Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εντάξει, πραγματικά αυτή είναι η καλύτερη λύση όταν έχεις απλή SIM.

Το δικό μου πρόβλημα (και άλλων φίλων όπως είδα) είναι πως η Cosmote ΔΕΝ ΕΧΕΙ microSIM σε έκδοση DUAL SIM, σε αυτή τη περίπτωση... από οτι φαίνεται πας αναγκαστικά για κόψιμο....

Εμενα μου ειχαν πει οτι εχει πακετακι και με δυο μικρες.

Και αν θυμαμαι καλα,οταν ειχα βαλει το προγραμμα any way στην Κοσμοτε,ειχα παρει δυο μικρες καρτες,που τη μια την εβαλα στο S3,που τοτε ειχα,και την αλλη στο iPad 3, 4G.

Η ερωτηση τωρα ειναι,μπορω να βαλω την καρτα του iPad σε καποιο ανταπτορ,για να μπορω να την βαζω στο W995,σε περιπτωσεις που φοβαμαι μηπως μου κλεψουν το Νοτε2;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα

 

Δεν συνεχίζετε σε καποιο πιο καταλληλο thread τη συζητηση για τη sim?Είστε off topic

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Για να επαναφέρω backup που έχω κρατήσει απο cwm recovery χρειάζεται να κάνω κάποια προεργασία (wipe dalvik κτλ) και αν ναι τι ακριβώς;
Link to comment
Share on other sites

Για να επαναφέρω backup που έχω κρατήσει απο cwm recovery χρειάζεται να κάνω κάποια προεργασία (wipe dalvik κτλ) και αν ναι τι ακριβώς;

 

Κάνεις όλα το Wipes σαν να περνάς καινούρια ρομ. Μετά επαναφερεις το backup σου.:)

Link to comment
Share on other sites

Έχει καμία άλλη διάφορα εκτός από αυτό; Μνήμες επεξεργαστή και λοιπά;

 

Στο hardware είναι ίδια.Επειδή κι εγώ το έχαψνα το θέμα.Αλλά σε κάποιες σελίδες γράφει οτι το 4G δεν έχει ραδιόφωνο και σε άλλα γράφει ότι έχει.Τώρα τί ισχύει μένει να το δούμε από κοντά σε κάποιο κατάστημα

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Ακομη ενας εγω που εκανε τη μεταβαση απο iphone (4) στο θηριο. Για να γραψω και εγω το κλισε, "αλλος ενας ευτυχισμενος κατοχος Note 2":p

 

Δεν θα γραψω τα χιλιοειπωμενα για τη συνολικη αποδοση του κινητου. Θα πω δυο πραγματακια για την περιπτωση μου.

 

Καταρχας το πηρα απο Γερμανο Πασαλιμανιου με τη γνωστη δωροεπιταγη και ετοιμαζω το cashback. Ειχα κανει κρατηση το γκρι το οποιο ομως ειχε χτυπημα πανω δεξια στην οθονη.

 

Το καταλαβα οταν εφτασα στον Νικολα (extreme-mobile) για να παρω θηκη. Το γυρισα πισω και μου το αντικατεστησαν με το τελευταιο Note που ειχαν, ενα λευκο.

 

Γενικα οπως περιγραφω στο νημα της διαθεσιμοτητας, με ταλαιοπωρησαν αφανταστα στο συγκεκριμενο καταστημα τις τελευταιες 2 μερες, φυσικα εκανα καταγγελια στα κεντρικα και ενημερωσα προσωπικα τον ιδιοκτητη του καταστηματος ο οποιος φανηκε αξιοπρεπεστατος και μου εκανε δωρο ενα screen protector.

 

Στα της συσκευης, μολις τελειωσε η μπαταρια και κανει την πρωτη του φορτιση. Πρωτες εντυπωσεις (αναμενομενα) εντυπωσιακες, επιασα το iphone μετα απο 2 ωρες χρησης του Note και μου φανηκε οτι κρατουσα παιχνιδακι για παιδια.

 

Κατι που με ξενισε ειναι η αποδοση του S-Pen καθως αρκετες φορες δεν πιανει στην πρωτη επαφη και χρειαζεται δυνατοτερο πατημα για να εκτελεσει την εντολη. Δεν ξερω αν ειναι θεμα εξοικειωσης η προβληματος στο πενακι. Θα πειραματιστω οταν φορτισει με το σχετικο link που υπαρχει στη βιβλο.

