Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βαρύ σε τι κινητά;;

Το δουλεύω και σε κινητό του 2012 και τρέχει σφαίρα.

 

Παίδες, αν το κινητό σας δεν τρέχει Ούτε ένα keyboard ικανοποιητικά, μήπως αλλού είναι το πρόβλημα;

Δλδ αν το κινητό μας είναι 1-2 χρόνων αυτό είναι το πρόβλημα;

Απίστευτα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Δλδ αν το κινητό μας είναι 1-2 χρόνων αυτό είναι το πρόβλημα;

Απίστευτα πράγματα...

Αυτό καταλάβες από το ποστ μου;

Ακριβώς το αντίθετο γράφω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Eννοεί ότι ακόμα και σε κινητό με πιο χαμηλά specs ( επεξεργαστή, ram) σε σχέση με τα σημερινά, το Swype τρέχει μια χαρά. Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ. Πέρα από το λαγκάρισμα στην 1η εναλλαγή γλώσσας στην τελευταία έκδοση, το Swype τρέχει νεράκι από τότε που το χρησιμοποιώ ( από beta εποχή).
Link to comment
Share on other sites

Και πως γίνεται ρε παιδιά άλλα πληκτρολόγια όπως αυτό της Google, το native της lg για μένα κτλ να πηγαίνουν κανονικά; Χωρίς ιδιαίτερα θέματα;

Επίσης εκτός απο το λαγκ λέμε ότι το πληκτρολόγιο ξεκινάει τις λέξεις με κεφαλαία στη μέση της πρότασης. Πατάς μία λέξη τέλεια και σου εμφανίζει μία άλλη άσχετη ή παρόμοια ενώ αυτή που πάτησες υπάρχει ΉΔΗ, με δική του πρωτοβουλία την αλλάζει. Και για αυτά φταίνε τα κινητά μας;

Ένα απλό παράδειγμα, γράφω τέλεια τη λέξη "κακο" και το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να τονίσει τη λέξη, ε μου την αλλάζει σε "καλό". ΠΆΝΤΑ. Ότι και αν έχω δοκιμάσει.

Τα "μια", "απο", "εχω" κτλ αρνείται πεισματικά να τα τονίσει. (Και) Για αυτά λέμε. Όχι μόνο για το μικρό λαγκ.

Edited by rtifosi
Link to comment
Share on other sites

Ένα απλό παράδειγμα, γράφω τέλεια τη λέξη "κακο" και το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να τονίσει τη λέξη, ε μου την αλλάζει σε "καλό". ΠΆΝΤΑ. Ότι και αν έχω δοκιμάσει. Τα "μια", "απο", "εχω" κτλ αρνείται πεισματικά να τα τονίσει. (Και) Για αυτά λέμε. Όχι μόνο για το μικρό λαγκ.

 

Πόσο χαίρομαι που δεν χρησιμοποιώ αυτόματη διόρθωση. Γι' αυτό δεν έχω αυτά τα θέματα. Μήπως να απενεργοποιούσες την αυτόματη διόρθωση και να δεις αν σε βολεύει ; Θα γράφεις "κακό", θα σου βγάζει "καλό" αν δεν πας ακριβώς στο "κ" το δάχτυλο και θα πατάς απλά το "κακό" που θα σου δίνει ως επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω αυτόματη διόρθωση ενεργή και μου χαζά. Το θέμα όμως είναι ότι 2-3 εκδόσεις πιο παλιά ήτανε άψογο και εκεί πρέπει να το ξαναφέρουν οι προγραμματιστές της Nuance.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Όντως, έχει γίνει χάλια τελευταία και ειδικά το σαρδάμ πάει σύννεφο. Το έχουν χαλάσει, δυστυχώς.
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες βλέπω κι εγώ αρκετές λανθασμένες λέξεις στις προτεινόμενες στο Swype, άσχετες με αυτή που θέλω να γράψω.

 

Τελευταίο Update αν δε κάνω λάθος ήταν πριν τις γιορτές των Χριστουγέννων, αλλά τα λάθη εμφανίστηκαν τη τελευταία βδομάδα.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν θελω την αυτοματη διορθωση, θα παω πισω στο google που ειναι και πιο smooth. Το θεμα μου ειναι, οπως λενε και αλλοι, οτι πριν απο καποιο καιρο η αυτοματη διορθωση ηταν ΑΨΟΓΗ, η τεσπα κοντα στη τελειοτητα, τουλαχιστον στα ματια μου.

Με το καιρο, μαλλον λογω του κωδικα, "ενσωματωνει" λαθη σου και στα βγαζει σαν προτασεις. Η ακομα και σαν διορθωση με το ετσι θελω. (Μου διορθωνει το "Άμα" σε "Άμ α" με το ετσι θελω, ασχετα οτι το γραφω καλα, και δεν με αφηνει να διαγραψω το "Άμ α" για να μην εχω θεμα, και αλλα πολλα τετοια παρομοια που μια φορα εγραψα λαθος-χωρις προσθηκη της λεξης στο λεξολογιο μου...)

Αμα πας να τα διαγραψεις δεν σε αφηνει, το παρατεταμενο πατημα πανω στην προταση του πληκρολογιου, αλλα επιμενει να στα βγαζει...

Ε εκει εχουν προβλημοι αυτοι και ο κωδικας της εφαρμογης. Κατι δεν εχουν κανει καλα. Δεν ειμαι μονο εγω, βλεπετε οτι υπαρχουν πολλοι με το ιδιο θεμα.

