Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μικρή διείσδυση στην αγορά,

κακές κουβέντες εδώ.

Θενξ πάντως για την συμβολή στην κουβέντα :)

 

Νομιζω πως εκει μιλανε για την εκδοση με τον s802 και οχι τον s812..

 

Θα ειναι το ιδιο χαλια και η upgraded εκδοση με τον s812 /2gb ram?

 

Επισης το Measy B4A πως το βλεπεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1278

  • makis1024

    550

  • ath156

    1781

Γεια χαρα σε ολους...

 

σκεφτομαι να αγορασω ενα android XBMC tv Box... εxω ενα απλο media player για να βλεπω ταινιες...

δν εχω καταληξει καπου, μου εχει κανει εντυπωση το Tronsmart Vega S89-H, ξερετε αν παιζει εξωτερικους υποτιτλους?

το budget που διαθετω ειναι 100 ευρω μαζι με joystick λογικα...αν εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο, ειμαι ολος αυτια

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους...

 

σκεφτομαι να αγορασω ενα android XBMC tv Box... εxω ενα απλο media player για να βλεπω ταινιες...

δν εχω καταληξει καπου, μου εχει κανει εντυπωση το Tronsmart Vega S89-H, ξερετε αν παιζει εξωτερικους υποτιτλους?

το budget που διαθετω ειναι 100 ευρω μαζι με joystick λογικα...αν εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο, ειμαι ολος αυτια

Όλα παίζουν εξωτερικούς υπότιτλους..

Νομίζω ότι αυτό που επέλεξες είναι πολύ καλό. Εγώ έχω το minix x7 και το mxiii και τα δύο δουλεύουν συνεχώς κάθε μέρα 4-5 ώρες και δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Edited by sakis0547
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως εκει μιλανε για την εκδοση με τον s802 και οχι τον s812..

 

Θα ειναι το ιδιο χαλια και η upgraded εκδοση με τον s812 /2gb ram?

 

Επισης το Measy B4A πως το βλεπεις?

 

επίσης μικρή διείσδυση στην αγορά, δεν βρήκα καν κάποιο από τα γνωστά καταστήματα να το πουλάει,

εκτός μπάτζετ,

για την απλή χρήση που το θέλουμε είναι περιττά τα καλούδια του στυλ, παίζει 4k video και θα προτιμούσα να υπάρχει ενσωματωμένη κάμερα για skype και να έχει αρκετούς αγοραστές για να μπορούμε να απευθυνθούμε σε φόρουμ αν τύχει πρόβλημα.

 

Βασικά, αν δεν πάρω κάποια σοβαρή αντιπρόταση ή ένσταση μέχρι την Τρίτη θα προχωρήσουμε για το mxIII κι η Παναγιά μαζί μας :lol:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως εκει μιλανε για την εκδοση με τον s802 και οχι τον s812..

 

Θα ειναι το ιδιο χαλια και η upgraded εκδοση με τον s812 /2gb ram?

 

Επισης το Measy B4A πως το βλεπεις?

 

εχω το Measy B4A πραγματικα ειναι αριστω σε ολα του.

δεν εχω βρει κατι που να με ενοχλει,ακομη..τερατακι ειναι το ατιμο:lol:

Link to comment
Share on other sites

Όλα παίζουν εξωτερικούς υπότιτλους..

Νομίζω ότι αυτό που επέλεξες είναι πολύ καλό. Εγώ έχω το minix x7 και το mxiii και τα δύο δουλεύουν συνεχώς κάθε μέρα 4-5 ώρες και δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

 

Σε ευχαριστω για τα tips... τωρα σα να εβαλα στο ματι και το mxiii,εχεις να προτεινεις και κανα καλο air mouse/joystick???

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τα tips... τωρα σα να εβαλα στο ματι και το mxiii,εχεις να προτεινεις και κανα καλο air mouse/joystick???

