Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας και από μένα παιδιά.Επειδη το θεμα είναι ολίγον τι τεραστιο και δε μπορω να το διαβάσω όλο θα ήθελα τη βοήθεια σας.Σκεφτομαι για αγορά android tv box και έχω καταλήξει στο mecool km9.Εχετε να μου προτείνετε και κάποιο άλλο?Αληθεύει ότι το συγκεκριμένο έχει θέμα με το netflix?Σκέφτομαι να γίνω συνδρομητής και μιας η τηλεοραση μου δεν είναι smart θα ήθελα φυσικά το box να το υποστηρίζει.Δε θέλω να ανέβω πολύ οικονομικά οπότε θα περιμένω τη γνώμη σας.Σας ευχαριστώ

Έχω ένα φίλο που ασχολείται με αυτά και μου είπε ότι θα τα σεταρει όλα αυτός από kodi μέχρι netflix οπότε θα τα βρω όλα έτοιμα.Θα τα καταφέρει να το εγκαταστήσει η θα έχουμε πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα παιδιά.Επειδη το θεμα είναι ολίγον τι τεραστιο και δε μπορω να το διαβάσω όλο θα ήθελα τη βοήθεια σας.Σκεφτομαι για αγορά android tv box και έχω καταλήξει στο mecool km9.Εχετε να μου προτείνετε και κάποιο άλλο?Αληθεύει ότι το συγκεκριμένο έχει θέμα με το netflix?Σκέφτομαι να γίνω συνδρομητής και μιας η τηλεοραση μου δεν είναι smart θα ήθελα φυσικά το box να το υποστηρίζει.Δε θέλω να ανέβω πολύ οικονομικά οπότε θα περιμένω τη γνώμη σας.Σας ευχαριστώ

Έχω ένα φίλο που ασχολείται με αυτά και μου είπε ότι θα τα σεταρει όλα αυτός από kodi μέχρι netflix οπότε θα τα βρω όλα έτοιμα.Θα τα καταφέρει να το εγκαταστήσει η θα έχουμε πρόβλημα?

Θα τα εγκαταστήσει μπορεί.

Να δεις Netflix με ποιότητα 720p και πάνω μάλλον αποκλείεται.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα παιδιά.Επειδη το θεμα είναι ολίγον τι τεραστιο και δε μπορω να το διαβάσω όλο θα ήθελα τη βοήθεια σας.Σκεφτομαι για αγορά android tv box και έχω καταλήξει στο mecool km9.Εχετε να μου προτείνετε και κάποιο άλλο?Αληθεύει ότι το συγκεκριμένο έχει θέμα με το netflix?Σκέφτομαι να γίνω συνδρομητής και μιας η τηλεοραση μου δεν είναι smart θα ήθελα φυσικά το box να το υποστηρίζει.Δε θέλω να ανέβω πολύ οικονομικά οπότε θα περιμένω τη γνώμη σας.Σας ευχαριστώ

Έχω ένα φίλο που ασχολείται με αυτά και μου είπε ότι θα τα σεταρει όλα αυτός από kodi μέχρι netflix οπότε θα τα βρω όλα έτοιμα.Θα τα καταφέρει να το εγκαταστήσει η θα έχουμε πρόβλημα?

 

 

Αν σε ενδιαφέρει το Netflix και ένεκα ότι σχεδόν οι περισσότερες γραμμές αλλάζουν σε vdsl μάλλον θα χρειαστείς κάτι επίσημο. Xiaomi Mi box s, Amazon FireStick ή το κορυφαίο Nvidia που ξεφεύγει. Εγώ αν θα ξανά έπαιρνα θα έπαιρνα κάτι από αυτά τα δυο και θα περνούσα και Kodi k popcornο για ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχεις ; https://m.aliexpress.com/item/32959882588.html?pid=808_0000_0105&spm=a2g0n.search-amp.list.32959882588&aff_trace_key=5c1b763d41f94ff98c748e326437725f-1555624490791-04909-jiMVVzv&aff_platform=msite&m_page_id=6555amp-voT4tzDDszAK1MmASkYAhA1555881783044

