Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1280

  • makis1024

    553

  • ath156

    1784

Wipe all data πως κάνουνε; Εκτός από μέσα από τις ρυθμίσεις. Αλληλουχία κουμπιων

Αν ειναι το box σου ρουταρισμενο , μπορεις να κανεις reboot στην recovery με καποια εφαρμογη απο play store και απο κει μαλλον πρεπει να εχεις την δυνατοτητα για wipe all data.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το nba app στο mi box s.

 

Συγκεκριμένα σε live streaming κολλάει, ψιλοασυγχρόνιστος ο ηχος με την εικόνα, λογικά χάνει frames. Δουλεύει απροβλημάτιστα :

1) Μέσω browser στο pc,

2) στο smartphone (android),

3) Mε cast από το κινητό στο mi box.

 

Σε διάφορα video δείχνει μια χαρά. Κατέβασα επίσης από το apkpure την εφαρμογή για android tv, την οποία το playstore δεν την εμφανίζει, μα δε δουλεύει (πετάει μήνυμα για θέαση μόνο στο espn λόγω γεωργραφικής θέσης).

 

Κάθε βοήθεια δεκτή.

 

-----------------------------------------------

 

Update: Φαίνεται πως το πρόβλημα λύνεται αν αλλάξω την ανάλυση της οθόνης από τις ρυθμίσεις του box σε 1080@60 Hz.

Edited by Guest27
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όταν το ανοίγεις, σου αργεί λίγο στην ροή?? Εμένα μου ψιλοκολλάει λίγο και μόνο με επανεκκίνηση παίρνει τα πάνω του..

 

ΥΓ: Ποιο build στο Kodi έχεις??

 

Και το δικό μου τα ίδια έκανε, ενεργοποίησα το HDMI-CEC και το πρόβλημα εξαφανίστηκε!!!

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου τα ίδια έκανε, ενεργοποίησα το HDMI-CEC και το πρόβλημα εξαφανίστηκε!!!

 

Καλημέρα φίλε μου. Τι είναι αυτό και που το βρίσκω?? Εφαρμογή ή ρύθμιση είναι?

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αντικαταστήσω το mini m8s ii 2/16

 

Τι μπορώ να πάρω?

Μέχρι 50€ υπάρχει κάτι αξιόλογο?

Σίγουρα κάτι με 4gb ram φανταζομαι είναι must

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αντικαταστήσω το mini m8s ii 2/16

 

Τι μπορώ να πάρω?

Μέχρι 50€ υπάρχει κάτι αξιόλογο?

Σίγουρα κάτι με 4gb ram φανταζομαι είναι must

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν λέει τίποτα το Ram μόνο του αν το software είναι κακογραμμενο. Όποιος ασχολείται καιρό με Android θα έπρεπε να το ξέρει.

 

Μηχανάκια με 3Gb Ram πετάνε και άλλα με 4gb μπορεί να σέρνονται.

 

Τι σε ενδιαφέρει κυρίως;

Παιχνίδια;

Netflix HD;

Μόνο streaming μέσω KODI, Cinema κλπ;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το θέλω σαν media player κυριως για αναπαραγωγή ταινιών/σειρων στην τηλεόραση.

 

Άντε και κανένα kodi

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέλω σαν media player κυριως για αναπαραγωγή ταινιών/σειρων στην τηλεόραση.

 

Άντε και κανένα kodi

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οποιοδήποτε σωστό μηχανάκι ακόμα και με 2gb Ram σε καλύπτει τότε

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το θέλω σαν media player κυριως για αναπαραγωγή ταινιών/σειρων στην τηλεόραση.

 

Άντε και κανένα kodi

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είχα το ίδιο Media Player με σένα, το άλλαξα πέρσι με ένα Mi Box και είναι σούπερ (αν εξαιρέσεις το ότι δεν έχει θύρα ethernet).

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδήποτε σωστό μηχανάκι ακόμα και με 2gb Ram σε καλύπτει τότε

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Το mini m8s ii το βλέπω ότι ζοριζεται λιγάκι, για αυτό θέλω να το αλλάξω.

Είχα το ίδιο Media Player με σένα, το άλλαξα πέρσι με ένα Mi Box και είναι σούπερ (αν εξαιρέσεις το ότι δεν έχει θύρα ethernet).

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δε κολλάει καθόλου????

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το mini m8s ii το βλέπω ότι ζοριζεται λιγάκι, για αυτό θέλω να το αλλάξω.

 

Δε κολλάει καθόλου????

