Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γιατι στο gboard εχω διαφορετικα emojis αναμεσα στο samsung και στο xiaomi ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Χτες που έκανα καθαρή εγκατάσταση Android 10 δεν κράτησε ούτε λέξη και το σούτρα. Έχασα ιστορικό πόσων χρόνων.
ακριβώς το ίδιο έπαθα και εγώ. μετά από hard reset έχασα όλες τις λέξεις.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς το ίδιο έπαθα και εγώ. μετά από hard reset έχασα όλες τις λέξεις.

 

Και εγώ το ίδιο...

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

To.Swype τρέχει σε Android 10?

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Shiftkey ή thouchpal;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κατέβασα ένα apk του swype εκεί που έκανα τις ρυθμίσεις τις αρχικές μου πρότεινε να κατεβάσω την φουλ έκδοση με πήγε στο play store την κατέβασα αλλά εκεί που πάω να κατεβάσω τα ελληνικά λέει δεν έχει ίντερνετ (που έχει). ούτε μια αναβάθμιση των αγγλικών κατεβάζει. έχει κανείς καμιά λύση;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Shiftkey ή thouchpal;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Touch pal με τη συνδρομή όμως..

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Αθάνατο το SWYPE!!

 

Ακόμα και σε ANDROID 10 παίζει μια χαρά!

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ το Titanium Backup να γράφεις......
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Ζητώ το Titanium Backup να γράφεις......
Από play store κανονικά το έβαλα. Προφανώς δεν το ξέρεις ότι μπαίνει και από εκεί

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αθάνατο το SWYPE!!

 

Ακόμα και σε ANDROID 10 παίζει μια χαρά!

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Την επιλογή Vibration duration γιατί δεν μπορώ να την ενεργοποιήσω; Επίσης, αν έχω την πληρωμένη έκδοση μπορώ να βάλω δικό μου wallpaper;

Edited by anastasiszn

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Την επιλογή Vibration duration γιατί δεν μπορώ να την ενεργοποιήσω; Επίσης, αν έχω την πληρωμένη έκδοση μπορώ να βάλω δικό μου wallpaper;

Ότι έχεις κατεβάσει ήδη.

Δεν υπάρχει πλέον εφαρμογή οπότε το έχεις πληρώσει ή όχι, οι σέρβερ δεν υπάρχουν πια για να δουν τι πλήρωσες και τι όχι.

Μόνο ότι έχεις στο my themes.

 

 

Sent from my One Plus 5T

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα υπάρχει εφαρμογή ώστε ανοίγοντας την να έχω επιλογή για επανεκκίνηση ή κλεισιμου κινητού ή tablet , και να μην χρειάζεται να πατάω το κουμπί .

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ότι έχεις κατεβάσει ήδη.

Δεν υπάρχει πλέον εφαρμογή οπότε το έχεις πληρώσει ή όχι, οι σέρβερ δεν υπάρχουν πια για να δουν τι πλήρωσες και τι όχι.

Μόνο ότι έχεις στο my themes.

 

 

Sent from my One Plus 5T

Εμένα πάντως αυτό μου δείχνει

Επί πληρωμή touch pala9507628d53ddf1479c35363c4ce6376.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω εδώ τη συζήτηση.. για κάποιο λόγο το πληκτρολόγιο άρχισε να γράφει random λέξεις σε διάφορα apps, πχ. "ψωμί", "ζω", "χαμός".. το λες και creepy!

 

Δεν εννοώ πως άλλα γράφω και άλλα προτείνει, εννοώ πως βγαίνω εντελώς από το εκάστοτε app και όταν μπαίνω ξανά, έχει γράψει από μόνο του τις παραπάνω λέξεις μέσα σε συζήτηση και απλά δεν έχει στείλει μήνυμα!

 

Αναφορικά με τις επόμενες επιλογές, Swype χρησιμοποιούσα για χρόνια, το άφησαν οι δημιουργοί του, το άφησα κι εγώ.. SwiftKey ποτέ δε μου γέμισε το μάτι, ίσως το δοκιμάσω ξανά.