 

Κατα τα αλλα, πεφτω με τα μουτρα στο διαβασμα εχοντας ξεκινησει ηδη να φτιαχνω αρχειο με την καθε λειτουργια, τροποποιηση, βελτιωση ωστε να τα βρισκω οταν χρειαστω οπως πολυ ευστοχα προτεινε ο Κωστας (Te_Salat). Θα επανελθω σιγουρα με αποριες καθοτι ειναι η πρωτη μου Android συσκευη:confused:

 

Υ.Γ Παρατηρωντας τα παραπανω ποστ να πω την γνωμη μου. Ισως να μην επαιρνα την συσκευη αν δεν υπηρχε τοση οργανωση και αλληλοβοηθεια στο συγκεκριμενο φορουμ για την συγκεκριμενη συσκευη. Θεωρω "επικινδυνο" τον καθενα που προσβαλλει η μειωνει την βοηθεια των παλιοτερων μελων με κινδυνο να τους ξενερωσει με αποτελεσμα οχι μονο να χαθει η βοηθεια προς τα νεοτερα μελη αλλα κατι σημαντικοτερο. Να χαλασει αυτη η (ολοενα αυξανομενη) παρεα που για μενα ηταν σημαντικοτατος παραγοντας για την αγορα της συσκευης.

 

Υ.Γ2 Ζηταω προκαταβολικα συγνωμη για το τεραστιο ποστ. Σαν νιουφης ειχα αρκετα να πω:p

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Η πιο βασική διαφορά αυτή τη στιγμή είναι η τιμή που σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί την αγορά του για άμεση χρήση στο μάλλον περιορισμένο δίκτυο 4G της Ελλάδας. Για τα υπόλοιπα δεν έχει ραδιόφωνο ενώ κάποιοι αναφέρουν και γρηγορότερη πτώση της μπαταρίας σε χρήση 4g. Αν σε ενδιαφέρει σου προτείνω να ψάξεις στο xda για εμπειρίες ήδη κατόχων.
Link to comment
Share on other sites

Στο hardware είναι ίδια.Επειδή κι εγώ το έχαψνα το θέμα.Αλλά σε κάποιες σελίδες γράφει οτι το 4G δεν έχει ραδιόφωνο και σε άλλα γράφει ότι έχει.Τώρα τί ισχύει μένει να το δούμε από κοντά σε κάποιο κατάστημα

 

Στο xda ειχα διαβασει οτι δεν εχει ραδιοφωνο απο ανθρωπο που το εχει

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1970738

τελευταιο post

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Όταν φορτίσει μπορείς να το βγάλεις.

Αν πας στις ρυθμίσεις και μετά display έχει επιλογή δίπλα στη μπαταρία να φαίνεται και το ποσοστό. Αλλιώς κατέβασε όποιο θες από το play.

Thanks!!Να ρωτησω και κατι αλλο,γινεται τις επαφες που εχω περασει στο τηλεφωνο να τις συγχρονισω με το facebook ωστε να περαστουν αυτοματα emails,φωτο προφιλ του facebook στην επαφη οταν με καλει μια επαφη??
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Thanks!!Να ρωτησω και κατι αλλο,γινεται τις επαφες που εχω περασει στο τηλεφωνο να τις συγχρονισω με το facebook ωστε να περαστουν αυτοματα emails,φωτο προφιλ του facebook στην επαφη οταν με καλει μια επαφη??

 

Αν ανοίξεις την εφαρμογή του fb στις ρυθμίσεις σου έχει επιλογή για συγχρονισμό των επαφών. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το νέο note 2 πέρα από την διάφορα του 4 g , είναι και dual sim !!! Για μένα η πιο σημαντική διάφορα... Παίρνει μια κανονική sim και μια μικρή, έχει δύο δέκτες αν δείτε στο πίσω μέρος της συσκευής, πίσω από το καπάκι. Edited by jimmys
Link to comment
Share on other sites

Στο xda ειχα διαβασει οτι δεν εχει ραδιοφωνο απο ανθρωπο που το εχει

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1970738

τελευταιο post

 

Οπότε εφόσον το έχει κάποιος και ανέφερε πώς δεν έχει ραδιόφωνο επιβεβαιωθήκαμε και σε αυτό.Πιστεύω σημαντικό μείον για πολλούς χρήστες(Όχι για 'μένα όμως)

