Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και στο δικό μου mini M8S κρασαρει το KODI όταν το ανοίγω. Χρειάζεται να το ανοίξω 5-6 φορές το KODI ώστε να δουλέψει. Με τους επιταχυντές δεν βρήκα λύση αλλά ούτε με φορματ, επαναφορτωση του kodi κτλ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κάνε Clear Cache και delete data ( θα χάσεις τα πάντα) και διέγραψε την εφαρμογή κόντι. Μετά κάνε νέα εγκατάσταση απο playstore (16.1 jarvis) και δες.. Αν δεν μπες στο site του κοντι και πέρασε την 17

Link to comment
Share on other sites

Κάνε Clear Cache και delete data ( θα χάσεις τα πάντα) και διέγραψε την εφαρμογή κόντι. Μετά κάνε νέα εγκατάσταση απο playstore (16.1 jarvis) και δες.. Αν δεν μπες στο site του κοντι και πέρασε την 17

Τα έκανα όλα αυτά αλλά τίποτα.

Και στην 17 μου κάνει τα ίδια.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα όλα αυτά αλλά τίποτα.

Και στην 17 μου κάνει τα ίδια.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δες εδώ https://forum.xda-developers.com/android-stick--console-computers/amlogic/rom-mini-m8s-ii-2gb-xannytech-custom-t3513805 . Νομίζω είναι ρομ για το II αλλά διάβασε μπορεί να κάνει και στο δικό σου. Επίσης μπες εδώ https://www.facebook.com/groups/562212900632373/search/?query=%20mini%20M8S και ρώτησε τα παιδιά ίσως υπάρχει κάποιος που να το έχει λύσει..

Επίσης μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ίσως να ήταν μια ακόμη λύση. Να σιγουρευτείς πως έχεις δοκιμάσει να απενεργοποιήσεις όλους τους επιταχυντές και ύστερα έκανες force close το κοντι γιατί αλλιώς δεν πιάνει η ρύθμιση, αυτό το κάνεις αν έχει κουμπί απο το power on/off ή βγάζοντας την μπρίζα απο το box. και λίγο youtube https://www.youtube.com/watch?v=gs5LIWwSmFM μπας και...

Ααα το clear cache και data είναι sos πριν διαγράψεις το παλιό και περάσεις νέο κοντι ....

Δες και αυτό

Ξεκίνα απο youtube που είναι άμεσα και μετά τα υπόλοιπα.. Φορουμ xda https://forum.xda-developers.com/android-stick--console-computers/amlogic/mini-m8s-tv-box-review-amlogic-s905-2gb-t3347587/page4 για το κουτί σου. Δες αν έχεις περάσει και όλα τα update δεν μπορεί με κάποιον τρόπο θα παίξει.

Edited by jimbean
Link to comment
Share on other sites

Για δες εδώ https://forum.xda-developers.com/android-stick--console-computers/amlogic/rom-mini-m8s-ii-2gb-xannytech-custom-t3513805 . Νομίζω είναι ρομ για το II αλλά διάβασε μπορεί να κάνει και στο δικό σου. Επίσης μπες εδώ https://www.facebook.com/groups/562212900632373/search/?query=%20mini%20M8S και ρώτησε τα παιδιά ίσως υπάρχει κάποιος που να το έχει λύσει..

Επίσης μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ίσως να ήταν μια ακόμη λύση. Να σιγουρευτείς πως έχεις δοκιμάσει να απενεργοποιήσεις όλους τους επιταχυντές και ύστερα έκανες force close το κοντι γιατί αλλιώς δεν πιάνει η ρύθμιση, αυτό το κάνεις αν έχει κουμπί απο το power on/off ή βγάζοντας την μπρίζα απο το box. και λίγο youtube https://www.youtube.com/watch?v=gs5LIWwSmFM μπας και...

Ααα το clear cache και data είναι sos πριν διαγράψεις το παλιό και περάσεις νέο κοντι ....

Δες και αυτό

Ξεκίνα απο youtube που είναι άμεσα και μετά τα υπόλοιπα.. Φορουμ xda https://forum.xda-developers.com/android-stick--console-computers/amlogic/mini-m8s-tv-box-review-amlogic-s905-2gb-t3347587/page4 για το κουτί σου. Δες αν έχεις περάσει και όλα τα update δεν μπορεί με κάποιον τρόπο θα παίξει.

