Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@xloupas Vortex;Αν εννοείς την 0.3.8.1 την έβαλα καλή φαίνεται,αλλά δε την τέσταρα καλά καθώς χρησιμοποιώ ακόμα κυρίως το Z6 μέχρι να μου έρθει το Ugreen για τον ήχο!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1772

@xloupas Vortex;Αν εννοείς την 0.3.8.1 την έβαλα καλή φαίνεται,αλλά δε την τέσταρα καλά καθώς χρησιμοποιώ ακόμα κυρίως το Z6 μέχρι να μου έρθει το Ugreen για τον ήχο!

 

Ναι για την vortex μιλάω, επειδή πήρες και μία ιδέα από τη slimbox που έχω εγώ στο δικό μου για αυτό σε ρώτησα αν αξίζει να πάω στη vortex.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Ναι για την vortex μιλάω, επειδή πήρες και μία ιδέα από τη slimbox που έχω εγώ στο δικό μου για αυτό σε ρώτησα αν αξίζει να πάω στη vortex.

Εγώ που την έχω στο HK1 Box σου λέω ότι αξίζει (πάντα βέβαια υπάρχουν και τα προσωπικά γούστα συν το ότι δεν την έχω δοκιμάσει σε 4Κ TV - είναι καπαρωμένη από την γυναίκα μου:lol:).

edit: Α και κάτι που ξέχασα. Νομίζω χρησιμοποιείς ATV? Αυτή είναι AOSP και με ένα απλό module του Magisk (υπάρχει προεγκατεστημένος) την μετατρέπεις σε ATV !!

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο GT King έχει δοκιμάσει κάποιος custom Rom για να βελτιώσει λίγο την εικόνα-ρυθμίσεις; Έβαλα στο A95x F3 την slimbox ATV και γλυκαθηκα, και είπα μήπως υπάρχει κάτι έξτρα για το King

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@xloupas δεν ήξερα οτι έχει ονομασία vortex χαχα.Παντως αακριβώς ίδια μου φάνηκε..Το μόνο που επίσης παρατήρησα, είναι ότι πάει σφεντόνα..
Link to comment
Share on other sites

Πάλι δεν κατάλαβες , ο Vortex βγάζει την Vortex custom rom , παράλληλα βγάζει για κάποιες συσκευές Port από Ugoos. Εσύ έβαλες Port Ugoos στο X88 King την 0.3.8.1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο GT King έχει δοκιμάσει κάποιος custom Rom για να βελτιώσει λίγο την εικόνα-ρυθμίσεις; Έβαλα στο A95x F3 την slimbox ATV και γλυκαθηκα, και είπα μήπως υπάρχει κάτι έξτρα για το King

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

spartan rom για το king

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που την έχω στο HK1 Box σου λέω ότι αξίζει (πάντα βέβαια υπάρχουν και τα προσωπικά γούστα συν το ότι δεν την έχω δοκιμάσει σε 4Κ TV - είναι καπαρωμένη από την γυναίκα μου:lol:).

edit: Α και κάτι που ξέχασα. Νομίζω χρησιμοποιείς ATV? Αυτή είναι AOSP και με ένα απλό module του Magisk (υπάρχει προεγκατεστημένος) την μετατρέπεις σε ATV !!

Θα την περασω καποια στιγμη να την τσεκαρω, ναι ATV εχω αλλα δεν με χαλαει και η AOSP απλα την εχω συνηθησει απο την εποχη του Shield την ATV

@xloupas δεν ήξερα οτι έχει ονομασία vortex χαχα.Παντως αακριβώς ίδια μου φάνηκε..Το μόνο που επίσης παρατήρησα, είναι ότι πάει σφεντόνα..

