Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια η αποψη σας για το συγκεκριμενο?

Το εχει παρει κανεις?

 

http://www.aliexpress.com/item/New-Bluetooth-version-EKB311-MK888B-CS918-quad-core-tv-box-Android-4-2-2-2GB-8GB/1001649535.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1277

  • makis1024

    550

  • ath156

    1780

Το μινιξ κάνει ψιλό σπασίματα σε κάθε ταινία που βάζω κάθε λίγα δευτερόλεπτα είτε μέσω εθερνετ είτε μέσω ασύρματου. 720π ανάλυση και πάνω
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το μινιξ κάνει ψιλό σπασίματα σε κάθε ταινία που βάζω κάθε λίγα δευτερόλεπτα είτε μέσω εθερνετ είτε μέσω ασύρματου. 720π ανάλυση και πάνω

 

Με xbmc? Αν ναι τοτε κοψε απο τα settings της συσκευης το adaptive refresh rate και κανε το enable στο xbmc μονο...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Με xbmc? Αν ναι τοτε κοψε απο τα settings της συσκευης το adaptive refresh rate και κανε το enable στο xbmc μονο...

 

Ναι με xbmc. Αυτη την επιλογη που την βρίσκω; Εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι...

 

Επισης που μπορω να δω τι firmware ακριβως φοραει το minix? Ισως εχει βγει καινουργιο firmware αλλα δε το βγαζει και μαλλον πρεπει να το κανω χειροκινητα; ...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ναι με xbmc. Αυτη την επιλογη που την βρίσκω; Εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι...

 

Επισης που μπορω να δω τι firmware ακριβως φοραει το minix? Ισως εχει βγει καινουργιο firmware αλλα δε το βγαζει και μαλλον πρεπει να το κανω χειροκινητα; ...

 

http://www.minixforum.com/threads/before-proceeding-to-upgrade-to-002-firmware-please-read-this.3052/

 

Τα γραφει ολα εδω (το plus εχεις ετσι? μην σου εδωσα λαθος λινκ και κλαιμε).

Αν εχεις το 002 μετα μπορεις με την εφαρμογη FOTA να περασεις το 003.

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω το plus αλλα το απλο. X8-H

 

Που μπορω να δω ποια εχω; Το build ειναι του Ιουλιου του 2014. Και μεσω FOTA δεν κανει update...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μην περιμενεις ΟΤΑ updates, θα πρεπει να περνας manually τις καινουργιες ρομ, τουλαχιστον αυτο γινεται μεχρι τωρα. Οποτε δεν νομιζω να εχεις προβλημα να σβησεις εργοστασιακες εφαρμογες.

Η τελευται official rom ειναι η 109k.

 

Δεν εχω δοκιμασει custom roms, οποτε δεν μπορω να σου πω εντυπωσεις. Υπαρχουν ομως οι εξης custom roms αν δεν σε καλυπτει η stock rom και θες το stick για κατι παραπανω απο απλη χρηση:

 

1. Tου Finless, η 1.1, η οποια βασιζεται στην official rom 109k και λογικα ειναι καλυτερη απο τη official γιατι εχει καποια tweaks και αλλα extras: http://www.freaktab.com/showthread.php?21278-NEW-MK808B-Plus-Finless-ROM-1-1

2. Η lollipop 5.02 η οποια ομως ειναι unofficial, οποτε λογικα θα εχει καποια bugs μεχρι η AMLogic να βγαλει official εκδοση για lollilop: http://www.freaktab.com/showthread.php?22326-ROM-5-0-2-Unofficial-CyanogenMOD-12-for-MK808B-Plus-WeTek-Gift

 

---------

Edit: μιας και μιλαμε για το εν λογω tv stick, για οποιον ενδιαφερεται, μολις ειδα οτι με το κουπονι HBSISICW απο το geekbuying βγαινει στα 25.99$. Νομιζω οτι ειναι το πιο φθηνο αυτη τη στιγμη. Το αμεσως επομενο απο gearbest με κουπονι GBMK808B βγαινει στα 29.99$.

