Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχω το MK808B PLUS και γενικά θα ήθελα όμως να ρωτήσω με ποιο τρόπο μπορώ να συνδέσω ακουστικά και μικρόφωνο πάνω για να χρησιμοποιήσω voip messenger. Υπάρχει κάποιος τρόπος ? Συνδέεται μέσο usb? Το λέω γιατί δεν εχει είσοδο ακουστικών η μικροφώνου.

Δοκιμασε με καποιο bluetooth αν εχεις, δεν ξερω αν θα δουλεψει.

Να ρωτησω και εγω κατι για το MK808B PLUS: παταω το power off στο air mouse και κλεινει το tv box (ωραια μεχρι εδω), μετα ο μονος τροπος για να ανοιξω το tv box ειναι να το βγαλω απο το ρευμα και να το ξαναβαλω. Υπαρχει καποια λυση σε αυτο για να μην ''παιζω''με τα ρευματα ?

 

Ευχαριστω

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1277

  • makis1024

    550

  • ath156

    1780

Εγω που εχω το MK809 δεν εχω βρει αλλο τροπο. Και εφαρμογες που κανουν reboot και power off δε δουλευουν..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να κανουμε ενοποιηση αποθηκευτικου χωρου σε cs968?
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω το MK809 δεν εχω βρει αλλο τροπο. Και εφαρμογες που κανουν reboot και power off δε δουλευουν..

Στο MK808B plus μπορώ να κάνω επανεκκίνηση με την εφαρμογή quick boot https://play.google.com/store/apps/details?id=com.siriusapplications.quickboot&hl=el

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι για το MK808B PLUS: παταω το power off στο air mouse και κλεινει το tv box (ωραια μεχρι εδω), μετα ο μονος τροπος για να ανοιξω το tv box ειναι να το βγαλω απο το ρευμα και να το ξαναβαλω. Υπαρχει καποια λυση σε αυτο για να μην ''παιζω''με τα ρευματα ?

 

Ευχαριστω

Καποιοι αναφερουν οτι με το Tronsmart TSM-01 USB Air Mouse με το power on button ανοιγει, αλλα μπορω να στο επιβεβαιωσω προσωπικα αν οντως ισχυει σε λιγες μερες. Με ενα αλλο air mouse που εχω αν το κλεισω και το ανοιξω μετα απο λιγα λεπτα ανοιγει, αλλα αν παω να το ανοιξω μετα απο ωρα οχι.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

^^ ωραία, όταν έχεις νέα ενημέρωσε μας !

Ευχαριστώ

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε δοκιμάσει κάποια εφαρμογή που να μου κλείνει(shutdown) το TV box στην ώρα που θα το ρυθμίσω , η αντίστροφη μέτρηση κτλ ?

Πολλές φορές τα βράδια βλέποντας ταινίες με πέρνει ο ύπνος και το ξεχνάω ανοιχτό.. θα μου μείνει στα χέρια στο τέλος :rolleyes:

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε δοκιμάσει κάποια εφαρμογή που να μου κλείνει(shutdown) το TV box στην ώρα που θα το ρυθμίσω , η αντίστροφη μέτρηση κτλ ?

Πολλές φορές τα βράδια βλέποντας ταινίες με πέρνει ο ύπνος και το ξεχνάω ανοιχτό.. θα μου μείνει στα χέρια στο τέλος :rolleyes:

 

Βάγγο το ίδιο θα ήθελα κι εγώ. Αν και μου έχουν πει πολλοί πως το έχουν πάνω από χρόνο συνέχεια ανοικτό και δε χαμπαριάζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το mxiii την δυνατή έκδοση. Ενδιαφέρομαι να βλέπω web TV από το εξωτερικό στην Ελλάδα, άρα Θέλω κάτι σαν το hola για τον chrome και φυσικά να παίζει το αντ1 ,άλφα, megatv και σκαι. Φυσικά και τα υπόλοιπα κανάλια που μου διαφεύγουν. Παίζει να γίνει κάτι τέτοιο;

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παίδες; Προχθές μου ήρθε αυτό --> http://www.ebay.com/itm/381125107987?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

1. Γνωρίζει κάποιος αν έχει παρόμοιο, πώς να γράφω στα ελληνικά; Με το mouse μπορώ κι επιλέγω από την οθόνη, αλλά με το πληκτρολόγιο που έχω γράφει μόνο αγγλικά και δεν έχω βρει πως αλλάζει γλώσσα.

