Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορώ να μεγαλώσω κάπως την ψύκτρα;

Να προσθέσω μεγαλύτερη ψυκτικη επιφάνεια;

Αφού δεν μπορώ να βγάλω αυτήν που έχει ήδη.

 

Πάντως, αν ήταν να προσθέσω ανεμιστήρα, γιατί να μην βάλω ένα 5V USB fan;

Γιατί προτείνεις 12v;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Για να μην κάνει θόρυβο

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1772

Δεν μου είπατε για την ψύκτρα παραπάνω.

 

Πάντως επειδή είχα όρεξη ασχολήθηκα λίγο.

Κατάφερα και ξήλωσα την ψύκτρα,αφαίρεσα την ταινία που είχε από κάτω και αφού καθάρισα την CPU, άπλωσα ένα στρώμα με Arctic κρέμα. Και ξαναβαζω την ψυκτρα σε λίγο.

 

Επίσης με ένα τρυπανακι άνοιξα τρύπες στις 2 πλευρές του κουτιού.4bdcf775b8f2e85ba4782a0ad279b078.jpg7c1ab6c9c10f0d1606b0d8e9ea0c80d9.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είπατε για την ψύκτρα παραπάνω.

 

Πάντως επειδή είχα όρεξη ασχολήθηκα λίγο.

Κατάφερα και ξήλωσα την ψύκτρα,αφαίρεσα την ταινία που είχε από κάτω και αφού καθάρισα την CPU, άπλωσα ένα στρώμα με Arctic κρέμα. Και ξαναβαζω την ψυκτρα σε λίγο.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Δεν νομιζω αυτες οι θερμοκρασιες που αναφερεις να ειναι το προβλημα εδω....!

Αν δεν σου εχει πεσει τιποτα κατω για να χαλασει κατι στην πλακετα...ισως να ψαχνοσουνα και με το τροφοδοτικο σου !

Γιατι απ'οτι λες στα ζορια σου κανει τα restart...

Aν δεν φτανει λοιπον η ενταση του ρευματος κανει ... restart !

Αλλιως ... μαλλον εχει παρει ''μεντα'' καμια eMMC και ... βρασε ορυζα!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Βρε γάτε; Αφού είπαμε είναι θέμα της slimbox 10.4 και σε μένα το κάνει αλλά σπάνια.Δεν είναι θέμα hardware πιστεύω.Αν έχεις όρεξη πειραματίσου με slimbox Mecool BB2.
Link to comment
Share on other sites

Βρε γάτε; Αφού είπαμε είναι θέμα της slimbox 10.4 και σε μένα το κάνει αλλά σπάνια.Δεν είναι θέμα hardware πιστεύω.Αν έχεις όρεξη πειραματίσου με slimbox Mecool BB2.

Εσύ όμως ξεχνάς κάτι που έχω αναφέρει τουλάχιστον άλλες 3 φορές.

Μου έκανε τα ίδια και με την Android 7 Rom που είχα πριν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το κουτί πάπαλα.

Μάλλον στην αφαίρεση της ψυκτρας έγινε ζημιά μόνιμη. Αν και την έβγαλα στριφτα και όσο γίνεται με αργές κινήσεις.

Οπτικά δεν βλέπω τίποτα χτυπημένο.

 

Ενώ παίρνει ρεύμα,.δεν δείχνει τίποτα η τηλεόραση.

Δεν το βλέπει ούτε το Burning tool.

Δοκίμασα άλλο hdmi, άλλο USB port.

Καμία διαφορά..

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το κουτί πάπαλα.

Μάλλον στην αφαίρεση της ψυκτρας έγινε ζημιά μόνιμη. Αν και την έβγαλα στριφτα και όσο γίνεται με αργές κινήσεις.

Οπτικά δεν βλέπω τίποτα χτυπημένο.

Όπως σου είπαν δεν πρέπει να το αφαιρέσεις αυτό διότι βοηθάει στην απαγωγή της θερμότητας και μόνον εάν δεν εφάπτεται καλά ή σε σχεδόν ολόκληρη την επιφάνεια, μπορεί να μην κάνει σωστά την δουλειά του. Για αυτό πράγματι ορισμένοι το αφαιρούν και βάζουν ειδική θερμική πάστα/κόλλα. Όμως δεν στο συνιστώ διότι εάν δεν ξέρεις πως να το κάνεις πιθανόν να σου μείνει και στο χέρι ο επεξεργαστής.