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Αν ανοίξεις την εφαρμογή του fb στις ρυθμίσεις σου έχει επιλογή για συγχρονισμό των επαφών. :)
Ναι το εκανα αυτο αλλα παλι στις επαφες που εχω στο τηλεφωνο δεν εμφανιζονται στοιχεια του fb.Aν στο fb ο αλλος δεν εχει καταχωρησει τον αριθμο τηλεφωνου του,πως θα το συγχρονισει η συσκευη το προφιλ του με την επαφη που εχω εγω αποθηκευμενη?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι το εκανα αυτο αλλα παλι στις επαφες που εχω στο τηλεφωνο δεν εμφανιζονται στοιχεια του fb.Aν στο fb ο αλλος δεν εχει καταχωρησει τον αριθμο τηλεφωνου του,πως θα το συγχρονισει η συσκευη το προφιλ του με την επαφη που εχω εγω αποθηκευμενη?

 

Καταρχάς πρέπει να έχουν ακριβώς το ίδιο όνομα σε Facebook και επαφές και φυσικά την ίδια γλώσσα πχ ελληνικά ή αγγλικά. Αν πάλι έχεις διάφορες τότε μπορείς να τις συνδέσεις χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς πρέπει να έχουν ακριβώς το ίδιο όνομα σε Facebook και επαφές και φυσικά την ίδια γλώσσα πχ ελληνικά ή αγγλικά. Αν πάλι έχεις διάφορες τότε μπορείς να τις συνδέσεις χειροκίνητα.
Σχεδον ολες εχουν διαφορες,χειροκινητα πως το κανω???,αυτο ψαχνω
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σχεδον ολες εχουν διαφορες,χειροκινητα πως το κανω???,αυτο ψαχνω

 

Ανοίγεις την επαφή που θέλεις και κάτω απο την κλήση βίντεο πατάς σύνδεση. Κάτω κάτω πατάς σύνδεση άλλης επαφής και μετά σου ανοίγει όλες τις επαφές (και του fb). Τη συγχρονίζεις με όποια θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις την επαφή που θέλεις και κάτω απο την κλήση βίντεο πατάς σύνδεση. Κάτω κάτω πατάς σύνδεση άλλης επαφής και μετά σου ανοίγει όλες τις επαφές (και του fb). Τη συγχρονίζεις με όποια θέλεις.

 

Επίσης έτσι συχρονιζεις twitter, outlook, δεύτερο λογαριασμό Gmail κτλ. Λίγο πίκρα αλλά τουλάχιστον το κάνεις μια φορά.

 

Επίσης για όποιον θέλει να κόψει την κάρτα του με δική του ευθύνη.

 

http://www.techradar.com/news/mobile-computing/tablets/how-to-make-your-own-ipad-or-iphone-4-micro-sim-681020

 

ΥΓ. Και λίγο χιούμορ: το ότι κάνω quote δεν σημαίνει πως γίναμε οικογένεια κτλ.

Edited by gpgalanis
Link to comment
Share on other sites

Τα μηνύματα που αφορούσαν την μεταξύ σας αντιπαράθεση αφαιρέθηκαν.

 

Θα τα ξαναπώ για όσους δεν το έχουν διαβάσει ή είναι νέοι και δεν το ξέρουν.

Τα νέα μέλη πριν κάνουν μία ερώτηση καλό είναι να κάνουν μία αναζήτηση και να διαβάσουν τουλάχιστον τις τελευταίες πέντε σελίδες του κάθε θέματος που μπαίνουν και συμμετέχουν.

Τα παλιά μέλη καλό είναι να δίνουν οδηγίες στα νέα μέλη για το που πρέπει να απευθυνθούν σε περίπτωση που είναι Off Topic ώστε να μάθουν πως λειτουργεί το forum, κάτι που γίνεται από τα παλιά μέλη σε πολύ καλό βαθμό τον τελευταίο καιρό.

 

Σε καμία περίπτωση δεν εμπλεκόμαστε σε προσωπικές διαμάχες. Αν νιώσουμε ότι κάποιο μήνυμα μας προσβάλει το κάνουμε αναφορά και το προσπερνάμε αφήνοντας την Ομάδα Διαχείρισης να ασχοληθεί.