 

τρομερη τιμη.κριμα που ειναι ακριβο το δολλαριο αλλιως θα μιλουσαμε για κερασμα..το τσιμπαω σημερα..αναρωτιεμαι ποτε θα ερθει! :p

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

τρομερη τιμη.κριμα που ειναι ακριβο το δολλαριο αλλιως θα μιλουσαμε για κερασμα..το τσιμπαω σημερα..αναρωτιεμαι ποτε θα ερθει! :p

Το προλαβες ? εμενα μου βγαζει μηνυμα Sorry, the coupon cannot be used over 30 times

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το προλαβες ? εμενα μου βγαζει μηνυμα Sorry, the coupon cannot be used over 30 times

 

δυστυχως οχι.ειχα σκοπο να το παραγγειλω μολις πηγαινα σπιτι.κριμα

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινα για δεύτερο (το πρώτο από Gearbest..) και μένα το ίδιο βγάζει για το κουπόνι.. Το ήθελα για πειραματισμούς...

Έλεγε το κουπόνι για 30 κομματια?

Με την τελευταία official παίζει πολύ καλά.. ενεργοποίησα και το HDMI cec και έπαιξε με το Samsung Remote της TV

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω το plus αλλα το απλο. X8-H

 

Που μπορω να δω ποια εχω; Το build ειναι του Ιουλιου του 2014. Και μεσω FOTA δεν κανει update...

 

Καλησπερα φιλε μου.Εχεις πολυ παλιο firmware.Εχουν βγαλει αρκετα beta και δυο Final απο τοτε.Αυτη τη στιγμη το τελευταιο ειναι το 003 και ειναι παρα πολυ καλο.Βασικα εμενα με καλυπτει 100%.

Για να πας στο 003 δεν μπορεις να πας μεσω FOTA απευθειας γιατι αλλαξαν τους σερβερ λογω αποπειρας DDOS attack και μονο αν εισαι στο 002Α μπορεις να αναβαθμιζεις μεσω ιντερνετ.Αυτο που πρεπει να κανεις τωρα ειναι ειτε να φλασαρεις απευθειας το 003,αλλα θελει PC,προγραμματα κτλ,ειτε να κανεις το 002Α μεσω USB stick και μετα να αναβαθμισεις σε 003 μεσω FOTA(internet).

Για το 002Α:

http://minixforum.com/threads/official-002a-firmware.2413/

Για το 003:

http://www.minixforum.com/threads/official-003-firmware-via-minix-fota.4050/

 

Εγω θα σου προτινα να πας πρωτα σε 002Α και μετα να δοκιμασεις και το FOTA.Ειναι πιο ασφαλης και γρηγορος τροπος.Αρκει να βρεις σωστο φλασακι.Προτιμισε κανενα ψιλοπαλιο,μικροτερο απο 4GB,και καντο φορματ σε FAT32.Ακολουθησε τις οδηγιες και σε μιση ωρα θα εισαι σε 003.Η μεταβαση σε 002Α που ειναι και το "δυσκολο" κομματι της αναβαθμισης εχει αναλυτικες οδηγιες και με φωτογραφιες.Επισης εχει να διαλεξεις αναμεσα στο να κρατησεις ή να σβησεις τα παντα.Επειδη εισαι σε πολυ παλιο Firmware,η εμπειρια η δικια μου λεει να τα σβησεις ολα αν εχεις τον χρονο να τα ξαναστησεις απο την αρχη,ωστε να μηδενισεις την οποια ελαχιστη πιθανοτητα να παραμεινει κατι που θα σου δημιουργει αργοτερα καποιο προβλημα.Οχι οτι αν αποφασισεις το αντιθετο θα εχεις ντε και καλα προβληματα!