και η slimbox που εχω τωρα ειναι πολυ γρηγορη απλα καποια στιγμη πρεπει να την δοκιμασω και αυτη του vortex για να εχω μετρο συγκρισης απο την μια στην αλλη

Πάλι δεν κατάλαβες , ο Vortex βγάζει την Vortex custom rom , παράλληλα βγάζει για κάποιες συσκευές Port από Ugoos. Εσύ έβαλες Port Ugoos στο X88 King την 0.3.8.1

Ακριβως πολυ σωστα η διευκρινηση

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Θα την περασω καποια στιγμη να την τσεκαρω, ναι ATV εχω αλλα δεν με χαλαει και η AOSP απλα την εχω συνηθησει απο την εποχη του Shield την ATV

και η slimbox που εχω τωρα ειναι πολυ γρηγορη απλα καποια στιγμη πρεπει να την δοκιμασω και αυτη του vortex για να εχω μετρο συγκρισης απο την μια στην αλλη

Ακριβως πολυ σωστα η διευκρινηση

Όλες είναι βασισμένες στις ρομ των ugoos. Απλώς βάζουν τις δικές τους "πινελιές" και μικροεπεμβάσεις/τροποποιήσεις. Oι τελευταίες 0.3.7.0 και 0.3.8.1 βέβαια του XVortex είναι καθαρά Ports αυτών των Ugoos (για αυτό και υπάρχει και ένα σχετικό θέμα με τα λινκς;)).

Επειδή δε ξέρω ότι ανήκεις στην κατηγορία των "ψωνισμένων" με τις αλλαγές ρομς (όπως και εγώ) πιστεύω ότι πρέπει να την δοκιμάσεις. Έτσι αποφεύγεις και κάποια ενοχλητικά κατά την άποψη μου των slimbox (π.χ. να σου επιβάλλονται γιορταστικά screens κλπ:lol:).

 

Γενικά όμως για τους πιο πολλούς που θέλουν κάτι "out of the box" ή είναι ικανοποιημένοι με τις τρέχουσες εγκαταστάσεις τους δεν νομίζω ότι αξίζει να "τρέχουν" πίσω από κάθε νέα έκδοση της οποιασδήποτε rom, εφόσον βέβαια δεν έχουν κάποιο θέμα με την ήδη εγκατεστημένη. Και εδώ νομίζω ότι ισχύει το γνωστό "If it works don't touch it".

If-It-Works-do-not-touch-it.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Όλες είναι βασισμένες στις ρομ των ugoos. Απλώς βάζουν τις δικές τους "πινελιές" και μικροεπεμβάσεις/τροποποιήσεις. Oι τελευταίες 0.3.7.0 και 0.3.8.1 βέβαια του XVortex είναι καθαρά Ports αυτών των Ugoos (για αυτό και υπάρχει και ένα σχετικό θέμα με τα λινκς;)).

Επειδή δε ξέρω ότι ανήκεις στην κατηγορία των "ψωνισμένων" με τις αλλαγές ρομς (όπως και εγώ) πιστεύω ότι πρέπει να την δοκιμάσεις. Έτσι αποφεύγεις και κάποια ενοχλητικά κατά την άποψη μου των slimbox (π.χ. να σου επιβάλλονται γιορταστικά screens κλπ:lol:).

 

Γενικά όμως για τους πιο πολλούς που θέλουν κάτι "out of the box" ή είναι ικανοποιημένοι με τις τρέχουσες εγκαταστάσεις τους δεν νομίζω ότι αξίζει να "τρέχουν" πίσω από κάθε νέα έκδοση της οποιασδήποτε rom, εφόσον βέβαια δεν έχουν κάποιο θέμα με την ήδη εγκατεστημένη. Και εδώ νομίζω ότι ισχύει το γνωστό "If it works don't touch it".

If-It-Works-do-not-touch-it.jpg

 

Εδω συμφωνω απολυτα μαζι σου στο οτι οταν κατι δουλευει δεν το πειραζεις πρπει να το εχω πει κιολας πιο παλια, μου φαινεται μου την ειχες δωσει την vortex αν δεν κανω λαθος θα κοιταξω να την καψω και να την περασω

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Εδω συμφωνω απολυτα μαζι σου στο οτι οταν κατι δουλευει δεν το πειραζεις πρπει να το εχω πει κιολας πιο παλια, μου φαινεται μου την ειχες δωσει την vortex αν δεν κανω λαθος θα κοιταξω να την καψω και να την περασω

Δεν θυμάμαι πια σου είχα δώσει, υπάρχει όμως έκδοση (r2) που δουλεύει σωστά και η οθόνη μπροστά. Θα σου στείλω λινκ με PM.

