Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω κάνει όλα αυτά που ανέφερες αρκετές φορές. Η απορία μου είναι η εξής όταν συνδέσουμε το box στο pc μόνο με το καλώδιο usb το pc το βλέπει;(χωρίςνα τρέξουμε το ,ubt)

Εμένα δεν βλέπει τίποτα έτσι κι αλλιώς!

Για αυτό πιστεύω μήπως φταίει το καλώδιο

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια.

 

Σε αλλες θυρες το δοκιμασες ;

Σε σταθερο η λαπτοπ προσπαθεις ;

Αν σε σταθερο χρησιμοποιησε τις πισω θυρες...

Αν βαλεις με τα καλωδια usb που εχεις την μια ακρη στον υπολογιστη σου και την αλλη στο μποξακι σου χωρις το τροφοδοτικο παιρνει ρευμα το μποξακι σου ;

Αν ναι και απο τα 2 τοτε ειναι λιγο απιθανο να εχεις και στα 2 σου καλωδια usb χαλασμενα τα data !

Και τι εννοω...

Σε ενα φις usb 2.0 τα 2 pin ειναι ρευμα και τα 2 data !

Και αρα μαλλον κατι γινεται τελικα με τους drivers...!

Αν οχι ολα αυτα τοτε μαλλον θα πρεπει να παρεις τελικα ενα αλλο καλωδιο!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

Έχει κανείς Mecool km1 η κάποιο άλλο Google certificated TV Box, να μου πεί αν έχει βάλει κανένα πρόγραμμα παρακολούθησης θερμοκρασίας? Έχω δοκιμάσει καμιά 10αριά χωρίς αποτέλεσμα.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς Mecool km1 η κάποιο άλλο Google certificated TV Box, να μου πεί αν έχει βάλει κανένα πρόγραμμα παρακολούθησης θερμοκρασίας? Έχω δοκιμάσει καμιά 10αριά χωρίς αποτέλεσμα.

https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s905x3/818621-no-cpu-temperature-reading-on-the-mecool-km1

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση Coreelec σε H96 max X3, HK1 Box & Κλώνους

 

Διαπίστωσα ότι κάποιοι αντιμετωπίζουν δυσκολίες στο να εγκαταστήσουν το Coreelec στο Η96 max X3 και τους κλώνους του, ειδικά στο θέμα του να λειτουργεί σωστά το original remote control, η οθονίτσα μπροστά, να ανοίγει και να κλείνει με το remote control κλπ.

Ετοίμασα λοιπόν έναν οδηγό με λίγα βήματα και με λινκς που πιστεύω ότι θα βοηθήσουν. Αφού τον ανέβασα και αλλού πιστεύω ότι θα βοηθήσει και εδώ. Εάν θέλετε λέτε εντυπώσεις/παρατηρήσεις.:)

https://mega.nz/file/Qh1G2LjJ#KOvtbhYDINS0erbT9_KVRtF1TQu0KrhZBSkqv1hQUCM

 

Σημείωση: Την εγκατάσταση του coreelec μπορείτε να την κάνετε είτε σε sd καρτούλα είτε σε USB stick (χρησιμοποιήστε όμως την USB 2.0 θύρα/μαύρη).

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

 

Δικό μου είναι το post!! Πάντως αν έχει κανείς κάποιο απο αυτά ας κάνει μια δοκιμή να δούμε τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά! Προτείνεται μου οποίος γνωρίζει το καλύτερο value for money TV box μπορώ να πάρω... Γύρω στα 70 ευρώ διαθέτω. Edited by telmakris
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά! Προτείνεται μου οποίος γνωρίζει το καλύτερο value for money TV box μπορώ να πάρω... Γύρω στα 70 ευρώ διαθέτω.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8117794#post8117794

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά! Προτείνεται μου οποίος γνωρίζει το καλύτερο value for money TV box μπορώ να πάρω... Γύρω στα 70 ευρώ διαθέτω.