 

Αναφορικά με το συγχρονισμό του Gboard, αυτό υπήρχε;60d7f7f6b126399c38c0c3857a93df4d.jpg

 

Sent from my Galaxy S10

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Στο SwiftKey παλιά υπήρχε στη θέση του κουμπιού που είναι το κόμμα και η επιλογή για φωνητική πληκτρολόγηση. Έχει αφαιρεθεί; που είναι ρε παιδιά; τόσο στραβωμάρα; πρέπει να βγω από το SwiftKey και να διαλέξω Google voice typing; μονο έτσι ;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Στο SwiftKey παλιά υπήρχε στη θέση του κουμπιού που είναι το κόμμα και η επιλογή για φωνητική πληκτρολόγηση. Έχει αφαιρεθεί; που είναι ρε παιδιά; τόσο στραβωμάρα; πρέπει να βγω από το SwiftKey και να διαλέξω Google voice typing; μονο έτσι ;
Όχι βέβαια, μπες ρυθμίσεις της εφαρμογής... Πάτα το + και μετά ρυθμίσεις, τέρμα πάνω δεξιά έχει το εικονίδιο ρυθμίσεις πάτησε το

/πληκτρολόγηση /επιλογές φωνητικής ανάγνωσης και φυσικού πληκτρολογίου... Ενεργοποίησε το και είσαι έτοιμος.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια, μπες ρυθμίσεις της εφαρμογής... Πάτα το + και μετά ρυθμίσεις, τέρμα πάνω δεξιά έχει το εικονίδιο ρυθμίσεις πάτησε το

/πληκτρολόγηση /επιλογές φωνητικής ανάγνωσης και φυσικού πληκτρολογίου... Ενεργοποίησε το και είσαι έτοιμος.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χαχαχα, τελικά τόση στραβωμάρα, ναι. Ευχαριστώ φίλε.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω εδώ τη συζήτηση.. για κάποιο λόγο το πληκτρολόγιο άρχισε να γράφει random λέξεις σε διάφορα apps, πχ. "ψωμί", "ζω", "χαμός".. το λες και creepy!

 

Δεν εννοώ πως άλλα γράφω και άλλα προτείνει, εννοώ πως βγαίνω εντελώς από το εκάστοτε app και όταν μπαίνω ξανά, έχει γράψει από μόνο του τις παραπάνω λέξεις μέσα σε συζήτηση και απλά δεν έχει στείλει μήνυμα!

 

Αναφορικά με τις επόμενες επιλογές, Swype χρησιμοποιούσα για χρόνια, το άφησαν οι δημιουργοί του, το άφησα κι εγώ.. SwiftKey ποτέ δε μου γέμισε το μάτι, ίσως το δοκιμάσω ξανά.

 

Αναφορικά με το συγχρονισμό του Gboard, αυτό υπήρχε;60d7f7f6b126399c38c0c3857a93df4d.jpg

 

Sent from my Galaxy S10

Ναι υπάρχει καιρό και το χρησιμοποιώ. Προσθέτω λέξεις με το χέρι στο λεξικό. Σχετικά λίγες, γιατί το λεξικό του gboard είναι αρκετά πλούσιο για μένα. Και κατά καιρούς κάνω εξαγωγή το αρχείο (zip) στο cloud (πχ google drive) οπότε σε περίπτωση αλλαγής κινητού ή factory reset το κατεβάζω. Είχα παλιά SwiftKey αλλά το να αποθηκεύει τα πάντα, αριθμούς, λάθος γραμμένες λέξεις ακόμα και σύμβολα που κατά λάθος έγραψες δεν μου άρεσε, συν το φτωχό σχετικά με το gboard λεξικό.

