Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η λήψη Wifi του είναι καλή ή αδύναμη γενικά; πχ σε σχέση με το κινητό σου στην ίδια απόσταση από το router;

 

Σε σχέση με το Note 3 που έχω και το nexus 7 είναι πιο αδύναμο. Όχι πολύ όμως. Πχ στην κρεβατοκαμαρα που το είχα αρχικά και σε απόσταση 5 μέτρων από το router είχε μια γραμμή διαφορά. Είχα μετρήσει και με wifi analyser αλλά δε θυμάμαι τώρα ακριβώς. Από προχθές που το έχω στο σαλόνι και είναι δίπλα ακριβώς στο router κανένα πρόβλημα. Δε νομίζω να ευθύνεται αυτό για το θέμα μου. Δοκιμαστικά έκανα tether από το Note και με ταχύτητα 15 mbps έπαιζαν νερό όλα. Με το adsl του ΟΤΕ που πιάνω κοντά στα 7 δε μπορώ να δω σχεδόν τίποτα. Αλλά το σπαστικό είναι ότι γεμίζει η cache πριν κάνει buffer αρκετά και δεν μπορείς να δεις καλά. Έχει κανείς κάτι κατά νου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1277

  • makis1024

    550

  • ath156

    1779

Καλησπερα και καλη χρονια. Παρελαβα το M8 και θελω να συνδεσω ασυρματα την οθονη της τηλεορασης με το tablet. Πιο συγκεκριμενα, θελω να φαινεται η εικονα της tv στην οθονη του tablet ωστε να ελεγχω την οθονη της tv απο το tablet. Υπαρχει καποιος τροπος να το κανω αυτο? Ευχαριστω.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Οταν το παρήγγειλα δεν ηταν διαθεσιμο, μετα απo 1 βδομαδα με πηραν τηλεφωνο και μου το εστειλαν.

Δεν το εχω συνδεσει, το χρησιμοποιώ κυριωςμε xbmc.

Παρτους τηλ. Μου ειπαν οτι έχουν και τηλεφωνικη τεχνικη υπιστηριξη

 

Καλησπερα παιδια καλη χρονια ειμαι καινουργιος στη παρεα σας.

Λοιπον αγορασα το minix8 απο το ελληνικο site που λετε σε 2 μερες ηταν σπιτι μου με κουριερ χωρις επιπλεον χρεωση.

Το θεμα ειναι οτι ηρθε ασφραγιστο χωρις προσταταυτικες ζελατινες. Ειναι φυσιολογικο αυτό;;

Ας μου πει καποιο απο τα παιδια που αγορασε απο κινα σας ηρθε σφραγισμενο;

Εμενα ουτε το κουτι ειχε εξωτερικα ζελατινα ουτε η συσκευη καποια ζελατινα που την τραβας οπως εχουν τα κινητα οταν τα αγοραζεις. Ανοιγμενο μου εστειλαν;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια καλη χρονια ειμαι καινουργιος στη παρεα σας.

Λοιπον αγορασα το minix8 απο το ελληνικο site που λετε σε 2 μερες ηταν σπιτι μου με κουριερ χωρις επιπλεον χρεωση.

Το θεμα ειναι οτι ηρθε ασφραγιστο χωρις προσταταυτικες ζελατινες. Ειναι φυσιολογικο αυτό;;

Ας μου πει καποιο απο τα παιδια που αγορασε απο κινα σας ηρθε σφραγισμενο;

Εμενα ουτε το κουτι ειχε εξωτερικα ζελατινα ουτε η συσκευη καποια ζελατινα που την τραβας οπως εχουν τα κινητα οταν τα αγοραζεις. Ανοιγμενο μου εστειλαν;;

 

Και εμενα που το πηρα μεσω Αγγλιας δεν ειχε καποια ζελατινα ή αυτοκολλητο ασφαλειας απο εξω.Το μονο που εδειχνε οτι ηταν καινουριο ηταν μια μεμβρανη πανω στο Χ8,και τα σακουλακια με τα αξεσουαρ που καποια ηταν νομιζω σφραγισμενα.