Χρόνια πολλά! Με το καλό το νέο έτος! Μόλις παρέλαβα δύο H9 X3 amlogic s905x3 κ θέλω να σας ρωτήσω αν είναι αξιόλογα όπως διάβασα τα μηχανάκια και αν πρέπει να προσέξω κάτι σε αυτά.. επίσης μια συνδρομή σε iptv θέλω να κάνω, εάν ξέρετε κάποια αξιόπιστη.

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Θέλεις να μας πεις τι έγινε με τα 2 Η9 Χ3 ? Υπήρχαν τελικά τα προβλήματα που σου είπα με τις fake μνήμες ή παρέλαβες κάποια καινούργια (και σωστή ως προς τις μνήμες) παρτίδα?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση Coreelec σε H96 max X3, HK1 Box & Κλώνους

 

Διαπίστωσα ότι κάποιοι αντιμετωπίζουν δυσκολίες στο να εγκαταστήσουν το Coreelec στο Η96 max X3 και τους κλώνους του, ειδικά στο θέμα του να λειτουργεί σωστά το original remote control, η οθονίτσα μπροστά, να ανοίγει και να κλείνει με το remote control κλπ.

Ετοίμασα λοιπόν έναν οδηγό με λίγα βήματα και με λινκς που πιστεύω ότι θα βοηθήσουν. Αφού τον ανέβασα και αλλού πιστεύω ότι θα βοηθήσει και εδώ. Εάν θέλετε λέτε εντυπώσεις/παρατηρήσεις.:)

https://mega.nz/file/Qh1G2LjJ#KOvtbhYDINS0erbT9_KVRtF1TQu0KrhZBSkqv1hQUCM

 

Σημείωση: Την εγκατάσταση του coreelec μπορείτε να την κάνετε είτε σε sd καρτούλα είτε σε USB stick (χρησιμοποιήστε όμως την USB 2.0 θύρα/μαύρη).

Ευχαριστούμε για τον οδηγό αλλά για το remote εγώ χρειάστηκε να περάσω ένα config.ini

 

Δεν το βρήκα μέσα στο .tar του οδηγού. Δεν ξέρω βέβαια γιατί χρειάζεται το βήμα 6...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τον οδηγό αλλά για το remote εγώ χρειάστηκε να περάσω ένα config.ini

Δεν το βρήκα μέσα στο .tar του οδηγού. Δεν ξέρω βέβαια γιατί χρειάζεται το βήμα 6...

 

Μα το βήμα 6 είναι το σημαντικότερο. Με αυτό σου επαναφέρει ότι χρειάζεσαι (και το config.ini και όλα).Εσύ δεν κάνεις τίποτα άλλο. Το αρχείο tar το αντιγράφεις απλώς για να το κάνεις restore μέσα από το coreelec !!!!!;)

 

5. Download this file to your PC and copy it to your sd card (coreelec directory-main

partition which you can see from your PC/laptop) :

https://mega.nz/file/g9kxVaBC#6m4apessxwyzw99xHyiMLHwIr2CU6QXn5RkIWvwYTl8

6. Start again coreelec and go to "Settings-Coreelec-System-Backup-Restore Backup" and go

up to find directory "Root file system-flash" where you will find the file you downloaded

before (20210106085019.tar), select it and install it.

 

Το tar αρχείο δεν είναι για να το ανοίξεις/αποσυμπιέσεις εσύ.

edit: Και εάν δεν βρίσκεις το "Root file system" που λέω στο βήμα 6 απλώς κάνε 2 κλικ στις 2 τελίτσες, για να πας στο μητρικό directory;)

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Αν και σαν αρχή εχω οτι παίζει καλα δεν το πειράζεις, θέλω να ρωτήσω αν κάποιος εχει περάσει στο beelink GT King την Spartan 6.4 και αν αξίζει να κανω την μετάβαση απο την ''μαμα''.