 

Για οποια απορια μη διστασεις να ρωτησεις

Edited by lxt85

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου.Εχεις πολυ παλιο firmware.Εχουν βγαλει αρκετα beta και δυο Final απο τοτε.Αυτη τη στιγμη το τελευταιο ειναι το 003 και ειναι παρα πολυ καλο.Βασικα εμενα με καλυπτει 100%.

Για να πας στο 003 δεν μπορεις να πας μεσω FOTA απευθειας γιατι αλλαξαν τους σερβερ λογω αποπειρας DDOS attack και μονο αν εισαι στο 002Α μπορεις να αναβαθμιζεις μεσω ιντερνετ.Αυτο που πρεπει να κανεις τωρα ειναι ειτε να φλασαρεις απευθειας το 003,αλλα θελει PC,προγραμματα κτλ,ειτε να κανεις το 002Α μεσω USB stick και μετα να αναβαθμισεις σε 003 μεσω FOTA(internet).

Για το 002Α:

http://minixforum.com/threads/official-002a-firmware.2413/

Για το 003:

http://www.minixforum.com/threads/official-003-firmware-via-minix-fota.4050/

 

Εγω θα σου προτινα να πας πρωτα σε 002Α και μετα να δοκιμασεις και το FOTA.Ειναι πιο ασφαλης και γρηγορος τροπος.Αρκει να βρεις σωστο φλασακι.Προτιμισε κανενα ψιλοπαλιο,μικροτερο απο 4GB,και καντο φορματ σε FAT32.Ακολουθησε τις οδηγιες και σε μιση ωρα θα εισαι σε 003.Η μεταβαση σε 002Α που ειναι και το "δυσκολο" κομματι της αναβαθμισης εχει αναλυτικες οδηγιες και με φωτογραφιες.Επισης εχει να διαλεξεις αναμεσα στο να κρατησεις ή να σβησεις τα παντα.Επειδη εισαι σε πολυ παλιο Firmware,η εμπειρια η δικια μου λεει να τα σβησεις ολα αν εχεις τον χρονο να τα ξαναστησεις απο την αρχη,ωστε να μηδενισεις την οποια ελαχιστη πιθανοτητα να παραμεινει κατι που θα σου δημιουργει αργοτερα καποιο προβλημα.Οχι οτι αν αποφασισεις το αντιθετο θα εχεις ντε και καλα προβληματα!

 

Για οποια απορια μη διστασεις να ρωτησεις

 

Σε ευχαριστώ για την βοηθεια σου. Πριν ημουν σπιτι για λιγο, εκανα αναβαθμιση σε 002Α και μετα εκανα ξανα αναβαθμιση μεσω ιντερνετ αλλα εφυγα απο το σπιτι ομως. Οταν θα παω θα δω σε τι κατασταση βρισκεται. :) Με μια γρηγορη ματια 2-3 bugs που ειχε διορθωθηκαν και εβελπιστω να εχουν διορθωσει πολλα. Οντως ημουν σε πολυ παλια firmware...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την βοηθεια σου. Πριν ημουν σπιτι για λιγο, εκανα αναβαθμιση σε 002Α και μετα εκανα ξανα αναβαθμιση μεσω ιντερνετ αλλα εφυγα απο το σπιτι ομως. Οταν θα παω θα δω σε τι κατασταση βρισκεται. :) Με μια γρηγορη ματια 2-3 bugs που ειχε διορθωθηκαν και εβελπιστω να εχουν διορθωσει πολλα. Οντως ημουν σε πολυ παλια firmware...

 

Το πρωτο πραγμα που κανεις οταν παιρνεις android box ειναι να το κανεις full update... Νομιζω τωρα θα εισαι οκ σε ολα.

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Εχω εδω και 1 εβδομαδα το Tronsmart Draco AW80,δεν εχω λογια,απλα κανει τα παντα,και τρεχει τα παντα,απλα χαλαρα.

