Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@ath156

Απο winscp με τιποτα δεν γινοταν να φτιαξω το μαμα remote του Η96ΜΑΧ Χ3 σε coreelec περιβαλλον.

Τελικα μπηκα απο linux mint με filezilla , σε SFTP mode , και εγινε η δουλεια. Δουλευει αψογα.

Thanks

Edited by chriskan22

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Καλημέρα.

1. Το θέμα του video σε browser είναι πολύ "δημοφιλές" επειδή φαίνεται ότι το έχουν μπλοκάρει σε πολλές περιπτώσεις στις νέες εκδόσεις. Δεν είναι θέμα ρομ;) Νομίζω ότι έχω ξαναδώσει παλιά έκδοση του Chrome που εκτός του ότι πρέπει να παίζει και βίντεο μπορείς να κάνεις και copy/paste. Δεν πρέπει να αφήσεις όμως να γίνει update;). Δοκιμάζεις και λες.https://mega.nz/file/Y1MXCa7Q#R-io2xriHVlnyp4atUhatPLzw5SQZyGLS6hcLkzqLvA

2. Όσον αφορά την ρομ πως και δεν μπόρεσες? Επειδή δεν θυμάμαι (μετά από τόσα μειλ με πολλούς) έχεις καλώδιο 1,8 μέτρα? Αυτή είναι η περίπτωση? Δοκίμασες και με sd κάρτα? Εάν θέλεις στείλε πάλι PM.

 

edit: Ά και τώρα που το θυμήθηκα. Πολλοί προτείνουν ως τέλεια λύση για βίντεο τον Samsung Internet Browser https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sec.android.app.sbrowser&hl=en&gl=US

Δεν βρήκα χρόνο να τον τεστάρω. Εάν θέλεις δοκιμάζεις και μας λες εάν πράγματι σου λύνει το πρόβλημα !!!:rolleyes:

 

Όσον αφορά τη ρομ έφτιαξα καλώδιο κόβοντας δύο παλιά με μήκος 20cm αλλά δεν άλλαξε τίποτα!Χρησιμοποίησα άλλο υπολογιστή με Windows 10 pro , και πάλι δεν άλλαξε τίποτα.

Κάρτα δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα θα δούμε....

Όσο για τοchrome τον απεγκατεστησα και εγκατέστησε τον εργοστασιακό.Μεχρι στιγμής δουλεύει το βίντεο.... Ιδωμεν...

Ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη!

Letv 1 pro x800 us

Letv le max 2

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη ρομ έφτιαξα καλώδιο κόβοντας δύο παλιά με μήκος 20cm αλλά δεν άλλαξε τίποτα!Χρησιμοποίησα άλλο υπολογιστή με Windows 10 pro , και πάλι δεν άλλαξε τίποτα.

Κάρτα δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα θα δούμε....

Όσο για τοchrome τον απεγκατεστησα και εγκατέστησε τον εργοστασιακό.Μεχρι στιγμής δουλεύει το βίντεο.... Ιδωμεν...

Ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη!

Ωραία, τώρα έχεις και 2 καλώδια:) Εφόσον λοιπόν δεν είναι το καλώδιο, εφόσον έχεις εγκαταστήσεις την σωστή έκδοση του USB Burning Tool, το σωστό LIcence Directory και την σωστή ακολουθία κινήσεων (φόρτωμα ρομ, πάτημα "START", πάτημα reset button στο AV και μετά σύνδεση καλωδίων) το μόνο που μένει για να μην λειτουργεί είναι η σωστή εγκατάσταση των drivers στα windows 10. Ίσως να χρειασθεί ακόμα να απενεργοποιήσεις την "υπογραφή" (signature) των drivers για σωστή εγκατάσταση του UBT.

Προσωπική μου γνώμη είναι να παιδευτείς με αυτό και να μην δοκιμάσεις την μέθοδο με την sd, παρόλο που συνήθως είναι πιο εύκολη και βολική σε πολλούς. Με λειτουργικό το USB Burning Tool και το καλώδιο δεν φοβάσαι τίποτα;)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εν αναμονή του X88 King κάνω προετοιμασίες..Υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμάσει έστω κάποιο από τα 2 να μας πει λεπτομέρειες;Το 1ο είναι 3000rpm 16db και το 2ο 4000rpm 21 db.Η εταιρία καυχιέται ότι είναι αθόρυβα και ειδικά σχεδιασμένα να μη περνάει σκόνη.e6d751441a082153b376035f6e160eb4.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους!