Γιατί στο X88 king η ''μαμα'' δεν ελεγε με τιποτα αλλα με την slimbox αμέσως πηρε άλλη πνοή το tvbox και κοντράρει ανετα το beelink GT King και εχει μια διαφορά στην εικόνα λίγο καλύτερη στο X88 king έναντι του GT King στην ιδια τηλεόραση.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Μα το βήμα 6 είναι το σημαντικότερο. Με αυτό σου επαναφέρει ότι χρειάζεσαι (και το config.ini και όλα).Εσύ δεν κάνεις τίποτα άλλο. Το αρχείο tar το αντιγράφεις απλώς για να το κάνεις restore μέσα από το coreelec !!!!!;)

 

5. Download this file to your PC and copy it to your sd card (coreelec directory-main

partition which you can see from your PC/laptop) :

https://mega.nz/file/g9kxVaBC#6m4apessxwyzw99xHyiMLHwIr2CU6QXn5RkIWvwYTl8

6. Start again coreelec and go to "Settings-Coreelec-System-Backup-Restore Backup" and go

up to find directory "Root file system-flash" where you will find the file you downloaded

before (20210106085019.tar), select it and install it.

 

Το tar αρχείο δεν είναι για να το ανοίξεις/αποσυμπιέσεις εσύ.

edit: Και εάν δεν βρίσκεις το "Root file system" που λέω στο βήμα 6 απλώς κάνε 2 κλικ στις 2 τελίτσες, για να πας στο μητρικό directory;)

 

Τώρα κατάλαβα.. Απλά εγώ τα είχα περάσει ξεχωριστά (remote και display) χωρίς restore κλπ, ενώ με το .tar γίνονται αυτόματα...

:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Θέλεις να μας πεις τι έγινε με τα 2 Η9 Χ3 ? Υπήρχαν τελικά τα προβλήματα που σου είπα με τις fake μνήμες ή παρέλαβες κάποια καινούργια (και σωστή ως προς τις μνήμες) παρτίδα?

 

Είναι εξαιρετικά μέχρι στιγμής, ο πατέρας μου κάνει τέλεια την δουλειά του με iptv που του έβαλα και του κουμπάρου μου που το ήθελε για webex για την μικρή, κάνει κι αυτό τέλεια την δουλειά του. Χωρίς να σημαίνει ότι τα λεγόμενα σου σε αυτά που λες δεν μπορεί να ισχύουν, φυσικά μπορεί να έχουν μόνο 2 π.χ. ραμ ενώ γράφει 4, αλλά έχουν μόνο αυτά τα προγράμματα και δουλεύει τέλεια.. Διάβασα ότι αυτό βγαίνει με 2 και με 4 γιγα ραμ. Το άνοιξα, έκανε ΟΤΑ update και έχει ένα πολύ καλό πρόγραμμα όπως μου φάνηκε και εντυπωσιάστηκα με την σταθερότητα του όπως μου φάνηκε. Είναι η πρώτη μου εμπειρία με tvbox να είμαι ειλικρινής, αλλά έχω αρκετή εμπειρία από Android στα smartphone. Επίσης δεν γνωρίζω πως μπορώ να τσεκαρω πως μπορώ να ελέγξω τις ραμ αν είναι σωστές.. Τώρα θέλω ένα για μένα, το οποίο να είναι πιο ποιοτικό ώστε να μπορώ να του βάλω και λίγα application παραπάνω. Έχεις να μου προτείνεις κάτι;

Edited by telmakris
Link to comment
Share on other sites

Είναι εξαιρετικά μέχρι στιγμής, ο πατέρας μου κάνει τέλεια την δουλειά του με iptv που του έβαλα και του κουμπάρου μου που το ήθελε για webex για την μικρή, κάνει κι αυτό τέλεια την δουλειά του. Χωρίς να σημαίνει ότι τα λεγόμενα σου σε αυτά που λες δεν μπορεί να ισχύουν, φυσικά μπορεί να έχουν μόνο 2 π.χ. ραμ ενώ γράφει 4, αλλά έχουν μόνο αυτά τα προγράμματα και δουλεύει τέλεια.. Τώρα θέλω ένα για μένα, το οποίο να είναι αρκετά καλό ώστε να μπορώ να του βάλω και λίγα application παραπάνω....

