Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Απορία: πως γίνεται με το hand cent SMS να έχω 160 χαρακτήρες ενώ με go SMS / textra να μην τα καταφέρνω; Σε ολα γράφω με φωνη απο swype....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Καλημέρα,

 

Απορία: πως γίνεται με το hand cent SMS να έχω 160 χαρακτήρες ενώ με go SMS / textra να μην τα καταφέρνω; Σε ολα γράφω με φωνη απο swype....

Στο textra τσεκάρεις στις ρυθμίσεις τα περιεκτικά μηνύματα sms.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Απορία: πως γίνεται με το hand cent SMS να έχω 160 χαρακτήρες ενώ με go SMS / textra να μην τα καταφέρνω; Σε ολα γράφω με φωνη απο swype....

Στο GO sms αφήνεις τη παρακάτω επιλογή απενεργοποιημένη για να έχεις μικρούς χαρακτήρες - 70/μήνυμα και ενεργοποιημένη αν θες κεφάλαια - 160/μήνυμα.

Το πληκτρολόγιο δεν παίζει κανένα ρόλο.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα... Προσπαθώ στο GO SMS να στείλω κενό μυνημα και δεν μπορώ με τίποτα. (θέλω να στείλω στο 1284 πχ για να δω υπόλοιπο λογαριασμού μου για Vodafone).

Δεν υπάρχει επιλογή αποστολή όταν το μυνημα είναι κενό ενώ πριν τα τελευταία updates υπήρχε κανονικά..

Έχει άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

Sent from my note3

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα... Προσπαθώ στο GO SMS να στείλω κενό μυνημα και δεν μπορώ με τίποτα. (θέλω να στείλω στο 1284 πχ για να δω υπόλοιπο λογαριασμού μου για Vodafone).

Δεν υπάρχει επιλογή αποστολή όταν το μυνημα είναι κενό ενώ πριν τα τελευταία updates υπήρχε κανονικά..

Έχει άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

Sent from my note3

 

αν πατησεις μια φορα το space? στο στελνει?

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε με τίποτα..

 

Γράψε κάτι και μετά διέγραψέ το. Δες αν έτσι μπορείς να στείλεις.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με τελεία. Σε μένα το στέλνει μια χαρά σαν κενό μήνυμα ;)

αυτο ηταν ...επιτέλους ρε φιλε ..:lol:

 

χαζο μπαγκ με πολυ απλή λυση που κοντεψε ομως να μου γυρίσει το εγκεφαλο ...

εγω go sms απο το SG1 και δεν ηθελα να το αλλαξω για τετοιες χαζομαρες ...

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα σήμερα το swype μετά από χρόνια σε swiftkey (αντίο, back up :cry: ), αλλά δεν μπορώ με τίποτα να βρω τα emoji ώστε να τα βάλω στο πληκτρολόγιο όταν γράφω κάτι και να τα χω έτοιμα ανά πάσα στιγμή όπως στο swiftkey.

Υπάρχει κάποιος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα σήμερα το swype μετά από χρόνια σε swiftkey (αντίο, back up :cry: ), αλλά δεν μπορώ με τίποτα να βρω τα emoji ώστε να τα βάλω στο πληκτρολόγιο όταν γράφω κάτι και να τα χω έτοιμα ανά πάσα στιγμή όπως στο swiftkey.

Υπάρχει κάποιος τρόπος;

Ποιος ο λόγος της μετάβασης;

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος της μετάβασης;

 

Ο μόνος λόγος είναι ότι έχει καλύτερο ελληνικό ελληνικό το swype, ειδικά όταν είμαι στο λεωφορείο βρίσκει αμέσως τη λέξη, ενώ το swiftkey και με back up χρόνων (καινούργιο λεξικό του έχω κάνει :lol: ) μου εμφανίζει άκυρες λέξεις πολλές φορές.

 

Και μία άλλη ερώτηση: αν έχω back up στο swiftkey σ'ένα λογαριασμό πχ myphone@gmail.com κι ενεργοποιήσω ένα κινητό με το myphone2@gmail.com αλλά στη συνέχεια, βάλω και το πρώτο, μπορώ να συγχρονίσω το swiftkey με το πρώτο ή αναγκαστικά πάει με το email ενεργοποίησης της συσκευής;

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα σήμερα το swype μετά από χρόνια σε swiftkey (αντίο, back up :cry: ), αλλά δεν μπορώ με τίποτα να βρω τα emoji ώστε να τα βάλω στο πληκτρολόγιο όταν γράφω κάτι και να τα χω έτοιμα ανά πάσα στιγμή όπως στο swiftkey.

Υπάρχει κάποιος τρόπος;

Όχι. Δυσστυχώς, το Swype δεν υποστηρίζει emoji και μου λείπει τώρα που είπα να το δοκιμάσω κι εγώ μετά το SwiftKey. Όπως και η ξεχωριστή αριθμοσειρά.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και η ξεχωριστή αριθμοσειρά.