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο θέμα air mouse... Χρησιμοποιώ ποντίκι ασύρματο και Bluetooth πληκτρολόγιο και έτσι δεν το χρειάστηκα ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Αγορασα προσφατα MXQ Amlogic S805 Quad Core 1.5GHz Android 4.4 Mini TV Box αλλα στην lg47lb670v που εχω ενω το αναγνωριζε δεν ειχα εικονα. Σε παλιοτερς τηλεορασεις ολα καλα. Ξερει κανεις καποιο δοκισμενο σε ηδη smart τηλεοραση που να ειναι συμβατο. Το θελω για ταινιες να αποφυγω την διαδικασια pc-usb
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην είναι συμβατό δοκίμασε άλλη Θύρα hdmi ή και άλλο καλώδιο.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μια ερωτηση θελω να κανω...μετα απο σχετικη μελετη κατεληξα σχεδον στο amlogic s 802...

υπαρχει καποιος σοβαρος λογος να μην το παρω και να κοιταξω κατι αλλο? Επισης θα ηθελα να μου προτεινετε απο ποιο site να το παραγγειλω και αν υπαρχει καποιο κουπονι για μια σχετικη εκπτωση...ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Για φίλο που ενδιαφέρεται ποιό απο τα δυο προτείνεται,MEEGOPAD T01 ή Pipo X7;

Θέλει να είναι dual boot Windows/Android και απ'ότι είδα σε βίντεο το MEEGOPAD δείχνει να είναι:!:

Εγω βέβαια δεν πολυσυμπαθώ αυτού του είδους τα stick-tv box...

Link to comment
Share on other sites

Για φίλο που ενδιαφέρεται ποιό απο τα δυο προτείνεται,MEEGOPAD T01 ή Pipo X7;

Θέλει να είναι dual boot Windows/Android και απ'ότι είδα σε βίντεο το MEEGOPAD δείχνει να είναι:!:

Εγω βέβαια δεν πολυσυμπαθώ αυτού του είδους τα stick-tv box...

 

Γνωμη μου ειναι να παει για το pipo x7 πιστευω οτι θα υπαρξει μεγαλυερη υποστηριξη στο μελλον, το MEEGOPAD T01 οπως ειπες και εσυ και εγω δεν το εχω πολυσυμπαθησει απο αποψη stick μιλαω ενω με το box εχεις πιο πολυ ανεση να συνδεσεις το σκληρο σου χωρις να κρεμετε απο την τηεοραση το στικακι γνωμη μου ετσι;

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

Εδω και ένα δίμηνο έχω το Beelink M7B.

Μετά από ένα μην χρήσης άρχισε να εμφανίζει κάποια μηνύματα για αποτυχία στις ενημερώσεις κ.λπ. αλλα δούλευε κανονικά.

Κάποια στιγμή πήγα να βάλω το kodi αλλα όταν επιχειρούσα να ανοίξω το κατεβαμένα αρχέια, έβγαζε μήνυμα cannot open file.

Μετά από κάμποσα reset δουλεύει κανονικά, αλλα...

ΔΕΝ δείχνει πλήρη εικόνα βίντεο σε τηλεόραση 720 ενώ στην 1080 δείχνει καλα. Δηλαδή δείχνει το βίντεο, αλλα κόβει ένα σημαντικό μέρος της εικόνας, το κάτω δεξιά.

Ετσι είπα να τκάνω ένα firmware upgrade.

Πώς όμως γινεται αυτό; Κατέβασα ένα αρχείο iso από την σελίδα της beelink ενώ ένα zip από άλλη σελίδα με κάποια ακόμα πιο καινούργια έκδοση που πιστεύω ότι θα ταιριάζει. Κατέβασα και το πρόγραμμα usb burning tool της amlogic.