Χαλαλι τα ευρω που εδωσα,εκει που αλλα κολαγαν,η εκαναν σπασιματα στην κινηση,αυτο απλα τα προσπερνα.....:)

Και απο ποιοτητα κατασκευης,σε αλλο επιπεδο,αλουμινιο ειναι αυτο.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εχω εδω και 1 εβδομαδα το Tronsmart Draco AW80,δεν εχω λογια,απλα κανει τα παντα,και τρεχει τα παντα,απλα χαλαρα.

Χαλαλι τα ευρω που εδωσα,εκει που αλλα κολαγαν,η εκαναν σπασιματα στην κινηση,αυτο απλα τα προσπερνα.....:)

Και απο ποιοτητα κατασκευης,σε αλλο επιπεδο,αλουμινιο ειναι αυτο.

 

 

Το περιμένω και γω... αλλά διαβάζω για πολλά προβλήματα και με είχε πιάσει μια ψιλοφρίκη ιδίως για αυτά που δεν έπαιρναν καθόλου μπρος.. από που το πήρες; εγώ το περιμένω από Geekbuying..

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Εχω εδω και 1 εβδομαδα το Tronsmart Draco AW80,δεν εχω λογια,απλα κανει τα παντα,και τρεχει τα παντα,απλα χαλαρα.

Χαλαλι τα ευρω που εδωσα,εκει που αλλα κολαγαν,η εκαναν σπασιματα στην κινηση,αυτο απλα τα προσπερνα.....:)

Και απο ποιοτητα κατασκευης,σε αλλο επιπεδο,αλουμινιο ειναι αυτο.

 

Refresh rate change παιζει σε αυτο η @@?

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Refresh rate change παιζει σε αυτο η @@?

 

Στο νεο λογισμικο για το μινιξ υπαρχει αυτο. να το εχω ενεργοποιημενο η οχι; Τι δουλεια κανει ακριβως;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Στο νεο λογισμικο για το μινιξ υπαρχει αυτο. να το εχω ενεργοποιημενο η οχι; Τι δουλεια κανει ακριβως;

 

Αλλαζει την ανανεωση της οθονης και την κανει ιδια με τα καρε του βιντεο.Εφοσον η τηλεοραση σου το υποστηριζει (ολες οι συγχρονες LCD/LED,Plasma το κανουν) τοτε ενεργοποιησε το,καθως εξαλειφει τα μικρα "σπασιματα" που κανει η ταινια λογω του συγχρονισμου.Ακομα βεβαια ειναι σε beta φαση η συγκεκριμενη λειτουργια,και δεν παιζει με ολα τα βιντεο και με ολους τους players,αλλα στο MINIX XBMC παιζει μια χαρα

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Το περιμένω και γω... αλλά διαβάζω για πολλά προβλήματα και με είχε πιάσει μια ψιλοφρίκη ιδίως για αυτά που δεν έπαιρναν καθόλου μπρος.. από που το πήρες; εγώ το περιμένω από Geekbuying..

Μπα ολα ειναι οκ!!Ναι απο Geekbuying.

Εχω συνδεσει σκληρο 2 tb με usb3 και βλεπω ταινιες,κανενα θεμα πουθενα.

@icy20

Εχει.

Edited by kostast1

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Αλλαζει την ανανεωση της οθονης και την κανει ιδια με τα καρε του βιντεο.Εφοσον η τηλεοραση σου το υποστηριζει (ολες οι συγχρονες LCD/LED,Plasma το κανουν) τοτε ενεργοποιησε το,καθως εξαλειφει τα μικρα "σπασιματα" που κανει η ταινια λογω του συγχρονισμου.Ακομα βεβαια ειναι σε beta φαση η συγκεκριμενη λειτουργια,και δεν παιζει με ολα τα βιντεο και με ολους τους players,αλλα στο MINIX XBMC παιζει μια χαρα

 

