Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

....να μην βγάζει τη λέξη με κεφαλαίο το πρώτο γράμμα μετά από ελληνικό ερωτηματικό....

 

Αυτό είναι λάθος ΜΟΝΟ για εμάς τους Έλληνες.

Δυστυχώς οι της Nuance έχουν στο μυαλό τους το αγγλικό αλφάβητο και τον τρόπο γραφής του όπου το ερωτηματικό θεωρείται παύση και ΠΑΝΤΑ μετά από αυτό, το πρώτο γράμμα της επόμενης λέξης ΔΕΝ γράφεται με κεφαλαίο.

 

Πρέπει απλά κάποιος να τους πει ότι συγκεκριμένα στην ελληνική μετά το ερωτηματικό πρέπει η λέξη να ξεκινάει με κεφαλαίο, και να το αλλάξουν, ΑΝ γίνεται (δεν ξέρω αν το επιτρέπει ο κώδικας του πληκτρολογίου να έχει διαφορετικούς κανόνες για κάθε γλώσσα).

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Υπάρχει η περίπτωση να είναι εντελώς άλλη λέξη αν περιέχει ίδια γράμματα με αυτή που γράφεις. Αν μου τύχει καμία θα την ανεβάσω.

Αν πατήσεις διάστημα, θα επιλέξει το χρωματισμένο στη μέση. Εκεί πρέπει να κοιτάς.

Οπότε κάνεις επιλογή ποιο θέλεις πριν πατήσεις κενό. Το τονισμένο στην πρώτη συλλαβή ή στην τελευταία.

http://s27.postimg.org/uj42rbqen/751741e0_5525_49ba_b470_bf4bcf8247aa.jpg

Α ωραία! Αυτό είναι! Παρόλο που το είχα μπροστά στα μάτια μου δεν το σκέφτηκα καθόλου..... :/

Ευχαριστώ!

 

Επίσης κάτι άλλο που δεν βρίσκω είναι αν θέλω να βγάλω την αυτόματη διόρθωση και να γράφω μόνη μου τις λέξεις γίνεται?

Είναι μερικές φορές που θέλω να γράφω με greeklish και δεν βολεύει η αυτόματη συμπλήρωση.

Link to comment
Share on other sites

Α ωραία! Αυτό είναι! Παρόλο που το είχα μπροστά στα μάτια μου δεν το σκέφτηκα καθόλου..... :/

Ευχαριστώ!

 

Επίσης κάτι άλλο που δεν βρίσκω είναι αν θέλω να βγάλω την αυτόματη διόρθωση και να γράφω μόνη μου τις λέξεις γίνεται?

Είναι μερικές φορές που θέλω να γράφω με greeklish και δεν βολεύει η αυτόματη συμπλήρωση.

 

Ξετικάρισε αυτό

 

http://s13.postimg.org/50x6k5pjn/2a1d5407_4d59_4e42_a384_eccbc7151724.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός στις Rom και δεν με ενδιαφέρει να γίνω (είμαι απλός χρήστης και θέλω οι εφαρμογές μου να τρέχουν όσο πιο smooth γίνεται χωρίς να ξέρω τρελές λεπτομέριες), αλλά όταν το κινητό μου και το κάθε κινητό πηγαίνει γενικά μια χαρά και κολλάει μόνο το swype, ε φταίει το swype. Αυτό είπα.

 

Έτσι όπως έγραψες το προηγούμενο post, ήταν σαν έλεγες ότι λέγαμε ψέματα. Sorry λάθος κατάλαβα.:) Σε αυτό που λες συμφωνώ. Μια εταιρία πρέπει να φροντίζει ώστε η εφαρμογή της να τρέχει άψογα σε όλα τα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι λάθος ΜΟΝΟ για εμάς τους Έλληνες.

Δυστυχώς οι της Nuance έχουν στο μυαλό τους το αγγλικό αλφάβητο και τον τρόπο γραφής του όπου το ερωτηματικό θεωρείται παύση και ΠΑΝΤΑ μετά από αυτό, το πρώτο γράμμα της επόμενης λέξης ΔΕΝ γράφεται με κεφαλαίο.

 

Πρέπει απλά κάποιος να τους πει ότι συγκεκριμένα στην ελληνική μετά το ερωτηματικό πρέπει η λέξη να ξεκινάει με κεφαλαίο, και να το αλλάξουν, ΑΝ γίνεται (δεν ξέρω αν το επιτρέπει ο κώδικας του πληκτρολογίου να έχει διαφορετικούς κανόνες για κάθε γλώσσα).

Στο google keyboard πάντως μια χαρά το αναγνωρίζει και βάζει κεφάλαιο το πρώτο γράμμα της πρώτης λέξης μετά από ελληνικό ερωτηματικό όταν έχεις επιλέξει τα ελληνικά σαν γλωσσά γραφής. Άρα μάλλον μιλάμε για μια απλή γραμμή κώδικα. Υποθέτω δλδ...