Αυτή τη στιγμή το gboard πιστεύω πως είναι το πιο ολοκληρωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει καιρό και το χρησιμοποιώ. Προσθέτω λέξεις με το χέρι στο λεξικό. Σχετικά λίγες, γιατί το λεξικό του gboard είναι αρκετά πλούσιο για μένα. Και κατά καιρούς κάνω εξαγωγή το αρχείο (zip) στο cloud (πχ google drive) οπότε σε περίπτωση αλλαγής κινητού ή factory reset το κατεβάζω. Είχα παλιά SwiftKey αλλά το να αποθηκεύει τα πάντα, αριθμούς, λάθος γραμμένες λέξεις ακόμα και σύμβολα που κατά λάθος έγραψες δεν μου άρεσε, συν το φτωχό σχετικά με το gboard λεξικό.

Αυτή τη στιγμή το gboard πιστεύω πως είναι το πιο ολοκληρωμένο.

μόλις πέταξα το swiftkey και έβαλα gboard και πετάει! Να είσαι καλά!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ εδώ και πολύ καιρό έχω καταλήξει και χρησιμοποιώ μόνο Gboard...

Αλλά (λίγο αστείο):

Δοκιμάστε να του μάθετε την λέξη "φαΐ".

Ότι και να κάνετε δεν πρόκειται με την καμία να την μάθει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το τελευταίο διάστημα δίνω μια ευκαιρία στο fleksy μόνο και μόνο για δοκιμή και μείωση της εξάρτησης απο τις εφαρμογές της Google. Δεν είναι κακό αλλά το gboard θεωρώ οτι ήταν καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το τελευταίο διάστημα δίνω μια ευκαιρία στο fleksy μόνο και μόνο για δοκιμή και μείωση της εξάρτησης απο τις εφαρμογές της Google. Δεν είναι κακό αλλά το gboard θεωρώ οτι ήταν καλύτερο.
Δεν θέλω να ασχοληθώ ξανά με το Fleksy.

Η εφαρμογή όταν πρωτό είχε βγει, αρχές του 2014, ήταν Κύπριου developer.

Ο οποίος μάλιστα άνθρωπος ήταν πολύ εξυπηρετικός, απαντούσε σε ό,τι μήνυμα και αν τους έστελνες, όλα καλά.

Είχα αγοράσει την εφαρμογή, αρκετά skins, την extra γραμμή για τα νούμερα, και άλλα πολλά που δεν θυμάμαι μετά από τόσα χρόνια, και το χρησιμοποιούσα στο tablet μου.

 

Και ξαφνικά η εφαρμογή σταμάτησε να αναπτύσσεται, μέχρι που 'κατέβηκε' και από το Google Play.

 

Το ίδιο την πάτησα και με το Swype. Αγαπημένο πληκτρολόγιο, αγορά από αρχές τις 2013, και ξαφνικά και το Swype μάς 'τελείωσε', άσχετα αν λειτουργεί ακόμη και σε Android 10.

 

Έτσι προσπαθώ να χρησιμοποιώ το Gboard παρόλο που έχει μεγάλο πρόβλημα με το sync των λέξεων που του μαθαίνεις, γιατί θέλω να πιστεύω ότι ως επίσημο πληκτρολόγιο του OS που χρησιμοποιούμε, θα μας 'αφήσει' αργότερα από τα υπόλοιπα γνωστά πληκτρολόγιο που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην αγορά.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

swype sync τελος;

μου εβγαλε την πιστη τις τελευταιες μερες να το στησω σε καινουργιο tablet και

δεν παιζει με τιποτα, οτι και να κανω, λεξεις δεν κατεβαινουν,

διαβασα κι αυτο:

https://www.oakleys.org.uk/blog/2019/03/farewell_swype_dragon

 

παραξενο, νομιζω πως την πρωτη φορα που το εστησα κατεβασε λεξεις...

τι εγινε μετα και εξαφανιστηκαν και δεν τις ξανακατεβαζει δεν μπορω να καταλαβω..

 

κι οχι τιποτα αλλο, αντε φερε λεξεις αν δεν εισαι ρουτ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...