Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καθίστε καλά.

Θα βγει πάλι ο Nickchris να γράψει γιατί ασχολούμαστε τόσα άτομα με ένα νεκρό πληκτρολόγιο.

Που δεν ήταν καν καλό, σύμφωνα με τα λεγόμενα του.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Αγνοησα το προηγουμενο μηνυμα, αλλα βλεπω οτι ψαχνεσαι οποτε θα σου ξαναδωσω σημασια.

Οταν λοιπον το swiftkey (το καλυτερο πληκτρολογιο εκει εξω hands down) δουλευει απροβληματιστα, γιατι να κατσει καποιος να γραψει εδω στο νημα, αν δεν εχει θεμα;

 

Εσεις οι 3-4 ελιτιστες γραφετε που εχετε ξεμεινει με το πεθαμενο.

 

Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι πεθανε το swype?

Γιατι δεν ασχοληθηκε κανενας να το αγορασει;

Μεχρι και το fleksy βρεθηκε εταιρια να το αγορασει και το συντηρει, το swype ..... απλα νεκρο.

 

Αυτα τα λεει καποιος που μαλλον εχει αγορασει το swype (το οποιο κατακρινει) πριν καν εσεις αγορασετε android συσκευη. Και φυσικα τα εχω δοκιμασει ολα επι σειρα μηνων, οχι για 1-2 μερες (οπως εσεις, και μαλλον ο παρακατω που κανω quote)

 

Το ίδιο σκέφτομαι και εγώ.

Ειδικά η προσθήκη νέας λέξης στο λεξιλόγιο σου, είναι ότι πιο εύκολο και αβίαστο υπάρχει εκεί έξω. Τόσο απλό και τόσο βολικό, πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πήγε κάποια άλλη εταιρεία να το αγοράσει να το περάσει σαν δικό της feature.

Ή έστω να το αντιγράψει.

 

Sent from my One Plus 5T

 

Απαντησε μου στα εξης:

 

1) Τι το ιδιαιτερο εχει η προσθηκη λεξης και ειναι 'ευκολη και αβιαστη';

 

2) Ξερεις πως προθετεις λεξεις στο swiftkey και στο fleksy; Eιναι τοσο 'δυσκολο και βασανο';

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Χαχαχα συνεχίζεις τα ανέκδοτα.

 

Πρώτον, σαφέστατα δεν τα πας καλά με τα μαθηματικά, αν είδες μόνο 3-4 να ποσταρουν υπέρ του Swype.

Δεύτερον, λες ότι εσύ πήρες Android συσκευή πριν από εμάς; Είσαι πολύ αλαζόνας τότε που το παίζεις και ιστορία, χωρίς προφανώς να έχεις καν ιδέα πόσο σχετικός είναι ο καθένας. Και εδώ σίγουρα πλανάσαι οικτρά.

Τρίτον, δεν έχεις ιδέα από πληκτρολόγια. Ποιός σου είπε ότι το δυνατότερο πλεονέκτημα του Swype είναι η προσθήκη λέξεων; Τι να πούμε για την εξάρτηση πρόβλεψη, την ευκολία αντιγραφής κλπ με συντομεύσεις και το ποσό στρωτα δουλεύει το σύρσιμο;

 

Άντε περαστικά τώρα.

Αγνοησα το προηγουμενο μηνυμα, αλλα βλεπω οτι ψαχνεσαι οποτε θα σου ξαναδωσω σημασια.

Οταν λοιπον το swiftkey (το καλυτερο πληκτρολογιο εκει εξω hands down) δουλευει απροβληματιστα, γιατι να κατσει καποιος να γραψει εδω στο νημα, αν δεν εχει θεμα;

 

Εσεις οι 3-4 ελιτιστες γραφετε που εχετε ξεμεινει με το πεθαμενο.

 

Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι πεθανε το swype?

Γιατι δεν ασχοληθηκε κανενας να το αγορασει;

Μεχρι και το fleksy βρεθηκε εταιρια να το αγορασει και το συντηρει, το swype ..... απλα νεκρο.