 

Έτσι όπως έγραψες το προηγούμενο post, ήταν σαν έλεγες ότι λέγαμε ψέματα. Sorry λάθος κατάλαβα.:) Σε αυτό που λες συμφωνώ. Μια εταιρία πρέπει να φροντίζει ώστε η εφαρμογή της να τρέχει άψογα σε όλα τα κινητά.

Ακριβώς. Γενικότερα δεν υπάρχει λόγος να μιλάω κακοπροαίρετα. Ανταλλάζουμε γνώμες και προσπαθούμε να βρούμε λύσεις στα θέματα μας.

Link to comment
Share on other sites

Στο google keyboard πάντως μια χαρά το αναγνωρίζει και βάζει κεφάλαιο το πρώτο γράμμα της πρώτης λέξης μετά από ελληνικό ερωτηματικό όταν έχεις επιλέξει τα ελληνικά σαν γλωσσά γραφής. Άρα μάλλον μιλάμε για μια απλή γραμμή κώδικα. Υποθέτω δλδ...

 

Κι εγώ γι' αυτό έγραψα δεν ξέρω.

 

Οπότε ίσως το μόνο που χρειάζεται είναι να μάθουν στην εταιρία πως όταν είσαι με ελληνικά και βάζεις ερωτηματικό, η επόμενη λέξη πρέπει να ξεκινάει με κεφαλαίο γράμμα, και να αλλάξουν τον κώδικα του πληκτρολογίου.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Thank you. Θα το δοκιμάσω.

 

Το έχω εγκατεστημένο, αλλά δε βλέπω να μένει για πολύ.. Γενικά, "χαζεύει", για να το πω ευγενικά, από την αρχή που το κατέβασα.. Έχει πρόβλεψη για προτάσεις, στις ρυθμίσεις. Απενεργοποίησέ το και δες αν διορθώθηκε..

 

Τελικά, άκυρο το Swype.. Αυτό με το precise location, πολύ άσχημα μου κάθεται.... Αφού βλέπει τη θέση μου η Google, έβαλα το keyboard της. Για να δούμε...

 

Πρόβλεψη για προτάσεις δεν βλέπω να έχει κάπου στις ρυθμίσεις

 

Sorry γι' αυτό...

 

Στο google keyboard πάντως μια χαρά το αναγνωρίζει και βάζει κεφάλαιο το πρώτο γράμμα της πρώτης λέξης μετά από ελληνικό ερωτηματικό όταν έχεις επιλέξει τα ελληνικά σαν γλωσσά γραφής. Άρα μάλλον μιλάμε για μια απλή γραμμή κώδικα. Υποθέτω δλδ...

 

Παίζει να είναι και λιγότερο από μια γραμμή.....

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αν το Google keyboard είχε καλύτερο λεξικό και δεν χρειαζόταν μεγάλη προσπάθεια από τον χρήστη να αποθηκεύει εκατοντάδες λέξεις, θα είχε κλείσει το σπίτι όλων των υπολοίπων.

Αυτός είναι και ο μόνος λόγος που δεν έχει πλούσιο λεξικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν το Google keyboard είχε καλύτερο λεξικό και δεν χρειαζόταν μεγάλη προσπάθεια από τον χρήστη να αποθηκεύει εκατοντάδες λέξεις, θα είχε κλείσει το σπίτι όλων των υπολοίπων.

Αυτός είναι και ο μόνος λόγος που δεν έχει πλούσιο λεξικό.

 

Πάντως, όλα τα posts στο myphone σήμερα, με αυτό τα έγραψα και είναι ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Και από προβλέψεις και από ταχύτητα. Πρώτη μέρα είναι πάντως...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Θα δεις πως έχει αρκετές ελλείψεις. Χρειάζεται υπομονή.

 

Off topic, πήρες Android τελικά;

 

Off-topic

 

Με αυτά που βλέπω από Microsoft μεριά εδώ και μήνες, έχω ήδη πάρει μια budget συσκευή, για να προλάβω τις εξελίξεις, και την έχω σαν 2η. Με βλέπω να πηγαίνω και σε κύρια.... Ήδη 2 "μου κλείνουν το μάτι". :lol:

 

Off-topic end.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι είναι ένα βασικό πληκτρολόγιο γιατί.... πρέπει να υπάρχει στις nexus συσκευές. Από εκεί και πέρα, το έχει διαθέσιμο για οποίον θέλει.

Η ουσία είναι πως έχει κάποια μικροπράγματα που σε αλλά πληκτρολόγια κάνουν δύσκολη την ζωή του χρήστη.

Στο ένα δεν αφήνει κενά, στο άλλο θέλει ρύθμιση του long press για να σβήσεις απλά την τελευταίο λέξη που έγραψες λάθος και σχεδόν κανένα δεν διαβάζει τις επαφές!