Ευχαριστώ, θα τα δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με chipset A912 (υπάρχει G και S) αγορασμένο απο gearbest το wifi σε απόσταση 3m είναι ακριβώς το ίδιο με το ethernet αλλα και με το λαπτοπ σε μετρήσεις με speedtest. Το κοντι 16.1 κρασάρει άν δεν απενεργοποιήσεις την πρώτη επιλογή στους επιταχυντές , αν όμως την απενεργοποιήσεις τότε παίζει απροβλημάτιστα... Στο κόντι έκδοση 17 δεν έχει τέτοιες επιλογές και όλα παίζουν άψογα. Εμένα μου αρέσει πολύ το box. Επίσης όπως έγραψα και πριν το θέμα με την φωτεινότητα μου φάνηκε σε πολύ μικρό βαθμό στην αρχή σε κάποιες σκοτεινές σκηνές σε ταινίες αλλά με hdr on δεν βλέπω πλέον κανένα πρόβλημα...

Και σου δούλεψε το hdr on έτσι απλά η εννοείς την αλλη επιλογή που συνηθίζεται τελευταία rgb fix..?

Έχεις καμια τελευταία tv?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

παιδια τι λετε alfawise η beelink gt1?

σε γειτονικο φορουμ λενε για το alfawise καλα λογια

Φιλε εγω τα εχω παρει και τα 2,οποιο και να παρεις τα ιδια αποτελεσματα θα δεις στην τιβι σου,στο τζι-τι 1 εχεις πιο καλη ποιοτητακατασκευης και πιο καλη υποστιριξη απο την εταιρια.Και μαυριλα ακομα δεν εχω δει σε κανενα απο τα 2,και ο 912 πεταει και σε παιχνιδακια που παιζω:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει κανεις αλλος το beelink m18;Το εχω απο το καλοκαιρι και δεν εχει παρει καμια αναβαθμιση.
Το έχω εγώ. Σε τι θες την αναβάθμιση? Μια χαρά παίζει το μηχάνημα.
Link to comment
Share on other sites

Πηρα το alfawise και εγώ αλλά δεν μου βγάζει με τίποτα 5.1 ηχο και έχω ξενερώσει..και το προηγουμενο το mx3 τα ίδια...Ενώ το netbook κατευθείαν 5.1 ηχο

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Το έχω εγώ. Σε τι θες την αναβάθμιση? Μια χαρά παίζει το μηχάνημα.

 

Συμφωνω,δεν εχω κανενα προβλημα με το box απλα απο περιεργεια

Link to comment
Share on other sites

Και σου δούλεψε το hdr on έτσι απλά η εννοείς την αλλη επιλογή που συνηθίζεται τελευταία rgb fix..?

Έχεις καμια τελευταία tv?

Το Hdr για αυτούς που δεν ξέρουν είναι μια λειτουργία σε κάμερες και τηλεοράσεις συνήθως η οποία δημιουργεί αντιθέσεις και προσπαθεί να δώσει περισσότερο βάθος και ζωντάνια στις εικόνες. Η τηλεόρασή μου δεν υποστηρίζει τέτοια λειτουργία αλλά καθώς πειραματιζόμουν με τις ρυθμίσεις του box παρατήρησα πως ήταν στο auto γεγονός που σημαίνει πως το κουτί θα προσπαθούσε να δει αν υπάρχει ή όχι αυτή η δυνατότητα. Έτσι χωρίς να το σκεφτώ και πολύ το έβαλα στο on , πιθανότατα και στο off να υπάρχει η ίδια συμπεριφορά αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν το δοκίμασα, θα το δοκιμάσω πάντως . Το θέμα είναι πως γενικά αυτές οι λειτουργίες θα πρέπει να είναι στο on ή στο off . Δεν μπορώ να δώσω εξήγηση αλλά η εικόνα πλέον στο gt1 είναι πολύ καλή , επισημαίνω όμως πως έχω chipset A που γενικά δεν είχε θέμα σε σχέση με το S .