Ίσως δε είναι και από τις λίγες roms που φαίνεται ότι είναι πιο εύκολη η εγκατάσταση με καρτούλα από ότι με UBT !!!

Οπότε είσαι στο στοιχείο σου:lol:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

spartan rom για το king
Ευχαριστώ πολύ. Από AOSP υπάρχει και κάποια άλλη επιλογή ή γενικά προτείνεις αυτήν;

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://t.me/vtxbox/43 για LPDDR S/N S922X

https://t.me/vtxbox/37 για DDR4 S/N όλες οι υπόλοιπες πλήν S922X. Port Ugoos 0.3.8.1 AOSP για Beelink gt king.

Link to comment
Share on other sites

Και έχοντας κάνει "διατριβή" στις βάσεις ανεμιστήρων :lol: να επαναλάβω 2 βασικά πράγματα/τιπς για αυτές, με συμπλήρωση μίας προσωπικής εμπειρίας.

1. Χρησιμοποιείτε ανεμιστήρες 12V που θα δουλεύουν αθόρυβα όταν συνδεθούν σε USB με 5V. Ταυτόχρονα εάν τυχόν τους τροφοδοτήσετε από ρυθμιζόμενο μετασχηματιστή θα μπορούσατε να τους κάνετε να δουλέψουν και σε άλλες τάσεις (π.χ. 6 ή 7,5 ή 9V) επίσης αθόρυβα και με μεγαλύτερη παροχή αέρα;)

2. Μπορείτε να αγοράσετε ή να φτιάξετε μόνοι σας (DIY) αυτές τις βάσεις. Προσοχή όμως στα "ποδαράκια" που θα χρησιμοποιήσετε (πλαστικά ή λαστιχένια ή σιλικόνης ή κάποιο άλλο υλικό).

Ετοιμάζοντας το έδαφος για το αναμενόμενο X88 King μετέφερα έναν DIY ανεμιστήρα και τον τοποθέτησα επάνω στο ηχοσύστημά μου. Και ξαφνικά από το πουθενά άρχισε να ενοχλεί με θόρυβο:rolleyes: Ψάχνοντάς το η εξήγηση ήταν απλή. Έχοντας πλαστικά ποδαράκια, "έτρεμε" επάνω στην μεταλλική επιφάνεια του ηχοσυστήματος, ο συνδυασμός πλαστικού-μετάλλου-κενού από κάτω, λειτουργούσε πολλαπλασιαστικά στην δημιουργία θορύβου. Η λύση απλή. Έκοψα ένα παμπάλαιο mouse pad που είχε και σπογγώδες υλικό, το έβαλα από κάτω ως μονωτικό και ω του θαύματος δεν καταλαβαίνεις πότε λειτουργεί και πότε όχι:cool:

Βέβαια εάν χρησιμοποιήσετε λαστιχένιες ή σιλικόνης βάσης, πιθανότατα δεν θα έχετε τέτοιο θέμα. Οι δε έτοιμες βάσεις σχεδόν πάντοτε είναι έτσι.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Από AOSP υπάρχει και κάποια άλλη επιλογή ή γενικά προτείνεις αυτήν;

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για AOSP δεν ξερω , παντως η spartan ειναι δοκιμασμενη και λειτουργει αψογα στο king. Αυτην εχω περασμενη και δεν υπαρχει κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Η96 Μax X4

Λινκ

Τι σας λέει;

Απ' ότι διαβάζω, ελαχιστες οι διαφορες με γνωστό H96 Max X3...

Η μόνη σημαντική (?) διαφορά που θα έχει αυτός ο επεξεργαστής, υποτίθεται ότι θα είναι η δυνατότητα να παίζει το format video "av1" που η Google λένε ότι θα απαιτήσει να γίνει υποχρεωτικό από κάποια στιγμή και μετά (τουλάχιστον για αυτό διάβασα εγώ).

