Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το TV Box σου έχει μείνει χωρίς λογισμικό όσες φορές και να το βάλεις να Μπουτάρη Από τη στιγμή που δεν υπάρχει λογισμικό δεν πρόκειται να εμφανίσει τίποτα στην τηλεόρασή σου. για να περαστεί το λογισμικό θα πρέπει να ολοκληρωθεί η διαδικασία με το USB burning tool

Κάνε αυτό που σε έγραψε πιο πάνω ο γάτος κατέβασε μαμά λογισμικό για το TV Box σου .

Και προσπάθησε να περάσεις το λογισμικό με το USB burning tool.

 

Θα πρέπει για να περαστεί να ολοκληρωθεί η διαδικασία να φτάσει στο 100% από κει και μετά μόλις το βάλεις και μπουτάρει στην τηλεόραση Θα πρέπει να περιμένεις λίγο χρονικό διάστημα κοντά στα 3-4 λεπτά για να σου βγάλει τις ρυθμίσεις.

Αν τα καταφέρεις και θέλεις μετά να περάσεις caston ROM πριν κουμπώσεις το TV Box πάνω στον υπολογιστή και αφού πατήσεις start στο USB burning Tool θα ξετικαρεις το erase bootloader.

Καλή επιτυχία

Ελπίζω το μήνυμά μου να διαβάζετε γιατί είμαι με φωνητική πληκτρολόγηση Είμαι στο δρόμο και οδηγάω τώρα αυτή τη στιγμή Ευχαριστώ

Μια χαρά διαβάζεται το μηνυμά σου, αλλά μήπως μιλάμε για κάτι άλλο;

Ανέφερα ότι έχω κανονικά εικόνα, μπουτάρει και κολλάει στους 4 κύκλους.

Δηλαδή το πρόβλημα για σένα είναι ότι πάω να φλασάρω custom rom ενώ αν φλασάρω κάποια στοκ ρομ θα την δει;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

Μια χαρά διαβάζεται το μηνυμά σου, αλλά μήπως μιλάμε για κάτι άλλο;

Ανέφερα ότι έχω κανονικά εικόνα, μπουτάρει και κολλάει στους 4 κύκλους.

Δηλαδή το πρόβλημα για σένα είναι ότι πάω να φλασάρω custom rom ενώ αν φλασάρω κάποια στοκ ρομ θα την δει;

 

Για κάποιο λόγο που Σαφώς δεν μπορώ να εξηγήσω το λογισμικό σου έχει χτυπήσει.

Το ότι το USB burning Tool δεν βλέπει το TV Box δεν έχει να κάνει με το αν η Ρομ είναι Μαμά η custom.

Έχει να κάνει με το καλώδιο τους drivers ή τον υπολογιστή

δοκίμασε αν έχεις άλλο καλώδιο η άλλη θύρα USB ( πρέπει να είναι USB 2 )

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με την μαμά Ρομ , αποφεύγεις το να έχεις κάποια λάθος custom που δεν είναι για το box.

 

Ακόμα και έτσι όμως θα έπρεπε το USB burning tool να βλέπει το tvbox, και το πολύ πολύ να έβγαζε σφάλμα.

Πρέπει να λύσει το πρόβλημα επικοινωνίας με τον υπολογιστή, πιθανών είναι το καλώδιο

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εάν συνδεθεί Σωστά Θα πρέπει μέσα στο πρόγραμμα να πάρεις μία τέτοια εικόνα εκεί που λέει device id

Και θα πρέπει στον πιο πάνω πίνακα να εμφανιστεί η μπάρα που να μετράει το ποσοστό επί τοις εκατό καθώς ανεβαίνει

 

20210111-171955.jpg

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

1. Αρχικά να πω ότι με τον @nik187 το thread πήγε σε άλλη διάσταση. Οδηγίες για ξεμπρικάρισμα, καθ' οδόν, οδηγώντας και με φωνητική πληκτρολόγηση ομολογώ ότι πρώτη φορά συνάντησα :lol::respect:

2. Προς @junglist:

- Δεν είδα να ανέβασες καμιά φωτο του board σου μπας και υπάρχει κάποια έκπληξη σε αυτό (αν και δεν το πιστεύω)

- Μπορείς να πεις με ποιο τρόπο βραχυκυκλώνεις τις ακίδες (pins)? π.χ με την άκρη ενός λεπτού κατσαβιδιού?

- Συνιστώ πρώτα-πρωτα να συνδέεις και τις 2 USB στο PC/Laptop. Η 1 από αυτές δίνει ΜΟΝΟ ρεύμα και η άλλη και ρεύμα και δεδομένα;)

Λογικά το καλώδιό σου δεν έχει κανένα θέμα, εκτός εάν το έχεις τσακίσει πουθενά (που μου έχει συμβεί και αυτό) !!!!!

