Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά επιτέλους ήρθε το X88 king! Τι προτείνετε slimbox 10.4.1 κλασσικά η 10.5 να περιμένω γιατι είδα βγήκε..Επισης στο Vorke Z6 τι να δοκιμάσω ώστε πάλι να μην σβηστούν τα πάντα όταν κάνω αναβάθμιση την slimbox;Τι και αν ξετσεκαρω erase&bootloader,ολα σβήνονται κάθε φορά..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Παιδιά επιτέλους ήρθε το X88 king! Τι προτείνετε slimbox 10.4.1 κλασσικά η 10.5 να περιμένω γιατι είδα βγήκε..Επισης στο Vorke Z6 τι να δοκιμάσω ώστε πάλι να μην σβηστούν τα πάντα όταν κάνω αναβάθμιση την slimbox;Τι και αν ξετσεκαρω erase&bootloader,ολα σβήνονται κάθε φορά..

 

Καλορίζικο καλώς το δέχτηκες εγώ έχω βάλει τη slimbox είχα γράψει και παραπάνω τις εντυπώσεις μου, δοκίμασε λίγο τη στοκ σε περίπτωση που είναι μεταγενέστερη Ρομ από αυτή που είχε έρθει σε μένα και αν δεν σου αρέσει ή στοκ δοκίμασε το πολύ-πολύ άμα θέλεις αυτή που έδωσε o ath από vortex πού είναι port από ugoos όχι την beta λίγο πιο πάνω στα μηνύματα θα τη δεις.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

@@xloupas με τα κύματα μου ήρθε! Το κόβω να περιμένω 1-2 μέρες την slimbox 10.5.Η ported ποιανού Ugoos είναι;Επισης με ποια έκδοση UBT φλασαρεις;
Link to comment
Share on other sites

@@xloupas με τα κύματα μου ήρθε! Το κόβω να περιμένω 1-2 μέρες την slimbox 10.5.Η ported ποιανού Ugoos είναι;Επισης με ποια έκδοση UBT φλασαρεις;

 

Λογικά του am6 pro θα είναι port, δεν φλασαρω με ubt μόνο με burn card maker.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

@xloupas οκ!Να το κάνω έτσι γιατί κάτι διαβάζω για licence μη μπερδευτώ..2GB κάρτα κάνει; Επίσης με τη μέθοδο microSD πως διαλέγεις να γίνεται reset η όχι πριν την εγκατάσταση της rom; Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

@xloupas οκ!Να το κάνω έτσι γιατί κάτι διαβάζω για licence μη μπερδευτώ..2GB κάρτα κάνει; Επίσης με τη μέθοδο microSD πως διαλέγεις να γίνεται reset η όχι πριν την εγκατάσταση της rom;
Δεν διαλέγεις. Είναι αυτόματη η διαδικασία

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

@junklist δηλαδή γίνεται reset κάθε φορά αυτόματα;

 

αναλυτικές οδηγίες για το burn card maker, και ποιες επιλογές να είναι τικαρισμενες πριν ξεκινήσει η διαδικασια αν και όπως σου είπε ο φίλος πιο πάνω η διαδικασία είναι εντελώς αυτόματη δηλαδή όλα είναι ρυθμισμένα από την αρχή.

όταν επιστρέψω σπίτι αν θέλεις μπορώ να σου δώσω ακριβές οδηγίες για τη διαδικασία αν και όπως σου έγραψα είναι αυτοματοποιημένη.

Μόνο αν δεν επιλέξεις την επιλογή erase bootloader τότε δεν ξεκινάει η διαδικασία στο x88 king έτσι την είχα πατήσει εγώ στην αρχή γιατί είχα διαβάσει ότι καλό είναι να μην το έχουμε επιλεγμένοδιαδικασία μόλις επίλεξα και το erase bootloader τότε ξεκίνησε να φλασαρει, εγώ χρησιμοποιώ μία 16gb sandisk

Edited by xloupas
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

@xloupas ναι φίλε μ ευχαριστώ στειλτην αν θέλεις!

 

Απο εδω θα το βεις καθως και οδηγιες χρησης για το burn card maker

 

https://chinagadgetsreviews.com/download-amlogic-burn_card_maker-v2-0-2.html

 

και εδω πολλα βιντεακια

 

https://www.youtube.com/results?search_query=burn+card+maker+

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μικρό update για την slimbox 10.4 και το ΤΧ92.

 

Όλα δουλεύουν γρήγορα και κομπλέ, ακόμα και το ΒΤ.