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι φίλε, μια χαρά είναι, σούπερ.... Μόνο ένα ασύρματο πληκτρολόγιο θέλει γιατί το κοντρόλ είναι λίγο σπαστικό, αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό, υποφερτό.... Βέβαια παίζει ρόλο και η γραμμή, εγώ έχω VDSL 50....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Έχω εδώ και 4-5 μήνες το Mi Box S, όμως εδώ και μία εβδομάδα περίπου δεν λειτουργεί το control του.. Δεν ανταποκρίνεται καθόλου, ενώ δεν κάνει και σύζευξη μετά από επανεκκίνηση. Ευτυχώς έχω πάρει από Κίνα ασύρματο πληκτρολόγιο και κάνω την δουλειά μου. Γνωρίζει κανείς πως ξεμπλοκάρω το control?

Επίσης, το ασύρματο πληκτρολόγιο έχει κουμπί Power on/off? Δεν το βλέπω κάπου και προς το παρόν το βγάζω από την πρίζα για να μην μου καεί το μηχανάκι.

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ποιος θα μπορούσε να σου απαντήσει στην ερώτηση αν το ασύρματο πληκτρολόγιο σου έχει on off χωρίς να αναφέρεις ποιο είναι;

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, περίμενα την ερώτηση. Πήρα αυτό το κλασικό των 4-5 ευρώ, τέτοιου τύπου

 

https://rover.ebay.com/rover/0/e11051.m43.l1123/7?euid=ae358e4c3ffd48e3871545efbfef36ff&bu=43519376269&loc=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk%2Fitm%2F163001548132&sojTags=bu=bu

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

 

 

Έχω εδώ και 4-5 μήνες το Mi Box S, όμως εδώ και μία εβδομάδα περίπου δεν λειτουργεί το control του.. Δεν ανταποκρίνεται καθόλου, ενώ δεν κάνει και σύζευξη μετά από επανεκκίνηση. Ευτυχώς έχω πάρει από Κίνα ασύρματο πληκτρολόγιο και κάνω την δουλειά μου. Γνωρίζει κανείς πως ξεμπλοκάρω το control?

 

Επίσης, το ασύρματο πληκτρολόγιο έχει κουμπί Power on/off? Δεν το βλέπω κάπου και προς το παρόν το βγάζω από την πρίζα για να μην μου καεί το μηχανάκι.

Προχώρα στην εγκατάσταση της αναβάθμισης που κυκλοφόρησε την προηγούμενη εβδομάδα. Υποτίθεται ότι λύνει το πρόβλημα με το wake from sleep.
Link to comment
Share on other sites

πως κανω απεγκατασταση εφαρμογης απο το mibox?

 

Ρυθμίσεις>menu settings>Εφαρμογές, πατάς π'ανω στην εφαρμογή που θες και κάνεις απεγκατάσταση (νομίζω 3η επιλογή)

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν λύνει..μου ήρθε και στο mi box και στο mi box s ..ειδικά το πρώτο κάθε μέρα θέλει να το βγάζω από την μπριζα για να πάρει μπροστά..το s κολλάει από την αρχή μόνο κάποιες φορές.

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

 

 

Έχω εδώ και 4-5 μήνες το Mi Box S, όμως εδώ και μία εβδομάδα περίπου δεν λειτουργεί το control του.. Δεν ανταποκρίνεται καθόλου, ενώ δεν κάνει και σύζευξη μετά από επανεκκίνηση. Ευτυχώς έχω πάρει από Κίνα ασύρματο πληκτρολόγιο και κάνω την δουλειά μου. Γνωρίζει κανείς πως ξεμπλοκάρω το control?

 

Επίσης, το ασύρματο πληκτρολόγιο έχει κουμπί Power on/off? Δεν το βλέπω κάπου και προς το παρόν το βγάζω από την πρίζα για να μην μου καεί το μηχανάκι.

Το ακούσαμε και αυτό.

Ποιός σου είπε ότι αν δεν το κλείσεις, θα καει;;;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ένα πουλάκι μου το είπε φίλε...

 

Δεν θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο να είναι μονίμως ανοικτό ένα μηχανάκι, ότι συσκευή να είναι (εκτός από ψυγείο).

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ένα πουλάκι μου το είπε φίλε...

 

 

 

Δεν θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο να είναι μονίμως ανοικτό ένα μηχανάκι, ότι συσκευή να είναι (εκτός από ψυγείο).

Λάθος κάνει το πουλάκι. Δεν είναι μόνο τα ψυγεία που μπορούν να δουλεύουν συνέχεια.