Μα δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα, ούτε και πιθανόν να καταλάβεις την διαφορά, εκτός εάν πας να βάλεις κάποια άλλη ρομ;)

Απλώς είναι το ****το όταν κάτι σου το πουλάνε για 4GB να έχει 2GB και αντί 64GB να έχει 32GB. Σίγουρα εάν διαπίστωνες κάτι τέτοιο μπορούσες απόλυτα δικαιολογημένα να ζητήσεις μερικό refund.

Τώρα για άλλο διαβάζεις προηγούμενες σελίδες και παίρνεις το S905 Χ3 που σου ταιριάζει.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα, ούτε και πιθανόν να καταλάβεις την διαφορά, εκτός εάν πας να βάλεις κάποια άλλη ρομ;)

Απλώς είναι το ****το όταν κάτι σου το πουλάνε για 4GB να έχει 2GB και αντί 64GB να έχει 32GB. Σίγουρα εάν διαπίστωνες κάτι τέτοιο μπορούσες απόλυτα δικαιολογημένα να ζητήσεις μερικό refund.

Τώρα για άλλο διαβάζεις προηγούμενες σελίδες και παίρνεις το S905 Χ3 που σου ταιριάζει.

 

Συμφωνώ, αλλά τώρα δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να αλλάξω Ρομ για την χρήση που του κάνουν.. έχεις να μου προτείνεις κάτι πιο ποιοτικό γύρω στα 70ευρω μιας και ασχολείσαι αρκετά από ότι καταλαβαίνω;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά τώρα δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να αλλάξω Ρομ για την χρήση που του κάνουν.. έχεις να μου προτείνεις κάτι πιο ποιοτικό γύρω στα 70ευρω μιας και ασχολείσαι αρκετά από ότι καταλαβαίνω;

Προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την "οικογένεια" του H96 max X3 (από τον Φεβρουάριο) και σχετικά πρόσφατα του HK1 Box (κλώνος του). Για αυτά έχω δική μου ρομ, Slimbox 10.4, Vortex 2.3.0 & Ugoos 0.3.8 κλπ. Έχω από τότε άψογο coreelec (ειδικά σε περίπτωση που θέλεις και Netflix Full HD). Έχω και άψογη εγκατάσταση Armbian (Linux σε sd). Τι άλλο να ζητήσω?

Όμως σίγουρα υπάρχουν και άλλα S905X3 που μπορούν να κάνουν πολύ καλή δουλειά. Όλα έχουν τα υπέρ τους και τα κατά τους (π.χ. όπως είδες το TOX1 που προτείνουν δεν έχει spdif, που για άλλους είναι ίσως είναι άχρηστο/αδιάφορο για κάποιον που όμως που έχει ηχοσύστημα με τέτοια είσοδο όπως εγώ είναι σημαντικό). Το δε Vfm μπορεί να είναι διαφορετικό ανάλογα με τις απαιτήσεις. Και επειδή γίνονται διάφορα παιχνίδια με τις τιμές των TVboxes ανά ημέρα/εβδομάδα καλό είναι να έχεις υπόψιν σου 2-3 πιθανά μοντέλα. Ούτε είναι απαραίτητο να πάρεις κάποιο με πάνω από 4/32 (κατά την γνώμη μου υπεραρκεί) όμως υπάρχει περίπτωση να βρεις το ίδιο μοντέλο με 4/64 στην ίδια τιμή ή και με ελάχιστη διαφορά, οπότε βέβαια παίρνεις αυτό;)

Και βέβαια μπορείς να βρεις κάποια από αυτά με σχεδόν μισή τιμή από το budget Που έθεσες (70ευρώ)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα slimbox 10.4 σε beelink gt1 2gb/16gb A912.