Στο Google τα έχεις όλα αυτά με κόστος το φτωχό λεξικό.

Η ευκολία όμως τελικά είναι αυτή που κερδίζει. Είναι τρομερά απλό να κάνεις swipe το επώνυμο κάποιου και σου εμφανίζει την επαφή.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα υστερεί σε δύο βασικά, στο τρόπο προσθήκης νέων λέξεων όπως αναφέρθηκε (άμα το συγκρίνει κανείς πχ με το swype, η νύχτα με τη μέρα) και στο τρόπο που βλέπεις πιο πολλές επιλογές στις προτάσεις. Στο Swype κάνεις ένα απλό σκρολ στις προτάσεις δεξιά-αριστερά. Στο άλλο πρέπει να κάνεις long press το οποίο ανοίγει άλλο παράθυρο κτλ.

Είναι μικρά πραγματάκια, πραγματικά, αλλά όταν χρησιμοποιείς κάτι πολύ νευριάζεις πολύ πιο εύκολα με αυτά τα μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογή που να χρησιμοποιούμε πληκτρολόγιο & ποντίκι μέσω κινητού σαν να ήταν ένα απλό bluetooth ζευγάρι? Να αναγνωρίζετε ως απλό πληκτρολόγιο σε κάθε συσκευή χωρίς να θέλει να κατεβάσεις αντίστοιχη στην απέναντι!

 

Πχ έχω το iRemote αλλά θέλει να υπάρχει εφαρμογή και στις δύο συσκευές!

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας διαβάσει τόσα πολλά για το swype (που έχω αγορασμένο-έκδοση 2.1.0.2010030.41841), ζητάω επιβεβαίωση (ή όχι) αν αυτή είναι η τελευταία που κυκλοφορεί.
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας διαβάσει τόσα πολλά για το swype (που έχω αγορασμένο-έκδοση 2.1.0.2010030.41841), ζητάω επιβεβαίωση (ή όχι) αν αυτή είναι η τελευταία που κυκλοφορεί.

http://s29.postimg.org/c8m445nbb/Quick_Memo_2016_02_29_20_48_07.png

Εγώ δεν το έχω αλλά μπήκα να το δω από περιέργεια στο Google play και βλέπω ότι υπάρχει νεότερη από αυτή που έχεις

Link to comment
Share on other sites

@lek88

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία.

Κατέβασα την τελευταία ενημέρωση και έχω την ίδια έκδοση, πλέον, με τη δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κάποιος κατανάλωση μπαταρίας με το touchpal;

Τις τελευταίες μέρες μου τρώει 15-20% μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κάποιος κατανάλωση μπαταρίας με το touchpal;

Τις τελευταίες μέρες μου τρώει 15-20% μπαταρία

Μου το είχε κάνει πρόσφατα. Το έβγαλα και το ξανά έβαλα.. Έκτοτε όλα εντάξει

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγορασμένα τα swype, SwiftKey και το smart keyboard pro. Δεν χρησιμοποιώ το "σύρσιμο" για γράψιμο, αλλά το typing, γι αυτό και με έχει βολέψει περισσότερο το smart keyboard. Έχω το Samsung galaxy tab 3 8.0 και μετά από ένα hard reset, μέχρι να το σετάρω πάλι, δούλεψα με το stock πληκτρολόγιο που έχει. Μπορώ να πω, πως με ενθουσίασε αρκετά. Έχει πλούσιο ελληνικό λεξικό, καλύτερο, κατά τη γνώμη μου, από το SwiftKey, αλλά δεν φτάνει το swype. Όμως γράφω αρκετά γρήγορα και δεν μου κολλάει, γεγονός πολύ ενοχλητικό που το έχω στο swype, ακόμη και με την τελευταία αναβάθμιση. Επίσης μου αρέσει που έχει και στην κεντρική οθόνη, στο επάνω μέρος την αριθμητική σειρά, ενώ το swype δεν το έχει.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία το TouchPal κάτι παθαίνει και τρώει την μπαταρία σαν νεράκι.. Για να στρώσει θέλει επανεκκίνηση.. Είναι η δεύτερη φορά που το κάνει.

 

Το κακό είναι πως έχει πληκτρολόγιο t9 που με βολεύει αφάνταστα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με βόλευε το πληκτρολόγιο του htc που ηταν τ9 και ηταν σε στυλ παλιού τηλεφώνου η διάταξη ,καμια εφαρμογή που να πλησιάζει σε αυτό που θέλω υπαρχει ?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με βόλευε το πληκτρολόγιο του htc που ηταν τ9 και ηταν σε στυλ παλιού τηλεφώνου η διάταξη ,καμια εφαρμογή που να πλησιάζει σε αυτό που θέλω υπαρχει ?

Smart keyboard από το play store

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...