 

Οι συσκευές έχουν φτιαχτεί για να δουλεύουν πάρα πολλές ώρες που ένας μέσος χρήστης θα την έχει πετάξει πριν αυτή χαλάσει.

 

Και μιλώντας από προσωπική χρήση έχω 2 box τα τελευταία 4 χρόνια που το καθένα δουλεύει 24/7 και κανένα πρόβλημα.

Και έχω και πόσα κινητά που δεν κλείνω ποτέ και παίζουν τέλεια για 3-4 χρόνια.

Οπότε φαντάσου ένα κουτί που ούτε οθόνη δεν έχει ή ακουστικό/ηχείο κλπ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λάθος κάνει το πουλάκι. Δεν είναι μόνο τα ψυγεία που μπορούν να δουλεύουν συνέχεια.

 

Οι συσκευές έχουν φτιαχτεί για να δουλεύουν πάρα πολλές ώρες που ένας μέσος χρήστης θα την έχει πετάξει πριν αυτή χαλάσει.

 

Και μιλώντας από προσωπική χρήση έχω 2 box τα τελευταία 4 χρόνια που το καθένα δουλεύει 24/7 και κανένα πρόβλημα.

Και έχω και πόσα κινητά που δεν κλείνω ποτέ και παίζουν τέλεια για 3-4 χρόνια.

Οπότε φαντάσου ένα κουτί που ούτε οθόνη δεν έχει ή ακουστικό/ηχείο κλπ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Συγνώμη αλλά με αυτά που γράφεις με αναγκάζεις να πω το αυτονόητο, δηλαδή ότι μία συσκευή που δεν χρησιμοποιείται είναι καλό/ορθό/έξυπνο/καλή πρακτική/κλπ. να ΚΛΕΙΝΕΙ. Ενδεικτικά για τους εξής απλούς λόγους:

- Δεν σπαταλάς χωρίς λόγο ηλεκτρική ενέργεια που κάνει κακό στην τσέπη σου και στο περιβάλλον (νομίζω ότι όλοι πρέπει να έχουμε μία σχετική ευαισθησία στο θέμα).

- Μειώνεις τους κινδύνους για βλάβη είτε στο τροφοδοτικό του είτε στο ίδιο το box από απότομες εναλλαγές τάσης, διακοπές ρεύματος κλπ.

- Ειδικά σε διακοπή και επαναφορά ρεύματος, εάν έχεις επιλέξει από τις ρυθμίσεις του TVbox, θα σου ανοίξει αυτόματα και την τηλεόραση και μάλιστα πιθανόν να μείνει ανοικτή με Στατική εικόνα για πολλές ώρες μέχρι να την σβήσεις εσύ (όχι και τόσο καλό βέβαια για το πάνελ της).

- Σίγουρα καταπονείς την συσκευή σου χωρίς λόγο.

Θα μπορούσα να προσθέσω και άλλα, όμως σταματώ εδώ.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά με αυτά που γράφεις με αναγκάζεις να πω το αυτονόητο, δηλαδή ότι μία συσκευή που δεν χρησιμοποιείται είναι καλό/ορθό/έξυπνο/καλή πρακτική/κλπ. να ΚΛΕΙΝΕΙ. Ενδεικτικά για τους εξής απλούς λόγους:

- Δεν σπαταλάς χωρίς λόγο ηλεκτρική ενέργεια που κάνει κακό στην τσέπη σου και στο περιβάλλον (νομίζω ότι όλοι πρέπει να έχουμε μία σχετική ευαισθησία στο θέμα).

- Μειώνεις τους κινδύνους για βλάβη είτε στο τροφοδοτικό του είτε στο ίδιο το box από απότομες εναλλαγές τάσης, διακοπές ρεύματος κλπ.

- Ειδικά σε διακοπή και επαναφορά ρεύματος, εάν έχεις επιλέξει από τις ρυθμίσεις του TVbox, θα σου ανοίξει αυτόματα και την τηλεόραση και μάλιστα πιθανόν να μείνει ανοικτή με Στατική εικόνα για πολλές ώρες μέχρι να την σβήσεις εσύ (όχι και τόσο καλό βέβαια για το πάνελ της).

- Σίγουρα καταπονείς την συσκευή σου χωρίς λόγο.

Θα μπορούσα να προσθέσω και άλλα, όμως σταματώ εδώ.

 

Nαι καλο ειναι να κλεινουν οι συσκευες οταν δεν τις χρειαζομαστε.

Αυτο ειναι γεγονος.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...