Βέβαια γιατί τώρα εάν πας να παίξεις ένα τέτοιο αρχείο (δοκιμαστικό) από Youtube κλπ. σου παίζει κανονικότατα και στο H96 max X3, HK1 Box και πιθανότατα και σε άλλα TVboxes, εάν είναι θέμα ότι π.χ. αυτό θα είναι δυνατότητα παιξίματος σε αυτόν τον επεξεργαστή (επιπλέον) και μέσω hardware και όχι μέσω software μένει να διευκρινιστεί:rolleyes:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Για AOSP δεν ξερω , παντως η spartan ειναι δοκιμασμενη και λειτουργει αψογα στο king. Αυτην εχω περασμενη και δεν υπαρχει κανενα προβλημα
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Θα την δοκιμάσω γιατί δουλεύω και το CEC και παίζω με το κοντρόλ της τηλεόρασης οπότε βολεύει το ATV λειτουργικό

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο και το X88 King!!!

Ακολούθησα την ίδια υλοποίηση με το Vorke X6.Τρυπα 50mm με ανεμιστηρακι ακριβώς πάνω από την ψυκτρα του επεξεργαστή.Μονο που εδώ το X88 την έχει από πάνω.Οποτε πρόσθετα αυτά τα 4 ποδαράκια στην ίδια πλευρά για να κοιτάει το ανεμιστηρακι κάτω για να μη μαζεύει σκόνες.Η οθόνη μεν είναι ανάποδα αλλά είναι τόσο μικρά τα γράμματα που δε με νοιάζει,απλα μου χρησιμεύει στο να βλέπω μόνο οτι είναι ανοιχτό!9efe389c996f66c0ebc2058e6c710482.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 διευκρινίσεις μόνο:

1) Επειδή πάνω έχει tempered glass,θα χρειαστείτε οπωσδήποτε ποτηράκι που μπαίνει στο τρυπάνι για την τρύπα.Επισης κατα μεγαλύτερη πιθανότητα θα σας κάνει ράγισμα, αλλά εμένα δε με νοιάζει που έκανε.

2)Απο την πλακέτα, υπάρχει ένα πολύ ψιλό καλωδιακι που ακουμπάει στο πάνω καπάκι και είναι κολλημένο σε μια ταινία-κυκλωμα που λογικά είναι για το τηλεκοντρόλ.Παρολο που δε το τεντωσα,ξεκολλησε καθώς η κόλληση του με καλάι είναι ούτε 1mm.Εγω το ξανακολλησα με καλάι,αλλα το άγχος μου αν ξαναλειτουργήσει δε περιγράφεται, καθώς είναι πολύ λεπτοδουλειά και φοβάσαι μη λιώσει την ταινία-κυκλωμα και χαλάσει.Οποτε αν το επιχειρησετε,να έχετε μαζί σας καλάι για πιθανή επανακολληση του.Τωρα για τη θερμοκρασία να πω,με χαλαρό δούλεμα πλέον είναι στους 32° απο τους 47°. πριν.Στα ζόρια δε μπορώ πλέον να το δοκιμάσω.. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία του X88 King με PDM στις 14/1/2021 .

Παραλαβή του σήμερα με courier DHL (29/1/2021) !!!!:) Not bad at all :D

 

Και όσο και να είμαι από αυτούς που θέλουν να υποστηρίξουν τις Ελληνικές εταιρίες, έστω και με μία λογική επιβάρυνση, δεν μπορώ να μην σχολιάσω ότι έχω μία παραγγελία στο e-shop.gr από τις 17/1/21 που είναι ακόμα σε φάση "σε εξέλιξη", ενώ είναι διαθέσιμα όλα τα παραγγελθέντα εδώ και 1 εβδομάδα! Σε τηλεφωνική επικοινωνία δε μου είπαν ότι έχουν μεγάλο φόρτο εργασίας για αυτό και δεν στέλνονται:O

Και είναι να παραληφθούν από e-shop point (και όχι με courier)!!:O

Και μιλάω για μία εταιρία την οποία προτιμώ πολλές φορές εδώ και χρόνια, έχω δε αγοράσει από εκεί από μικροπράγματα έως Laptop και PCs.

