Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χωρίς να είμαι επιθετικός κτλ, τι λεξικό greeklish θες να βρεις ακριβώς; Υπάρχουν κανόνες και υπάρχουν και λεξικά greeklish;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

χρησιμοποιήσω και εγώ το Swype Dragon εδώ και αρκετό καιρό , Είναι όντως πολύ καλό, απλά έχω παρατηρήσει ορισμένες φορές κάποιες εύκολες λέξεις δεν μπορεί να βρει την ορθογραφία τους. Μήπως το έχετε παρατηρήσει ? Και τι μπορώ να κάνω ?

 

Καλημέρα σας

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιήσω και εγώ το Swype Dragon εδώ και αρκετό καιρό , Είναι όντως πολύ καλό, απλά έχω παρατηρήσει ορισμένες φορές κάποιες εύκολες λέξεις δεν μπορεί να βρει την ορθογραφία τους. Μήπως το έχετε παρατηρήσει ? Και τι μπορώ να κάνω ?

 

Δεν έχω παρατηρήσει τέτοιο θέμα. Για πες ένα παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει τέτοιο θέμα. Για πες ένα παράδειγμα.

 

οκ , οταν το ξανασυναντήσω σε κάποια λέξη να μου το κάνει θα στείλω μύνημα ....

 

 

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που γυρίζω στο ίδιο θέμα, αλλά μόνο σε μένα στο swype μου πετάει πλέον πολύ συχνά λέξεις στη μέση της πρότασης με το πρώτο γράμμα κεφάλαιο;; Ακόμα και σε μορφή διόρθωσης; Υπάρχει και η λέξη με μικρά κανονικά στο λεξικό...

Επίσης γράφω "είμαι", το έχω γράψει ολόσωστα και μου το διορθώνει σε "είναι" 99% των περιπτώσεων. Και το κάνει και σε άλλες λέξεις. Δλδ εκεί που απλά πρέπει να τονίσει τη λέξη, και τίποτα άλλο, μου την αλλάζει τελείως...

Έχουν αρχίσει να μου παίζουν τα νεύρα. Κάνω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που γυρίζω στο ίδιο θέμα, αλλά μόνο σε μένα στο swype μου πετάει πλέον πολύ συχνά λέξεις στη μέση της πρότασης με το πρώτο γράμμα κεφάλαιο;; Ακόμα και σε μορφή διόρθωσης; Υπάρχει και η λέξη με μικρά κανονικά στο λεξικό...

Επίσης γράφω "είμαι", το έχω γράψει ολόσωστα και μου το διορθώνει σε "είναι" 99% των περιπτώσεων. Και το κάνει και σε άλλες λέξεις. Δλδ εκεί που απλά πρέπει να τονίσει τη λέξη, και τίποτα άλλο, μου την αλλάζει τελείως...

Έχουν αρχίσει να μου παίζουν τα νεύρα. Κάνω κάτι λάθος;

 

Τα ίδια θέματα με τον προλαλήσαντα με το Swype..

Εδώ και πολλούς μήνες Δυστυχώς.

Το κεφάλαιο στην παραπάνω πρόταση μπήκε μόνο του.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Έχει καταντήσει αηδία το θέμα. Ενώ στη αρχή ήταν μία χαρά μετά από καιρό έχει πάρει τη κάτω βόλτα. Επίσης κάνει και κάτι αλλά...

Αντί για "Άμα" μου βγάζει "Αμ Α".

Μία φορά λογικά θα το πάτησα και από τότε βάζει μόνο αυτό.

Υπόψιν δεν γίνεται να το διαγράψω. Και αλλά πολλά αντίστοιχα.

Τους τα έγραψα και στο feed αλλά μάλλον μας έχουν γραμμένους...

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζουν και λιγοστεύουν οι επιλογές. Το TouchPal αποφάσισε ότι είναι καλή ιδέα να βγάζει full screen διαφήμιση με τον γελοίο τίτλο daily review. Από τις χειρότερες ιδέες που έχω δει.
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Αρχίζουν και λιγοστεύουν οι επιλογές. Το TouchPal αποφάσισε ότι είναι καλή ιδέα να βγάζει full screen διαφήμιση με τον γελοίο τίτλο daily review. Από τις χειρότερες ιδέες που έχω δει.

 

Εδώ και πολύ καιρό ήταν το βασικό μου πληκτρολόγιο, αλλά οι συνεχείς ειδοποιήσεις να συγχρονίσω με το cloud και οι διαφημίσεις έχουν αρχίσει να γίνονται πολύ ενοχλητικά. Κρίμα, γιατί συνολικά με βόλευε περισσότερο από Swiftkey και Swype. Καμιά άλλη ιδέα υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη νομιζα οτι ηταν κανενας ιος. Την δευτερη φορα καταλαβα οτι ηταν απο το TouchPal.
Link to comment
Share on other sites

Δλδ εκεί που γράφετε σας πετάει διαφήμιση σε όλη την οθόνη στο άσχετο;

Για όταν γράφεις έχει διαφημίσεις πάνω στο πληκτρολόγιο (στις προτάσεις). Το full screen βγαίνει σε άκυρες στιγμές.