Φαίνεται να δουλεύει μια χαρά.

Δεν θυμάμαι ποιό τσιπάκι wifi έχω, πάντως δουλεύει με την πρώτη.

Το μαμά χειριστήριο δεν το δοκίμασα, δεν θυμάμαι καν που το έχω.

Έχω ένα airmouse mele και προς μεγάλη μου έκπληξη το tvbox ανοίγει με αυτό.

Πάντως αυτά που δουλεύω εγώ λειτουργεί μια χαρά.

Με μια απλή σύνδεση με hdmi σε TV παίζει με τα ηχεία της τηλεόρασης.

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ καταρχάς για τον χρόνο σου.. έβλεπα κάτι beelink που ήταν ποιο ακριβά κι έλεγα ότι θα αξίζουν ποιο πολύ ως προς την ποιότητα του. Ας πούμε ότι να πάρω κάτι τέτοιο κ να βάλω μία από τις Ρομ που προτείνεις.

[42,42€ 38% OFF]H96 Max X3 Amlogic S905X3 4GB RAM 128GB ROM 5G WIFI bluetooth 4.0 1000M LAN Android Android 9.0 4K 8K VP9 H.265 TV Box Home Audio & Video from Consumer Electronics on banggood

https://banggood.app.link/FRvJzhiBUcb

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ καταρχάς για τον χρόνο σου.. έβλεπα κάτι beelink που ήταν ποιο ακριβά κι έλεγα ότι θα αξίζουν ποιο πολύ ως προς την ποιότητα του. Ας πούμε ότι να πάρω κάτι τέτοιο κ να βάλω μία από τις Ρομ που προτείνεις.

[42,42€ 38% OFF]H96 Max X3 Amlogic S905X3 4GB RAM 128GB ROM 5G WIFI bluetooth 4.0 1000M LAN Android Android 9.0 4K 8K VP9 H.265 TV Box Home Audio & Video from Consumer Electronics on banggood

https://banggood.app.link/FRvJzhiBUcb

Αρχικά δεν χρειάζεσαι το 4/128, αλλά ακόμα και το 4/32 ή το 4/64 είναι υπεραρκετά. Επίσης μην τα βλέπεις μόνο από το PC αλλά βάλε και την εφαρμογή στο κινητό και συνδέσου (μπορεί να βρεις και σημαντική διαφορά έτσι;)). Αυτή τη στιγμή βλέπω το 4/32 32,63 ευρώ, το 4/64 39,15 ευρώ και το 4/128 42,42 ευρώ (βέβαια πρέπει να βάλεις και το PDM 3,67 ευρώ και κατά την γνώμη μου και την ελάχιστη επιβάρυνση που ζητάει για shipping insurance, ακόμα και εάν χρησιμοποιήσεις paypal).

edit: και για να σου δώσω μία τάξη μεγέθους στα δικά μου 4/32 έχω ταυτόχρονα εγκατεστημένα 3 διαφορετικά KODI με 3 ελληνικά (βαριά) builds, ένα σωρό άλλες εφαρμογές κλπ και δεν υπάρχει θέμα. Εάν θέλεις να παίζεις μεγάλα αρχεία βίντεο (π.χ. 48GB) κλπ υπάρχουν και τα στικάκια !!

edit2:και εάν πάρεις από banggood κάνε και εξαργύρωση των πόντων που έχεις από την προηγούμενη αγορά σου (εάν σε αφήνει βέβαια και δεν θεωρεί το συγκεκριμένο ως promοtion sale κλπ).