 

Έλεγξες με την κάμερα του κινητού σου αν είναι λειτουργικό το τηλεκοντρόλ;

 

Στάλθηκε από Tapatalk

 

Το bloutooth το είδα στην κάμερα λειτουργη δεν ανταποκρίνεται όμως το κουτί με το ποντίκι δούλευε ,το έκανα φορμάτ και χρειάζεται σύζευξη ,έχω παραγγείλει ήδη.φθηνο είναι 6.8 αλλά έλεγα μήπως είχε κάνεις καμιά ιδέα,κατέβασα και από το πλευστορ αλλά ενώ ανοίγει και κλείνει δεν κάνει σύζευξη.

Link to comment
Share on other sites

Το bloutooth το είδα στην κάμερα λειτουργη δεν ανταποκρίνεται όμως το κουτί με το ποντίκι δούλευε ,το έκανα φορμάτ και χρειάζεται σύζευξη ,έχω παραγγείλει ήδη.φθηνο είναι 6.8 αλλά έλεγα μήπως είχε κάνεις καμιά ιδέα,κατέβασα και από το πλευστορ αλλά ενώ ανοίγει και κλείνει δεν κάνει σύζευξη.

 

Συγνώμη αλλά τι εννοείς με το "το bluetooth το είδα στην κάμερα λειτουργεί"??????????

Εάν δεν κάνω λάθος με την κάμερα βλέπεις εάν λειτουργούν οι υπέρυθρες (IR) και όχι το bt::) Μήπως τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μπέρδεμα όντως. Γιατί εφόσον αναφέρει τη λέξη σύζευξη , μιλάει για Bluetooth , όπου όμως το τηλεκοντρόλ δεν είναι Bluetooth. Αν μιλάμε για το ίδιο τηλεκοντρόλ.

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά τι εννοείς με το "το bluetooth το είδα στην κάμερα λειτουργεί"??????????

Εάν δεν κάνω λάθος με την κάμερα βλέπεις εάν λειτουργούν οι υπέρυθρες (IR) και όχι το bt::) Μήπως τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα?

Ναι τα μπέρδεψα λίγο τις υπέρυθρες έλεγξα ,δείχνουν ότι λειτουργούν,όμως δε υπάρχει ανταπόκριση από το τηβι μποξ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια.Θα κοιτάξω και για το xiaomi box και θα αποφασίσω..Βέβαια δεν έχω ακόμη netflix και δε ξέρω αν θα μου κρατήσει το ενδιαφέρον τελικά αλλά σίγουρα παίζει ρόλο στην απόφαση μου. Για το xiaomi υπάρχουν καλές κριτικές?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια.Θα κοιτάξω και για το xiaomi box και θα αποφασίσω..Βέβαια δεν έχω ακόμη netflix και δε ξέρω αν θα μου κρατήσει το ενδιαφέρον τελικά αλλά σίγουρα παίζει ρόλο στην απόφαση μου. Για το xiaomi υπάρχουν καλές κριτικές?

 

Εγώ έμεινα ικανοποιημένος. Πέρασα kodi k popcorntime. Να δεις αν πάρεις το Xiaomi το s επειδή αυτό υποστηρίζει και 4K Netflix by the box. Να ξέρεις επίσης ότι αν δεν το βγάλεις από την πρίζα με το κλείσιμο μπαίνει σε sleep mode. Αποτέλεσμα αυτού είναι να κολλάει. Ή θα κανεις restart με το που θα το ανοίγεις από το power button θα πατάς παρατεταμένα το power για να βγάλει επανεκκίνηση ή θα έχεις το νου σου να το βγάζεις από την πρίζα κάθε φορά που το κλείνεις. Αν κανεις αυτά θα σου δουλεύει αψεγάδιαστα. Εμένα μου δουλεύει εκπληκτικά και αν είχα χρήματα θα το ξανά αγόραζα.