2. Δεν έχω βρει ακόμα ποιο πλήκτρο να πατάω για την επιλογή "πολλαπλά παράθυρα". Εννοώ αυτό που πατάς και βλέπεις ποιες εφαρμογές είναι ανοικτές.

3. Στο xbmc με air mouse εφαρμογή από την ταμπλέτα μου, πάταγα συνεχόμενα πάνω σε ένα σίριαλ για παράδειγμα και μου έβγαζε επιλογές όπως το να τη βάλω στα αγαπημένα μου. Με αυτό έχω δοκιμάσει διάφορους συνδυασμούς και δεν το έχω καταφέρει ακόμη.

 

Αυτά. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω το mxiii αλλά συνέχεια κολλάει..εννοώ ότι παρότι σπίτι κατεβάζω με κοντά στα 16 mbs Όταν βλέπω σειρά ή ταινία 720 με 5.1 ήχο ακόμη και 5 λεπτά να το εχω να φορτώνει σε 20 δευτερόλεπτα θα σταματήσει..Εχθές μου το έκανε και σε ταινία sd και κατάλαβα Γιατί θέλω να κατεβάζω πρώτα της ταινίες!!!Γενικά Δεν με ενθουσίασε το xbmc

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το mxiii την δυνατή έκδοση. Ενδιαφέρομαι να βλέπω web TV από το εξωτερικό στην Ελλάδα, άρα Θέλω κάτι σαν το hola για τον chrome και φυσικά να παίζει το αντ1 ,άλφα, megatv και σκαι. Φυσικά και τα υπόλοιπα κανάλια που μου διαφεύγουν. Παίζει να γίνει κάτι τέτοιο;

 

Καταρχην, αν ενδιαφερεσαι για το mxiii, απλως να αναφερω οτι υπηρξαν μερικες περιπτωσεις σε παιδια εδω οπου τους καηκε, χωρις αυτο βεβαια αυτο να σημαινει κατι, απλως ειναι ενα στοιχειο να το λαβεις υποψην. Για Greek live tv, ενας τροπος, ο οποιος θεωρω οτι ειναι και ο πιο δημοφιλης, ειναι να βλεπεις μεσω του xbmc/kodi, στο οποιο θα εγκαταστησεις το add-on 'lamda'. Θα βλεπεις live κανονικα τα προγραμματα ολων των ελληνικων καναλιων. Σε ορισμενα ομως καναλια οπως mega, ant1 δεν μπορεις να δεις τις ταινιες που παιζουν, οποτε την ωρα που παιζουν ταινιες θα βλεπεις καποια επαναληψη ελληνικου προγραμματος.

 

 

@dimgeo. Η λογικη του xbmc ειναι να βλεπεις με online streamming και οχι να κατεβαζεις τις ταινιες ή τις σειρες (εκτος αν ειναι μεσω p2p κλπ οπου η λογικη ειναι οπως στα torrent). Το προβλημα που αναφερεις ειναι μαλλον του tv box και καποιων ρυθμισεων που εχεις ή των add-ons απο τα οποια βλεπεις ταινιες. Δεν ειναι φυσιολογικο να μην κανει streamming καμια ταινια. Καταρχην, σε τι αποσταση βρισκεται το ρουτερ απο το tv box? Επισης, τι version του xbmc εχεις και απο ποια add-ons δοκιμασες να δεις ταινιες? Τελος, ποιο μοντελο mxiii εχεις και ποια rom εχεις? Μηπως χρειαζεται καποια αναβαθμιση rom?

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με καποιο bluetooth αν εχεις, δεν ξερω αν θα δουλεψει.

Να ρωτησω και εγω κατι για το MK808B PLUS: παταω το power off στο air mouse και κλεινει το tv box (ωραια μεχρι εδω), μετα ο μονος τροπος για να ανοιξω το tv box ειναι να το βγαλω απο το ρευμα και να το ξαναβαλω. Υπαρχει καποια λυση σε αυτο για να μην ''παιζω''με τα ρευματα ?