 

Αυτα τα λεει καποιος που μαλλον εχει αγορασει το swype (το οποιο κατακρινει) πριν καν εσεις αγορασετε android συσκευη. Και φυσικα τα εχω δοκιμασει ολα επι σειρα μηνων, οχι για 1-2 μερες (οπως εσεις, και μαλλον ο παρακατω που κανω quote)

 

 

 

Απαντησε μου στα εξης:

 

1) Τι το ιδιαιτερο εχει η προσθηκη λεξης και ειναι 'ευκολη και αβιαστη';

 

2) Ξερεις πως προθετεις λεξεις στο swiftkey και στο fleksy; Eιναι τοσο 'δυσκολο και βασανο';

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τουλαχιστον αστειο να τσακωνεστε για πληκτρολογια. Ειναι τι βολευει τον καθενα για αυτα που κανει. Εμενα με εχει βολεψει πολυ το swiftkey για τα περισσοτερα. Μαλιστα εχω δυο τρια πληκτρολογια και αναλογα τι θελω κανω εναλλαγη και χρησιμοποιω και το αναλογο.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το swype.Το καλύτερο πληκτρολόγιο που έχω χρησιμοποιήσει σε android συσκευή.Πιο καλό και από το G board.
Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Αγνοησα το προηγουμενο μηνυμα, αλλα βλεπω οτι ψαχνεσαι οποτε θα σου ξαναδωσω σημασια.

Οταν λοιπον το swiftkey (το καλυτερο πληκτρολογιο εκει εξω hands down) δουλευει απροβληματιστα, γιατι να κατσει καποιος να γραψει εδω στο νημα, αν δεν εχει θεμα;

 

Εσεις οι 3-4 ελιτιστες γραφετε που εχετε ξεμεινει με το πεθαμενο.

 

Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι πεθανε το swype?

Γιατι δεν ασχοληθηκε κανενας να το αγορασει;

Μεχρι και το fleksy βρεθηκε εταιρια να το αγορασει και το συντηρει, το swype ..... απλα νεκρο.

 

Αυτα τα λεει καποιος που μαλλον εχει αγορασει το swype (το οποιο κατακρινει) πριν καν εσεις αγορασετε android συσκευη. Και φυσικα τα εχω δοκιμασει ολα επι σειρα μηνων, οχι για 1-2 μερες (οπως εσεις, και μαλλον ο παρακατω που κανω quote)

 

 

 

Απαντησε μου στα εξης:

 

1) Τι το ιδιαιτερο εχει η προσθηκη λεξης και ειναι 'ευκολη και αβιαστη';

 

2) Ξερεις πως προθετεις λεξεις στο swiftkey και στο fleksy; Eιναι τοσο 'δυσκολο και βασανο';

Δεν ξέρω τι ζόρι τραβάς, πραγματικά.

Έχω android συσκευή(ες) εδώ και 5 χρόνια. Σου φτάνει ή είμαι πολύ "νιουμπάς" για να έχω άποψη;

Πάμε παρακάτω.

Έχω δοκιμάσει αυτά τα χρόνια πάνω από 10 πληκτρολόγια. Και όταν λέω τα έχω δοκιμάσει, δεν τα έχω βάλει μισή μέρα, που κάνεις και χιουμοράκι, λες και με ξέρεις και από χθες.

Τα έχω βάλει για μήνες. Και τα αλλάζω συνέχεια για να έχω μια άποψη. Αυτή τη περίοδο είμαι μισή μέρα με Swype μισή με Swiftkey.

Όπως αντίστοιχα για να καταλήξω στον browser που χρησιμοποιώ, έχω αλλάξει 15 browser.

Είδα λοιπόν ότι το Swype, σε αυτά που θέλω εγώ, είναι ασυναγώνιστο. Σε κάποιον άλλο πράγματα που έχει αυτό μπορεί να του είναι αδιάφορα και να βολεύεται με το Χ πληκτρολόγιο εκτός του Swype. Κανένα θέμα.

Εσύ γιατί θες να μας βγάλεις άκυρους, για να αποδείξεις ότι το Χ πληκτρολόγιο είναι κακό; Τόσο πολύ καίγεσαι;

Όσο για τη προσθήκη λέξης που ρωτάς, και αν λες ότι το έχεις δοκιμάσει, δεν νομίζω ότι χρειάζεται διευκρινήσεις.

 

Κάτσε και απόλαυσε το Swiftkey και άσε εμάς τους "ελιτιστές" να γουστάρουμε αυτό που έχουμε.

 

Sent from my One Plus 5T

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το swype.Το καλύτερο πληκτρολόγιο που έχω χρησιμοποιήσει σε android συσκευή.Πιο καλό και από το G board.