 

Το Netflix είναι εκπληκτικό. Αξίζει να το δοκιμάσεις. Όχι μόνος όμως. Μπορείς να βάλεις για έναν χρόνο στα 120 κάτι ευρώ για 4 άτομα. Αυτό σημαίνει πως το μήνα θα βγαίνει λιγότερο από 4 ευρώ το μήνα. Ούτε ένας καφές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έμεινα ικανοποιημένος. Πέρασα kodi k popcorntime. Να δεις αν πάρεις το Xiaomi το s επειδή αυτό υποστηρίζει και 4K Netflix by the box. Να ξέρεις επίσης ότι αν δεν το βγάλεις από την πρίζα με το κλείσιμο μπαίνει σε sleep mode. Αποτέλεσμα αυτού είναι να κολλάει. Ή θα κανεις restart με το που θα το ανοίγεις από το power button θα πατάς παρατεταμένα το power για να βγάλει επανεκκίνηση ή θα έχεις το νου σου να το βγάζεις από την πρίζα κάθε φορά που το κλείνεις. Αν κανεις αυτά θα σου δουλεύει αψεγάδιαστα. Εμένα μου δουλεύει εκπληκτικά και αν είχα χρήματα θα το ξανά αγόραζα.

 

 

 

Το Netflix είναι εκπληκτικό. Αξίζει να το δοκιμάσεις. Όχι μόνος όμως. Μπορείς να βάλεις για έναν χρόνο στα 120 κάτι ευρώ για 4 άτομα. Αυτό σημαίνει πως το μήνα θα βγαίνει λιγότερο από 4 ευρώ το μήνα. Ούτε ένας καφές.

Τώρα πώς μένει ικανοποιημένος κάποιος από ένα επώνυμο κουτί, που δεν το λες και φτηνό και μάλιστα κολλάει αν μπει σε sleep mode, δεν το καταλαβαίνω.

Τέτοια θέματα δεν έχουν πιο άγνωστα κουτιά των 40-50€.

Και όπως ανέφερα και νωρίτερα, σε κανένα tv box μου ποτέ δν κάνω shutdown και οι 3 συσκευές που έχω πάντα έπαιζαν τέλεια μετά το sleep.

Πλέον με το Amazon Fire stick, μία που ανοίγω την τηλεόραση και φυσικά με ένα κλικ έχει βγει από το sleep και τρέχει σφαίρα στα μενού του.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν λύθηκε το θέμα με το sleep mode στο Mi box s? Γιατί φαίνεται καλή περίπτωση αν παίζει HD Netflix.

Υπάρχει κανένας κάτοχος της νέας έκδοσης του Beelink GT1-A να μας πει αν όντως παίζει HD Netflix όπως το διαφημίζουν? Γιατί αν ισχύει θα είναι εξαιρετική επιλογή.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος; Γιατί 3 άτομα που το έχουμε πατοντας συνεχόμενα το κεντρικό πλήκτρο (όχι το power) ανοίγει από sleep mode μια χαρα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έμεινα ικανοποιημένος. Πέρασα kodi k popcorntime. Να δεις αν πάρεις το Xiaomi το s επειδή αυτό υποστηρίζει και 4K Netflix by the box. Να ξέρεις επίσης ότι αν δεν το βγάλεις από την πρίζα με το κλείσιμο μπαίνει σε sleep mode. Αποτέλεσμα αυτού είναι να κολλάει. Ή θα κανεις restart με το που θα το ανοίγεις από το power button θα πατάς παρατεταμένα το power για να βγάλει επανεκκίνηση ή θα έχεις το νου σου να το βγάζεις από την πρίζα κάθε φορά που το κλείνεις. Αν κανεις αυτά θα σου δουλεύει αψεγάδιαστα. Εμένα μου δουλεύει εκπληκτικά και αν είχα χρήματα θα το ξανά αγόραζα.

 

Το Netflix είναι εκπληκτικό. Αξίζει να το δοκιμάσεις. Όχι μόνος όμως. Μπορείς να βάλεις για έναν χρόνο στα 120 κάτι ευρώ για 4 άτομα. Αυτό σημαίνει πως το μήνα θα βγαίνει λιγότερο από 4 ευρώ το μήνα. Ούτε ένας καφές.