Ειλικρινά λυπάμαι εάν του έκανες ζημιά, όμως νομίζω το είχα τονίσει αρκετά. Και είχες τόσες πιο πολλές και ακίνδυνες λύσεις:(

Τέλος πάντων δοκίμασε μήπως πατώντας τον επεξεργαστή στη θέση του σου δίνει εικόνα:rolleyes:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά λυπάμαι εάν του έκανες ζημιά, όμως νομίζω το είχα τονίσει αρκετά. Και είχες τόσες πιο πολλές και ακίνδυνες λύσεις:(

Τέλος πάντων δοκίμασε μήπως πατώντας τον επεξεργαστή στη θέση του σου δίνει εικόνα:rolleyes:

Κοίτα ασχολούμαι πάνω από 15 χρόνια με PC hardware και στήνω όλα τα συστήματά μοιυ μόνος.

Προσέχω λοιπόν γενικά όταν ασχολούμαι με βάλε/βγάλε εξαρτημ'ατων. Όμως λάθος μπορεί να γίνει πάντα όταν παίζεις με τέτοια πράγματα.

 

Εδώ το κρίμα είναι γιατί και πρόσεχα και δεν είδα να πειράζεται τίποτα. Άλλο να έβλεπα πχ ότι μια γωνία της CPU έσπασε ή γρατζουνίστηκε ένας πυκνωτής.

Εδώ από την αρχή μέχρι το τέλος όλα έγιναν προσεκτικά και δεν χτυπήθηκε τίποτα.

Αλλά οκ εγώ το πείραξα, εγώ το χάλασα. Δεν λέω ότι φταίει η τύχη ή κάτι άλλο. Από την άλλη τέτοια ρίσκα δεν με πειράζουν. Αν το νοιαζόμουν τόσο δεν θα το άνοιγα καν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ποιο από τα δυο;

 

https://www.skroutz.gr/s/18605229/HK1-MAX-32GB.html#reviews

 

https://www.skroutz.gr/s/22474579/H96-Max-X3-32GB.html

 

Έχετε κάποια άλλη προταση; Δυστυχώς αγορά μόνο από Ελλάδα. Εκτός και αν με βοηθήσει κάποιος να το παραγγείλει από Κίνα και να του στείλω τα χρήματα.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ποιο από τα δυο;

 

https://www.skroutz.gr/s/18605229/HK1-MAX-32GB.html#reviews

 

https://www.skroutz.gr/s/22474579/H96-Max-X3-32GB.html

 

Έχετε κάποια άλλη προταση; Δυστυχώς αγορά μόνο από Ελλάδα. Εκτός και αν με βοηθήσει κάποιος να το παραγγείλει από Κίνα και να του στείλω τα χρήματα.

 

Ευχαριστω

 

Παρε αυτο καλυτερα!

https://www.skroutz.gr/s/21321982/X96-Air-32GB.html?from=catspan#reviews

Και ειναι λιγο πιο φτηνο και θα το εχεις και πιο γρηγορα!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το κουτί πάπαλα.

Μάλλον στην αφαίρεση της ψυκτρας έγινε ζημιά μόνιμη. Αν και την έβγαλα στριφτα και όσο γίνεται με αργές κινήσεις.

Οπτικά δεν βλέπω τίποτα χτυπημένο.

 

Ενώ παίρνει ρεύμα,.δεν δείχνει τίποτα η τηλεόραση.

Δεν το βλέπει ούτε το Burning tool.

Δοκίμασα άλλο hdmi, άλλο USB port.

Καμία διαφορά..

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

H thermal paste που έβαλες υποθέτω ότι είναι μη αγώγιμη λέω σε περίπτωση ρε παιδί μου μήπως έκανε κάνα βραχυκύκλωμα, χωρίς να θέλω να σου υποδείξω τι και πως θα κάνεις απλώς θα σου δώσω μία ιδέα πώς έβγαζα εγώ από το PS3 την ψύκτρα επειδή είναι πέντε με πάρα πολύ έβαζα πρώτα να δουλέψει για λίγο ζεσταινόταν και μετά κατευθείαν μου φεύγει κατευθείαν η ψύκτρα, τώρα εάν σε περίπτωση δεν είναι κάποιο θέμα με την πάστα που έγραψα παραπάνω τότε σαν έσχατη λύση η οποία όμως δεν στη συστήνω είναι το λεγόμενο ψήσιμο στο φούρνο, και λέω δεν στη συστήνω γιατί κακά τα ψέματα όλα αυτά τα πράγματα είναι καρκινογόνα οπότε εκεί που θα φτιάχνεις το φαΐ σου δεν μπορείς να βάζεις να ψήσει σκέτη πλακέτα από το TV Box εκτός και άμα χρησιμοποιήσεις κανένα πιστολάκι για λίγο και δεις κανένα φως στο τούνελ

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Armbian (Linux) για το HK1 Box & Vontar X3

 

https://mega.nz/file/Rs0D1SyJ#sqAkbgoDerzrYW1G1JRi7TIh0a-E3nODaPK3dzrlImc

 

Σημείωση 1: Η μόνη διαφορά από το H96 max X3 είναι ότι θα χρησιμοποιήσετε τα 2 αρχειάκια από τον 2ο φάκελλο (αντί για αυτά που είναι στον 1ο φάκελλο για to Η96 max X3);)

Σημείωση 2: Με αυτή την εγκατάσταση θα έχετε σωστά χρώματα στην TV/monitor σας:cool:

Σημείωση 3: Εάν θέλετε να μπουτάρετε την Armbian από USB stick (black USB port):

- Μην χρησιμοποιήσετε το "u-boot.ext" που σας έδωσα.