 

Για ευκολότερη χρήση αριθμών στο Swype υπάρχει και η συντόμευση με το σύρσιμο απ'το "S" στον αριθμό 5, αρκετά βολικό κατ'εμέ.. :)

Link to comment
Share on other sites

Για ευκολότερη χρήση αριθμών στο Swype υπάρχει και η συντόμευση με το σύρσιμο απ'το "S" στον αριθμό 5, αρκετά βολικό κατ'εμέ.. :)

Στους αριθμούς το TouchPal είναι ακόμα καλύτερο. Απλά τραβάς προς τα πάνω τα πλήκτρα της πάνω σειράς, χωρίς να χρειάζεται ολόκληρη γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Για ευκολότερη χρήση αριθμών στο Swype υπάρχει και η συντόμευση με το σύρσιμο απ'το "S" στον αριθμό 5, αρκετά βολικό κατ'εμέ.. :)

 

Αυτό με το swipe από το ''S'' στον αριθμό 5 δεν μπόρεσα να το καταφέρω. Κάνουμε swipe από το αγγλικό πλήκτρο με το ''S'' προς τον αριθμό ''5'' που βρίσκεται πάνω από το ''t'' αν κατάλαβα καλά, ή είναι κάτι άλλο; Με σύρσιμο πάντως έτσι όπως περιγράφω, δεν κατάφερα κάτι. Και μιας και <<συγκρίνουμε>> ας πούμε τα δύο αυτά πληκτρολόγια, να αναφέρω και εγώ κάτι σχετικό. Έχω και τα δύο και ενώ για αρκετό καιρό χρησιμοποιούσα το swype, τώρα χρησιμοποιώ το swiftkey γιατί με βολεύουν οι αριθμοί που έχουν προστεθεί. Όμως, όπως έχω γράψει και πάλι, το swype είναι πολύ προχωρημένο στο να βρίσκει ελληνικές λέξεις όχι και τόσο συχνές σε σχέση με το swiftkey. Σήμερα, ήθελα να γράψω τη λέξη ''μακροζωία''. Το swiftkey δεν την έβρισκε με τίποτα για να μου την προτείνει και έτσι είπα να δοκιμάσω με το swype. Την βρήκε αμέσως, αν και δεν περίμενα ούτε και από αυτό να την έχει στις λέξεις του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το swipe από το ''S'' στον αριθμό 5 δεν μπόρεσα να το καταφέρω. Κάνουμε swipe από το αγγλικό πλήκτρο με το ''S'' προς τον αριθμό ''5'' που βρίσκεται πάνω από το ''t'' αν κατάλαβα καλά, ή είναι κάτι άλλο; Με σύρσιμο πάντως έτσι όπως περιγράφω, δεν κατάφερα κάτι. Και μιας και <<συγκρίνουμε>> ας πούμε τα δύο αυτά πληκτρολόγια, να αναφέρω και εγώ κάτι σχετικό. Έχω και τα δύο και ενώ για αρκετό καιρό χρησιμοποιούσα το swype, τώρα χρησιμοποιώ το swiftkey γιατί με βολεύουν οι αριθμοί που έχουν προστεθεί. Όμως, όπως έχω γράψει και πάλι, το swype είναι πολύ προχωρημένο στο να βρίσκει ελληνικές λέξεις όχι και τόσο συχνές σε σχέση με το swiftkey. Σήμερα, ήθελα να γράψω τη λέξη ''μακροζωία''. Το swiftkey δεν την έβρισκε με τίποτα για να μου την προτείνει και έτσι είπα να δοκιμάσω με το swype. Την βρήκε αμέσως, αν και δεν περίμενα ούτε και από αυτό να την έχει στις λέξεις του.

 

 

Σύρσιμο από το εικονίδιο κάτω αριστερά πού μοιάζει με S .

Έχει αρκετές συντομεύσεις με τον ίδιο τρόπο.

Π.χ. Σύρσιμο από το... "S" στην spacebar = Αλλαγή γλώσσας.

Link to comment
Share on other sites

Για ευκολότερη χρήση αριθμών στο Swype υπάρχει και η συντόμευση με το σύρσιμο απ'το "S" στον αριθμό 5, αρκετά βολικό κατ'εμέ.. :)

Το ξέρω αλλά αυτό βολεύει όταν θες να γράψεις κάτι αριθμιτικό. Σε ένα αλφαριθμιτικό pass, ας πούμε, είναι πολύ βολκότερη η αριθμοσειρά ή ακόμα και το swipe που έχει το TouchPal και ανέφερε κάποιος.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Σύρσιμο από το εικονίδιο κάτω αριστερά πού μοιάζει με S .

Έχει αρκετές συντομεύσεις με τον ίδιο τρόπο.

Π.χ. Σύρσιμο από το... "S" στην spacebar = Αλλαγή γλώσσας.