Δυστυχώς ακόμα κι έτσι εξακολουθεί να έχει καλύτερο λεξικό από το swiftkey και καλύτερο interface για τάμπλετ από το Swype. Αναγκαστικά το βάζω στο τάμπλετ.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πληρώσει SwiftKey και fleksy, ωστόσο τώρα τελευταία χρησιμοποιώ περισσότερο το SwiftKey που έγινε και δωρεάν. Αν κάνουν καμία τέτοια βλακεία με διαφημίσεις θα τους κάνω φασαρία και θα απαιτήσω τα λεφτά μου πίσω. Δεν θα ανεχτώ ποτέ διαφημίσεις στο πληκτρολόγιο σε κάτι που πλήρωσα μάλιστα!
Link to comment
Share on other sites

Καλά και δεν βάζουν επιλογή να πληρώσει όποιος θέλει για να τις κόψει; Πάμε καλά;

Αντί για αγορά έχουν κάτι σαν ενοίκιο. Περίπου 3 ευρώ το χρόνο.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Η συνδρομή στο TouchPal είναι 5,47€ το χρόνο. Εντάξει δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά είναι το μοναδικό πληκτρολόγιο που με έχει βολέψει και έχω φτιάξει ένα απίστευτο λεξικό στα 3 χρόνια που το χρησιμοποιώ. Οπότε αναγκαστικά θα πληρώνω τη συνδρομή για να γλιτώσω τις διαφημίσεις
Link to comment
Share on other sites

Η συνδρομή στο TouchPal είναι 5,47€ το χρόνο. Εντάξει δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά είναι το μοναδικό πληκτρολόγιο που με έχει βολέψει και έχω φτιάξει ένα απίστευτο λεξικό στα 3 χρόνια που το χρησιμοποιώ. Οπότε αναγκαστικά θα πληρώνω τη συνδρομή για να γλιτώσω τις διαφημίσεις

Εγώ θα έλεγα να μην επιδοκιμάζεις τέτοιες στρατηγικές. Πληκτρολόγιο με συνδρομή;

Υπάρχουν και άλλα πολύ καλά πληκτρολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να μην επιδοκιμάζεις τέτοιες στρατηγικές. Πληκτρολόγιο με συνδρομή;

Υπάρχουν και άλλα πολύ καλά πληκτρολόγια.

Δεν υπάρχουν άλλα. Αλλά ακόμα και αν υπάρξουν, δεν πετάς μια βιβλιοθήκη 3ων ετών για να γλιτώσεις 5 ευρώ... Και εγώ με συνδρομή το έχω και δεν τα λυπάμαι καθόλου τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Παιδιά Όπως βολεύει τον καθένα.

Άλλοι δώσαμε 1€ για πάντα για το κορυφαίο SWYPE και άλλοι γουστάρουν να δίνουν 5€/ χρόνο για άλλα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Παιδιά Όπως βολεύει τον καθένα.

Άλλοι δώσαμε 1€ για πάντα για το κορυφαίο SWYPE και άλλοι γουστάρουν να δίνουν 5€/ χρόνο για άλλα.

Το "κορυφαίο" Swype έχει τον χειρότερο τρόπο αλλαγής γλώσσας, είναι βαρύ σε σχέση με τα υπόλοιπα κι έχει μακράν το χειρότερο interface για τάμπλετ, γεμάτο με άχρηστα κουμπιά. Άλλος βολεύεται με το ένα άλλος με το άλλο. Τι να κάνουμε;

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Παιδιά Όπως βολεύει τον καθένα.

Άλλοι δώσαμε 1€ για πάντα για το κορυφαίο SWYPE και άλλοι γουστάρουν να δίνουν 5€/ χρόνο για άλλα.

Ναι βλέπεις είμαι χαζός και μου αρέσει να δίνω 5€ το χρόνο. Αγορασμένο έχω και το Swype και το swiftkey και έχω δοκιμάσει και το fleksy. Κανένα δεν με έκανε να αφήσω το TouchPal. Για να τα δίνω λοιπόν αυτά τα 5€ κάτι θα μου κάνει περισσότερο από τα άλλα

Link to comment
Share on other sites

Το "κορυφαίο" Swype έχει τον χειρότερο τρόπο αλλαγής γλώσσας, είναι βαρύ σε σχέση με τα υπόλοιπα κι έχει μακράν το χειρότερο interface για τάμπλετ, γεμάτο με άχρηστα κουμπιά. Άλλος βολεύεται με το ένα άλλος με το άλλο. Τι να κάνουμε;

Ξαναλέω, ο καθένας βολεύεται όπως του αρέσει.

Αλλά είναι λάθος να λες έχει το χειρότερο τάδε, γιατί για μένα μπορεί να είναι το καλύτερο.

 

Όλα αυτά που λες, δεν ισχύουν για μένα. Τουλάχιστον για τα 2 κινητά και το ταμπλετ που δουλεύω.

 

Τώρα αν παίζει καμιά ασυμβατότητα με τις συσκευές σου και ζοριζεσαι, δεν μπορώ να το ξέρω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...