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν χρειάζεσαι το 4/128, αλλά ακόμα και το 4/32 ή το 4/64 είναι υπεραρκετά. Επίσης μην τα βλέπεις μόνο από το PC αλλά βάλε και την εφαρμογή στο κινητό και συνδέσου (μπορεί να βρεις και σημαντική διαφορά έτσι;)). Αυτή τη στιγμή βλέπω το 4/32 32,63 ευρώ, το 4/64 39,15 ευρώ και το 4/128 42,42 ευρώ (βέβαια πρέπει να βάλεις και το PDM 3,67 ευρώ και κατά την γνώμη μου και την ελάχιστη επιβάρυνση που ζητάει για shipping insurance, ακόμα και εάν χρησιμοποιήσεις paypal).

edit: και για να σου δώσω μία τάξη μεγέθους στα δικά μου 4/32 έχω ταυτόχρονα εγκατεστημένα 3 διαφορετικά KODI με 3 ελληνικά (βαριά) builds, ένα σωρό άλλες εφαρμογές κλπ και δεν υπάρχει θέμα. Εάν θέλεις να παίζεις μεγάλα αρχεία βίντεο (π.χ. 48GB) κλπ υπάρχουν και τα στικάκια !!

edit2:και εάν πάρεις από banggood κάνε και εξαργύρωση των πόντων που έχεις από την προηγούμενη αγορά σου (εάν σε αφήνει βέβαια και δεν θεωρεί το συγκεκριμένο ως promοtion sale κλπ).

 

Ναι από την εφαρμογή το κοιτάω. Θέλω κι εγώ kodi σίγουρα 2 build, εφαρμογή IPTV, και πολλες άλλες.. λέω μίνιμουμ 64 για να αντέξει 3 χρόνια άνετα... Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και σαν αρχή εχω οτι παίζει καλα δεν το πειράζεις, θέλω να ρωτήσω αν κάποιος εχει περάσει στο beelink GT King την Spartan 6.4 και αν αξίζει να κανω την μετάβαση απο την ''μαμα''.

Γιατί στο X88 king η ''μαμα'' δεν ελεγε με τιποτα αλλα με την slimbox αμέσως πηρε άλλη πνοή το tvbox και κοντράρει ανετα το beelink GT King και εχει μια διαφορά στην εικόνα λίγο καλύτερη στο X88 king έναντι του GT King στην ιδια τηλεόραση.

 

Η spartan είναι αποκλειστικά ATV , υπάρχει όμως και AOSP και ATV custom rom του Vortex port από Ugoos, που θα βρεις στο κανάλι του στο telegram, @vtxbox την τελευταία 0.3.8. την βγάζει σε δύο εκδόσεις μία για μνήμη LPDDR4 και μία για όλες τις υπόλοιπες εκδόσεις DDR4. Από το S/N στο αυτοκόλλητο μπορείς να καταλάβεις τι έκδοση έχεις, πρέπει πρώτα να βάλεις κάποια αρχεία ini στον φάκελο lisence

εκεί που έχεις εγκαταστήσει το amlogic burning tool , που στα δίνει αυτός από εκεί που την κατεβάζεις , έχει και readme txt file, S922X είναι LPDDR4 όλες οι υπόλοιπες είναι DDR4 σκέτο. Αλλά και ο Alvatec έχει βγάλει custom roms για το Beelink gt king.https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s922x/others-s922x/firmware-roms-tools-dq/778508-rom-beelink-gt-king-alvatech-standard-android-9-0-pie-s922x

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα slimbox 10.4 σε beelink gt1 2gb/16gb A912.

Φαίνεται να δουλεύει μια χαρά.

Δεν θυμάμαι ποιό τσιπάκι wifi έχω, πάντως δουλεύει με την πρώτη.

Το μαμά χειριστήριο δεν το δοκίμασα, δεν θυμάμαι καν που το έχω.

Έχω ένα airmouse mele και προς μεγάλη μου έκπληξη το tvbox ανοίγει με αυτό.

Πάντως αυτά που δουλεύω εγώ λειτουργεί μια χαρά.