 

Θα παρακαλέσω να μην δω ανάλογα μηνύματα στην συνέχεια.

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου ή με όποιο μέλος της Ομάδας Διαχείρισης θέλετε.

 

Συνεχίζουμε κανονικά...

 

Ευχαριστώ!

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενημερωτικα και για οσους ενδιαφερονται για 2 sim στο Note 2, παρηγγειλα το παρακατω:

 

http://www.magic-sim.com/product/id/9/phone/2453/MAGICSIM_ELITE_-_MICRO_SIM_DUAL_SIM_ADAPTER_for_Samsung_Galaxy_Note_2_(GT-N7100).html

 

Με ταλαιπωρησε λιγο στην εγκατασταση, αλλα πλεον δουλευει τελεια. Σημειωστε πως δεν ειναι και οι 2 καρτες ενεργες αλλα βολευει σε περιπτωση που θελετε μια σιμ μονο για να καλειτε!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έτσι συχρονιζεις twitter, outlook, δεύτερο λογαριασμό Gmail κτλ. Λίγο πίκρα αλλά τουλάχιστον το κάνεις μια φορά.

 

Επίσης για όποιον θέλει να κόψει την κάρτα του με δική του ευθύνη.

 

http://www.techradar.com/news/mobile-computing/tablets/how-to-make-your-own-ipad-or-iphone-4-micro-sim-681020

 

ΥΓ. Και λίγο χιούμορ: το ότι κάνω quote δεν σημαίνει πως γίναμε οικογένεια κτλ.

 

Ανοίγεις την επαφή που θέλεις και κάτω απο την κλήση βίντεο πατάς σύνδεση. Κάτω κάτω πατάς σύνδεση άλλης επαφής και μετά σου ανοίγει όλες τις επαφές (και του fb). Τη συγχρονίζεις με όποια θέλεις.
Ευχαριστω πολυ παιδια,ειναι λιγο ''μανικι'' ειναι η αληθεια αλλα αξιζει το αποτελεσμα.:)
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά.Μια ερώτηση.Ενεργοποιήσα το 3G και GSM στις ρυθμίσεις δικτύα κινητής τηλεφωνίας αλλά μου έρχεται μήνυμα από την Cosmote ότι δεν είναι δυνατή η αποστολή ρυθμίσεων κ.τ.λ. επικοινωνήστε με την εξυπηρέτηση πελατών.Πώς μπορώ να τεστάρω αν το θέμα 3G με το σήμα της συσκευής είναι εντάξει και δεν έχει πρόβλημα hardware;

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά.Μια ερώτηση.Ενεργοποιήσα το 3G και GSM στις ρυθμίσεις δικτύα κινητής τηλεφωνίας αλλά μου έρχεται μήνυμα από την Cosmote ότι δεν είναι δυνατή η αποστολή ρυθμίσεων κ.τ.λ. επικοινωνήστε με την εξυπηρέτηση πελατών.Πώς μπορώ να τεστάρω αν το θέμα 3G με το σήμα της συσκευής είναι εντάξει και δεν έχει πρόβλημα hardware;

 

Εννοεις οτι ενεργοποιησες το mobile data.Σωστα? Εχεις στη συνδεση σου internet? Δηλαδη επανω δεξια διπλα στις μπαρες του σηματος σου εμφανιζει εικονιδιο Η ή 3G?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις οτι ενεργοποιησες το mobile data.Σωστα? Εχεις στη συνδεση σου internet? Δηλαδη επανω δεξια διπλα στις μπαρες του σηματος σου εμφανιζει εικονιδιο Η ή 3G?

 

Ναι τα ενεργοποιήσα τα data κ.τ.λ. Μέσα στο δωμάτιο που το έβαλα(3ος όροφος) είχε μόνο την ένδειξη G.Μόλις βγήκα έξω στην ταράτσα έγραφε Η και για λίγο 3G, αλλά το 3G έφευγε μετά απο 3 δευτερόλεπτα.Σαν gsm έχω full σήμα τηλεφωνίας.Σαν 3G/GSM δεν έχω καλό σήμα τηλεφωνίας.Στο S2 είχα στείλει μήνυμα στην Cosmote και μου έστειλαν τις ρυθμίσεις για Internet.Τώρα προσπάθησα 3 φορές και μου λένε ότι δεν είναι δυνατή η αποστολή ρυθμίσεων.Αυτο που με ενδιαφέρει είναι να μάθω αν το θέμα Hardware Κεραίας 3G είναι εντάξει.Υπάρχει τρόπος;Μέχρι την Δευτέρα Πρώτα Ο Θεός έχω DOA.Λές να πω σε έναν φίλο μου που το πήρε την τρίτη να δοκιμάσουμε το δικό του στο σπίτι μου στο ίδιο σημείο;

