Jump to content

Rooting στην έκδοση 4.0.3 ICS


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@zxr

Ξέρεις αν δουλεύει σε SE Neo V με 4.1.B.0.431 (ICS 4.0.4)?

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι δεν δουλεύει. Φοβάμαι ότι με το καινούριο update θα έχουμε πάλι τα θέματα που είχαμε με την .062 στην GB.

 

EDIT:

Δες αυτό. Αν τα καταφέρνεις το κάνεις αλλιώς λίγη υπομονή μέχρι να βρω χρόνο για να το εντάξω στον οδηγό.

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν δουλεύει. Φοβάμαι ότι με το καινούριο update θα έχουμε πάλι τα θέματα που είχαμε με την .062 στην GB.

 

Μη ξεχνάμε ότι η 0.62 ηταν το τελευταίο update της gb οπότε δεν ασχολήθηκαν με root

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι αυτός ο λόγος κι όχι κάτι άλλο....

 

Με τρομάζεις:pτο τελευταίο update μας;!!!Μετά πάμε για jelly bean:p

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα μολις εκανα root την 4.0.3 ολα μια χαρα....Και τωρα μου βγαζει update για την 4.0.4..Nα το κανω?Θα γινει unroot αμα την περασω?

Mε OTA δεν χανεις το root. Μην το κανεις με το pcc γιατι θα χασεις το root.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια...δεν μπορω να κανω ροοτ olo leei failed to copy such directory....κτλ κτλ

ακουλουθω τα βηματα κατα γραμμα δεν ξερω τι φταιει...! βοηθηστε με please

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με τρομάζεις:pτο τελευταίο update μας;!!!Μετά πάμε για jelly bean:p

Όχι εννοώ ότι τα παιδιά που ασχολήθηκαν με το rooting είχαν δυσκολίες εξαιτίας του ότι η SE έκανε πιο δύσκολο το rooting. Λογικά θα πάρουμε αρκετές αναβαθμίσεις.

καλημερα παιδια...δεν μπορω να κανω ροοτ olo leei failed to copy such directory....κτλ κτλ

ακουλουθω τα βηματα κατα γραμμα δεν ξερω τι φταιει...! βοηθηστε με please

Τα αρχεία τα βάζεις στο C:\ ;;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

EDIT:

Δες αυτό. Αν τα καταφέρνεις το κάνεις αλλιώς λίγη υπομονή μέχρι να βρω χρόνο για να το εντάξω στον οδηγό.

 

Το προσπάθησα κι εγώ αλλά μπερδεύτικα περισσότερο! :p Δεν έχω και αρκετό χρόνο να το κοιτάξω παραπάνω, όμως αν τα καταφέρει κανείς, κάντε έναν οδηγό!

Phones of my life :happy: :

Alcatel One Touch Easy,Nokia 3210,Nokia 2300,Nokia 2630,Sony Ericsson J120,Motorola W510,Sony Ericsson C702,Sony Ericsson G900,Sony Ericsson Xperia Neo V

Link to comment
Share on other sites

Το προσπάθησα κι εγώ αλλά μπερδεύτικα περισσότερο! :p Δεν έχω και αρκετό χρόνο να το κοιτάξω παραπάνω, όμως αν τα καταφέρει κανείς, κάντε έναν οδηγό!

 

 

εδώ εχει οδηγό

 

και επίση τα βήματα στα ελληνικά. Απλα αντί για τα αρχεία του Lt18(arc S) θα χρησιμοποιήσετε τα αναλογα αρχεία της συσκευής που θα κατεβάσετε απο τον αγγλικό οδηγό.

Edited by nondaz
iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Αφου με ΟΤΑ δεν επαιρνε την αναβάθμιση εδώ και μέρες, την έκανα με το SEUS και φυσικά χάθηκε το ρουτ.:(

Τώρα τι κάνουμε;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Αναμονή και υπομονή εκτός κι αν θες να βουτήξεις στα βαθιά.

 

χαχα πολυ σωστος....!!

δηλαδη με αλλα λογια μας λες πως θα μπορεσουμε με ενα κλικ να περασουμε το root στην 4.0.4....; αρκει να περιμενουμε;:shifty:

 

btw.offtopic για το προβλημα που παρουσιαζουν πολλοι με το led τι γνωμη εχεις...;

ανεπιτρεπτο για την sony

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εχω την εκδοση 4.0.3 rooted και θελω να κανω Tweaking με τον Root Explorer αλλα δεν βρησκω τους φακελους /sys/module/lowmemorykiller/parameters και /system/etc μηπως μπορει να βοηθησει κανεις γιατι ειμαι λιγο αρχαριος?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εχω την εκδοση 4.0.3 rooted και θελω να κανω Tweaking με τον Root Explorer αλλα δεν βρησκω τους φακελους /sys/module/lowmemorykiller/parameters και /system/etc μηπως μπορει να βοηθησει κανεις γιατι ειμαι λιγο αρχαριος?