Για καμερα τωρα που καποιος ρωτησε,εχω βαλει στο Χ8 μια no name (canyon γραφει επανω....)και δουλευει κανονικα αλλα δεβ εχει καλη ποιοτητα.Καλυτερη συμβατοτητα παντως εχουν αυτες τις logitech συμφωνα με τη μινιξ

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψαχνω για android tv box στα 50-60 ευρω για xbmc κατα κυριο λογο. Εχετε καμια προταση?

Mxiii απo gearbest...

Link to comment
Share on other sites

τι διαφορα εχουν τα 2 μοντελα? Να παω στο πιο ακριβο?

 

το ενα εχει 1 gb ram(το φθηνο).το ακριβο 2ραμ...σαφως και το ακριβο,για 14 ευρω πιστευω αξιζει περισσοοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικα και αξιζει!!! Ευχαριστω παρα πολυ! Παιζει κανενας κωδικος για εκπτωση?

 

GBM82LG δεν ειναι πολλα,αλλα κατι ειναι;)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που έχει το CS968 μπορεί να μου πει ή να στείλει κάποια φωτογραφία με πόση μνήμη του βγάζει και πως του την έχει χωρίσει ?

Internal RAM & Internal SD RAM κλπ, γιατί τώρα πήρα χαμπάρι τα 8GB, η ROM που έχω βάλει τα βγάζει 2GB σαν internal RAM & 4GB σαν internal SD RAM με αποτέλεσμα να γεμίζει αμέσως η πρώτη (τα 2GB) και δεν βλέπω τα υπόλοιπα 2GB !

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι έχεις Budget γύρω στα 100€ και είσαι λίγο ελαστικός προς τα πάνω, θες ένα μηχανηματάκι το οποίο δεν απαιτεί από εσένα τίποτα για να λειτουργήσει σωστά, όταν είναι να κάνει update τα κάνει OTA, όταν είναι να παίξει XBMC τα παίζει όλα σωστά με streaming από Repos και όχι Locally γιατί δεν ξέρεις να κατεβάζεις κτλ κτλ, και όλα αυτά όχι με Ethernet αλλά με WIFI. Και κυρίως να ξέρεις ότι στατιστικά οι πιθανότητες να πάρεις κάτι που δεν θα χαλάσει σε 2 μήνες (όπως διαβάζω για το MXIII) είναι μικρές. Που πας λοιπόν; Σε Tronsmart, σε Minix; Σε άλλο; Και ποιά μοντέλα; Ευχαριστώ!

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι έχεις Budget γύρω στα 100€ και είσαι λίγο ελαστικός προς τα πάνω, θες ένα μηχανηματάκι το οποίο δεν απαιτεί από εσένα τίποτα για να λειτουργήσει σωστά, όταν είναι να κάνει update τα κάνει OTA, όταν είναι να παίξει XBMC τα παίζει όλα σωστά με streaming από Repos και όχι Locally γιατί δεν ξέρεις να κατεβάζεις κτλ κτλ, και όλα αυτά όχι με Ethernet αλλά με WIFI. Και κυρίως να ξέρεις ότι στατιστικά οι πιθανότητες να πάρεις κάτι που δεν θα χαλάσει σε 2 μήνες (όπως διαβάζω για το MXIII) είναι μικρές. Που πας λοιπόν; Σε Tronsmart, σε Minix; Σε άλλο; Και ποιά μοντέλα; Ευχαριστώ!

Νομιζω το MINIX x8-h σε υπερκαλυπτει

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Σε tronsmart vega s89-h εσπασε η βαση του HDMI και το συνεδεσα με AV αλλα οταν συνδεομαι για να δω ταινια στο XBMC την βλεπω μεγενθυμενη

1. Υπαρχει καποια ρυθμιση που πρεπει να κανω?