Με μια απλή σύνδεση με hdmi σε TV παίζει με τα ηχεία της τηλεόρασης.

Είναι port Slimbox rom , ο slimhouse έβγαλε την Slimbox αρχικά για s912 στο Tanix tx9s. Μετά κάποιοι Ρώσοι , ένας Βούλγαρος και ένας Βιετναμέζος την πήραν ως βάση και έβγαλαν port για τις εκδόσεις του Beelink gt1. Για όποιους προσπαθήσουν να την βρούν στο topic του Slimbox στο xda, που δεν θα την βρουν. Πρέπει να ψάξουν στο 4pda.ru στο topic του Beelink gt1 ultimate τα post του Azur4 και του lyubodelev.

Link to comment
Share on other sites

Είναι port Slimbox rom , ο slimhouse έβγαλε την Slimbox αρχικά για s912 στο Tanix tx9s. Μετά κάποιοι Ρώσοι , ένας Βούλγαρος και ένας Βιετναμέζος την πήραν ως βάση και έβγαλαν port για τις εκδόσεις του Beelink gt1. Για όποιους προσπαθήσουν να την βρούν στο topic του Slimbox στο xda, που δεν θα την βρουν. Πρέπει να ψάξουν στο 4pda.ru στο topic του Beelink gt1 ultimate τα post του Azur4 και του lyubodelev.

 

Να σου πω την αλήθεια ΑΠΟ δικό σου ποστ, μπήκα στο 4pda στο topic του beelink gt1 και αυτό που κατάλαβα είναι ότι ταιριάζει από το tanix tx9s αλλά και με μεγαλύτερη συμβατότητα ταιριάζει από το UGOOS AM3.

Αυτή και πέρασα ( UGOOS AM3 ) όπως είναι. Την κατέβασα από το site της slimbox .

Επέλεξα full erase, και απενεργοποιήσα το erase bootloader. ( Στην αρχή το είχα ενεργοποιημένο το erase bootloader και σταμάτησε νομίζω στο 7%, μετά το απενεργοποίησα και έφτασε στο 100% )

Για τα δικά μου θέλω, δουλεύει μια χαρά. Θα δω στην συνέχεια.

Βέβαια είναι το δεύτερο tvbox, το βασικό μου και αυτό που δουλεύω ποιό συχνά είναι το HK1

Edited by nik187
Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ότι και να ναι την παρήγγειλα Κλάιν 9€ την 1080p έκδοση! Ωστε δηλαδή σε android Pie δε βρέθηκε ακόμα τρόπος με magisk..Επισης αν είναι κάποιος ακόμα με Vorke Z6 (Tanix TX92) DDR4 βγήκε έκδοση ported rom slimbox για ugoos am3 που πραγματικά ανασταίνει το box!Αν θέλετε την ποσταρω..

 

Εγώ το έχω παροπλισμενο το ΤΧ92, αφού βλέπω Netflix HD και Kodi με το Amazon Fire stick, αλλά για λόγους πειραματισμού, θα δοκίμαζα κάτι καινούριο στο μποξακι.

 

Τελικά την έβαλες του am3?

Δουλεύει σωστά;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν και σαν αρχή εχω οτι παίζει καλα δεν το πειράζεις, θέλω να ρωτήσω αν κάποιος εχει περάσει στο beelink GT King την Spartan 6.4 και αν αξίζει να κανω την μετάβαση απο την ''μαμα''.

Γιατί στο X88 king η ''μαμα'' δεν ελεγε με τιποτα αλλα με την slimbox αμέσως πηρε άλλη πνοή το tvbox και κοντράρει ανετα το beelink GT King και εχει μια διαφορά στην εικόνα λίγο καλύτερη στο X88 king έναντι του GT King στην ιδια τηλεόραση.

 

Αξιζει σε σχεση με τη μαμα ρομ. Θα δεις αλλο king. :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...