Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οταν ανοιγω το app drawer και παω δτα widgets lagarei για κανα 2 δευτερόλεπτα. Το κάνει και σε κανεναν αλλον;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οταν ανοιγω το app drawer και παω δτα widgets lagarei για κανα 2 δευτερόλεπτα. Το κάνει και σε κανεναν αλλον;

 

Στο κανει συνεχεια?Επισης ποια ρομ φορας?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Το galaxy note 2 περιλαμβάνει όλες τις καινοτόμες λειτουργίες(sbeam, smart stay, direct call, κ.α.) του galaxy s3;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο κανει συνεχεια?Επισης ποια ρομ φορας?

 

Official.

 

Ναι συνέχεια εκτος αν εχω μείνει στην οθονη με τα widgets και ξανανοιξω το app drawer

Link to comment
Share on other sites

Το galaxy note 2 περιλαμβάνει όλες τις καινοτόμες λειτουργίες(sbeam, smart stay, direct call, κ.α.) του galaxy s3;

 

To siii μετά την τελευταία αναβάθμιση απέκτησε ό.τι είχε εργοστασιακά το note ii , εκτός βέβαια από το πενάκι :p

Link to comment
Share on other sites

Το galaxy note 2 περιλαμβάνει όλες τις καινοτόμες λειτουργίες(sbeam, smart stay, direct call, κ.α.) του galaxy s3;

 

Κανονικά φίλε

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γινεται να μεταφερουμε εφαρμογες στην sd? Με η χωρις ρουτ? Επισης, υπαρχει ρυθμιση για τα animations των μενου? Αυτα τα μεταβατικα γραφικα απο μενου σε μενου εννοω....απενεργοποιηση κτλ. Τελος παρατηρησα μικρο αλλα ενοχλητικο λαγκ στην μεταβαση απο αλμπουμ σε αλμπουμ μεσα στην συλλογη.....γιατι ρε ετσι??? Ευχαριστω πολυ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γινεται να μεταφερουμε εφαρμογες στην sd? Με η χωρις ρουτ? Επισης, υπαρχει ρυθμιση για τα animations των μενου? Αυτα τα μεταβατικα γραφικα απο μενου σε μενου εννοω....απενεργοποιηση κτλ. Τελος παρατηρησα μικρο αλλα ενοχλητικο λαγκ στην μεταβαση απο αλμπουμ σε αλμπουμ μεσα στην συλλογη.....γιατι ρε ετσι??? Ευχαριστω πολυ.

 

Όχι φίλε.Δεν γίνεται πλέον στο 4.1 και μετά android αυτό.Με root δεν ξέρω.Δεν το έκανα ακόμη για να το τεστάρω

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Υπάρχει ένα "θεματάκι" με τις συσκευές μας.

εδώ μια εφαρμογή του superc που προστατεύει μέχρι να πάρουμε επίσημο update από την Samsung.

To αρχικό άρθρο με όλη την ιστορία εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=35469999

 

 

Και με την ευκαιρία, όσοι θέλουν να κάνουν ρουτ, υπάρχει για την ώρα ο πλέον εύκολος τρόπος, ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=35512626

Edited by voltaire

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Θελω να ρωτησω δυο πραγματα,

1) πατωντας το "πισω" συνεχωμενα εμφανιζεται η πλαινη μπαρα εφαρμογων, πως μπορουμε να προσθεσουμε νεες εφαρμογες εκει;

2) οταν ανοιγεις ενα λινκ σου λεει να διαλεξεις ποιον browser θελεις και μετα σου λεει "παντα" ή " μια φορα", εγω κατα λαθος πατησα το παντα και δεν βρισκω πως το αλλαζεις αυτο.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Θελω να ρωτησω δυο πραγματα,

1) πατωντας το "πισω" συνεχωμενα εμφανιζεται η πλαινη μπαρα εφαρμογων, πως μπορουμε να προσθεσουμε νεες εφαρμογες εκει;

2) οταν ανοιγεις ενα λινκ σου λεει να διαλεξεις ποιον browser θελεις και μετα σου λεει "παντα" ή " μια φορα", εγω κατα λαθος πατησα το παντα και δεν βρισκω πως το αλλαζεις αυτο.

Ευχαριστω

 

Για το 1) χρειάζεσαι τουλάχιστον ρουτ.

