Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανείς κάποια web camera (με ενσωματωμένο μικρόφωνο) που να παίζει χωρίς πρόβλημα στο mini m8s II που έχω;

Η χρήση της θα είναι μόνο για skype.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς κάποια web camera (με ενσωματωμένο μικρόφωνο) που να παίζει χωρίς πρόβλημα στο mini m8s II που έχω;

Η χρήση της θα είναι μόνο για skype.

 

Έχεις δοκιμάσει κάποια/κάποιες και είχες κάποιο θέμα?

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι, πήρα σχετικά πρόσφατα το Beelink GT1. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να έχω access στο filesystem της συσκευής μέσω app που έχω στο κινητό μου (πιο συγκεκριμένα το Solid Explorer). Το ζητούμενο είναι να μπορώ να κάνω τα βασικά operations σε αρχεία (move, delete κλπ).

Προς το παρόν έχω στήσει ένα FTP server στο Beelink, αλλά δεν βολεύει γιατι πρέπει να τον κάνω activate κάθε φορά που ανοίγει η συσκευή.

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια άλλη λύση που να παίζει κατευθείαν?

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

κάτοχος mini m8s 2. έχει μια βδομάδα που έχω θέματα με το kodi. δεν φορτώνει τα hd streams κι αν φορτώσει κάνα 2 σε κάνα επεισόδιο από τις σειρές, αυτό θα κολλάει συνέχεια. μπαίνω στα wifi settings, βλέπω full σήμα(το ρουτερ είναι στα 2 μέτρα) αλλά πρόσεξα ότι όταν πατάω πάνω στο δίκτυο, στην ταχύτητα σύνδεσης λέει 65 mbps ενώ το κινητό μου στην ίδια απόσταση γράφει 150 mbps(redmi note 2). δεν θυμάμαι αν ήταν τόσο λίγο στο tv box όπως πχ πριν 2 βδομάδες που δεν είχα θέμα. επίσης δεν ξέρω αν φταίει κι αυτό κι ολας απλά από το Νοέμβριο που το έχω δεν είχα θέμα ποτέ με το wifi.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με καλώδιο αν είναι εύκολο. Αν παίζει κανονικά κάποιο θέμα έχει το wifi του box. Για τον ίδιο λόγο δοκίμασε να κανεις το κινητό hotspot και συνδέσε το box μέσω αυτού. Αν και πάλι έχει θέμα σίγουρα κάτι τρέχει με το wifi της συσκευής

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έβαλα και καλώδιο αλλά πάλι τα ίδια. και με το Hotspot που δοκίμασα . δεν ξεκολλάει από τα 65 mbps και με φουλ σήμα. στο YouTube που δοκιμάζω τα φορτώνει όλα μια χαρά, στο κοντι σέρνεται!!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει κάποια/κάποιες και είχες κάποιο θέμα?

 

Όχι, δεν έχω κάποια και θέλω να πάρω μια που θα δουλεύει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω κάποια και θέλω να πάρω μια που θα δουλεύει καλά.

 

Κι εγώ σήμερα μόλις δοκίμασα μια παλιά Logitech που είχα, αλλά στο Skype δεν έπαιζε.

Από μια έρευνα που έκανα φαίνεται πως δεν κάνουν όλες οι webcams για το Android. Διάβασα κάπου γι αυτήν αλλά είναι ακριβή θεωρώ.

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

έβαλα και καλώδιο αλλά πάλι τα ίδια. και με το Hotspot που δοκίμασα . δεν ξεκολλάει από τα 65 mbps και με φουλ σήμα. στο YouTube που δοκιμάζω τα φορτώνει όλα μια χαρά, στο κοντι σέρνεται!!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Να σου πω την αλήθεια χτες είχα το box στο δωμάτιο... Το kodi σερνόταν μόνο με hotspot έκανα κάτι αλλα μετά από λίγο σερνόταν πάλι. Σήμερα το έβαλα στο σαλόνι πάλι και μεχρι στιγμής μια χαρά... Δεν ξέρω αν έχει κάποιο θέμα γενικότερα το kodi

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που το έχω (είχα) το mini m8sII με Ethernet, δεν μπορώ να βρω επεισόδιο σε HD σε exodus και spectro fork.