Τα ερωτηματά μου:

Πρέπει να συνδέσω το box στο pc; Ή να περάσω την εικόνα iso σε μια κάρτα microsd και να την περάσω με κάποια διαδικασία reset;

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι αν το κάνω με το iso αρχείο θέλει με την καρτούλα αλλιώς αν δοκιμάσω με το αρχείο zip που έχει μέσα και άλλα δυο αρχεία (aml και zip) πρέπει να το συνδέσω απευθείας με το pc...Με τι καλώδιο όμως;

Υπάρχει κάποιο βίντεο που να τα δείχνει όλα αυτακαι που να το έχετε δοκιμάσει;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

είδα αυτό στο plaisio και το έχουν στα 59 ευρώ!

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/kartes-tv-tuner/Turbo-X-Android-TV-Stick-Quad-Core-MK809.htm

 

 

απλά μου φαίνεται καλό διότι έχει 2gb μνήμη και 8gb ....

δεν ξέρω βέβαια τι επεξεργαστή έχει...

 

 

με νοιάζει να βάλω XBMC..... και θα το συνδέω με wi-fi

 

 

δεν ξέρω αν το έχει κάποιος.....αλλά βοηθάτε!

 

:-)

Link to comment
Share on other sites

είδα αυτό στο plaisio και το έχουν στα 59 ευρώ!

Turbo-X-Android-TV-Stick-Quad-Core-MK809

 

 

απλά μου φαίνεται καλό διότι έχει 2gb μνήμη και 8gb ....

δεν ξέρω βέβαια τι επεξεργαστή έχει...

 

 

με νοιάζει να βάλω XBMC..... και θα το συνδέω με wi-fi

 

 

δεν ξέρω αν το έχει κάποιος.....αλλά βοηθάτε!

 

:-)

Με wifi δηλαδή πως θα την κάνεις την σύνδεση?? Μήπως κάπου μπερδεύεσαι? Εγώ θα σου έλεγα να δεις και τι mxiii..

Edited by sakis0547
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση....

σε ένα μηχανάκι με mali 400 και σε ένα άλλο με mali 450 ή ανώτερη, με τα ίδια χαρακτηριστικά κατά τα άλλα ( ram κλπ ) τι διαφορές θα δώ στην απόδοση και που ? Πχ στο xbmc αυτό μρ την 450 θα στριμάρει καλύτερα ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

είδα αυτό στο plaisio και το έχουν στα 59 ευρώ!

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/kartes-tv-tuner/Turbo-X-Android-TV-Stick-Quad-Core-MK809.htm

 

 

απλά μου φαίνεται καλό διότι έχει 2gb μνήμη και 8gb ....

δεν ξέρω βέβαια τι επεξεργαστή έχει...

 

 

με νοιάζει να βάλω XBMC..... και θα το συνδέω με wi-fi

 

 

δεν ξέρω αν το έχει κάποιος.....αλλά βοηθάτε!

 

:-)

Θα σου προτεινα γενικά να αποφευγεις προϊόντα turbox, είναι κακής ποιότητας, κινέζικα, που δεν έχουν όμως συνήθως κινεζική τιμή. Στα android sticks θες γρήγορη μνήμη, γρήγορο επεξεργαστή, καλό firmware και υποστήριξη (αναβαθμίσεις) και καλή ποιότητα κατασκευής για να μην υπερθερμαινεται (τα περισσότερα έχουν τεράστιο πρόβλημα). Το 99% των sticks δεν τα καλύπτουν όλα αυτά. Θα σου προτεινα να πάρεις ένα καλό android box.

 

Έχω πάρει πολλά πράγματα turbox, τα έχω πετάξει όλα - άπειρα προβλήματα. Και είναι και υπερτιμημένα..

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια υπαρχουν αλλα κουτια με τον amlogic s812 φτηνοτερα απο το x8 h- plus η παμε τυφλα στο cx - s806? Το ξερει κανεις αν ειναι καλο εστω αυτο? Ειναι το μονο με s812 και καλη τιμη στην αγορα?