Για το 2) μπορείς να πας ρυθμίσεις-εφαρμογές και από το μενού του αριστερού σοφτ κεη να επιλέξεις διαγραφή όλων των προεπιλογών ή να εγκαταστήσεις ένα ακόμα browser για να μηδενίσει μόνο η προεπιλογή του browser

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα διάβασα στο xda πως τελικά παίζει ρόλο το firmware του κινητού για την κάθε χώρα σε θέματα σήματος του δικτύου. Προτιμότερο δηλαδή μια ελληνική έκδοση για μας
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα διάβασα στο xda πως τελικά παίζει ρόλο το firmware του κινητού για την κάθε χώρα σε θέματα σήματος του δικτύου. Προτιμότερο δηλαδή μια ελληνική έκδοση για μας

Τα ''σήματα'' της συσκευής δεν έχουν να κάνουν με το firmware αλλά με το modem. Προφανώς θα εννοούν αυτό ή θα κάνουν λάθος...:)

Συνήθως όταν βγαίνει ένα firmware και μοιράζεται σε διάφορες χώρες, ιδίως στην ίδια ήπειρο, το μόνο που αλλάζει είναι το csc.Όλα τα άλλα παραμένουν ίδια.

To csc (consumer software customization)απο την άλλη,δεν έχει να κάνει με τα σήματα.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Τα ''σήματα'' της συσκευής δεν έχουν να κάνουν με το firmware αλλά με το modem. Προφανώς θα εννοούν αυτό ή θα κάνουν λάθος...:)

Συνήθως όταν βγαίνει ένα firmware και μοιράζεται σε διάφορες χώρες, ιδίως στην ίδια ήπειρο, το μόνο που αλλάζει είναι το csc.Όλα τα άλλα παραμένουν ίδια.

To csc (consumer software customization)απο την άλλη,δεν έχει να κάνει με τα σήματα.

 

Ναι για modem μιλούσαν. Το modem δεν είναι το firmware ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι για modem μιλούσαν. Το modem δεν είναι το firmware ;

Το firmware περιλαμβάνει ξεχωριστά κομμάτια.Ένα απο τα κομμάτια αυτά είναι και το modem που περιλαμβάνει τα ''σήματα'' της συσκευής.

ΣΥΝΗΘΩΣ το modem παραμένει το ίδιο όταν το firmware δίνεται σε χώρες της ίδιας ηπείρου και ΜΠΟΡΕΙ να αλλάξει όταν δωθεί σε άλλη ήπειρο.

Και αυτό όμως σχετικό είναι.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

2) οταν ανοιγεις ενα λινκ σου λεει να διαλεξεις ποιον browser θελεις και μετα σου λεει "παντα" ή " μια φορα", εγω κατα λαθος πατησα το παντα και δεν βρισκω πως το αλλαζεις αυτο.

Ευχαριστω

Δεν έχω κοντά μου τη συσκευή για να σου πω ακριβώς τι πρέπει να κάνεις, αλλά απ' ό,τι θυμάμαι πας στα Settings --> Application management και μέσα εκεί μπορείς να κάνεις reset την επιλογή για το είδος της λειτουργίας που θέλεις και μετά κάθε φορά θα σε ξαναρωτάει όπως στην αρχή.

 

Πάντως στοιχηματίζω πως σε επόμενη έκδοση του Android αυτό θα αλλάξει. Έτσι όπως το έχουν κάνει είναι χαζό γιατί σε "κλειδώνει" σε μια εφαρμογή ανά λειτουργία...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Από το Σάββατο το πρωί έχω και εγώ στα χέρια μου το note 2! Το κινητό είναι υπέροχο, δε χορταίνω να το θαυμάζω!!! Σήμερα το πρωί προσπάθησα να το συνδέσω με τον υπολογιστή μου για να αποθηκεύσω μουσική στην εξωτερική sd κάρτα. Αλλά έχω ένα πολύ χαζό πρόβλημα και είμαι σίγουρη ότι η λύση είναι μπροστά μου και δεν την βλέπω!!! Ο υπολογιστής δεν αναγνωρίζει ως εξωτερικό δίσκο το κινητό ώστε να μπορέσω να του μεταφέρω αρχεία. Πήγα στις ρυθμίσεις και ενεργοποίησα τον εντοπισμό σφαλμάτων usb αλλά όταν το συνδέω μου βγάζει μόνο δύο επιλογές MTP και PTP. Τι βλακεία κάνω;

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Από το Σάββατο το πρωί έχω και εγώ στα χέρια μου το note 2! Το κινητό είναι υπέροχο, δε χορταίνω να το θαυμάζω!!! Σήμερα το πρωί προσπάθησα να το συνδέσω με τον υπολογιστή μου για να αποθηκεύσω μουσική στην εξωτερική sd κάρτα. Αλλά έχω ένα πολύ χαζό πρόβλημα και είμαι σίγουρη ότι η λύση είναι μπροστά μου και δεν την βλέπω!!! Ο υπολογιστής δεν αναγνωρίζει ως εξωτερικό δίσκο το κινητό ώστε να μπορέσω να του μεταφέρω αρχεία. Πήγα στις ρυθμίσεις και ενεργοποίησα τον εντοπισμό σφαλμάτων usb αλλά όταν το συνδέω μου βγάζει μόνο δύο επιλογές MTP και PTP. Τι βλακεία κάνω;

Καλημέρα Δέσποινα και καλορίζικο!

