Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πότε βγήκε Slimbox 10.5;
Τι πρόσεξες και εσύ!!

Την .4 εννοούσα

 

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1258

  • makis1024

    549

  • ath156

    1771

Χαχα λέω και γω.Με έλουσε κρύος ιδρώτας γιατί είμαι flashoholic και θα την έβαζα αμέσως.Αλλα πάντα έχω θέμα.Παντα το UBT μου σβήνει τα πάντα (τι και αν αποεπιλεγω το reset) και έτσι θα έπρεπε να τα ξαναστησω όλα απο την αρχή!
Link to comment
Share on other sites

Έχει τα εξής πλεονεκτήματα:

- Εάν έχεις συνδρομή στο Netflix θα βλέπεις χωρίς να κάνεις τίποτα άλλο τουλάχιστον σε Full HD

- Είναι εύκολο να το μεταφέρεις από τηλεόραση σε τηλεόραση

- Το παίρνεις από Ελλάδα και άμεσα (σχεδόν / 4-7 εργάσιμες ημέρες !)

 

Μειονεκτήματα: Εξαιρετικά μειωμένη μνήμη τόσο σε RAM όσο και σε αποθηκευτικό χώρο και λίγες θύρες (μικρή συνδεσιμότητα). Με τα ίδια λεφτά παίρνεις (από έξω) ένα καλό με Amlogic S905X3 με τουλάχιστον 4/32 μνήμη και μεγάλη συνδεσιμότητα.

Προσωπικά έχω τα H96 max X3 & HK1 Box και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Υπάρχουν όμως και άλλα με 905Χ3 που μπορεί να είναι εξίσου αξιόλογα. Σε περίπτωση που θελήσεις να πάρεις από έξω το ψάχνεις στην συγκεκριμένη στιγμή τι προσφέρεται και στην καλύτερη τιμή/επιδόσεις (παίζουν ανά διαστήματα οι τιμές). Επίσης τονίζω ότι ΔΕΝ πρέπει να πάρεις H9 X3 & Vontar X3.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχει τα εξής πλεονεκτήματα:

- Εάν έχεις συνδρομή στο Netflix θα βλέπεις χωρίς να κάνεις τίποτα άλλο τουλάχιστον σε Full HD

- Είναι εύκολο να το μεταφέρεις από τηλεόραση σε τηλεόραση

- Το παίρνεις από Ελλάδα και άμεσα

 

Μειονεκτήματα: Εξαιρετικά μειωμένη μνήμη τόσο σε RAM όσο και σε αποθηκευτικό χώρο και λίγες θύρες (μικρή συνδεσιμότητα). Με τα ίδια λεφτά παίρνεις (από έξω) ένα καλό με Amlogic S905X3 με τουλάχιστον 4/32 μνήμη και μεγάλη συνδεσιμότητα.

Προσωπικά έχω τα H96 max X3 & HK1 Box και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Υπάρχουν όμως και άλλα με 905Χ3 που μπορεί να είναι εξίσου αξιόλογα. Σε περίπτωση που θελήσεις να πάρεις από έξω το ψάχνεις στην συγκεκριμένη στιγμή τι προσφέρεται και στην καλύτερη τιμή/επιδόσεις (παίζουν ανά διαστήματα οι τιμές). Επίσης τονίζω ότι ΔΕΝ πρέπει να πάρεις H9 X3 & Vontar X3.

 

Σε ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο ενεργό link για vorke z6 plus.?

Θέλω να περάσω καινούργια rom. Δεν το έχω πειράξει και θέλω να το φρεσκαρω.

Letv 1 pro x800 us

Letv le max 2

Link to comment
Share on other sites

@xloupas Τι διαφορά έχει το μαύρο με τα κύματα;Θα έχουμε κάνα θέμα με τις roms ίσως;

 

Δεν μπορω να σου πω με σιγουρια γιατι εχω το waves αλλα δεν νομιζω να εχουν διαφορες γιατι εσυ παραγγειλες το μαυρο;

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο ενεργό link για vorke z6 plus.?

Θέλω να περάσω καινούργια rom. Δεν το έχω πειράξει και θέλω να το φρεσκαρω.

 

Αν δεν σε ενδιαφερει το bt γιατι δεν εχει...εχω να σου δωσω κατι να δοκιμασεις....

Στειλε μου π.μ αν θελεις και θα τα πουμε!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Η μία είναι ATV η άλλη AOSP.

 

Καλά που του εξηγησες τη διαφορά :lol::lol::lol::lol:

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

ATV

Ένα κλασικό παράδειγμα Android TV είναι οι τηλεοράσεις της SONY, το Nvidia Shield TV, το Xiaomi Mi Box S, mecool kM1,6,9 , AX95DB κτλ. Το λειτουργικό της Google είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να ελέγχεται η συσκευή μας και όλες οι εφαρμογές με το τηλεχειριστήριο. Αυτό σημαίνει όμως πως έχει δικό του Google Play Store TV και με πολλές ελλείψεις.

 

Android TV Box AOSP

Από την άλλη ως Android TV Box εννοούμε όλα εκείνα τα smart box που δουλεύουν με Android όπως για παράδειγμα οι συσκευές της Beelink π.χ. GT KING ή GT Mini , magicsee max 5 , plus , max6,X96 max plus 2 , X96 air , A95x f3 air και slim , h96 max x3 και κλώνοι , Tox1 , ugoos x3 , ugoos am 6 plus κτλ. Σε αυτές τις συσκευές ένα απλό τηλεχειριστήριο ίσως να μην είναι αρκετό και η λύση ενός Air Mouse είναι επιβεβλημένη. Επίσης το Google Play Store είναι το “κανονικό”. Αυτό δηλαδή που έχουμε και στα κινητά Android με την πληθώρα εφαρμογών που βρίσκουμε και εκεί.