Βρήκες κι εσύ πληκτρολόγιο να συγκρίνεις! :p

Link to comment
Share on other sites

Θυμήστε μου ποιά είναι η ρύθμιση για να μην υπογραμμίζονται οι λέξεις με κόκκινο όταν γράφεις με Swype;

 

Με Gboard ή Swiftkey δεν υπογραμμίζονται.

 

 

Edit: Εντάξει, το βρήκα. Ήταν το Spell Checker μέσα από το Settings -> Language & Input

 

 

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το swype πριν κάποιο διάστημα (trial έκδοση από το apk mirror) και τώρα μου λέει πως η δοκιμαστική περίοδος έχει λήξει και πρέπει να εγκαταστήσω την πλήρη έκδοση την οποία όμως δεν μπορώ να βρω μάλλον γιατί δεν υποστηρίζεται πλέον.

Υπάρχει λύση η κάθε φορά θα πρέπει να το εγκαταστήσω από την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το swype πριν κάποιο διάστημα (trial έκδοση από το apk mirror) και τώρα μου λέει πως η δοκιμαστική περίοδος έχει λήξει και πρέπει να εγκαταστήσω την πλήρη έκδοση την οποία όμως δεν μπορώ να βρω μάλλον γιατί δεν υποστηρίζεται πλέον.

Υπάρχει λύση η κάθε φορά θα πρέπει να το εγκαταστήσω από την αρχή;

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να σου το απαντήσει κάποιος αυτό, καθώς οι περισσότεροι το έχουμε αγορασμένο και δεν ζητάει κάτι.

Δοκίμασε αν θέλεις να εγκαταστήσεις αυτό... https://ufile.io/duhku

Το έκανα extract από τη δική μου συσκευή. ;)

 

 

Με android pie (Mi A1) δουλεύει απροβλημάτιστα. :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορεί να σου το απαντήσει κάποιος αυτό, καθώς οι περισσότεροι το έχουμε αγορασμένο και δεν ζητάει κάτι.

Δοκίμασε αν θέλεις να εγκαταστήσεις αυτό... https://ufile.io/duhku

Το έκανα extract από τη δική μου συσκευή. ;)

 

 

Με android pie (Mi A1) δουλεύει απροβλημάτιστα. :)

 

Ένα απλό ευχαριστώ είναι λίγο.

 

Δουλεύει κανονικά. Από αυτό γράφω τωρα:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Στο Swype παιδιά ο μόνος τρόπος για εναλλαγή γλώσσας είναι το παρατεταμένο πάτημα στο space; 'Η γίνεται και με άλλο τρόπο;
Link to comment
Share on other sites

Στο Swype παιδιά ο μόνος τρόπος για εναλλαγή γλώσσας είναι το παρατεταμένο πάτημα στο space; 'Η γίνεται και με άλλο τρόπο;

Για εναλλαγή μεταξύ των δύο πρόφατα χρησιμοποιούμενων γλωσσών (π.χ. Αγγλικά-Ελληνικά), σέρνεις το δάχτυλό σου από το πλήκτρο Swype προς το spacebar.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Για εναλλαγή μεταξύ των δύο πρόφατα χρησιμοποιούμενων γλωσσών (π.χ. Αγγλικά-Ελληνικά), σέρνεις το δάχτυλό σου από το πλήκτρο Swype προς το spacebar.

Ωραίος..... Thank you!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακόμη παιδιά, όσο αφορά το Swype!

Γίνεται με κάποιο τρόπο να κινήσουμε τον κέρσορα δεξιά-αριστερά μέσω του πληκτρολογίου;

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακόμη παιδιά, όσο αφορά το Swype!

Γίνεται με κάποιο με τρόπο να κινήσουμε τον κέρσορα δεξιά-αριστερά μέσω του πληκτρολογίου;

 

Αμέ, γίνεται. Σέρνεις το δάχτυλό σου από το πλήκτρο Swype προς το πλήκτρο ?123 (ακριβώς δίπλα), και ανοίγει η σελίδα επιλογής κειμένου. Από εκεί κάνεις ό,τι θες: επιλογή κειμένου, cut/copy/paste, μετακίνηση κέρσορα, τα πάντα.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αμέ, γίνεται. Σέρνεις το δάχτυλό σου από το πλήκτρο Swype προς το πλήκτρο ?123 (ακριβώς δίπλα), και ανοίγει η σελίδα επιλογής κειμένου. Από εκεί κάνεις ό,τι θες: επιλογή κειμένου, but/copy/paste, μετακίνηση κέρσορα, τα πάντα.