Μήπως αντί Samsung έχεις κάτι τέτοιο?

image-36649.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το κάνω. Έχω την γυναίκα για βοήθεια και δε γίνεται τίποτα.

Έκανα και το σπεσιαλ PC μποοτ με απανεργοποίηση της ψηφιακής υπογραφής που πρότεινες πριν.

Ρώτησα πριν για τους drivers και μου είπαν ότι πέρα από αυτούς που μπαίνουν με το ubt δεν είναι κάτι άλλο για πέρασμα.

 

Εφοσον δεν εχεις recovery δεν εχεις και boot...

Κανε μια τελευταια προσπαθεια και απεγκατεστησε τα ολα ...

Κανε ενα καθαρισμο τυπου ccleaner και την register και δοκιμασε απο την αρχη και αλλα ubt !

Ακομα και πιο παλια!

Πηγαινε εδω :

https://androidmtk.com/download-amlogic-usb-burning-tool

και ξεκινα με το 2.0.9.....

Και παντα με την απενεργοποιηση της ψηφιακης υπογραφης!

Μια αλλη ερωτηση που σου εχω ειναι αυτο το καλωδιο που εχει και micro usb για τι χρηση ειναι ;

Για να δουμε μηπως οντως φταει και αυτο!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη ερωτηση που σου εχω ειναι αυτο το καλωδιο που εχει και micro usb για τι χρηση ειναι ;

Για να δουμε μηπως οντως φταει και αυτο!

Καλά ούτε είχα προσέξει ότι στην άλλη άκρη έχει micro USB:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Επειδή έκανα διάφορα και απαντούσα δεν το είχα δει αυτό:(

Ελπίζω να μην προσπαθεί να το κάνει με τα 2 καλώδια της 1 άκρης που είναι USB-A :lol:

(όπως είπα πιο πάνω το 1 έχει μόνο ρεύμα και το άλλο ρεύμα+data)!!!!

Βάζω και την φωτογραφία με 3 καλώδια από εξωτερικούς σκληρούς δίσκους:

- το 1ο έχει στη μία άκρη 2πλο USB-A (ένα μόνο ρεύμα και ένα για ρεύμα+δεδομένα). Είναι ιδανικό για UBT επειδή πάιρνει ρεύμα από 2 θύρες του PC/laptop και άρα ποτέ δεν εμφανίσει το πρόβλημα "low power" στο UBT. Στην άλλη άκρη έχει επίσης USB-A.

- το 2ο είναι σαν αυτό που έβαλε ό @junglist (και δεν είχα προσέξει ότι στη μία πλευρά είναι micro USB !!!!). Με αυτό δεν μπορώ να δουλέψω το UBT εφόσον δεν έχω ούτε στο PC ούτε στο λαπτοπ micro USB.

- το 3ο το έβαλα μόνο για να πω ότι δουλεύει μόνο στην μορφή που το βλέπετε (ελαφρά καμπύλο). Εάν κάνεις πως το ισιώνεις δεν λειτουργεί (διότι προφανώς κάποια στιγμή "τσάκισε" και προφανώς χάνει την συνέχειά του κάποιο/κάποια από τα εσωτερικά σύρματα-παρόλο που απέξω είναι άψογο).

IMG-20210111-200754.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1. Αρχικά να πω ότι με τον @nik187 το thread πήγε σε άλλη διάσταση. Οδηγίες για ξεμπρικάρισμα, καθ' οδόν, οδηγώντας και με φωνητική πληκτρολόγηση ομολογώ ότι πρώτη φορά συνάντησα :lol::respect:

2. Προς @junglist:

- Δεν είδα να ανέβασες καμιά φωτο του board σου μπας και υπάρχει κάποια έκπληξη σε αυτό (αν και δεν το πιστεύω)

- Μπορείς να πεις με ποιο τρόπο βραχυκυκλώνεις τις ακίδες (pins)? π.χ με την άκρη ενός λεπτού κατσαβιδιού?

- Συνιστώ πρώτα-πρωτα να συνδέεις και τις 2 USB στο PC/Laptop. Η 1 από αυτές δίνει ΜΟΝΟ ρεύμα και η άλλη και ρεύμα και δεδομένα;)

Λογικά το καλώδιό σου δεν έχει κανένα θέμα, εκτός εάν το έχεις τσακίσει πουθενά (που μου έχει συμβεί και αυτό) !!!!!

Μήπως αντί Samsung έχεις κάτι τέτοιο?

image-36649.jpg

 

Η δουλειά μού ( ταξί ) με ανάγκασε να βρώ τρόπο να γράφω τα μηνύματα μου χωρίς να φεύγει η προσοχή μου από τον δρόμο την ώρα που οδηγό.