 

Ευχαριστω

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Όντως λειτουργεί μια χαρά... Τελικά ήταν τόσο απλό... :-)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να κανουμε ενοποιηση αποθηκευτικου χωρου σε cs968?

 

ironwolf help

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Εχω το mxiii αλλά συνέχεια κολλάει..εννοώ ότι παρότι σπίτι κατεβάζω με κοντά στα 16 mbs Όταν βλέπω σειρά ή ταινία 720 με 5.1 ήχο ακόμη και 5 λεπτά να το εχω να φορτώνει σε 20 δευτερόλεπτα θα σταματήσει..Εχθές μου το έκανε και σε ταινία sd και κατάλαβα Γιατί θέλω να κατεβάζω πρώτα της ταινίες!!!Γενικά Δεν με ενθουσίασε το xbmc

 

Εδώ είσαι http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974&page=4 το δοκίμασα εχθές και μπόμπα!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παίδες; Προχθές μου ήρθε αυτό --> http://www.ebay.com/itm/381125107987?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

1. Γνωρίζει κάποιος αν έχει παρόμοιο, πώς να γράφω στα ελληνικά; Με το mouse μπορώ κι επιλέγω από την οθόνη, αλλά με το πληκτρολόγιο που έχω γράφει μόνο αγγλικά και δεν έχω βρει πως αλλάζει γλώσσα.

2. Δεν έχω βρει ακόμα ποιο πλήκτρο να πατάω για την επιλογή "πολλαπλά παράθυρα". Εννοώ αυτό που πατάς και βλέπεις ποιες εφαρμογές είναι ανοικτές.

3. Στο xbmc με air mouse εφαρμογή από την ταμπλέτα μου, πάταγα συνεχόμενα πάνω σε ένα σίριαλ για παράδειγμα και μου έβγαζε επιλογές όπως το να τη βάλω στα αγαπημένα μου. Με αυτό έχω δοκιμάσει διάφορους συνδυασμούς και δεν το έχω καταφέρει ακόμη.

 

Αυτά. :)

 

Για το 1 κάτι έκανα με ένα external keyboard που κατέβασα. Απλά τώρα γράφει ελληνικά κι όχι αγγλικά. χαχ Δε με πειράζει για την ώρα να το αλλάζω μέσω των ρυθμίσεων γιατί δε χρησιμοποιώ κάτι που να θέλει αλλαγή γλώσσας όλη την ώρα.

Για τα 2 και 3 δε βρήκα άκρη ακόμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικο WH Πληκτρολογιο απο το playstore και εχετε και ελληνικα και αγγλικα

 

Θα το δοκιμάσω!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στην αναζήτηση tvbox

ψάχνοντας κάτι άσχετο στο pc έπεσα στο xbmc...και χάζεψα!

Το έστησα λιγάκι και μου θα μου άρεσε να το έχω στην tv

το μηχανηματάκι που βρήκα MXIII M82 νομίζω θα μου κάνει την δουλειά μου, η οποία είναι μόνο ταινίες και σειρές

Δεν μπορώ τα κολλήματα κλπ

Παιχνίδια δεν θα παίξω ποτέ...υπάρχει PS4

 

Χρειάζεται να ανέβω σε χρήματα?Η τηλεόραση δεν είναι 4κ και ούτε πρόκειται να αλλαχθεί σύντομα.Μια Samsung Le32C650 είναι FHD 100HZ

Link to comment
Share on other sites

στην αναζήτηση tvbox

ψάχνοντας κάτι άσχετο στο pc έπεσα στο xbmc...και χάζεψα!