Ξερω οτι δεν υπαρχει τελεια εφαρμογη. Ολες εχουν τα θεματα τους. Και τοσο καιρο παραβλεπα οτι δεν ειχε dedicated button για αλλαγη γλωσσας, και οτι ειχε ενα μικρο λαγκ στην αλλαγη αυτης. Αλλα η αυτοματη διορθωση πηγαινε καλα. Ε τωρα ψιλοχαλασε και αυτη...

Τι να πω... Κριμα....

Αμα στο μελλον υιοθετησει πληρως το google την προσθηκη λεξης απο το swype, παω εκει στο δευτερολεπτο αμα δεν φτιαξει η κατασταση.

ΥΓ: Αυτο που λεει ο tsiftsism ισχυει, τωρα τελευταια πεταει κατι ΤΕΛΕΙΩΣ ασχετα που δεν εχουν καμια σχεση με οτι γραφεις.

Edited by rtifosi
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ο,τι και να λέμε, δεν υπάρχει καλύτερο keyboard για εμάς που έχουμε μάθει στην ευκολία του swype. Και για αυτό μένουμε με αυτό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ο,τι και να λέμε, δεν υπάρχει καλύτερο keyboard για εμάς που έχουμε μάθει στην ευκολία του swype. Και για αυτό μένουμε με αυτό.

Συμφωνώ και επαυξάνω. Για swyping είναι το κορυφαίο. Δεν το αλλάζω μέχρι να βρεθεί άξιος αντίπαλος.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως έφτιαξε όπως ήτανε η εναλλαγή γλώσσας. Και έχω την εντύπωση ότι ανοίγει και πιο γρήγορα. Περιμένω εντυπώσεις σας.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ρε παιδιά το Swype ξανάγινε σωστό...Η αλλαγή γλώσσα γίνεται ακαριαία...Και αυτό με τα κεφάλαια που πέταγε μέσα στην πρόταση το βλέπω και το έχει διορθώσει...μπορούν να το αφήσουν έτσι και να μην το αναβαθμίσουν ποτέ ξανά;;;
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ρε παιδιά το Swype ξανάγινε σωστό...Η αλλαγή γλώσσα γίνεται ακαριαία...Και αυτό με τα κεφάλαια που πέταγε μέσα στην πρόταση το βλέπω και το έχει διορθώσει...μπορούν να το αφήσουν έτσι και να μην το αναβαθμίσουν ποτέ ξανά;;;

Εγώ πάντως δεν θα το ξανά αναβαθμίσω! Η Αλλαγή γλώσσας έγινε τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα άμα σας πω ότι δεν βλέπω καμιά διαφορά με την αναβάθμιση, θα μου πείτε ότι δεν γίνεται.

 

Παιδιά το FlymeOs είναι πολύ ελαφρύ από την μάνα του.

Οπότε ποτέ δεν είχα lag.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έφτιαξε το Swype. Έπιασαν τόπο τα email. Ανταλλάξαμε πολλά. Ότι και να μου έλεγαν τους έλεγα τα ίδια. Φτιάξτε το...
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Όντως σαν να διορθώθηκαν τα πράγματα με τα κεφάλαια στη μέση των προτάσεων αλλά και οι τρελές προβλέψεις που έβγαζε και οι λανθασμένες λέξεις που εκείνο επέλεγε να γράφει πολλές φορές τελευταία, η εναλλαγή της γλώσσας σίγουρα πετάει τώρα.. Ουφ! :)
Link to comment
Share on other sites

Το κενό μετά από τελεία;

 

Δεν πρόκειται να το φτιάξουν αυτό γιατί όπως είχα πει και παλιότερα δεν θεωρούν πως είναι λάθος.

 

Πάντως παιδιά επειδή πρόσφατα άλλαξα κινητό, διαπίστωσα ότι ακόμα και πριν το τωρινό update, δεν υπήρχε κανένα lag στην 1η εναλλαγή γλώσσας για τη συγκεκριμένη συσκευή. Φαίνεται πως το πρόβλημα δεν αφορούσε δλδ όλα τα κινητά και είχε δίκιο ο φίλος που έλεγε πως εκείνος δεν είχε κανένα lag. Όπως και να χει πραγματικά το χαίρομαι αυτό το πληκτρολόγιο. ( έχω συνηθίσει τόσα χρόνια με το Swype και βάζω ασυναίσθητα χειροκίνητα κενό μετά την τελεία , οπότε δεν με πειράζει αυτή η συμπεριφορά του) :)

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Που και που πετάει το πρώτο γράμμα κεφαλαίο στο μέσον της πρότασης ακόμα και τώρα, παρά την αναβάθμιση. Τέλος πάντων. Ένα άλλο που πρέπει να διορθώσει είναι τα κεφαλαία που βγάζει σε μερικές λέξεις αμέσως μετά από ερωτηματικό. Edited by spyrdano
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα νέα αναβάθμιση στο Swype με "crash fixes"

Δεν την κάνω δεν τους εμπιστεύομαι! Θα φτιάξουν τα crash fixes για κάποιους και κάτι άλλο θα χαλάσουν!

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξε λιγάκι αλλά ακόμα υπάρχουν μικροπροβληματάκια. Αλλά η αναβάθμιση σίγουρα τι πήγε προς το καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...