Βρήκα την φωνητική πληκτρολόγηση, και στην συνέχεια την χρησιμοποιώ σχεδόν παντού .

 

SMS

Google maps

Αναζήτηση Google για να βρίσκω διάφορες πληροφορίες ας πούμε πχ. οφθαλμίατρος τσιαμπαλης Λάρισα

Αναζήτηση επαφής στο κινητό μου

ξεμπρικάρισμα χα χα χα

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά μού ( ταξί ) με ανάγκασε να βρώ τρόπο να γράφω τα μηνύματα μου χωρίς να φεύγει η προσοχή μου από τον δρόμο την ώρα που οδηγό.

Βρήκα την φωνητική πληκτρολόγηση, και στην συνέχεια την χρησιμοποιώ σχεδόν παντού .

SMS

Google maps

Αναζήτηση Google για να βρίσκω διάφορες πληροφορίες ας πούμε πχ. οφθαλμίατρος τσιαμπαλης Λάρισα

Αναζήτηση επαφής στο κινητό μου

ξεμπρικάρισμα χα χα χα

Τελείως ειλικρινά ξανά και ξανά :respect::respect::respect:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Όχι.Και το καλώδιο που βρήκες είναι ίσως ότι πιο τέλειο:) Με 2 USB στη 1 άκρη ποτέ δεν θα έχεις λογικά λάθος "low power";)
Καλά εδώ δεν λες ότι το καλώδιο είναι τέλειο;

 

Τώρα δηλαδή μου λες ότι δεν κάνει;

 

Να και η φώτο από την πλακέτα.

Και χρησιμοποιώ μικρό κατσαβίδι με πλακε μύτη.defdb2f7298998a940283ba48344a730.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλά εδώ δεν λες ότι το καλώδιο είναι τέλειο;

Τώρα δηλαδή μου λες ότι δεν κάνει;

Να και η φώτο από την πλακέτα.

Και χρησιμοποιώ μικρό κατσαβίδι με πλακε μύτη.

1.Όπως ήδη σου απάντησε ο @makis1024 από την βιασύνη πάνω και τον ενθουσιασμό ότι βρήκες έτοιμο καλώδιο με 2 USB-A στην μία άκρη δεν πρόσεξα ότι στην άλλη άκρη είχες micro USB. Και όχι μόνο αυτό, αλλά μετά έκανα και ειδική ανάρτηση με 3 καλώδια, ένα εκ των οποίων είναι σαν το δικό σου και είπα ότι εάν δεν έχεις USB micro θύρα στο PC/laptop ή έστω κάποιο adapter προφανώς και δεν κάνει. Τι είναι αυτό που δεν κατάλαβες εσύ και το κατάλαβαν όλοι οι άλλοι? Πόσο πιο απλά να το πω. Εάν δεν έγραφε αυτό που έγραψε ο @gatos814 ακόμα θα είχα την εντύπωση ότι είχες το σωστό καλώδιο (USB-A/USB-A). To 1o πράγμα που λέμε είναι ότι το καλώδιο πρέπει να είναι USB-A/USB-A.

2. Εάν τώρα δεν έχεις και εσύ θύρα micro USB στο PC/Laptop ή adapter (που πιθανότατα δεν θα έχεις) και προσπάθησες να το κάνεις με τα 2 USB-A που υπάρχουν στη μία άκρη, προφανώς και δεν θα επιτύχει (εξήγησα παραπάνω γιατί).

3. Στην φωτο δεν φαίνεται το τσιπάκι που μας ενδιαφέρει. Όμως μετά από τα προηγούμενα είναι σαφές ότι το πρόβλημά σου κατά 99% είναι στο καλώδιο !!

4. Εάν το καλώδιο που βρήκες δεν το χρειάζεσαι πλέον, κόψε την USB micro άκρη του και σύνδεσε από άλλο καλώδιο το USB-A τμήμα του (με 4 εσωτερικά καλώδια βέβαια) και θα έχεις το τέλειο DIY καλώδιο.!!

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

@junglist εδώ που τα λέμε , έτσι που τράβηξες την φωτογραφία , το mini , micro usb, και τώρα που το συζητάμε δεν φαίνεται, πρέπει να είσαι γάτος814 για να το διακρίνεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλώς παίδες.

Πάω να βρώ άλλο καλώδιο.

