει να μας έχει τα πάντα στην βίβλο. Ας μπει ενα link και γι αυτό το τόσο σημαντικό tweak που μας απαλλάσσει απο το φλασάρισμα custom rom.

 

Νομίζω ότι τα πράγματα απλοποιούνται πολύ και αυτό είναι ότι καλύτερο ειδικά για μη εξοικειωμένους με τα "πειράγματα" χρήστες όπως ο γραφών.

 

Άλλωστε η προσθήκη έξτρα εφαρμογών στο multitasking είναι ο σημαντικότερος(?) λόγος για το root οπότε με τα καινούργια δεδομένα θα το δοκιμάσω και εγώ.

 

EDIT: Δοκίμασα να το κατεβάσω από το laptop αλλά το antivirus το διαγράφει ως trojan. Τι παίζει?

Edited by BlackRed_7
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα πράγματα απλοποιούνται πολύ και αυτό είναι ότι καλύτερο ειδικά για μη εξοικειωμένους με τα "πειράγματα" χρήστες όπως ο γραφών.

 

Άλλωστε η προσθήκη έξτρα εφαρμογών στο multitasking είναι ο σημαντικότερος(?) λόγος για το root οπότε με τα καινούργια δεδομένα θα το δοκιμάσω και εγώ.

 

Όσοι το κάνατε αυτό ποστάρετε αν αλλάζει ο counter και το status αν λέει modified

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...