Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@junglist Μέσα στον φάκελο του UBT υπάρχει ένας φάκελος "drivers" ανοιξτον και κάνε εγκατάσταση! Υπ'όψιν θα σου σβηστούν τα πάντα+internal storage!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@gatos814 δεν είμαι σίγουρος τι παίζει! Εχω πχ το Redmi Note 5 (Whyred) και οοοτι rom του έχω βάλει,δε κρατάει καμία εφαρμογή ούτε 5 λεπτά!Αντιστοιχα το Redmi 4 Prime μου,τις κρατούσε αρκετή ώρα!Σηκωνω τα χέρια ψηλά!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1772

Δεν ''παιζει'' σε ολα τα s905x3 με magisk αυτη η μετατροπη!

Θελει και σωστη εγκατασταση των drivers του ubt!

1. Σημερινή αναφορά χρήστη ότι το έκανε με απόλυτη επιτυχία στο H96 max X3.:)

Όπως είπα δεν το δοκίμασα και δεν με ενδιαφέρει προσωπικά. Όποιος όμως για κάποιο λόγο προτιμά ATV νομίζω αξίζει να το δοκιμάσει και ίσως να μας πει και εντυπώσεις;)

2. Φυσικά και πολλές φορές είναι θέμα drivers. Και στα windows 10 πολλές φορές χρειάζεται προσωρινή απενεργοποίηση της ψηφιακής υπογραφής των drivers.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Θελει σωστη εγκατασταση των drivers του ubt!

Έχω windows 10 και πέρασα αυτή την έκδοση Amlogic+USB+Burning+Tool_v2.1.7.0.

από εδώ: https://daivietpda.com/2020/07/rom-atv9-android-9-0-cho-amlogic-s912/

 

Στην εγκατάσταση του προγράμματος και των drivers έβγαλε ότι όλα είναι οκ.

 

Tο παραπάνω καλώδιο το βλέπετε οκ;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν δουλεύει!

Βρήκα αυτό το έτοιμο καλώδιο. Είναι αρσενικό σε αρσενικό.

Έχω το TX92 χωρίς ρεύμα, κρατάω πατημένο το ρεσετ, του δίνω ρεύμα και απλά μπουταρει. Δεν μπορεί να πάει σε recovery mode.

Τι εννοείς του δίνεις ρεύμα????:rolleyes::rolleyes: Δεν του δίνεις ρεύμα το αφήνεις γυμνό (χωρίς φορτιτιστή).

Ξεκινάς το UBT, φορτώνεις το αρχείο και πατάς "START". Συνδέεις και τα 2 USB σε 2 θύρες του PC/Laptop.

Τώρα και ενώ πατάς το reset button συνεχώς ενώνεις και την άλλη άκρη του καλωδίου στο μποξάκι. Μετά από 3-7 δεύτερα παύεις να πατάς το ρεσετ και εφόσον έχει αρχίσει το κάψιμο.;);)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1)Το καλώδιο αυτό δε ξέρω τι φάση!

2)Κανε ενα reboot το PC μετά την εγκατάσταση κάθε ειδών drivers

3) Το USB έχε το μόνιμα ΜΟΝΟ στην ΚΑΤΩ θυρα USB από πρίν και στη συνέχεια κράτα πατημένο το reset ενώ το συνδέεις στη πρίζα!

Link to comment
Share on other sites

@junglist Μέσα στον φάκελο του UBT υπάρχει ένας φάκελος "drivers" ανοιξτον και κάνε εγκατάσταση! Υπ'όψιν θα σου σβηστούν τα πάντα+internal storage!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@gatos814 δεν είμαι σίγουρος τι παίζει! Εχω πχ το Redmi Note 5 (Whyred) και οοοτι rom του έχω βάλει,δε κρατάει καμία εφαρμογή ούτε 5 λεπτά!Αντιστοιχα το Redmi 4 Prime μου,τις κρατούσε αρκετή ώρα!Σηκωνω τα χέρια ψηλά!!