Ένας από τους λόγους που το ξήλωσα και πλέον χρησιμοποιώ το terrarium TV.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που το έχω (είχα) το mini m8sII με Ethernet, δεν μπορώ να βρω επεισόδιο σε HD σε exodus και spectro fork.

Ένας από τους λόγους που το ξήλωσα και πλέον χρησιμοποιώ το terrarium TV.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

To kodi ( exodus/spectro) σου προτεινει αναλυσεις αναλογα με την ταχυτητα που εχεις

?

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω λάθος, ναι ανάλογα την ταχύτητα!!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που το έχω (είχα) το mini m8sII με Ethernet, δεν μπορώ να βρω επεισόδιο σε HD σε exodus και spectro fork.

 

Ένας από τους λόγους που το ξήλωσα και πλέον χρησιμοποιώ το terrarium TV.

 

 

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτο.

 

Τι σχέση έχει με τι τροπο συνδέεται το κουτι στο ίντερνετ με το τι links βγάζει ενα add on?

 

Sent from mTalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

όχι με τι τρόπο συνδέεται αλλά πόση ταχύτητα έχεις. έτσι έχω ακούσει κι εγώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω αυτο.

 

Τι σχέση έχει με τι τροπο συνδέεται το κουτι στο ίντερνετ με το τι links βγάζει ενα add on?

 

Sent from mTalk

Και όμως. Δεν μπορεί, κάπου θα άκουσες για κάποια προβλήματα που είχαν (έχουν) τα συγκεκριμένα με το σήμα του WiFi. Η αλήθεια είναι ότι βελτιώθηκε με κάποια updates, αλλά και πάλι δεν είναι το καλύτερο δυνατό.

 

Όσον αφορά τα links, δεν καταλαβαίνω γιατί στο τηλέφωνο σε συγκεκριμένη σειρά βγάζει ακόμη 1080p links, ενώ στο box, για την ίδια σειρά πάντα, ίδιο επεισόδιο, ούτε HD!

 

Ακόμη και αν δεν έχει σχέση (που το πιο λογικό είναι αυτό), γιατί να παιδεύομαι; Βάζω το terrarium και βρίσκω τα πάντα, χωρίς κόπο.

 

 

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Tv box, max 50-55€, αγορα απο οπουδηποτε(ίσως απο ευρωπη για αποφυγη τελωνειου) θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για kodi και γενικη χρηση android (σαν pc), σε full hd samsung 40".

Θελω προτάσεις

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Tv box, max 50-55€, αγορα απο οπουδηποτε(ίσως απο ευρωπη για αποφυγη τελωνειου) θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για kodi και γενικη χρηση android (σαν pc), σε full hd samsung 40".

Θελω προτάσεις

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Δες το mecool bb2 pro, πολύ δυνατό και αξιόπιστο. Γύρω στα 60€ θα το βρείς γενικά, ίσως και πιο φθηνά.

 

Sent from my Onda v975m using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Όχι Beelink gt1?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι Beelink gt1?

 

Ολα καλα ειναι. Η υποστηριξη παιζει πιο πολυ σημασια. Το yoka που εχω ειναι το ιδιο με το mecool. Για περισσοτερα διαβαστε την υπογραφη μου. Παντως το καινουργιο trend ειναι κουτια με 3gb ram ddr4, οπως το gt1 ultimate

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Πήρα ένα sunvell T95X (S905x) και επειδή είχε το θεματάκι που εμφανίζονται λιγάκι πιο σκοτεινές οι ταινίες στο kodi, έκανα τα εξής έπειτα από οδηγίες στο Internet: κατέβασα ένα 4k mp4 video, το ονομασα bootvideo, το έβαλα στο system/etc Και πείραξα στο build.prop αρχείο το service.bootvideo=1 από 0 που ήταν. (επίσης, το έκανα copy το αρχείο στο system/etc από το /system). Έκτοτε, δε μπουτάρει το tv box, αντιθέτως μένει σε μία εικόνα που είναι σα να είναι χαλασμένο το hdmi με περίεργα χρώματα.