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα βίντεο review που είχα δει στο youtube και το box είχε σκοτεινή εικόνα όταν το έβαζε σε HDR OFF η εικόνα γινόταν φωτεινή. Δεν θυμάμαι ποιο box ήταν, πάντως ένα από τα καινούρια με S912.
Link to comment
Share on other sites

Το Hdr για αυτούς που δεν ξέρουν είναι μια λειτουργία σε κάμερες και τηλεοράσεις συνήθως η οποία δημιουργεί αντιθέσεις και προσπαθεί να δώσει περισσότερο βάθος και ζωντάνια στις εικόνες. Η τηλεόρασή μου δεν υποστηρίζει τέτοια λειτουργία αλλά καθώς πειραματιζόμουν με τις ρυθμίσεις του box παρατήρησα πως ήταν στο auto γεγονός που σημαίνει πως το κουτί θα προσπαθούσε να δει αν υπάρχει ή όχι αυτή η δυνατότητα. Έτσι χωρίς να το σκεφτώ και πολύ το έβαλα στο on , πιθανότατα και στο off να υπάρχει η ίδια συμπεριφορά αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν το δοκίμασα, θα το δοκιμάσω πάντως . Το θέμα είναι πως γενικά αυτές οι λειτουργίες θα πρέπει να είναι στο on ή στο off . Δεν μπορώ να δώσω εξήγηση αλλά η εικόνα πλέον στο gt1 είναι πολύ καλή , επισημαίνω όμως πως έχω chipset A που γενικά δεν είχε θέμα σε σχέση με το S .

 

Σε ένα βίντεο review που είχα δει στο youtube και το box είχε σκοτεινή εικόνα όταν το έβαζε σε HDR OFF η εικόνα γινόταν φωτεινή. Δεν θυμάμαι ποιο box ήταν, πάντως ένα από τα καινούρια με S912.

Πηρα το beelink mxiii ii (905χ) κι η εικονα ειναι σκοτεινη ειτε ειναι auto ειτε on ειτε off υπαρχει καποια αλλη λυση ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .Ακολουθώντας τις συμβουλές σας για την απενεργοποίηση του 1 επιταχυντή Καλή την αλλαγή σε hdr on αντί για auto δεν εχω πια σπασίματα και σκούρα οθόνη με το beelink gt1 .Ευχαριστώ με σωσατε .Συνδυάζοντας το με ενα ασύρματο ποντίκι και το Greek kodi forum build έχεις ενα πολύ καλό συνδυασμό .
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα βίντεο review που είχα δει στο youtube και το box είχε σκοτεινή εικόνα όταν το έβαζε σε HDR OFF η εικόνα γινόταν φωτεινή. Δεν θυμάμαι ποιο box ήταν, πάντως ένα από τα καινούρια με S912.

Κανονικά πρέπει να είναι στο of . Ναι το HDR είναι θετική τεχνολογια Αλλά οι απόψεις διίστανται για το αποτέλεσμα + ΠΡΕΠΕΙ να το υποστηρίζει και η τηλεόραση ...για αυτό ίσως γ....ι την φωτεινότητα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω,δεν εχω κανενα προβλημα με το box απλα απο περιεργεια
Το μόνο ψεγάδι είναι ότι κάποιες φορές όταν το ανοίγω χάνει την ώρα αν και έχω κάνει ενεργοποιήσει να την παίρνει αυτόματα. Και απλώς μετά πρέπει να πάω στις ρυθμίσεις->αυτόματη ώρα και να κάνω απενεργοποίηση και ξανά ενεργοποίηση και παίρνει επιτόπου τη σωστή. Εντελώς ασήμαντο πρόβλημα αλλά περίεργο που συμβαίνει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει κανεις αλλος το beelink m18;Το εχω απο το καλοκαιρι και δεν εχει παρει καμια αναβαθμιση.