 

Eγω παρέλαβα προχθές το RKM (Rikomagic) MK12. Μέχρι στιγμής πολύ ευχαριστημένος. Είναι πολύ μικρό (χωράει στην παλάμη μου), αλλά τα έχει και τα κάνει όλα. Σε τιμή είναι πολύ φθηνότερο από το minix αλλά πιο ακριβό από το cx-s806. Πιστεύω ότι τα αξίζει τα λεφτά του πάντως :)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

δεν είχα σκεφτεί τα της κεραίας!

θα δω κάτι καλύτερο!

 

 

άσχετο....ποιο έχει μεγαλύτερη υποστήριξει?? πχ να πάρει lollipop κτλ

Link to comment
Share on other sites

Το MK808b plus το εχει παραλαβει κανεις να μας πει εντυπωσεις? Τελικα για xbmc κανει? Παιζει 1080p? Περιμενω ενα να δω τι ψαρια πιανει αλλα δεν εχει ερθει ακομα και σκεφτομαι να παρω ακομα ενα γιατι υπαρχει σε προσφορα, αλλα τουλαχιστον ας μας πει καποιος αν αξιζει το μηχανημα, μην πανε χαμενα μεσα στο συρταρι. Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι τρέχει με το mxiii; Το είχα παραγγείλει από gearbest, για λογαριασμό ενός φίλου. Το δούλεψε ένα μήνα και σήμερα κάηκε χωρίς να του κάνει τίποτα απολύτως! Τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση; Υπάρχει περίπτωση να του κάνουν refund; Όσοι είχαν παρόμοιο θέμα τί έκαναν; Αν το πάει σε ηλεκτρονικό εδώ, λέτε να βγάλει άκρη;
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα TV01 ΙΙ και δουλεύει μια χαρά με XBMC μέχρι τώρα..

Υπάρχει καμιά πρόταση για gamepad ώστε να το χρησιμοποιήσω και για παιχνίδια?

Τι άλλο θα χρειαστεί?

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση....

σε ένα μηχανάκι με mali 400 και σε ένα άλλο με mali 450 ή ανώτερη, με τα ίδια χαρακτηριστικά κατά τα άλλα ( ram κλπ ) τι διαφορές θα δώ στην απόδοση και που ? Πχ στο xbmc αυτό μρ την 450 θα στριμάρει καλύτερα ?

 

μην πέσετε να με φάτε με απαντήσεις του στυλ ΄΄ρε φίλε αν ήξερε κάποιος θα σου απαντούσε ΄΄ :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Έχουν 1 χρόνο εγγύηση. Τους το στέλνεις πίσω και στο επισκευάζουν. Το γράφει και στην σελίδα τους

 

Παίζει να το στείλεις πίσω και να ζητήσεις άλλη μάρκα; Ρωτάω γιατί φοβάμαι μετά από όσα έχω διαβάσει για το mxiii. Η πλειοψηφία είχε προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Το MK808b plus το εχει παραλαβει κανεις να μας πει εντυπωσεις? Τελικα για xbmc κανει? Παιζει 1080p? Περιμενω ενα να δω τι ψαρια πιανει αλλα δεν εχει ερθει ακομα και σκεφτομαι να παρω ακομα ενα γιατι υπαρχει σε προσφορα, αλλα τουλαχιστον ας μας πει καποιος αν αξιζει το μηχανημα, μην πανε χαμενα μεσα στο συρταρι.

Το παρέλαβα εγώ χτες. Το ήθελα για YouTube και για να μου παίζει ότι ταινία έχω στον σκληρό. Δοκίμασα με το xbmc να δω ταινία 1080p και έπαιξε μια χαρά με πολύ καλή εικόνα. Δεν το χώ ψάξει ιδιαίτερα αλλά για αυτά τα συγκεκριμένα που το ήθελα...νομιζω θα μείνω ευχαριστημένος.. (αν δεν κανει κανα ''μπαμ''

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...