Νομίζω η σύγκριση είναι συντριπτική.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία του X88 King με PDM στις 14/1/2021 .

Παραλαβή του σήμερα με courier DHL (29/1/2021) !!!!:) Not bad at all :D

 

Και όσο και να είμαι από αυτούς που θέλουν να υποστηρίξουν τις Ελληνικές εταιρίες, έστω και με μία λογική επιβάρυνση, δεν μπορώ να μην σχολιάσω ότι έχω μία παραγγελία στο e-shop.gr από τις 17/1/21 που είναι ακόμα σε φάση "σε εξέλιξη", ενώ είναι διαθέσιμα όλα τα παραγγελθέντα εδώ και 1 εβδομάδα! Σε τηλεφωνική επικοινωνία δε μου είπαν ότι έχουν μεγάλο φόρτο εργασίας για αυτό και δεν στέλνονται:O

Και είναι να παραληφθούν από e-shop point (και όχι με courier)!!:O

Και μιλάω για μία εταιρία την οποία προτιμώ πολλές φορές εδώ και χρόνια, έχω δε αγοράσει από εκεί από μικροπράγματα έως Laptop και PCs.

Νομίζω η σύγκριση είναι συντριπτική.

 

Καλος ορισες και εσυ στη λεσχη :lol: περιμενω εντυπωσεις και στο στοκ και σε custom καλοριζικο καλο δουλευτω.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια γιατί τώρα εάν πας να παίξεις ένα τέτοιο αρχείο (δοκιμαστικό) από Youtube κλπ. σου παίζει κανονικότατα και στο H96 max X3, HK1 Box και πιθανότατα και σε άλλα TVboxes, εάν είναι θέμα ότι π.χ. αυτό θα είναι δυνατότητα παιξίματος σε αυτόν τον επεξεργαστή (επιπλέον) και μέσω hardware και όχι μέσω software μένει να διευκρινιστεί:rolleyes:

 

Ίσως γιατί ο player είναι το YouTube?

Δοκίμασες να κατεβάσεις πχ

τοπικά και να παίξεις το αρχείο;

Εγώ που το κατέβασα με το 4Κ Downloader σε .mp4 (AV1) δεν έπαιζε πουθενά!

Στο Kodi app του Mi Box S έπαιζε μόνο ο ήχος, το ίδιο και στο Coreelec του Η96.

Ακόμα και στο PC με το MPC-BE έκανε πολλά σπασίματα/κολλήματα...

 

Και κάτι άλλο αν γνωρίζετε... Τα περισσότερα HDR βίντεο που κατεβάζω απ' το ΥouTube με το 4Κ Downloader ΔΕΝ ενεργοποιούν το HDR στην TV. Είτε τα κατεβάσω σε .mp4 είτε σε .mkv (=VP9 codec)... Στα ινφο των αρχείων βλέπω ότι έχουν κανονικά HDR10, BT2020 αλλά όταν τα δίνω στην TV δεν παίζουν σε HDR. Tα περισσότερα απο αυτά έχουν τον γνωστό VP9 codec του YouTube.

Αντίθετα τα 4Κ Demos που υπάρχουν στα γνωστά sites (όπως αυτό) και είναι σε HEVC παίζουν τέλεια...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω να ομολογήσω οτι με S922x σε σχέση με S912 η διαφορά σε 1080p σε Netflix (Coreelec) και σε Kodi γενικά (Crew,incursion,destiny κλπ)είναι αισθητή.Παρ'ολο που εκ πρώτης όψεως στον S912 παίζουνε χωρίς lag..Αν δείτε τη διαφορά θα καταλάβετε.. Βέβαια τα βαριά 1080p στο Netflix οπως πχ κάτι ντοκιμαντέρ με τον S912 κολλάνε αρκετά ενώ ο S922x δε νοιώθει!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...