Υπάρχει κάποιο Netflix apk να παίζει στο tv box M8S PRO L ?

Android 7.1.1

Security Level L1

Thanks

 

Μπες εδω και κατεβασε την τελευταια...

https://androidapksfree.com/netflix/com-netflix-mediaclient/old/

Αν δεν σου δουλεψει πηγαινε προς τα πισω και ξεκινα απο την τελευταια 6αρα !!!

Λογικα δεν θα εχεις κανενα μα κανενα προβλημα!!!

Και μιλαμε παντα για την μαυρη εφαρμογη και οχι την ασπρη που ειχε παλια η Mecool !

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Εν αναμονή του X88 King κάνω προετοιμασίες..Υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμάσει έστω κάποιο από τα 2 να μας πει λεπτομέρειες;Το 1ο είναι 3000rpm 16db και το 2ο 4000rpm 21 db.Η εταιρία καυχιέται ότι είναι αθόρυβα και ειδικά σχεδιασμένα να μη περνάει σκόνη.e6d751441a082153b376035f6e160eb4.jpg

 

Ρεύμα από που θα τους δώσεις; Δεν είναι usb , θα κάνεις πατέντα και μάτιση με usb ; 21και 16db είναι καλά το ρεύμα είναι το θέμα. 55mm είναι πολύ μικρά , εδώ 80mm είναι μικρά , τα 120mm είναι ιδανικά.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Ρεύμα από που θα τους δώσεις; Δεν είναι usb , θα κάνεις πατέντα και μάτιση με usb ; 21και 16db είναι καλά το ρεύμα είναι το θέμα. 55mm είναι πολύ μικρά , εδώ 80mm είναι μικρά , τα 120mm είναι ιδανικά.
Διάλεξα 50mm γιατι με ενδιαφέρει να πιάνει ακριβώς την επιφάνεια της ψυχτρας μόνο στην οποία ακουμπάει ο επεξεργαστής.Θεωρω οτι τα μεγαλύτερα δε θα χτυπάνε άμεσα στην ψυκτρα.Ετσι το έχω και στο Vorke Z6.Μου το είχε κάνει πατέντα ένα φιλαράκι με usb..
Link to comment
Share on other sites

Διάλεξα 50mm γιατι με ενδιαφέρει να πιάνει ακριβώς την επιφάνεια της ψυχτρας μόνο στην οποία ακουμπάει ο επεξεργαστής.Θεωρω οτι τα μεγαλύτερα δε θα χτυπάνε άμεσα στην ψυκτρα.Ετσι το έχω και στο Vorke Z6.Μου το είχε κάνει πατέντα ένα φιλαράκι με usb..

 

Όπως έγραψε και ο

makis1024

Ρεύμα από που θα το δώσεις;

Αν το δώσεις από το USB του tvbox μπορεί να μην δουλέψει.

Γράφει στις προδιαγραφές start 8.0V το USB του tvbox βγάζει 5.0V

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο εγκατασταση coreelec 9.2.5 στο Η96ΜΑΧ Χ3 4/64 (με kodi 18.9) σε usb flash μπορω να δω ΝΕΤΦΛΙΞ στο addon του castagnait ροες σε 1080p μεχρι 3 Μbps - παραπανω δεν μπορει ο 905Χ3(software decoded).

Υπαρχει κανεις με ιδιο-παρομοιο box με 905Χ3 που στο νετφλιξ με coreelec μπορει να στριμαρει ροες με μεγαλυτερο bitrate ? .γιατι καπου διαβασα οτι προηγουμενες εκδοσεις coreelec παιζουν και ροες με 6-7 Mbps χωρις προβλημα.

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη ρομ έφτιαξα καλώδιο κόβοντας δύο παλιά με μήκος 20cm αλλά δεν άλλαξε τίποτα!Χρησιμοποίησα άλλο υπολογιστή με Windows 10 pro , και πάλι δεν άλλαξε τίποτα.