Αλλά έχω συνέχεια ρεσταρτ που πιστεύω συνδέονται με τη θερμοκρασία.

Ξεκινάει με 38 βαθμούς, αλλά λίγο με μουσική στο KODI ή κανένα παιχνίδι μονοπολι, πάει 68-72 για πλάκα.

 

Το κουτί το έχω ανοιγμένο τελείως για να παίρνει αέρα, αλλά δεν βλέπω να βοηθάει. Δοκίμασα να βγάλω την ψύκτρα για να αφαιρέσω αυτό το αυτοκόλλητο που έχει, αλλά δεν ξεκολλάει με τίποτα και δεν θέλω να του κάνω ζημιά με πιο πολύ πίεση.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

@junklist Μη, νομίζω αυτό το αυτοκόλλητο έχει το σκοπό του!!! Μπες στο system,vendor,media και σβησε τα θέματα,εγω το έκανα και πλέον σπάνια κάνει reboot! Είναι θέμα της slimbox 10.4 και συγκεκριμένα του kernel γιατί βάλανε τον ίδιο με το AM3! Αλλά λογικά πολύ σύντομα ένα παιδί θα βγάλει port στο μποξακι μας γιατί βλέπω χθες βγήκε η slimbox 10.5 για Ugoos AM3! Έχεις καμία ιδέα πως μπορώ μα αναβαθμίσω χωρίς πάλι να σβηστουνε όλα;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μικρό update για την slimbox 10.4 και το ΤΧ92.

 

Όλα δουλεύουν γρήγορα και κομπλέ, ακόμα και το ΒΤ.

Αλλά έχω συνέχεια ρεσταρτ που πιστεύω συνδέονται με τη θερμοκρασία.

Ξεκινάει με 38 βαθμούς, αλλά λίγο με μουσική στο KODI ή κανένα παιχνίδι μονοπολι, πάει 68-72 για πλάκα.

 

Το κουτί το έχω ανοιγμένο τελείως για να παίρνει αέρα, αλλά δεν βλέπω να βοηθάει. Δοκίμασα να βγάλω την ψύκτρα για να αφαιρέσω αυτό το αυτοκόλλητο που έχει, αλλά δεν ξεκολλάει με τίποτα και δεν θέλω να του κάνω ζημιά με πιο πολύ πίεση.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Αυτο το ''αυτοκολλητο'' που λες μην το πειραζεις οπως σου ειπε και ο @kostas_kanal0011 γιατι ειναι ... για την απαγωγη θερμοτητας!

 

@junklist Μη, νομίζω αυτό το αυτοκόλλητο έχει το σκοπό του!!! Μπες στο system,vendor,media και σβησε τα θέματα,εγω το έκανα και πλέον σπάνια κάνει reboot! Είναι θέμα της slimbox 10.4 και συγκεκριμένα του kernel γιατί βάλανε τον ίδιο με το AM3! Αλλά λογικά πολύ σύντομα ένα παιδί θα βγάλει port στο μποξακι μας γιατί βλέπω χθες βγήκε η slimbox 10.5 για Ugoos AM3! Έχεις καμία ιδέα πως μπορώ μα αναβαθμίσω χωρίς πάλι να σβηστουνε όλα;

 

https://telegra.ph/Instructions-for-installing-firmware-via-UBT-09-12

Στην τελευταια φωτο και στο τμημα 10 εξηγει τον τροπο για :

''Firmware upgrade with data saving''

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Αλλά έχω συνέχεια ρεσταρτ που πιστεύω συνδέονται με τη θερμοκρασία.

Ξεκινάει με 38 βαθμούς, αλλά λίγο με μουσική στο KODI ή κανένα παιχνίδι μονοπολι, πάει 68-72 για πλάκα.

Το κουτί το έχω ανοιγμένο τελείως για να παίρνει αέρα, αλλά δεν βλέπω να βοηθάει. Δοκίμασα να βγάλω την ψύκτρα για να αφαιρέσω αυτό το αυτοκόλλητο που έχει, αλλά δεν ξεκολλάει με τίποτα και δεν θέλω να του κάνω ζημιά με πιο πολύ πίεση.

Όπως σου είπαν δεν πρέπει να το αφαιρέσεις αυτό διότι βοηθάει στην απαγωγή της θερμότητας και μόνον εάν δεν εφάπτεται καλά ή σε σχεδόν ολόκληρη την επιφάνεια, μπορεί να μην κάνει σωστά την δουλειά του. Για αυτό πράγματι ορισμένοι το αφαιρούν και βάζουν ειδική θερμική πάστα/κόλλα. Όμως δεν στο συνιστώ διότι εάν δεν ξέρεις πως να το κάνεις πιθανόν να σου μείνει και στο χέρι ο επεξεργαστής.