 

Και εγώ το έχω, σε ποια έκδοση είναι το δικό σου ?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έχω, σε ποια έκδοση είναι το δικό σου ?
Το δικό μου είναι στην 108L1. Εσένα? Να μας πει και ο max7 τη δική του να δούμε αν έχουμε την ίδια όλοι.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω τα εχω παρει και τα 2,οποιο και να παρεις τα ιδια αποτελεσματα θα δεις στην τιβι σου,στο τζι-τι 1 εχεις πιο καλη ποιοτητακατασκευης και πιο καλη υποστιριξη απο την εταιρια.Και μαυριλα ακομα δεν εχω δει σε κανενα απο τα 2,και ο 912 πεταει και σε παιχνιδακια που παιζω:p

 

Φιλε τα παιχνιδακια με ενδιαφερουν και μενα. εχεις βρει κανα καλο χειριστηριο; πως το εχεις συνδεσει? ενα που εχω δεν το αναγνωριζει με bluetooth (για gt1 μιλαω παντα)

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι στην 108L1. Εσένα? Να μας πει και ο max7 τη δική του να δούμε αν έχουμε την ίδια όλοι.

 

Και εμενα σε αυτην ειναι.Απλα ρωτησα γιατι οταν προσπαθω να δω αν υπαρχει αναβαθμιση μεσω OTA/update μου βγαζει "failed" και οχι οτι δεν υπαρχει αναβαθμιση.Στο δικο μου παντως δεν εχω το προβλημα με την ημερομηνια.Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το m18

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .Ακολουθώντας τις συμβουλές σας για την απενεργοποίηση του 1 επιταχυντή Καλή την αλλαγή σε hdr on αντί για auto δεν εχω πια σπασίματα και σκούρα οθόνη με το beelink gt1 .Ευχαριστώ με σωσατε .Συνδυάζοντας το με ενα ασύρματο ποντίκι και το Greek kodi forum build έχεις ενα πολύ καλό συνδυασμό .

 

Πηρα το beelink mxiii ii (905χ) κι η εικονα ειναι σκοτεινη ειτε ειναι auto ειτε on ειτε off υπαρχει καποια αλλη λυση ?

 

Ειτε το hdr ειναι auto h on h off ειτε παιζει 4k video συνεχειζει να διχνει σκοτεινα τα βιντεο κι kodii κι youtube .Αυτο με την απενεργοποιηση του επιταχυντη πως γινετε ? Υπαρχει αλλη λυση ?

Link to comment
Share on other sites

Ειτε το hdr ειναι auto h on h off ειτε παιζει 4k video συνεχειζει να διχνει σκοτεινα τα βιντεο κι kodii κι youtube .Αυτο με την απενεργοποιηση του επιταχυντη πως γινετε ? Υπαρχει αλλη λυση ?
Αυτό με τον επιταχυντή είναι αν σου κρασάρει το Kodi. Πας kodi-σύστημα-βίντεο-επιταχυντές και απενεργοποιείς τον amcodec.
Link to comment
Share on other sites

Ειτε το hdr ειναι auto h on h off ειτε παιζει 4k video συνεχειζει να διχνει σκοτεινα τα βιντεο κι kodii κι youtube .Αυτο με την απενεργοποιηση του επιταχυντη πως γινετε ? Υπαρχει αλλη λυση ?

 

Έχεις περάσει όλες τις ενημερώσεις; Αν όχι περνά όλα τα update . Το 4Κ βίντεο το τρέχεις μια φορά στην αρχή όταν ανοίγει το κουτί .Ο επιταχυντής είναι όπως είπε ο φίλος επάνω για το κοντι και τα κρασαρισματα αυτού. Επίσης από ότι ειδα πρεπει στην τελευταία αναβάθμιση να είσαι ρουτ με andoid 6, πέρνα και το supersu από playstore δώσε και permission στις εφαρμογές που ζητούν και κάνε άλλη μια όλες τις πιθανές λύσεις που έχεις δοκιμάσει μήπως και στρώσει. .. Επειδή όλα αυτά δείχνουν software θέματα ελπίζω να λυθούν στο επόμενο update. Όσον αφορά τώρα τα γιατροσοφια όπως αυτό που έγραψα εγώ δηλαδή το hdr on σε τηλεόραση που δεν έχει τέτοια επιλογή, είναι τυχαίες λύσεις που πιθανόν να λύσουν το θέμα ,χωρίς όμως να έχει πολύ λογική . Αυτά συμβαίνουν όταν το software πάσχει(κλασικά προβλήματα Κινεζων).

Edited by jimbean
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...