 

Όλες οι custom rom σε xiaomi , για να είναι πιο ελαφρύ από την miui αφαιρούν τέτοιες δυνατότητες , να κρατάει στην προσωρινή μνήμη του κινητού. Ειδικά σε αδύναμους mid range επεξεργαστές όπως του whyred με τον sd 636 ή τον sd 625 του markw. Αποτέλεσμα πιο ελαφρύ σύστημα χωρίς lag και οικονομία στην μπαταρία. Με την μαμά Ρομ δηλαδή είχε την ίδια συμπεριφορά; Ειδικά σε κινητά με 3gb ram , σου αφαιρούν την δυνατότητα να κρατάει στην προσωρινή μνήμη για πολύ ώρα και έχεις ένα κινητό που πετάει σε ram σε σχέση με miui. Με ένα ενάμιση giga ελεύθερης ram να παίξει μπάλα.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

1. Σημερινή αναφορά χρήστη ότι το έκανε με απόλυτη επιτυχία στο H96 max X3.:)

Όπως είπα δεν το δοκίμασα και δεν με ενδιαφέρει προσωπικά. Όποιος όμως για κάποιο λόγο προτιμά ATV νομίζω αξίζει να το δοκιμάσει και ίσως να μας πει και εντυπώσεις;)

2. Φυσικά και πολλές φορές είναι θέμα drivers. Και στα windows 10 πολλές φορές χρειάζεται προσωρινή απενεργοποίηση της ψηφιακής υπογραφής των drivers.

 

Δεν ειπα οτι δεν δουλευει στο H96 max X3 !

Ειπα οτι δεν ''παιζει'' σε ολα τα s905x3 με magisk !

Υπαρχουν 2-3 παρεμφερη τετοια πατσακια ...

Αναλογως τον πατσαρισμενο bootloader...!

Το εχω προσωπικα δοκιμασει ΚΑΙ ΕΓΩ στο X96 MAX+ και χρησιμοποιουσα αναλογα με το λογισμικο το εκαστοτε πατσακι!

:)

 

 

Έχω windows 10 και πέρασα αυτή την έκδοση Amlogic+USB+Burning+Tool_v2.1.7.0.

από εδώ: https://daivietpda.com/2020/07/rom-atv9-android-9-0-cho-amlogic-s912/

 

Στην εγκατάσταση του προγράμματος και των drivers έβγαλε ότι όλα είναι οκ.

 

Tο παραπάνω καλώδιο το βλέπετε οκ;

 

Θελει και απενεργοποιηση του ελεγχου της ψηφιακης υπογραφης...!

Κοιτα στο παρακατω λινκ για :

''Προσωρινή αφαίρεση ψηφιακής υπογραφής στα Windows 8.1 & 10 64-bit''

https://el.xiaomitoday.it/cdisabilitare-firma-driver-windows.html

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς του δίνεις ρεύμα????:rolleyes::rolleyes: Δεν του δίνεις ρεύμα το αφήνεις γυμνό (χωρίς φορτιτιστή).

 

Ξεκινάς το UBT, φορτώνεις το αρχείο και πατάς "START". Συνδέεις και τα 2 USB σε 2 θύρες του PC/Laptop.

 

Τώρα και ενώ πατάς το reset button συνεχώς ενώνεις και την άλλη άκρη του καλωδίου στο μποξάκι. Μετά από 3-7 δεύτερα παύεις να πατάς το ρεσετ και εφόσον έχει αρχίσει το κάψιμο.;);)

Το έκανα και έτσι.

Όλο βγάζει τους 4 κύκλους.

 

Οπότε ή το καλώδιο δεν είναι καλό ή δεν μπαίνει σε recovery . Δεν ξέρω αν φταίνε οι drivers, αφού δεν έχω ξεκαθαρίσει τι φταίει από τα προηγούμενα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και έτσι.

Όλο βγάζει τους 4 κύκλους.

 

Οπότε ή το καλώδιο δεν είναι καλό ή δεν μπαίνει σε recovery . Δεν ξέρω αν φταίνε οι drivers, αφού δεν έχω ξεκαθαρίσει τι φταίει από τα προηγούμενα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Μπορείς να δοκιμάσεις και το burn card maker και με μία microSD να κάνεις τη δουλειά σου σε περίπτωση που δεν τα καταφέρεις με το καλώδιο

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

@junklist αυτή είναι παλιά!Νομίζω έχω την 2.2.0 αλλά δεν είμαι σπίτι για να σου πω σίγουρα!!
Έβαλα την 2.2.0 και στο τέλος πέρασε τον driver libusb-win32.worldcup device (02/23/2013)

 

Θέλει κάποιον άλλον;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω! Reboot,usb στην κάτω θύρα usb του box και μπουμπουνα το!Πρωτα βάζεις το λογισμικό στο UBT, πατάς start και μετά κρατάς το reset ενώ το βάζεις στη πρίζα!
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 2.2.0 και στο τέλος πέρασε τον driver libusb-win32.worldcup device (02/23/2013)

Θέλει κάποιον άλλον;

Όχι.Και το καλώδιο που βρήκες είναι ίσως ότι πιο τέλειο:) Με 2 USB στη 1 άκρη ποτέ δεν θα έχεις λογικά λάθος "low power";)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το κόλλησα, δεν εξηγείται αλλιώς.