Κάρτα δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα θα δούμε....

Όσο για τοchrome τον απεγκατεστησα και εγκατέστησε τον εργοστασιακό.Μεχρι στιγμής δουλεύει το βίντεο.... Ιδωμεν...

Ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη!

 

Μια εβδομάδα παιδευόμουν με αυτοσχέδιο καλώδιο απο δυο φορτιστες κινητών.Τι δεν είχα κάνει(οδηγους,αλλαγή λάπτοπ,διάφορα που μου λέγανε πως χρειάζονται να δούνε το usb τα windows)

Τελικά αγόρασα ένα καλωδιο με 3.5 ευρώ και εκανα την δουλεια μου σε λίγα λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπες εδω και κατεβασε την τελευταια...

https://androidapksfree.com/netflix/com-netflix-mediaclient/old/

Αν δεν σου δουλεψει πηγαινε προς τα πισω και ξεκινα απο την τελευταια 6αρα !!!

Λογικα δεν θα εχεις κανενα μα κανενα προβλημα!!!

Και μιλαμε παντα για την μαυρη εφαρμογη και οχι την ασπρη που ειχε παλια η Mecool !

;)

 

Δεν ανοίγει με καμία. Προσπάθησα με 7-8 εκδόσεις αλλά γιοκ.

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθειά σου!

Link to comment
Share on other sites

Διάλεξα 50mm γιατι με ενδιαφέρει να πιάνει ακριβώς την επιφάνεια της ψυχτρας μόνο στην οποία ακουμπάει ο επεξεργαστής.Θεωρω οτι τα μεγαλύτερα δε θα χτυπάνε άμεσα στην ψυκτρα.Ετσι το έχω και στο Vorke Z6.Μου το είχε κάνει πατέντα ένα φιλαράκι με usb..

 

Θα δουλέψει , αλλά επειδή το ρεύμα θα είναι 5v , θα πέσουν οι στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Μια εβδομάδα παιδευόμουν με αυτοσχέδιο καλώδιο απο δυο φορτιστες κινητών.Τι δεν είχα κάνει(οδηγους,αλλαγή λάπτοπ,διάφορα που μου λέγανε πως χρειάζονται να δούνε το usb τα windows)

Τελικά αγόρασα ένα καλωδιο με 3.5 ευρώ και εκανα την δουλεια μου σε λίγα λεπτα.

Ώπα-ώπα!! Φορτιστές κινητών? Τουλάχιστον είχαν 4 μικρά καλώδια/σύρματα ή μόνο 2?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μια εβδομάδα παιδευόμουν με αυτοσχέδιο καλώδιο απο δυο φορτιστες κινητών.Τι δεν είχα κάνει(οδηγους,αλλαγή λάπτοπ,διάφορα που μου λέγανε πως χρειάζονται να δούνε το usb τα windows)

Τελικά αγόρασα ένα καλωδιο με 3.5 ευρώ και εκανα την δουλεια μου σε λίγα λεπτα.

 

Το καλώδιο που πήρες πόσο μήκος είχε;

Αυτό που είχα εγώ ,πριν κάνω τις πατέντες με τα κοψίματα ,ήταν 1.5 μέτρο και δουλειά δεν έκανα!

Αυτό που έφτιαξα ήταν το μακρύ καλώδιο usb male to male το οποίο κοντυνα με 4 εσωτερικά μικρά καλώδια !

Edited by thanman

Letv 1 pro x800 us

Letv le max 2

Link to comment
Share on other sites

@ath156

Απο winscp με τιποτα δεν γινοταν να φτιαξω το μαμα remote του Η96ΜΑΧ Χ3 σε coreelec περιβαλλον.

Τελικα μπηκα απο linux mint με filezilla , σε SFTP mode , και εγινε η δουλεια. Δουλευει αψογα.

Thanks

Δεν έβλεπες τίποτα ή δεν έβλεπες τα κρυφά αρχεία? π.χ ".config"?