 

Ας με διορθώσει κάποιος, αλλά έχω την εντύπωση ότι το "κόλλημα" που αναφέρετε λύνεται από τις ρυθμίσεις, επιλέγοντας ενεργό το HDMI CEC. Μου το είπε κάποιος εδώ και από τότε έπαψε να μου κολλάει, ούτε επανεκκινήσεις ούτε τίποτα.

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ας με διορθώσει κάποιος, αλλά έχω την εντύπωση ότι το "κόλλημα" που αναφέρετε λύνεται από τις ρυθμίσεις, επιλέγοντας ενεργό το HDMI CEC. Μου το είπε κάποιος εδώ και από τότε έπαψε να μου κολλάει, ούτε επανεκκινήσεις ούτε τίποτα.

Εγώ το ανακάλυψα κατά τύχη απ' όταν ενεργοποίησα το HDMI-CEC ανοίγω και κλείνω από το power του τηλεκοντρόλ χωρίς κολλήματα. Έχω το παλιό mi box αν εσύ έχεις το mi box s τότε ισχύει και για τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους. Θα ήθελα τη βοήθεια σας, 2 ερωτήσεις για τους ειδικούς στο chromecast. Προσπαθώ να κάνω cast με chrome browser μια σελίδα (tainiomania) για να δω ταινία και με το που εμφανίζει το logo του chrome στην τηλεόραση σταματάει εκεί και δεν συνδέεται ποτέ. Νομίζω είχα κάνει μια ρύθμιση την πρώτη φορά, πώς θέλω να ανοίγει το chromecast αλλά δεν θυμάμαι καθόλου που ήταν τι και πως, για να το αλλάξω.

Και η 2η ερώτηση.

Κάθε 2 μέρες το chromecast χάνει τη σύνδεση και πρέπει να ξαναμπώ στο Google home και να ξανακάνω τη διαδικασία ρύθμισης συσκευής για να συνδεθεί. Αυτό με ταλαιπωρεί πολύ καιρό τώρα και δε μπορώ να βρω λύση. Κάπου διάβασα ότι ίσως οφείλεται στις ρυθμίσεις του ρουτερ αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να αλλάξω.

Συγγνώμη αν σας κούρασα, ελπίζω σε βοήθεια. Ευχαριστώ.

One ring to rule them all, one ring to find them,

One ring to bring them all, and in the darkness bind them!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εχω το Beelink GT1 Mini και για καποιο λογο, το χειριστηριο, δεν δουλευει σωστα, οταν πηγαινω στα μενου των media players για παραδειγμα, η στις εφαρμογες που βλεπω ταινιες και θελω να επιλεξω καποιο αρχειο η μια ταινια, πατω πανω κατω δεξια αριστερ και δεν βλεπω πλεον που παει ο κερσορας πως να το πω, αυτο το κουτακι που εχει χρωμα και πηγαινει οπου του λες για να επιλεξεις το αρχειο. Υπαρχει τροπος να κανω κανα reset το τηλεχειριστηριο ? Τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εχω το Beelink GT1 Mini και για καποιο λογο, το χειριστηριο, δεν δουλευει σωστα, οταν πηγαινω στα μενου των media players για παραδειγμα, η στις εφαρμογες που βλεπω ταινιες και θελω να επιλεξω καποιο αρχειο η μια ταινια, πατω πανω κατω δεξια αριστερ και δεν βλεπω πλεον που παει ο κερσορας πως να το πω, αυτο το κουτακι που εχει χρωμα και πηγαινει οπου του λες για να επιλεξεις το αρχειο. Υπαρχει τροπος να κανω κανα reset το τηλεχειριστηριο ? Τι να κανω?