Όσο γεράζουμε, μαθαίνουμε! Σ'ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακόμη παιδιά, όσο αφορά το Swype!

Γίνεται με κάποιο τρόπο να κινήσουμε τον κέρσορα δεξιά-αριστερά μέσω του πληκτρολογίου;

Μα αυτή είναι μια από τις βασικές και χρήσιμες λειτουργίες του.

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μετά το τελευταίο update (7.9) το Gboard λειτουργεί πολύ καλύτερα. Είναι πιο γρήγορο και κάνει πολύ πιο σωστό prediction λέξεων είτε στα αγγλικά είτε στα ελληνικά.

Επίσης το καινούργιο θέμα του off pink είναι πολύ ωραίο.

Εξακολουθεί να μη βάζει σημεία στίξης κατά τη διάρκεια της φωνητικής πληκτρολόγησης όταν το λες. Πολύ σπαστικό...

Link to comment
Share on other sites

Μετά το τελευταίο update (7.9) το Gboard λειτουργεί πολύ καλύτερα. Είναι πιο γρήγορο και κάνει πολύ πιο σωστό prediction λέξεων είτε στα αγγλικά είτε στα ελληνικά.

Επίσης το καινούργιο θέμα του off pink είναι πολύ ωραίο.

Εξακολουθεί να μη βάζει σημεία στίξης κατά τη διάρκεια της φωνητικής πληκτρολόγησης όταν το λες. Πολύ σπαστικό...

 

To χειρότερο με το gboard είναι το ανύπαρκτο sync του.

 

Ενώ πχ το swiftkey έχει αποθηκεύσει τις λέξεις μου εδώ και 7 8 χρόνια, το gboard κάνει reset και κάποιες φορές δεν κάνει καν restore.

Link to comment
Share on other sites

Στο Swiftkey, στην φωνητική πληκτρολόγηση υπάρχει η δυνατότητα να βάζει σημεία στίξης με κάποιο τρόπο?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
SwiftKey χρησιμοποιω κ γω 3-4 χρονια... Δεν μπορω το μαμα πλεον... Δεν με βολευει πουθενα... Ακομα κ σε μια απλη λεξη με εκνευρίζει...
Link to comment
Share on other sites

Στο Swiftkey, στην φωνητική πληκτρολόγηση υπάρχει η δυνατότητα να βάζει σημεία στίξης με κάποιο τρόπο?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

δυστυχώς δεν υπάρχει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εδώ κ κανα μήνα ξαναέπιασα το Swiftkey και πλέον δεν μπορώ να γράψω με άλλο πληκτρολόγιο, ούτε με το Flesky που το δούλευα πάνω από ένα χρόνο.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να μου πει γιατί το SwiftKey ενώ μου γράφει κανονικά τις λέξεις κάποιες από αυτές τις βγάζει κόκκινες;

Περισσότερο στα αγγλικά νομίζω... Και κυρίως κάτι άρθρα

Τελευταία είμαι ανάμεσα στο GBoard και σε αυτό. Και τα δύο έχουν τα πλεονεκτήματα και τα μειονέκτημα τους. Το SwiftKey χρειάζεται ένα gesture πλοήγησης του κέρσορα στο κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να μου πει γιατί το SwiftKey ενώ μου γράφει κανονικά τις λέξεις κάποιες από αυτές τις βγάζει κόκκινες;

Περισσότερο στα αγγλικά νομίζω... Και κυρίως κάτι άρθρα

Τελευταία είμαι ανάμεσα στο GBoard και σε αυτό. Και τα δύο έχουν τα πλεονεκτήματα και τα μειονέκτημα τους. Το SwiftKey χρειάζεται ένα gesture πλοήγησης του κέρσορα στο κείμενο.

 

Εμένα δεν μου βγάζει κόκκινες λέξεις γενικότερα, ούτε στα ελληνικά ούτε στα αγγλικά.

Αυτό με τον κέρσορα που λες είναι θεματάκι, ειδικά αν έχεις συνηθίσει από άλλα πληκτρολόγια που έχουν. Τα πλήκτρα με τους δείκτες κάνουν την δουλειά τους αλλά δεν είναι και ότι πιο βολικό.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...