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα ενεργοποιήσα τα data κ.τ.λ. Μέσα στο δωμάτιο που το έβαλα(3ος όροφος) είχε μόνο την ένδειξη G.Μόλις βγήκα έξω στην ταράτσα έγραφε Η και για λίγο 3G, αλλά το 3G έφευγε μετά απο 3 δευτερόλεπτα.Σαν gsm έχω full σήμα τηλεφωνίας.Σαν 3G/GSM δεν έχω καλό σήμα τηλεφωνίας.Στο S2 είχα στείλει μήνυμα στην Cosmote και μου έστειλαν τις ρυθμίσεις για Internet.Τώρα προσπάθησα 3 φορές και μου λένε ότι δεν είναι δυνατή η αποστολή ρυθμίσεων.Αυτο που με ενδιαφέρει είναι να μάθω αν το θέμα Hardware Κεραίας 3G είναι εντάξει.Υπάρχει τρόπος;Μέχρι την Δευτέρα Πρώτα Ο Θεός έχω DOA.Λές να πω σε έναν φίλο μου που το πήρε την τρίτη να δοκιμάσουμε το δικό του στο σπίτι μου στο ίδιο σημείο;

 

Δεν χρειαζεται πια να σου στειλουν τις ρυθμισεις.Πηγαινε ρυθμισεις-περισσοτερες ρυθμισεις-δικτυα κινητης τηλεφωνιας (τσεκαρε οτι το Δεδομ.κινητης συσκ. ειναι τικαρισμενο) -ονοματα σημειων προσβασης και εκει τσεκαρε οτι εχει το Cosmote Wireless Internet (αυτο να εχει μια πρασινη βουλιτσα) και το Cosmote MMS

Και ξαναρωταω, στη γραμμη σου εχεις πακετο internet?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται πια να σου στειλουν τις ρυθμισεις.Πηγαινε ρυθμισεις-περισσοτερες ρυθμισεις-δικτυα κινητης τηλεφωνιας (τσεκαρε οτι το Δεδομ.κινητης συσκ. ειναι τικαρισμενο) -ονοματα σημειων προσβασης και εκει τσεκαρε οτι εχει το Cosmote Wireless Internet (αυτο να εχει μια πρασινη βουλιτσα) και το Cosmote MMS

Και ξαναρωταω, στη γραμμη σου εχεις πακετο internet?

 

Έχω τα 500MB δωρεάν internet από το reloaded αν αυτό εννοείς.Τσέκαρα αυτά που με είπες.Το Cosmote Wirless Internet έχει την πράσινη βουλα.Το mms απλά αν πατησω επάνω του μου βγάζει κάτι επιλογές.Στο τέλος που λέει φορέας.Να το αφήσω όπως είναι στο ακαθόριστο ή να βάλω το eHRPD.Τώρα βλέπω ότι γράφει για λίγο 3G και όταν το χάνει γράφει Η.Πάντως κράτησε περισσότερη ώρα αυτή την φορά η 3G ένδειξη.Με χαμηλό σήμα τηλεφωνίας βέβαια αλλά δεν νομίζω να έχει σχέση αυτό.Οπότε, τί πιστεύεις;Είναι εντάξει η συσκευή στο θέμα 3G;Ευχαριστώ όπως και να 'χει

 

edit:Τώρα π.χ ενώ γράφει H πήγα να ανοίξω το myphone ή το google στον browser και δεν τα άνοιγε.Έλεγε Webpage not available.Μετά από κάποια ώρα άνοιξε το google αλλά άργησε.Δεν το φόρτωσε π.χ γρήγορα.Η μπάρα Loading στον browser είχε κολίσει στην αρχή.Ίσως σου φαίνονται χαζά αυτά που λέω αλλά δεν ξέρω και ρωτάω για να μην αγχωθώ

Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...