Μπορείς όμως να κάνεις μία από τις 2 παρακάτω λύσεις (ή και τις 2 ταυτόχρονα):

1. Να βάλεις μία βάση ανεμιστήρα από κάτω που είτε θα την φτιάξεις εσύ ή θα την αγοράσεις (5-8 ευρώ). Αυτή μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και σε οποιοδήποτε μποξάκι πιθανόν πάρεις μελλοντικά (θα μείνεις για πάντα με το firestick?;)).

2. Μια και το έχεις ήδη ανοικτό να κάνεις την παρακάτω λύση στην ψύκτρα του (ακόμα και με λιγότερα σύρματα μπορεί να σου δώσει σημαντική διαφορά).

19319710.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ανεμιστήρες κλπ είμαι κάθετα αντίθετος.

Εδώ έχω βάλει υδροψυξη στο PC για λιγότερο θόρυβο και θα βάλω ανεμιστήρες στο tv box που είναι τελείως αθόρυβο;

 

Επίσης δεν νομίζω να φταίει η Ρομ. Τα ίδια θέματα με reboot έκανε και στην 7αρα. Άρα φταίει κάτι στο hardware.

Αν είναι θερμοκρασία,.Ίσως βρεθεί κάποια λύση.

Αν έχει άλλο θέμα,.κλαφτο.

 

Χτες ήθελα να δω wonderwoman 1984.

Εννοείται το είδα στο Fire stick γιατί αν ξεκινήσει δεν σταματάει ποτέ.

Θέλει λίγη ώρα μόνο παραπάνω να ξεκινήσει.

 

Το Tanix ναι μεν φορτώνει πιο γρήγορα στο Kodi, αλλά στο δεκάλεπτο βάρεσε ρεσταρτ και με ξενέρωσε.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ανεμιστήρες κλπ είμαι κάθετα αντίθετος.

Εδώ έχω βάλει υδροψυξη στο PC για λιγότερο θόρυβο και θα βάλω ανεμιστήρες στο tv box που είναι τελείως αθόρυβο;

 

Επίσης δεν νομίζω να φταίει η Ρομ. Τα ίδια θέματα με reboot έκανε και στην 7αρα. Άρα φταίει κάτι στο hardware.

Αν είναι θερμοκρασία,.Ίσως βρεθεί κάποια λύση.

Αν έχει άλλο θέμα,.κλαφτο.

 

Χτες ήθελα να δω wonderwoman 1984.

Εννοείται το είδα στο Fire stick γιατί αν ξεκινήσει δεν σταματάει ποτέ.

Θέλει λίγη ώρα μόνο παραπάνω να ξεκινήσει.

 

Το Tanix ναι μεν φορτώνει πιο γρήγορα στο Kodi, αλλά στο δεκάλεπτο βάρεσε ρεσταρτ και με ξενέρωσε.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Φίλε το tanix μάλλον είναι ποιό προηγμένο απο το fire stick ,

Κατάλαβε αμέσως τι μ@λ@κι@ πήγες να δεις και στην έκοψε για να σε προστατέψει.

Χα χα χα

Μιλάμε πρέπει να είναι στο top 5 από τις μεγαλύτερες μ@λ@κι@ς που έχουν βγει

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Ανεμιστήρες κλπ είμαι κάθετα αντίθετος.

Εδώ έχω βάλει υδροψυξη στο PC για λιγότερο θόρυβο και θα βάλω ανεμιστήρες στο tv box που είναι τελείως αθόρυβο;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Βάλε ένα 12άρι ανεμιστήρα στα 12 volt και δεν θα ακούς τίποτα Εγώ το έχω στο 1 μέτρο από το κρεβάτι μου και η θερμοκρασία δεν ξεπερνάει τους 35 βαθμούς

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

@gatos14 ακριβώς αυτό κάνω και πάλι όλα σβήνονται..Εχω βαρεθεί κάθε φορά να τα στήνω όλα από την αρχή..Μηπως αυτή τη φορά να το δοκιμάσω με card burner;
Link to comment
Share on other sites

@gatos14 ακριβώς αυτό κάνω και πάλι όλα σβήνονται..Εχω βαρεθεί κάθε φορά να τα στήνω όλα από την αρχή..Μηπως αυτή τη φορά να το δοκιμάσω με card burner;

 

Η διαδικασία πού κάνω.