Εντάξει το είδα. Επειδή χρησιμοποιώ πιο συχνά το tablet για χρήση internet, ή για να βλέπω τα email, το πληκτρολόγιο του Swype για tablets έχει διαφορετική διάταξη σε σχέση με αντίστοιχο σε smartphone. Σε tablet έχει τέρμα αριστερά δίπλα από το ερωτηματικό σε ελληνικά ένα πλήκτρο που σε πάει απευθείας στο αριθμητικό πληκτρολόγιο μαζί με τα βελάκια για επεξεργασία κειμένου, ή για να κάνεις copy/paste. Πάντως για typing το swiftkey, κατά τη γνώμη μου, βολεύει περισσότερο. Γράφω πιο γρήγορα, αλλάζω τις γλώσσες πιο βολικά και γενικά είναι για μένα πολύ πιο βολικό. Το Swype υπερτερεί στο ότι έχει καλύτερη ενημέρωση σε ελληνικές λέξεις και αν και δεν το χρησιμοποιώ, έχει καλύτερο swiping.

Link to comment
Share on other sites

Στο GO sms αφήνεις τη παρακάτω επιλογή απενεργοποιημένη για να έχεις μικρούς χαρακτήρες - 70/μήνυμα και ενεργοποιημένη αν θες κεφάλαια - 160/μήνυμα.

Το πληκτρολόγιο δεν παίζει κανένα ρόλο.

 

Καλησπέρα, εχω κ γω το ίδιο θέμα επέλεξα την ενεργοποίηση υποστήριξης για τοπικές ρυθμίσεις έγραψα κ με κεφαλαια αλλά κ πάλι 70 χαρακτήρες λέει! :(

 

Τελικά οκ έχω πια 160 χαρακτήρες! Επιτέλους! :-)

Edited by tzotol
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα δοκιμασα σε ενα inew v3 και ενα samsung ειναι android samrtphones και εβαλα ενα otg καλωδιο που κανει μικρο usb την θυρα και μπαινει στην βαση φορτισης του κινητου και απο το θηλυκο του usb εβαλα το πληκτρολογιο του υπολογιστη και δουλευε κανονικα , το ιδιο εκανα και με το ποντικι του υπολογιστη και δουλευε κανονικα εμφανιζοντας ενα βελακι επιλογης οπως στον υπολογιστη , και πηραμε και ενα usb hub το συνδεσαμε μεσω otg στο κινητο και δουλευε και το πληλτρολογιο και το ποντικι κανονικα ! , ομολογω πως δεν το περιμενα!

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Update σήμερα για το Fleksy.

 

Η εφαρμογή πλέον έχει material design look, ενώ μπει νέα budges τα όποια κερδίζεις όταν γράψεις συγκεκριμένες λέξεις, και φυσικά καινούρια skins.

Αυτά πού αξίζουν (για όσους φυσικά δίνουν λεφτά για in-app purchases) είναι το pack με τα 3 διαφορετικά material design skins (με κόστος τα € 0.80), ενώ αυτό πού σίγουρα είναι κάτι το διαφορετικό είναι το Chameleon skin με το οποίο το πληκτρολόγιο αλλάζει χρώμα έτσι ώστε να είναι συμβατό με την εφαρμογή πού τρέχει, αλλά έχει κάπως τσιμπημένη τιμή, € 2.40.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Update σήμερα για το Fleksy.

 

Η εφαρμογή πλέον έχει material design look, ενώ μπει νέα budges τα όποια κερδίζεις όταν γράψεις συγκεκριμένες λέξεις, και φυσικά καινούρια skins.

Αυτά πού αξίζουν (για όσους φυσικά δίνουν λεφτά για in-app purchases) είναι το pack με τα 3 διαφορετικά material design skins (με κόστος τα € 0.80), ενώ αυτό πού σίγουρα είναι κάτι το διαφορετικό είναι το Chameleon skin με το οποίο το πληκτρολόγιο αλλάζει χρώμα έτσι ώστε να είναι συμβατό με την εφαρμογή πού τρέχει, αλλά έχει κάπως τσιμπημένη τιμή, € 2.40.

Εκανα την αναβαθμιση .Δεν μπορω να βρω απο που βλεπεις τωρα τα badges.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Εκανα την αναβαθμιση .Δεν μπορω να βρω απο που βλεπεις τωρα τα badges.

 

Το screenshot όπου επάνω φαίνεται το Fleksy είναι η 1η σελίδα όταν ανοίγεις την εφαρμογή απο το drawer σου.

Επάνω αριστερά στο δικό μου κινητό όπου έχω on screen button και όχι hardware έχει 3 παύλες. Όταν πατάω εκεί πάνω, ανοίγει το μενού όπου μπορείς να δεις και τα Badges.

Αν εσύ έχεις κινητό με harsware button και δεν υπάρχουν οι 3 παύλες, μάλλον θα πρέπει να πατήσεις το menu button.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...