Τσάμπα πάλευα τόσες ώρες χτες και τσάμπα σας κούραζα και εσάς αφού τελικά μάλλον φταίει το καλώδιο.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αφού όλες είναι με ίδιο wifi chip, απλά διαφορετικές εκδόσεις Slimbox. Άλλο τον ενδιαφέρει εάν είναι με μνήμη LPDDR3 ή DDR4.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για wifi , Bluetooth chip , μιλάω για μνήμες. Θέλεις να μου πεις ότι ανεξαρτήτως LPDDR3 ή DDR4 η ίδια Ρομ είναι και για τις δύο μνήμες; Απλά στην μια δεν θα έχει Bluetooth και wifi; 488bdabe7e259f85085d95b2681f59b8.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να πω και κάτι τελείως άσχετο με τα Tvbox, αλλά που αφορά όλους γενικότερα και είναι θέμα του Φόρουμ. Δεν είναι κάτι καινούργιο βέβαια.

Εάν κάνεις login ως χρήστης και μετά το κλείσεις χωρίς να κάνεις logout, ενώ δεν είσαι πλέον συνδεδεμένος (πιθανόν να είσαι και εκτός δικτύου) εξακολουθείς να φαίνεσαι ως συνδεδεμένος.

Θα μου πεις και τι μας ενδιαφέρει αυτό?

Απλώς μπορεί κάποιος να σε ρωτάει κάτι, να περιμένει πιθανόν κάποια βοήθεια κλπ και να νομίζει ότι απλώς αδιαφορείς;)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

#17190 άλλο κατάλαβα ότι εννοούσες. Τέσπα , πρώτα googlaρει για τις μνήμες από τα στοιχεία που βρίσκει στις μνήμες του motherboard μετά wifi , Bluetooth chip , μετά ψάχνει για custom rom.
Link to comment
Share on other sites

@makis1024 Όχι απλά του δείχνω όλες τις πιθανές roms καθώς δε μας διευκρινισε ποια έκδοση έχει
Έχω αναφέρει από την αρχή ότι έχω το ΤΧ92Α.

Αυτό μια στάνταρ έκδοση δεν είναι;

 

Αλλιώς πού βρίσκω αυτό που Ρωτάς;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Να πω και κάτι τελείως άσχετο με τα Tvbox, αλλά που αφορά όλους γενικότερα και είναι θέμα του Φόρουμ. Δεν είναι κάτι καινούργιο βέβαια.

Εάν κάνεις login ως χρήστης και μετά το κλείσεις χωρίς να κάνεις logout, ενώ δεν είσαι πλέον συνδεδεμένος (πιθανόν να είσαι και εκτός δικτύου) εξακολουθείς να φαίνεσαι ως συνδεδεμένος.

Θα μου πεις και τι μας ενδιαφέρει αυτό?

Απλώς μπορεί κάποιος να σε ρωτάει κάτι, να περιμένει πιθανόν κάποια βοήθεια κλπ και να νομίζει ότι απλώς αδιαφορείς;)

 

 

Tο ιδιο θεμα εχω και εγω με mozilla εδω και κανενα 2μηνο!

Δεν ξερω τι φταει αλλα αν μπορει καποιος απο τους admins να το δει θα ηταν πολυ χρησιμο!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Έχω αναφέρει από την αρχή ότι έχω το ΤΧ92Α.

Αυτό μια στάνταρ έκδοση δεν είναι;

 

Αλλιώς πού βρίσκω αυτό που Ρωτάς;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Σκέτο TX92-A DDR4 , το TX92-LP-A είναι το LPDDR3.Αυτές βρήκα είναι non LPDDR3 , άρα DDR4 έχει μέσα και Slimbox 10.4 για δες λίγο πάνω στο wifi Bluetooth chip γράφει Qualcomm QCA9377; Η κάτω κάτω είναι AOSP port Slimbox 10.4 για TX92-A DDR4 με QCA9377 wifi Bluetooth chipset. da4c5f7278d226bace0729d2ee7d59c1.jpg

https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s912/others-aml-s912/firmware-roms-tools-by/809456-rom-android-pie-for-s912?p=818455#post818455

Που παραπέμπει στην αρχική ανάρτηση των Ρώσων.

https://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=882984&view=findpost&p=99719113

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνει;0f0be59060e1a3e3ee19ba0ca4f41a44.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σκέτο TX92-A DDR4 , το TX92-LP-A είναι το LPDDR3.Αυτές βρήκα είναι non LPDDR3 , άρα DDR4 έχει μέσα και Slimbox 10.4 για δες λίγο πάνω στο wifi Bluetooth chip γράφει Qualcomm QCA9377; Η κάτω κάτω είναι AOSP port Slimbox 10.4 για TX92-A DDR4 με QCA9377 wifi Bluetooth chipset. da4c5f7278d226bace0729d2ee7d59c1.jpg

 

https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s912/others-aml-s912/firmware-roms-tools-by/809456-rom-android-pie-for-s912?p=818455#post818455

 

Που παραπέμπει στην αρχική ανάρτηση των Ρώσων.

 

https://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=882984&view=findpost&p=99719113

Ναι 9377 λέει πίσω

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...