Οτι και να κανω τα σπασιματα υπαρχουν σε καθε ταινια που βαζω να παιξει. Η μονη λυση που βρηκα ειναι να κανω manual την αναλυση απο το μινιξ σε 1920x1080@24. Σε οποιαδηποτε αλλο framerate (πχ 60hz) υπαρχουν σπασιματα...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Οτι και να κανω τα σπασιματα υπαρχουν σε καθε ταινια που βαζω να παιξει. Η μονη λυση που βρηκα ειναι να κανω manual την αναλυση απο το μινιξ σε 1920x1080@24. Σε οποιαδηποτε αλλο framerate (πχ 60hz) υπαρχουν σπασιματα...

 

Εγω στο δικο μου (σημειωτεον εχω το plus) εχω off το adaptive refresh rate απο το mbox settings, και ενεργοποιημενο μονο μεσα στο xbmc στις ρυθμισεις...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Οτι και να κανω τα σπασιματα υπαρχουν σε καθε ταινια που βαζω να παιξει. Η μονη λυση που βρηκα ειναι να κανω manual την αναλυση απο το μινιξ σε 1920x1080@24. Σε οποιαδηποτε αλλο framerate (πχ 60hz) υπαρχουν σπασιματα...

 

Περιεργο,σε εμενα τα mainstream φορμα που δουλευω πανε νερακι...μονο κατι περιεργα .mov κτλ που κανουν σπασιματα και στο pc εχουν προβλημα.

Με ποιον player σου τα κανει αυτα?Εγω παιζω τα παντα μεσα απο το MINIX XBMC, και εχω ενεργοποιημενο το adaptive refresh rate και στο mbox και στο XBMC.

Στο kodi και στον ενσωματομενο 4k player δεν ειχα τοσο ομαλο αποτελεσμα οταν δικιμασα και δεν ξανασχοληθηκα...

Παντως στο 003 υποτιθεται οτι τα διορθωσαν αυτα,οποτε αν δεις οτι δεν στρωνει με ρυθμισεις,ΑΝ εχεις χρονο και ορεξη,πανε στο φορουμ της minix και ανεφερε το προβλημα για να το λυσουν ή να σου προτινουν κατι σε ρυθμισεις.Εφοσον υπαρχει υποστηριξη αξιοποιησε το,μπορει να βοηθησεις και αλλους!

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο,σε εμενα τα mainstream φορμα που δουλευω πανε νερακι...μονο κατι περιεργα .mov κτλ που κανουν σπασιματα και στο pc εχουν προβλημα.

Με ποιον player σου τα κανει αυτα?Εγω παιζω τα παντα μεσα απο το MINIX XBMC, και εχω ενεργοποιημενο το adaptive refresh rate και στο mbox και στο XBMC.

Στο kodi και στον ενσωματομενο 4k player δεν ειχα τοσο ομαλο αποτελεσμα οταν δικιμασα και δεν ξανασχοληθηκα...

Παντως στο 003 υποτιθεται οτι τα διορθωσαν αυτα,οποτε αν δεις οτι δεν στρωνει με ρυθμισεις,ΑΝ εχεις χρονο και ορεξη,πανε στο φορουμ της minix και ανεφερε το προβλημα για να το λυσουν ή να σου προτινουν κατι σε ρυθμισεις.Εφοσον υπαρχει υποστηριξη αξιοποιησε το,μπορει να βοηθησεις και αλλους!

 

minix xbmc το κανει. Μπορει να "φταιει" και η τηλεοραση...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το MK808B PLUS και γενικά θα ήθελα όμως να ρωτήσω με ποιο τρόπο μπορώ να συνδέσω ακουστικά και μικρόφωνο πάνω για να χρησιμοποιήσω voip messenger. Υπάρχει κάποιος τρόπος ? Συνδέεται μέσο usb? Το λέω γιατί δεν εχει είσοδο ακουστικών η μικροφώνου.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...