Πώς μπορώ να το επαναφέρω? μπήκα στη recovery διάλεξα wipe cache/reset to factory settings αλλά δεν άλλαξε κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Πήρα ένα sunvell T95X (S905x) και επειδή είχε το θεματάκι που εμφανίζονται λιγάκι πιο σκοτεινές οι ταινίες στο kodi, έκανα τα εξής έπειτα από οδηγίες στο Internet: κατέβασα ένα 4k mp4 video, το ονομασα bootvideo, το έβαλα στο system/etc Και πείραξα στο build.prop αρχείο το service.bootvideo=1 από 0 που ήταν. (επίσης, το έκανα copy το αρχείο στο system/etc από το /system). Έκτοτε, δε μπουτάρει το tv box, αντιθέτως μένει σε μία εικόνα που είναι σα να είναι χαλασμένο το hdmi με περίεργα χρώματα.

Πώς μπορώ να το επαναφέρω? μπήκα στη recovery διάλεξα wipe cache/reset to factory settings αλλά δεν άλλαξε κάτι...

Εγώ σε 2 κουτιά (GT1 και MXIII-G II) που είχα τοθέμα με τη σκοτεινή εικόνα το ξεπέρασα εύκολα απλώς αλλάζοντας στο build.prop το service.bootvideo=1 από 0. Δεν έβαλα κανένα 4k video ως bootvideo. Μόνο άλλαξα το 0 σε 1 στο build.prop.
Link to comment
Share on other sites

Για δες εδώ:

http://freaktab.com/forum/advertisers-and-vendor-support-area/geekbuying-com/598596-firmware-t95x-amlogic-s905x-4k-kodi-16-1-preinstaled-android-6-0-tv-box-firmware-20160921

 

Έχει το firmware για φλασάρισμα μέσω sd και μ έσω pc. Στο πρώτο ποστ το fw είναι για την 1/8GB έκδοση. Αν έχεις την 2/16 τότε δες 4-5 ποστ παρακάτω που έχει βάλει κάποιος ένα λινκ για την έκδοση αυτή. Λέει ότι σε αυτόν δούλεψε καλά όμως έχασε τη λειτουργία bluetooth. Αν δεν σε καίει το bluetooth πέρασέ τη. Τα υπόλοιπα ποστς δεν τα διάβασα, ρίξε μια ματιά μήπως έχουν βάλει κάνα άλλο λινκ που να δουλεύει και το bt.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

Το είχα βρει από το πρωί αυτό το λινκ και περίμενα να κατέβουν τα αρχεία.

Μέσω SD προσπαθώ, αλλά τρώω σφάλμα, αρχικά:

E" cannot load volume /misc!(το οποίο το τρώω και όταν προσπαθώ να κάνω wipe data/ factory reset) και εν συνεχεία

Finding update package...

Opening update package...

E: failed to mount /dev/block/mmcblk0 on /sdcard by read-only (device or resource busy)

Verifying update package...

E: footer is wrong

E: signature verification failed

Installation aborted.

E: Cannot load volume /misc!

Mounted /system.

E: Cannot load volume /misc!

 

Αν πάω να bootάρω κατευθείαν από την SD, γράφει erasing... και μετά από 2 δευτερόλεπτα error...

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

Το είχα βρει από το πρωί αυτό το λινκ και περίμενα να κατέβουν τα αρχεία.

Μέσω SD προσπαθώ, αλλά τρώω σφάλμα, αρχικά:

E" cannot load volume /misc!(το οποίο το τρώω και όταν προσπαθώ να κάνω wipe data/ factory reset) και εν συνεχεία

Finding update package...

Opening update package...

E: failed to mount /dev/block/mmcblk0 on /sdcard by read-only (device or resource busy)

Verifying update package...

E: footer is wrong

E: signature verification failed

Installation aborted.

E: Cannot load volume /misc!

Mounted /system.

E: Cannot load volume /misc!

 

Αν πάω να bootάρω κατευθείαν από την SD, γράφει erasing... και μετά από 2 δευτερόλεπτα error...

 

UPDATE: μαλλον το προβλημα για το failed to mount ηταν η sd κάρτα. Με usb φλασάκι που δοκίμασα ξεκινάει το Update, αλλά παίρνω το error:

Can't install this package (Wed Aud 31 κλπ) over newer build (Mon Feb 6κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...