2. Μηπως ξερει καποιος που μπορω να βρω βαση για hdmi για να την αλλαξω ?

 

Ευχαριστω

Minix Neo X8-H
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το Minix Neo X8-H plus που περίμενα. Είμαι πολύ εντυπωσιασμένος. Έχω παραλάβει πάνω από 20 συσκευές από Κίνα, από κινητά τηλέφωνα μέχρι λάμπες αλλά την ποιότητα κατασκευής του minix δεν την είδα σε κανένα. Ακόμα και η συσκευασία ήταν άψογη.

Από λειτουργικής άποψης τώρα και εκεί η συσκευή πετάει. Ο κύριος λόγος που την πήρα είναι το xbmc οπότε είναι και το πρώτο που δοκίμασα. Αφού ρύθμισα το δίκτυο έβαλα το advancedsettings.xml αρχείο με της ρυθμίσεις του NAS μου και έτοιμος. Του έβαλα το Guardians of the galaxy full HD mkv με ξεχωριστούς υπότιτλους και έπαιξε άψογα. Μπορώ να πω ότι είναι ότι πιο γρήγορο έχω δει σε τέτοια συσκευή. Κάνω 10λεπτα skip χωρίς το παραμικρό κόλλημα.

 

Έπαιξα λίγο με συσκευή σαν Android και εκεί δεν είδα κανένα πρόβλημα. Του έβαλα μια logitech κάμερα που είχα και έτρεξα το Skype μια χαρά σε βιντεοκλήση.

 

Το μόνο που έπρεπε να ασχοληθώ λίγο παραπάνω ήταν η ρύθμιση του logitech harmony 650 που έχω για να δουλεύουν όλα τα κουμπιά.

 

Η συσκευή προς έκπληξη μου ήρθε με το έξτρα κοντρόλ το Minix M1 με γυροσκόπιο.

 

Αυτά τα λίγα. Όποιος έχει κάποια ερώτηση ας μου πει.

 

Καλησπερα παιδια. Κοιταζω για android tv box κ βλεπω οτι προτιματε κυριως το παραπανω.

 

Πως το βλεπεις φιλε μετα απο εναν μηνα χρησης;; καποια παραπονο/θεμα;; αξιζει τα λεφτα του;;

 

Το θελω κυριως για popcorntime, xbmc, youtube, μουσικη κ downloading.

 

Καθε προταση δεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες..

 

Ειμαι και γω στην ερευνα αγορας για κινεζικο media player και ηθελα να ρωτησω, τα 2gb ram χρειζονται στα android tv boxes? Κανουν δηλαδη τη διαφορα σε σχεση με το 1gb η ειναι ανουσια?

 

Κοιταω κυριως μηχανακια με τον amogic s802 και s812 που απ οτι καταλαβαινω ειναι οι αμεσοι ανταγωνιστες του rk 3288

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το μαγαζί gear best... Έχω παραγγείλει από την Παρασκευή που μας πέρασε το MK808B και ζήτησα και tracking number αλλά ακόμα τίποτα... Η διαδικασία έγινε μέσω bay pal και ενώ η απόδειξη μου ήρθε και κάτι άλλα από το μαγαζί mail όταν μπαίνω στο my order στο κατάστημα μου γράφει ότι η παραγγελία είναι ακόμα στην διαδικασία ένα στάδιο πριν την αποστολή... Ξέρετε τι παίζει ???

 

Φίλε μου έχω παραγγείλει το ίδιο εδω και 20 μερες (με το κουπονι απο το forum) μαζί με ενα ασυρματο πληκτρολόγιο - ποντίκι. Τελικά το πληκτρολόγιο δεν το είχαν και υστερα απο κανα 20 μυνηματα που ανταλλαξαμε τους ζητησα να μου επιστρεψουν τα χρήματα. Λογικά το tv box είναι στο ''δρομο'' και αναμένω να μου επιστρέψουν τα χρήματα για να παραγγείλω απο αλλού πληκτρολόγιο- ποντίκι... Σαν εξυπηρέτηση πάντως δεν έχω καποιο παράπονο.. Εν αναμονή παραλαβής του tv box λοιπόν...