Το τι αρέσει στον καθένα είναι καθαρά υποκειμενικό , άλλος βολεύεται με ATV συνήθως αυτοί που ψάχνουν κάτι το οποίο να παίζει out of the box και άλλος θέλει AOSP να προσθέσει προσωπικό χρόνο κόπο να το στήσει και απευθύνεται σε πιο ψαγμένους γενικά.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Καλά που του εξηγησες τη διαφορά :lol::lol::lol::lol:

 

Δεν ρώτησε ποιά είναι η διαφορά ATV με AOSP γενικά , αλλά ποια η διαφορά Slimbox atv vontar με Slimbox pie vontar. Απλά του εξήγησα ότι Pie για τον slimhouse σημαίνει AOSP.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο ενεργό link για vorke z6 plus.?

Θέλω να περάσω καινούργια rom. Δεν το έχω πειράξει και θέλω να το φρεσκαρω.

 

Δεν εχει καινουρια μαμα rom εκτος και θελεις να περασεις καποια custom.

Για μενα κανονας απαραβατος "Δεν πειράζουμε κάτι που δουλεύει σωστά"

Σε μια κάρτα sd βάλε coreelec και θα έχεις ένα ταχύτατο και ανανεωμένο μποξακι.

Edited by jogatore
Link to comment
Share on other sites

Για τους κατοχους του X88 King Βρηκα στο 4pda μαζεμενες ολες τις roms οποτε και τις βαζω εδω για οποιον τις χρειαστει στο μελλον

https://mega.nz/folder/QihgHR6I#zbdkd5EF5BnOg7g9h03yNA

Edited by xloupas
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Για τους κατοχους του X88 King Βρηκα στο 4pda μαζεμενες ολες τις roms οποτε και τις βαζω εδω για οποιον τις χρειαστει στο μελλον

https://mega.nz/fm/MdgA3bRa

 

 

Διορθωσε το λινκ...!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Για τους κατοχους του X88 King Βρηκα στο 4pda μαζεμενες ολες τις roms οποτε και τις βαζω εδω για οποιον τις χρειαστει στο μελλον

https://mega.nz/fm/MdgA3bRa

 

https://mega.nz/folder/QihgHR6I#zbdkd5EF5BnOg7g9h03yNA

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Για τους κατοχους του X88 King Βρηκα στο 4pda μαζεμενες ολες τις roms οποτε και τις βαζω εδω για οποιον τις χρειαστει στο μελλον

https://mega.nz/folder/QihgHR6I#zbdkd5EF5BnOg7g9h03yNA

 

https://mega.nz/fm/FERxQLIK

 

Διορθωσε το λινκ...!

 

 

Τωρα λογικα πρεπει να δουλευουν και οι 2 συνδεσμοι για τις ρομς του Χ88 King

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο ενεργό link για vorke z6 plus.?

 

Θέλω να περάσω καινούργια rom. Δεν το έχω πειράξει και θέλω να το φρεσκαρω.

Προφανώς τα προηγούμενα λινκ από τους ρώσους που δοκίμασα εγώ κάνουν και για σένα αλλά με τις roms για DDR3.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως μόνο το πρώτο δουλεύει δεν πειράζει και αυτό μας κάνει δουλειά.

και εάν έχεις όρεξη να γίνεις beta tester στην νέα έκδοση του Vortex 0.3.8.1 για το X88King (υποτίθεται ότι αποκαθιστά την λειτουργία οθόνης)

https://yadi.sk/d/NC8vJbKBSc-Ogw

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια σχετικά με το Kodi app σε Mi Box S.

Θέλω να χρησιμοποιήσω τον ανώτερο scaler της TV μου (Samsung Q60T), αντι για τον scaler του Box.

 

Στις ρυθμίσεις του Box λοιπον δηλώνω ανάλυση 1080@60. Στις ρυθμίσεις του Κοντι app βαζω επίσης 1080@60 και βάζω στη Whitelist του Kodi app όλες τις 1080 αναλύσεις σε όλα τα framerates.

 

Το προβλημα είναι ότι παρά τις παραπάνω ρυθμίσεις, στα ινφο της TV βλέπω 3840x2140 (άρα το upscale γίνεται από το Kodi ή το Box), αντί για 1920x1080 (= upscale από την TV). Εγώ θέλω το δεύτερο...

 

Το έχετε αντιμετωπίσει αυτό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

προσθέστε και το X96 max Plus σε αυτά που έχουν αναφερθεί να στέλνονται (κάποια) ως 4/32 (και με τέτοιο στικεράκι μάλιστα επάνω) και στην πραγματικότητα να είναι 2/16 !!:O

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

και εάν έχεις όρεξη να γίνεις beta tester στην νέα έκδοση του Vortex 0.3.8.1 για το X88King (υποτίθεται ότι αποκαθιστά την λειτουργία οθόνης)

https://yadi.sk/d/NC8vJbKBSc-Ogw

Αν και δεν εχω κανενα πρόβλημα με τους Devs το εχω σαν κανόνα πάντα να αφήνω τους πιο τολμηρούς να γίνουν

beta testers ακομα και οταν ειχα τα Nvidia Shield παντα αφηνα σχεδον ενα μηνα+ οταν ερχοταν ota, οταν με το καλο ερθει το δικο σου και αρχισεις τα ''μαγειρεματα'' τοτε ισως να αναθεωρησω

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...