Είχες ενεργοποιήσει να τα βλέπεις? "Options-Preferences-Panels-Show hidden files"?;)

 

Επίσης στο άλλο θέμα που λες με το bit rate στο Coreelec & Netflix. Δοκίμασες να δεις μήπως έχει άλλη συμπεριφορά με μία γρήγορη καρτούλα sd? Εάν δεν κάνω λάθος η θύρα USB που το έχεις είναι η 2.0(μαύρη) και όχι η 3.0 (γαλάζια)??

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα ενεργοποιησει show hidden files.

Για το Νετφλιξ τα ιδια ειχα διαβασει οτι ισχυουν και για sd , δεν πρεπει να φταιει το usb γιατι σειρες-ταινιες παιζει ανετα και σε 4Κ-HDR . Απλως ρωταω τι γινεται με τις εκδοσεις coreelec αν το εχει παρατηρησει κανεις να στριμαρει χωρις προβλημα ροες Νετφλιξ απο kodi σε 1080p με bitrate μεγαλυτερο απο 3 Μbps

Edited by chriskan22

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο, πρέπει να βρω 5V !!!

 

Και 12v κάνει αρκεί να δουλεύει και με τα 5v , αυτό έχει να κάνει με τις προδιαγραφές του ανεμιστήρα.

1. Αν πάρεις 5v και είναι μικρό σε μέγεθος να ξέρεις ότι θα ακούγεται, αν είναι μεγαλύτερο θα ακούγεται λιγότερο.

2. Αν είναι 12v και πάλι ανάλογα με το μέγεθος στα 5v που θα το δουλέψει η θύρα USB θα ακούγεται ακόμα ποιό λίγο από το 1

 

Απλά αυτό που ποσταρες γράφει start 8 v , μάλλον δεν θα δουλέψει στα 5v , αλλά μπορεί κιόλας ?

Αλλά το καλύτερο test είναι να το αγοράσεις και να το δοκιμάσεις

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Ώπα-ώπα!! Φορτιστές κινητών? Τουλάχιστον είχαν 4 μικρά καλώδια/σύρματα ή μόνο 2?

 

 

Δεν θυμάμαι έχει περάσει καιρός

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το καλώδιο που πήρες πόσο μήκος είχε;

Αυτό που είχα εγώ ,πριν κάνω τις πατέντες με τα κοψίματα ,ήταν 1.5 μέτρο και δουλειά δεν έκανα!

Αυτό που έφτιαξα ήταν το μακρύ καλώδιο usb male to male το οποίο κοντυνα με 4 εσωτερικά μικρά καλώδια !

 

50-60 εκατοστά περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο που πήρες πόσο μήκος είχε;

Αυτό που είχα εγώ ,πριν κάνω τις πατέντες με τα κοψίματα ,ήταν 1.5 μέτρο και δουλειά δεν έκανα!

Αυτό που έφτιαξα ήταν το μακρύ καλώδιο usb male to male το οποίο κοντυνα με 4 εσωτερικά μικρά καλώδια !

 

Επειδή ειναι usb male to male δεν σημαινει πως ειναι συμβατό.

Είχα αγορασει και εγω δυο απο κατάστηματα της πολης μου και δεν έκανε κανενα

Τελίκα πήρα ενα που που είχε προτεινει ο γάτος και όλα ΟΚ.

Το καλώδιο που ειχα φτιάξει τα windows το αναγνώριζαν ως άγνωστη συσκευη,το δικο σου το βλέπουν τα windows;

Edited by aderfiaZEITE
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ειναι usb male to male δεν σημαινει πως ειναι συμβατό.

Είχα αγορασει και εγω δυο απο κατάστηματα της πολης μου και δεν έκανε κανενα

Τελίκα πήρα ενα που που είχε προτεινει ο γάτος και όλα ΟΚ.

Το καλώδιο που ειχα φτιάξει τα windows το αναγνώριζαν ως άγνωστη συσκευη,το δικο σου το βλέπουν τα windows;

 

Δεν το αναγνωρίζουν τα Windows με κανένα απ'τα δύο καλώδια ούτε το φτιαχτό ,ούτε το αγορασμενο (1,5 μέτρο).

Παραγγελία σήμερα ένα 50 cm να δω αν θα γίνει τίποτα.

Letv 1 pro x800 us

Letv le max 2

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ειναι usb male to male δεν σημαινει πως ειναι συμβατό.