Το έστησα λιγάκι και μου θα μου άρεσε να το έχω στην tv

το μηχανηματάκι που βρήκα MXIII M82 νομίζω θα μου κάνει την δουλειά μου, η οποία είναι μόνο ταινίες και σειρές

Δεν μπορώ τα κολλήματα κλπ

Παιχνίδια δεν θα παίξω ποτέ...υπάρχει PS4

 

Χρειάζεται να ανέβω σε χρήματα?Η τηλεόραση δεν είναι 4κ και ούτε πρόκειται να αλλαχθεί σύντομα.Μια Samsung Le32C650 είναι FHD 100HZ

Το έχω εγώ και πιστεύω θα σε ικανοποιήσει - έχει πολύ καλή εικόνα..

Link to comment
Share on other sites

Έχω το mk808b plus, άριστο για τα χρήματα που κόστισε! Του έχω περάσει την τελευταία official έκδοση, έβαλα greenify κλπ, καθάρισα από κάποια περιττά που είχε η rom και είμαι πολύ καλά από θέμα ram (πάνω από 300mb άδεια). Το καλό είναι ότι μπορεί να συνδεθεί απευθείας με τον υπολογιστή μέσω otg και το βλέπει σαν εξωτερικό σκληρό.

 

Όσο αφορά την διαχείρισή του, αγόρασα την εφαρμογή droidmote αντί να πάρω air mouse, δουλεύει αρκετά ικανοποιητικά αν και δεν πετυχαίνει την ευχρηστία του touchpad/ξεχωριστό ποντίκι, ιδίως στο θέμα του scroll (με το ποντίκι κρατάς πατημένο το αριστερό κουμπί και πας όπου θες την οθόνη στυλ PDF, Autocad κλπ ενώ με την εφαρμογή αυτό γίνεται με κρατημένα τα 2 δάχτυλα που μπερδεύει με το zoom in/out). Σκέφτηκα να αγοράσω είτε ένα απλό keyboard/mouse combo είτε κάποια λύση του στυλ Logitech k400/Microsoft all in one keyboard.

 

Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι από τα παραπάνω να προτείνει? Θα δουλέψει σωστά το keyboard ή θα χρειαστεί και η εφαρμογή "external keyboard helper"? Έχω ήδη το ασύρματο combo Logitech LX710 αλλά δεν κατάφερα να το συνδέσω (πιστεύω δεν είναι συμβατά όλα τα περιφερειακά).

Link to comment
Share on other sites

Καποιοι αναφερουν οτι με το Tronsmart TSM-01 USB Air Mouse με το power on button ανοιγει, αλλα μπορω να στο επιβεβαιωσω προσωπικα αν οντως ισχυει σε λιγες μερες. Με ενα αλλο air mouse που εχω αν το κλεισω και το ανοιξω μετα απο λιγα λεπτα ανοιγει, αλλα αν παω να το ανοιξω μετα απο ωρα οχι.

Mε την εφαρμογη που γραφω απο κατω ειδα οτι αν πατησω (μεσω της εφαρμογης) power off κλεινει και μενει αναμενο το μπλε λαμπακι που εχει το tv box ακομα και μετα απο πολλες ωρες αλλα δυστυχως αν προσπαθησω να το ανοιξω με το air mouse που εχω δεν ανοιγει. Δοκιμασε με την εφαρμογη να κανεις power off και μετα απο ωρες δοκιμασε με το δικο σου air mouse μπας και....

Στο MK808B plus μπορώ να κάνω επανεκκίνηση με την εφαρμογή quick boot https://play.google.com/store/apps/details?id=com.siriusapplications.quickboot&hl=el

 

 

Στο mk808b plus μπορουμε να βαλουμε xposed ? δουλευει ή oxi ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το cs968 με 4.4.2 πως γινετε root?

 

Σχεδόν όλες οι ROM που κυκλοφορούν είναι ήδη Root !

Μόνο μία που δοκίμασα από την Cloudnet για το CR11 που δεν ήταν το έκανα με KingoRoot αν θυμάμαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλες οι ROM που κυκλοφορούν είναι ήδη Root !

Μόνο μία που δοκίμασα από την Cloudnet για το CR11 που δεν ήταν το έκανα με KingoRoot αν θυμάμαι καλά...

 

Εχω δοκιμασει τα παντα δεν καταφερα τιποτα.

:(:(

 

Ενω το βλεπει ο υπολογιστης δεν κονεκταρει με το KingoRoot.

Edited by varajohn
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...