USB burning tool 2.2.0

1. Εκτέλεση σαν διαχειριστής

2. Φορτώνω το αρχείο

3. Από επιλέγω το κουτάκι erase που έδειξε και ο γάτος

4. Πατάω start

5. Συνδέω το tvbox με το καλώδιο και περιμένω να ολοκληρωθεί η διαδικασία

6. Αφού τελειώσει το κάψιμο βγάζω το καλώδιο

7. Πατάω το stop στο USB burning tool και μετά το κλείνω

 

Με αυτών τον τρόπο δεν μου σβήνει ΤΙΠΟΤΑ στο tvbox.

Όλες μου οι εφαρμογές παραμένουν

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται ρε ****το..Τα ίδια ακριβώς κάνω..Τον bootloader τον έχεις τσεκαρισμένο;Μα με το που ξεκινάω τη διαδικασία το βλέπω λέει format...

*Μόλις μίλησα με τον Ρώσο που μας έκανε port από το Ugoos..Δεν θα κάνει άλλο..Αλλά.. μου είπε να φλασαρω τη slimbox του BB2 (BB2 Pro) !!!

Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται ρε ****το..Τα ίδια ακριβώς κάνω..Τον bootloader τον έχεις τσεκαρισμένο;Μα με το που ξεκινάω τη διαδικασία το βλέπω λέει format...

*Μόλις μίλησα με τον Ρώσο που μας έκανε port από το Ugoos..Δεν θα κάνει άλλο..Αλλά.. μου είπε να φλασαρω τη slimbox του BB2 (BB2 Pro) !!!

 

Ναι τον bootloader τον έχω τσεκαρισμένο.

Δεν ξέρω μήπως από αυτόν που περνάς την ρομ την έχει έτσι κατασκευασμένη να κάνει πάντα φορμάτ μόλις την κάνεις εγκατάσταση.

Εγώ μιλάω για την slimbox, αυτή περνάω στο HK1 που έχω.

Παλιά θυμάμαι σε κάτι λογισμικά που περνούσα σε τηλέφωνο η τάμπλετ που είχα, έκανα να αποσυμπίεση το img άλλαζα κάτι από τις εντολές που είχε μέσα ώστε να μην κάνει format, το ξανακανα συμπίεση και μετά το περνούσα.

Πάνε χρόνια από τότε,

Λέω μήπως παίζει κάτι ανάλογο

Edited by nik187
Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα 12άρι ανεμιστήρα στα 12 volt και δεν θα ακούς τίποτα Εγώ το έχω στο 1 μέτρο από το κρεβάτι μου και η θερμοκρασία δεν ξεπερνάει τους 35 βαθμούς
Μπορώ να μεγαλώσω κάπως την ψύκτρα;

Να προσθέσω μεγαλύτερη ψυκτικη επιφάνεια;

Αφού δεν μπορώ να βγάλω αυτήν που έχει ήδη.

 

Πάντως, αν ήταν να προσθέσω ανεμιστήρα, γιατί να μην βάλω ένα 5V USB fan;

Γιατί προτείνεις 12v;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να μεγαλώσω κάπως την ψύκτρα;

Να προσθέσω μεγαλύτερη ψυκτικη επιφάνεια;

Αφού δεν μπορώ να βγάλω αυτήν που έχει ήδη.

 

Πάντως, αν ήταν να προσθέσω ανεμιστήρα, γιατί να μην βάλω ένα 5V USB fan;

Γιατί προτείνεις 12v;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Η θύρα βγάζει 5v

Αν βάλεις έναν στα 5 το ποιό πιθανών είναι ότι θα δουλεύει με αρκετές στροφές με αποτέλεσμα να ακούγεται.

Αν βάλεις όμως έναν με 12 αυτός θα δουλέψει στα 5 που δίνει η θύρα, άρα αφου κατεβαίνουν τα volt απι τα 12 στα 5 θα δουλέψει με λιγότερες στροφές από ότι στα 12 οπότε θα είναι και ήσυχος.

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Κάπως να προσθέσω μια τέτοια ψύκτρα;

s-l500.png

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

@gatos14 ακριβώς αυτό κάνω και πάλι όλα σβήνονται..Εχω βαρεθεί κάθε φορά να τα στήνω όλα από την αρχή..Μηπως αυτή τη φορά να το δοκιμάσω με card burner;

 

Αν μιλαμε για slimbox δουλευει 100% !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...