 

Για δοκίμασε να συνδέσεις ένα ποντίκι για να δεις αν δουλεύει.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δουλευει κανονικα το ποντικι, με καλωδιο το συνδεω το ποντικι, δεν εχω θεμα εκει, στο τηλεχειριστηριθο εχω θεμα, παταω πανω κατω και δεν βλεπω που παει η επιλογη για να επιλεξω.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους. Θα ήθελα τη βοήθεια σας, 2 ερωτήσεις για τους ειδικούς στο chromecast. Προσπαθώ να κάνω cast με chrome browser μια σελίδα (tainiomania) για να δω ταινία και με το που εμφανίζει το logo του chrome στην τηλεόραση σταματάει εκεί και δεν συνδέεται ποτέ. Νομίζω είχα κάνει μια ρύθμιση την πρώτη φορά, πώς θέλω να ανοίγει το chromecast αλλά δεν θυμάμαι καθόλου που ήταν τι και πως, για να το αλλάξω.

Και η 2η ερώτηση.

Κάθε 2 μέρες το chromecast χάνει τη σύνδεση και πρέπει να ξαναμπώ στο Google home και να ξανακάνω τη διαδικασία ρύθμισης συσκευής για να συνδεθεί. Αυτό με ταλαιπωρεί πολύ καιρό τώρα και δε μπορώ να βρω λύση. Κάπου διάβασα ότι ίσως οφείλεται στις ρυθμίσεις του ρουτερ αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να αλλάξω.

Συγγνώμη αν σας κούρασα, ελπίζω σε βοήθεια. Ευχαριστώ.

ποιο wifi ρούτερ έχεις?

αν ειναι dual band μήπως έχεις το ίδιο όνομα δικτύου για τους 2.4 αλλά και για τους 5?

Σε ρωτάω γιατί φίλος με το ίδιο ρουτερ με εμενα έχει κατά περιόδους παρόμοια προβλήματα.

Μπορεί να είναι και το κλειδί κλπ..

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Της Cosmote το speed port entry 2i Για vdsl. Πως βρίσκω τις ρυθμίσεις για το 2.4 και 5 που αναφέρεις;

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ποιο wifi ρούτερ έχεις?

αν ειναι dual band μήπως έχεις το ίδιο όνομα δικτύου για τους 2.4 αλλά και για τους 5?

Σε ρωτάω γιατί φίλος με το ίδιο ρουτερ με εμενα έχει ξατα περιόδους παρόμοια προβλήματα.

Μπορεί να είναι και το κλειδί κλπ..

 

Της Cosmote το speed port entry 2i Για vdsl. Πως βρίσκω τις ρυθμίσεις για το 2.4 και 5 που αναφέρεις;

One ring to rule them all, one ring to find them,

One ring to bring them all, and in the darkness bind them!

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι υποχρεωτικό να έχει το κάθε ρουτερ 5.

το plus νομίζω εχει 5 οχι αυτο που έχεις, αλλά τσεκαρε το.

Αν το κανεις ρεσταρτ στρώνουν μετα απο λίγο τα Chromecast?

 

Γενικά μπορείς να δοκιμάσεις "οτι σου κατέβει.." μπας και στρώσει.

Πχ δοκίμασε να κατεβάσεις τον χρόνο στον dhcp server στην 1 ωρα (3600 δευτερόλεπτα) η και λιγότερο..

(μην με ρωτήσεις πως, δεν το εχω τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Το στοματάκι σου να το προσέχεις.

 

Όταν τόσοι χρήστες περιγράφουν διαφορά θέματα, δεν χρειάζεται να αγοράζουμε όλες τις συσκευές για να έχουμε άποψη

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Junglist, νομίζω ότι έχει δίκιο ο φίλος από πάνω.. Κάτοχος Mi Box S εδώ και 6 μήνες, ενώ στην αρχή ειχα θέμα, τώρα πλέον δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα..

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Το στοματάκι σου να το προσέχεις.

 

Όταν τόσοι χρήστες περιγράφουν διαφορά θέματα, δεν χρειάζεται να αγοράζουμε όλες τις συσκευές για να έχουμε άποψη

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Σωστή και τεκμηριωμένη αποψη μπορεις να εχεις μονο οταν εχεις την εκαστοτε συσκευη,και τοτε και μονο τοτε η αποψη σου ειχει υπόβαθρο.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

https://www.gearbest.com/tv-box/pp_009351535516.html?wid=1433363

 

Αυτο θα περασει τελωνειο?γνωριζεται?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...