Είχα αγορασει και εγω δυο απο κατάστηματα της πολης μου και δεν έκανε κανενα

Τελίκα πήρα ενα που που είχε προτεινει ο γάτος και όλα ΟΚ.

Το καλώδιο που ειχα φτιάξει τα windows το αναγνώριζαν ως άγνωστη συσκευη,το δικο σου το βλέπουν τα windows;

Τα πράγματα είναι πολύ απλά και δεν χρειάζεται κάτι πολύ ειδικό. Εάν βέβαια είχες χρησιμοποιήσει καλώδια με 2 μόνο μικρότερα σύρματα/καλώδια (καλώδια για φόρτιση) προφανώς και δεν θα λειτουργούσε;)

Χρειάζονται 4 μικρότερα καλώδια (όπου συνήθως το κόκκινο και μαύρο είναι για το ρεύμα/φόρτιση) και τα άλλα 2 για τα δεδομένα. Το μόνο που μπορεί να δημιουργήσει θέμα είναι τα 2 καλώδια για τα δεδομένα παρόλο που πιθανόν να έχουν ίδια απόχρωση να είναι διαφορετικά συνδεδεμένα στα 2 USB-A καλώδια;) Και αυτό όμως λύνεται πολύ εύκολα είτε με ένα πολύμετρο ή ακόμα με μία απλή δοκιμή (μία με σύνδεση χρώμα/χρώμα και μία με αντίστροφη σύνδεση:)). Φυσικά χρειάζονται και καλές ενώσεις των καλωδίων (ιδανικά με καλάι εάν έχεις τέτοιο) και καλή μόνωση και σταθεροποίηση της ένωσης με μονωτική ταινία.:D

Και οπωσδήποτε σε τέτοια καλώδια (DIY) μικρό μήκος, ίσως και κάτω από 15-20 εκ.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το αναγνωρίζουν τα Windows με κανένα απ'τα δύο καλώδια ούτε το φτιαχτό ,ούτε το αγορασμενο (1,5 μέτρο).

Παραγγελία σήμερα ένα 50 cm να δω αν θα γίνει τίποτα.

 

Σαν πρωτη κινηση πρεπει να εστιασεις στους drivers !!!

Κανε απεγκατασταση πρωτα οτι εχεις περασει και επειτα εναν καθαρισμο τυπου ccleaner μαζι με την register...

Και πριν κανεις επανεκκινηση μελετισε λιγο την ''Προσωρινή αφαίρεση ψηφιακής υπογραφής στα Windows 8.1 & 10 64-bit'' απο εδω :

https://el.xiaomitoday.it/cdisable-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-Windows.html

Aκολουθα τις οδηγιες και ολα θα πανε καλα!

Καλη επιτυχια!

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρωτη κινηση πρεπει να εστιασεις στους drivers !!!

Κανε απεγκατασταση πρωτα οτι εχεις περασει και επειτα εναν καθαρισμο τυπου ccleaner μαζι με την register...

Και πριν κανεις επανεκκινηση μελετισε λιγο την ''Προσωρινή αφαίρεση ψηφιακής υπογραφής στα Windows 8.1 & 10 64-bit'' απο εδω :

https://el.xiaomitoday.it/cdisable-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-Windows.html

Aκολουθα τις οδηγιες και ολα θα πανε καλα!

Καλη επιτυχια!

:)

 

Έχω κάνει όλα αυτά που ανέφερες αρκετές φορές. Η απορία μου είναι η εξής όταν συνδέσουμε το box στο pc μόνο με το καλώδιο usb το pc το βλέπει;(χωρίςνα τρέξουμε το ,ubt)

Εμένα δεν βλέπει τίποτα έτσι κι αλλιώς!

Για αυτό πιστεύω μήπως φταίει το καλώδιο

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια.

Letv 1 pro x800 us

Letv le max 2

Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω σε κάτι παλιό..Το viper4a στα tv box δουλεύει μόνο με bluetooth;Πχ θέλω να πάρω ένα surround 5.1.. Με ποια συνδεσμολογία σε αυτό θα δουλέψει 1) Το Viper4a και 2) Όλα αυτά εδώ της slimbox;faabb374bb597b0359e7769638415727.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...