- Αντιγράψτε το "u-boot.usb" στο PC/Laptop σας. Μετονομάστε το σε "u-boot.ext" και τώρα αντιγράψτε το πίσω στο USB stick σας.

- Μετά από αυτό όλα θα είναι σωστά για μπουτάρισμα από το USB. Enjoy Armbian

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

H thermal paste που έβαλες υποθέτω ότι είναι μη αγώγιμη λέω σε περίπτωση ρε παιδί μου μήπως έκανε κάνα βραχυκύκλωμα, χωρίς να θέλω να σου υποδείξω τι και πως θα κάνεις απλώς θα σου δώσω μία ιδέα πώς έβγαζα εγώ από το PS3 την ψύκτρα επειδή είναι πέντε με πάρα πολύ έβαζα πρώτα να δουλέψει για λίγο ζεσταινόταν και μετά κατευθείαν μου φεύγει κατευθείαν η ψύκτρα, τώρα εάν σε περίπτωση δεν είναι κάποιο θέμα με την πάστα που έγραψα παραπάνω τότε σαν έσχατη λύση η οποία όμως δεν στη συστήνω είναι το λεγόμενο ψήσιμο στο φούρνο, και λέω δεν στη συστήνω γιατί κακά τα ψέματα όλα αυτά τα πράγματα είναι καρκινογόνα οπότε εκεί που θα φτιάχνεις το φαΐ σου δεν μπορείς να βάζεις να ψήσει σκέτη πλακέτα από το TV Box εκτός και άμα χρησιμοποιήσεις κανένα πιστολάκι για λίγο και δεις κανένα φως στο τούνελ

Η πάστα είναι της Arctic, η MX4.

To ψήσιμο σε τι θα βοηθήσει; Δεν το κατάλαβα.

 

Ή καθάρισμα με ισοπροπυλική αλκοόλη ή καθαρό οινόπνευμα.

Καθάρισμα έγινε εννοείται με την αλκοόλη.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

@gatos14 Δε μου γνωρίζει το UBT το X88 king! Μηπως γίνεται μόνο με card maker;Η παίζει κάτι με το licence;Το Vorke Z6 μια χαρά το γνώριζε!
Link to comment
Share on other sites

Η πάστα είναι της Arctic, η MX4.

To ψήσιμο σε τι θα βοηθήσει; Δεν το κατάλαβα.

 

 

 

Σε περιπτωση που εχει φυγει καποια ενωση απο καποιο chip π.χ cpu με το ''ψησιμο'' στην ουσια οι ενωσεις λιωνουν δεν την πειραζουμε καθολου την πλακετα αφηνουμε να κρυωσει μονη της και επανερχονται στην αχικη τους κατασταση

εγω το ειχα κανει σε μια καρτα γραφικων απο acer laptop και σε ps3 δεν σου λεω οτι οντως αν το κανεις θα πετυχει αλλα υπαχει και μια ελπιδα να φτιαξει αλλα οχι για παντα ειναι προσωριην λυση και παντα σε περιπτωση που εχει φυγει κατι απο την θεση του οπως εγραψα και πιο πανω.

 

https://www.youtube.com/results?search_query=bake+gpu+in+oven

 

https://www.youtube.com/results?search_query=tv+box+board+bake

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

@gatos14 Δε μου γνωρίζει το UBT το X88 king! Μηπως γίνεται μόνο με card maker;Η παίζει κάτι με το licence;Το Vorke Z6 μια χαρά το γνώριζε!

 

Για να τα παρουμε απο την αρχη...

Με ποια βερσιον UBT προσπαθεις ;

Επισης για δοκιμασε και την αλλη θυρα οπως ειπε και ο @makis1024

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που εχει φυγει καποια ενωση απο καποιο chip π.χ cpu με το ''ψησιμο'' στην ουσια οι ενωσεις λιωνουν δεν την πειραζουμε καθολου την πλακετα αφηνουμε να κρυωσει μονη της και επανερχονται στην αχικη τους κατασταση

εγω το ειχα κανει σε μια καρτα γραφικων απο acer laptop και σε ps3 δεν σου λεω οτι οντως αν το κανεις θα πετυχει αλλα υπαχει και μια ελπιδα να φτιαξει αλλα οχι για παντα ειναι προσωριην λυση και παντα σε περιπτωση που εχει φυγει κατι απο την θεση του οπως εγραψα και πιο πανω.