 

Αυτό που θέλεις να κάνεις (να δει ο υπολογιστής τη συσκευή ως εξωτερικό δίσκο) δυστυχώς δεν γίνεται με τον τρόπο που έχεις συνηθίσει. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να εγκαταστήσεις στο PC σου το Kies (είναι λογισμικό της Samsung, το αντίστοιχο του iTunes της Apple). Μαζί με το s/w αυτό εγκαθίστανται και κάποιοι drivers της Samsung και μετά όταν συνδέεις τη συσκευή στο PC θα τη βλέπει σαν "Media Device" και θα μπορείς κανονικά να βάζεις ό,τι αρχεία θέλεις μέσα. Αν δεν θέλεις να μπλέξεις με το Kies μπορείς να εγκαταστήσεις στο PC σου μόνο τους drivers της Samsung. Αυτό έχω κάνει εγώ και παίζει τέλεια. Θα τους βρεις παρακάτω:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=961956

 

Αφού τους εγκαταστήσεις, μετά μόλις συνδέεις τη συσκευή στο PC θα τη βλέπει ως "Media Device" και θα μπορείς μέσω του File Explorer των Windows να μεταφέρεις αρχεία από και προς τη συσκευή.

 

Τα είπα όσο πιο αναλυτικά μπορούσα, ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δέσποινα και καλορίζικο!

 

Αυτό που θέλεις να κάνεις (να δει ο υπολογιστής τη συσκευή ως εξωτερικό δίσκο) δυστυχώς δεν γίνεται με τον τρόπο που έχεις συνηθίσει. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να εγκαταστήσεις στο PC σου το Kies (είναι λογισμικό της Samsung, το αντίστοιχο του iTunes της Apple). Μαζί με το s/w αυτό εγκαθίστανται και κάποιοι drivers της Samsung και μετά όταν συνδέεις τη συσκευή στο PC θα τη βλέπει σαν "Media Device" και θα μπορείς κανονικά να βάζεις ό,τι αρχεία θέλεις μέσα. Αν δεν θέλεις να μπλέξεις με το Kies μπορείς να εγκαταστήσεις στο PC σου μόνο τους drivers της Samsung. Αυτό έχω κάνει εγώ και παίζει τέλεια. Θα τους βρεις παρακάτω:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=961956

 

Αφού τους εγκαταστήσεις, μετά μόλις συνδέεις τη συσκευή στο PC θα τη βλέπει ως "Media Device" και θα μπορείς μέσω του File Explorer των Windows να μεταφέρεις αρχεία από και προς τη συσκευή.

 

Τα είπα όσο πιο αναλυτικά μπορούσα, ελπίζω να βοήθησα.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ Κώστα για την απάντησή σου. Ήταν κατατοπιστικότατη. Απλώς αναρωτιέμαι πώς και γιατί άλλαξαν τα πράγματα, γιατί μέχρι τώρα είχα το galaxy s στο οποίο μπορούσα να κάνω mount την sd κάρτα και να το βλέπει κανονικά ο υπολογιστής μου (να σημειώσω ότι έχω mac και δεν είχα κανένα πρόβλημα με αυτή τη διαδικασία). Τώρα θ' αναγκαστώ να κατεβάσω το χαζοkies!

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είναι root μπορούν να βλέπουν το android τους από τον υπολογιστή τους σαν διαμοιρασμένο φάκελο με αυτήν την εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Κώστα για την απάντησή σου. Ήταν κατατοπιστικότατη. Απλώς αναρωτιέμαι πώς και γιατί άλλαξαν τα πράγματα, γιατί μέχρι τώρα είχα το galaxy s στο οποίο μπορούσα να κάνω mount την sd κάρτα και να το βλέπει κανονικά ο υπολογιστής μου (να σημειώσω ότι έχω mac και δεν είχα κανένα πρόβλημα με αυτή τη διαδικασία). Τώρα θ' αναγκαστώ να κατεβάσω το χαζοkies!

 

Υπάρχει και η λύση του uploading σε κάποιον server από τον υπολογιστή σου και το downloading του σχετικού υλικού από το Note σου μετά.. :happy:

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

 

Και με την ευκαιρία, όσοι θέλουν να κάνουν ρουτ, υπάρχει για την ώρα ο πλέον εύκολος τρόπος, ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=35512626

 

Αυτό δε πρέπει να περάσει έτσι. Είναι από τα σημαντικοτερα νεα!

Αν θέλετε root, κατεβάστε την παρακάτω εφαρμογή, install και είστε έτοιμοι!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2050297

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε πρέπει να περάσει έτσι. Είναι από τα σημαντικοτερα νεα!

Αν θέλετε root, κατεβάστε την παρακάτω εφαρμογή, install και είστε έτοιμοι!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2050297

 

Πειράζει τον counter;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...