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα!

Αναμένω απο το gearbest το tv box MK808B. Παράγγειλα μαζι και ενα ασυρματο πλη/γιο-ποντίκι ( High sensitivity 2 in 1 2.4GHz infared wireless air mouse keyboard) που τελικά δεν το εχουν. Μπορει να μου προτεινει καποιος ενα παρόμοιο απο οποιοδηποτε site?

Ευχαριστώ...

Edited by gathan83
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε παιδες.Επειδη πολλοι απο μας ψαχνουν air mouse για τα Tv Boxes μας να πω (εαν εχει ειπωθει συγχωρεστε με) οτι φανταστικη δουλεια κανει η εφαρμογη DroidMote. Ειναι paid βεβαια αλλα αξιζει τα λεφτα της μεχρι τελευταιο cent. Εγκαθιστας το DroidMote Server στο Tv Box και το Client στο smartphone και μετα χρησιμοποιεις το smartphone σαν touchpad mouse. Εχει 4 διαφορετικες λειτουργιες (touchpad, τον κλασσικο σταυρο, playback buttons και χειριστηριο για games) εκ των οποιων δουλευουν ολες κανονικοτατα. Αυτο που βολευει αφανταστα ειναι το πληκτρολογιο που εμφανιζεται και γραφεις κανονικα με το smartphone σου. Δοκιμαστε την αν θελετε γιατι πιστευω οτι αξιζει πραγματικα.Εγω δεν παιρνω air mouse πλεον μετα απο αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες ένα box όπως το mxiii (2gb) ή αυτό δηλαδή γύρω στα 50-70euro για χρήση κυρίως πλοήγησης στο net και προβολή ταινιών ήδη κατευασμένων (torrent) είναι κομπλέ; Θέλω δηλαδή να κατεβάζω τις ταινίες κατ'ευθείαν σε σκληρό συνδεδεμένο στο box και μετά να τις βλέπω. Μόνιμα συνδεδεμένο στην tv το box και η tv μέσω οπτικής ίνας σε home cinema. Και η άλλη χρήση θα είναι μέσω πληκτρολογίου και ποντικιού με bluetooth και σερφάρισμα. Το xbmc προσπάθησα να το εγκαταστήσω στο pc μου και να δω τα ελληνικά κανάλια μέσω lambda αλλά δεν... Γι'αυτό και δεν το αναφέρω.

Ευχαριστώ.

Coolpad F2 (8675-W00) CM 12.1. Mod. Mds Team V2 (by avecilla)
Link to comment
Share on other sites

@firekostas Το εχεις δοκιμάσει ετσι για ωρες να δεις ποση μπαταρία καιει στο smartphone..?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες ένα box όπως το mxiii (2gb) ή αυτό δηλαδή γύρω στα 50-70euro για χρήση κυρίως πλοήγησης στο net και προβολή ταινιών ήδη κατευασμένων (torrent) είναι κομπλέ; Θέλω δηλαδή να κατεβάζω τις ταινίες κατ'ευθείαν σε σκληρό συνδεδεμένο στο box και μετά να τις βλέπω. Μόνιμα συνδεδεμένο στην tv το box και η tv μέσω οπτικής ίνας σε home cinema. Και η άλλη χρήση θα είναι μέσω πληκτρολογίου και ποντικιού με bluetooth και σερφάρισμα. Το xbmc προσπάθησα να το εγκαταστήσω στο pc μου και να δω τα ελληνικά κανάλια μέσω lambda αλλά δεν... Γι'αυτό και δεν το αναφέρω.

Ευχαριστώ.

 

Κατσε εχεις ηδη pc και πηρες android box? Γιατι?

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...