Για αυτό και είπα εγώ να το βάλει μπροστά πατώντας ταυτόχρονα τον επεξεργαστή, έτσι ώστε εάν έχει "ξεκουνηθεί" λίγο από την θέση του μήπως αποκατασταθούν οι επαφές και φορτώσει. Φυσικά και δεν είναι μόνιμη λύση, αλλά μπορείς να εκτιμήσεις εάν θα έχει επιτυχία κάποια κίνηση όπως αυτή που προτείνεις.

Μάλιστα θα μπορούσε να γίνει αυτό που λες ή ακόμα και με ένα πιστολάκι σε υψηλή θερμοκρασία (διότι οι κολλήσεις αυτές "λιώνουν" εύκολα - αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που χάνονται επαφές σε μνήμες ή επεξεργαστές από ανάπτυξη πολύ υψηλής θερμοκρασίας σε διάφορα μποξάκια) ή ακόμα καλύτερα εάν υπάρχει ένα hot gun.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με έπιασε κρύος ιδρώτας το έκανα με burn card maker και όλα καλά!

 

Ναι αλλα αυτο δεν ειναι λυση!

Τα περισσοτερα μπρικαρισματα προερχονται απο φλασαρισματα με (ελαττωματικες) καρτες !!!

Τεσπα...

Δεν μου απαντησες ομως...

Ουτε με ποια βερσιον UBT προσπαθησες και δεν εγινε τιποτα ουτε στο αν δοκιμασες να το φλασαρεις στην αλλη θυρα ; !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό και είπα εγώ να το βάλει μπροστά πατώντας ταυτόχρονα τον επεξεργαστή, έτσι ώστε εάν έχει "ξεκουνηθεί" λίγο από την θέση του μήπως αποκατασταθούν οι επαφές και φορτώσει. Φυσικά και δεν είναι μόνιμη λύση, αλλά μπορείς να εκτιμήσεις εάν θα έχει επιτυχία κάποια κίνηση όπως αυτή που προτείνεις.

Μάλιστα θα μπορούσε να γίνει αυτό που λες ή ακόμα και με ένα πιστολάκι σε υψηλή θερμοκρασία (διότι οι κολλήσεις αυτές "λιώνουν" εύκολα - αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που χάνονται επαφές σε μνήμες ή επεξεργαστές από ανάπτυξη πολύ υψηλής θερμοκρασίας σε διάφορα μποξάκια) ή ακόμα καλύτερα εάν υπάρχει ένα hot gun.

Συμφωνω μαζι σου απλα στο πιστολι θερμου αερα ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ την εχω πατησει παλια :lol:

Επειδή με έπιασε κρύος ιδρώτας το έκανα με burn card maker και όλα καλά!

Καλος ορισες στην λεσχη του bcm :)

Χωρις να απαξιώνω το ubt

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Armbian (Linux) για το HK1 Box & Vontar X3

 

https://mega.nz/file/Rs0D1SyJ#sqAkbgoDerzrYW1G1JRi7TIh0a-E3nODaPK3dzrlImc

 

Σημείωση 1: Η μόνη διαφορά από το H96 max X3 είναι ότι θα χρησιμοποιήσετε τα 2 αρχειάκια από τον 2ο φάκελλο (αντί για αυτά που είναι στον 1ο φάκελλο για to Η96 max X3);)

Σημείωση 2: Με αυτή την εγκατάσταση θα έχετε σωστά χρώματα στην TV/monitor σας:cool:

Σημείωση 3: Πιθανόν να μπορείτε να κάνετε την εγκατάσταση και σε USB στικ (στη μαύρη θύρα USB). Δεν το δοκίμασα, αλλά εφόσον από εκεί τρέχει και coreelec, πιστεύω δεν θα έχετε πρόβλημα και στην Armbian.

Εάν θέλετε να μπουτάρετε την Armbian από USB stick (black USB port):

- Μην χρησιμοποιήσετε το "u-boot.ext" που σας έδωσα.

- Αντιγράψτε το "u-boot.usb" στο PC/Laptop σας. Μετονομάστε το σε "u-boot.ext" και τώρα αντιγράψτε το πίσω στο USB stick σας.

- Μετά από αυτό όλα θα είναι σωστά για μπουτάρισμα από το USB. Enjoy Armbian:cool:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

@xloupas Την έβαλα την slimbox 10.5 αλλά δε ξέρω τι παίζει..Δεν υπάρχει ούτε navbar ούτε starusbar και ας είναι ενεργοποιημένες στις ρυθμίσεις!Εσυ τι rom φοράς;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...