Έκανα 20 διαφορετικές δοκιμές και δεν μπαίνει σε ρεκοβερυ.

Με την κάρτα που είχα δοκιμάσει πριν 1-2 μέρες το πέτυχα και μπήκε σε διαδικασία φλασαρίσματος με τη 2-3 τρίτη προσπάθεια.

Τώρα δεν μπαίνει με τίποτα.

Βλέπω την εικόνα του Ανδροιδ 9, μετά ξεκινάνε οι 4 κύκλοι και κολλάει εκεί. Δοκίμασα με το πιν με πόσους διαφορετικούς τρόπους, μόνο με το usb καλώδιο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί ρε γμτ;Ητανε bricked από πριν;Για άλλαξε καλώδιο καλού-κακού.Το βάζεις στην κάτω θύρα usb του box σωστά;

Σωστά.

Και ποτέ δεν ήταν bricked.

Έτρεχα την Custom Nexus Android 7 Rom, που είχα βάλει με την κάρτα και είπα να δοκιμάσω την DiviertPDA Android 9.

Πλέον ούτε από κάρτα, ούτε από καλώδιο μπαίνει και κολλάει στους κύκλους.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

Και ποτέ δεν ήταν bricked.

Έτρεχα την Custom Nexus Android 7 Rom, που είχα βάλει με την κάρτα και είπα να δοκιμάσω την DiviertPDA Android 9.

Πλέον ούτε από κάρτα, ούτε από καλώδιο μπαίνει και κολλάει στους κύκλους.

 

Εχουμε πει πολλες φορες οτι ο πιο σιγουρος τροπος φλασαρισματος ειναι με καλωδιο και υπολογιστη!

Αν π.χ μια καρτουλα ειναι προβληματικη ... γεια σας!

Απ'οτι βλεπω παντως στις φωτο και οι 2 βερσιον εχουν την ιδια eMMC ...

Οποτε φλασαρεις πατωντας τα πινακια των φωτο!

Πρεπει ομως να εισαι σιγουρος οτι εχουν περαστει σωστα οι drivers αλλιως θα παιδευεσαι τζαμπα!

 

fetch?id=719893&d=1523680929

 

fetch?id=701371&d=1515828348

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Πώς στο καλό το ανοίγουμε το ρημάδι;

Βρήκα 3 βίδες κάτω από τα πλαστικά, αλλά το 4ο δεν κρύβει κάποια βίδα.

Υπάρχει κάτι άλλο; Το τραβάω και δεν ανοιγει. Πρέπει να πιέσω μέσα τα usb βύσματα πίσω;

 

Και η κάρτα μια χαρά είχε φλασάρει την προηγούμενη ρομ. Δεν παίζει να χάλασε, μόνο για αυτή την δουλειά την είχα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

Και ποτέ δεν ήταν bricked.

Έτρεχα την Custom Nexus Android 7 Rom, που είχα βάλει με την κάρτα και είπα να δοκιμάσω την DiviertPDA Android 9.

Πλέον ούτε από κάρτα, ούτε από καλώδιο μπαίνει και κολλάει στους κύκλους.

 

Γράψε από ποιά περιοχή είσαι μήπως κάποιος που εμάς που έχουμε κάνει την διαδικασία και ξέρουμε ότι δουλεύει μπορέσει να σε βοηθήσει

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Γράψε από ποιά περιοχή είσαι μήπως κάποιος που εμάς που έχουμε κάνει την διαδικασία και ξέρουμε ότι δουλεύει μπορέσει να σε βοηθήσει

Lol μένω Κύπρο :lol:

 

Λοιπόν το άνοιξα, δοκίμασα όλα τα πινς γύρω από την σημαδεμένη περιοχή και δεν άλλαξε τίποτα.

Μπουτάρει και σταματάει στην ίδια εικόνα.

Βασικά είναι μπρικάρισμα αυτό; Νόμιζα ότι ενώνουμε τα πινς μόνο όταν είναι νεκρό και δεν δείχνει τίποτα η οθόνη.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Lol μένω Κύπρο :lol:

 

Λοιπόν το άνοιξα, δοκίμασα όλα τα πινς γύρω από την σημαδεμένη περιοχή και δεν άλλαξε τίποτα.

Μπουτάρει και σταματάει στην ίδια εικόνα.

Βασικά είναι μπρικάρισμα αυτό; Νόμιζα ότι ενώνουμε τα πινς μόνο όταν είναι νεκρό και δεν δείχνει τίποτα η οθόνη.

 

Λοιπον...

Φορτωνεις το μαμα λογισμικο στο ubt και πατας start

Βαζεις το ενα usb στο pc και βραχυκυκλωνοντας τα σωστα πινακια βαζεις και το αλλο στο μποξακι σου!

Αν δεν τα καταφερεις μονος σου φωναξε καποιον απο την οικογενεια για βοηθεια!

Το βραχυκυκλωμα εδω αντικαθιστα το πατημα του reset...

Αν βρεις τα σωστα πινακια η διαδικασια θα ξεκινησει και εφοσον εχεις και το μαμα λογισμικο θα τελειωσει με απολυτη επιτυχια!

Αρκει θα το επαναλαβω για μια ακομα φορα να εχουν περαστει σωστα οι drivers του ubt!

Αν οχι θα παιδευεσαι και θα παιδευεσαι τζαμπα!

Γιατι μπορει να βρεις τα σωστα πινακια αλλα δεν θα ξεκιναει με τιποτα!

Καλη επιτυχια!

:up:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Το TV Box σου έχει μείνει χωρίς λογισμικό όσες φορές και να το βάλεις να Μπουτάρη Από τη στιγμή που δεν υπάρχει λογισμικό δεν πρόκειται να εμφανίσει τίποτα στην τηλεόρασή σου. για να περαστεί το λογισμικό θα πρέπει να ολοκληρωθεί η διαδικασία με το USB burning tool

Κάνε αυτό που σε έγραψε πιο πάνω ο γάτος κατέβασε μαμά λογισμικό για το TV Box σου .

Και προσπάθησε να περάσεις το λογισμικό με το USB burning tool.

 

Θα πρέπει για να περαστεί να ολοκληρωθεί η διαδικασία να φτάσει στο 100% από κει και μετά μόλις το βάλεις και μπουτάρει στην τηλεόραση Θα πρέπει να περιμένεις λίγο χρονικό διάστημα κοντά στα 3-4 λεπτά για να σου βγάλει τις ρυθμίσεις.

Αν τα καταφέρεις και θέλεις μετά να περάσεις caston ROM πριν κουμπώσεις το TV Box πάνω στον υπολογιστή και αφού πατήσεις start στο USB burning Tool θα ξετικαρεις το erase bootloader.

Καλή επιτυχία

Ελπίζω το μήνυμά μου να διαβάζετε γιατί είμαι με φωνητική πληκτρολόγηση Είμαι στο δρόμο και οδηγάω τώρα αυτή τη στιγμή Ευχαριστώ

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...

Φορτωνεις το μαμα λογισμικο στο ubt και πατας start

Βαζεις το ενα usb στο pc και βραχυκυκλωνοντας τα σωστα πινακια βαζεις και το αλλο στο μποξακι σου!

Αν δεν τα καταφερεις μονος σου φωναξε καποιον απο την οικογενεια για βοηθεια!

Το βραχυκυκλωμα εδω αντικαθιστα το πατημα του reset...

Αν βρεις τα σωστα πινακια η διαδικασια θα ξεκινησει και εφοσον εχεις και το μαμα λογισμικο θα τελειωσει με απολυτη επιτυχια!

Αρκει θα το επαναλαβω για μια ακομα φορα να εχουν περαστει σωστα οι drivers του ubt!

Αν οχι θα παιδευεσαι και θα παιδευεσαι τζαμπα!

Γιατι μπορει να βρεις τα σωστα πινακια αλλα δεν θα ξεκιναει με τιποτα!

Καλη επιτυχια!

:up:

Έτσι το κάνω. Έχω την γυναίκα για βοήθεια και δε γίνεται τίποτα.

Έκανα και το σπεσιαλ PC μποοτ με απανεργοποίηση της ψηφιακής υπογραφής που πρότεινες πριν.

Ρώτησα πριν για τους drivers και μου είπαν ότι πέρα από αυτούς που μπαίνουν με το ubt δεν είναι κάτι άλλο για πέρασμα.

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά Εάν δεν κάνω λάθος πρέπει να ισχύει για όλα τα TV Box αυτό βραχυκυκλώνουν τα δυο πιν από την πλακέτα και βάζοντας το καλώδιο πρέπει το να ακουστεί ένας θόρυβος από το TV Box ένα μουγκρητό ενα Γκρίνιασμα αν δεν ακουστεί αυτό το αυτός ο θόρυβος Κάτι γίνεται λάθος είτε δεν βραχυκυκλώνει τα σωστα πινάκια η το καλώδιο δεν είναι σωστό
Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...