 

μα αφου τα λες και μονο σου τι παραπανω βοηθεια θελεισ?μπες στον root explorer και ψαξε για sys μετα μεσα στο sys για module και λοιπα...

Link to comment
Share on other sites

@zxr πιστευεις οτι ειναι ζητημα χρονου να βγει "ενα-κλικ'' ροοτ για την 4.0.4;

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν υπάρχει πεπατημένη σε αυτά τα ζητήματα πιστεύω ότι θα βγεί.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εχω ενα μικρο προβλημα με την gallery των φωτογραφιων, εχω περασει σε φακελο μεσα στην sd του κινητου καποιες νεες εικονες αλλα στην συλλογη και στην xperia συλλογη ο φακελος δεν εμφανιζεται με τιποτα. περασα ενα αλλο viewer και εκει εμφανιζεται. Τι μπορει να φταιει; εχω το neo v με ics rooted.
Link to comment
Share on other sites

Την αξία του root την έχουμε συζητήσει άπειρες φορές στο παρόν forum. Ας δούμε πως μπορούμε να κάνουμε root την έκδοση 4.0 του Andoid.

 

Πρίν ξεκινήσουμε βεβαιωθείτε ότι έχετε:

1) Stock ICS firmware 4.1.A.0.562

 

2) ADB drivers εγκατεστημένους. Αν δεν τους έχετε εγκαταστήστε, τότε εγκαταστήστε αυτό (Εναλλακτικό link)

 

3) Ενεργοποιήστε το Εντοπισμός σφαλμ. USB (Ρυθμίσεις-->Επιλογές για προγραμματιστές)

 

4) Ενεργοποιήστε τις Άγνωστες πηγές (Ρυθμίσεις-->Ασφάλεια)

 

5) Αλλάξτε τη Λειτουργία σύνδεσης USB. Πηγαίνουμε στο μενού Ρυθμίσεις --> Xperia --> Συνδεσιμότητα --> Λειτουργ. σύνδεσης USB και επιλέγουμε Λειτουργία μαζικής αποθήκευσης (MSC)

 

6) Συνδέστε το κινητό με τον υπoλογιστή

 

7) Kατεβάστε από εδώ (Εναλλακτικό link) το αρχείο, το αποθηκεύετε στο C:\ και το αποσυμπιέζετε στο ίδιο σημείο (στο C:\ δηλαδή)

 

8) Μετά το extract θα πρέπει να υπάρχει ένας φάκελος με όνομα "files" και ένα αρχείο με όνομα runme.bat. Τρέξτε το αρχείο runme.bat

 

9) Είστε root! Το επιβεβαιώνετε βλέποντας στο app drawer (εκεί δηλαδή που φαίνονται όλες οι εφαρμογές σας πατώντας το εικονίδιο με τα τετραγωνάκια) το εικονίδιο του SuperUser.

 

credits to DeJaVu

καλησπέρα κ από μένα..Υπάρχει ένα πρόβλημα.. Έχω το xperia arc s σε ICS 4.0.4..χθες έκανα αναβάθμιση που έβγαλε το pccompanion από 4.1.Α.... σε 4.1.Β.0.431 (αριθμός έκδοσης).. Είχα κάνει ήδη root με τις οδηγίες από εδώ κ στη συνέχεια το έχασα..απ'ότι διαπιστώνω.. κάνω ξανά τη διαδιακασία όπως περιγράφεται αλλά τζίφος τπτ..δε το κάνει root ..κ με τον superuser όταν ψάχνει για su binary βγάζει σφάλμα δε το κατεβάζει..τι γίνεται;υπάρχει κάποια αλλη διαδιακασία για root ή πρέπει να περιμένουμε για καινούριο οδηγό.. Ευχαριστώ..:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κ από μένα..Υπάρχει ένα πρόβλημα.. Έχω το xperia arc s σε ICS 4.0.4..χθες έκανα αναβάθμιση που έβγαλε το pccompanion από 4.1.Α.... σε 4.1.Β.0.431 (αριθμός έκδοσης).. Είχα κάνει ήδη root με τις οδηγίες από εδώ κ στη συνέχεια το έχασα..απ'ότι διαπιστώνω.. κάνω ξανά τη διαδιακασία όπως περιγράφεται αλλά τζίφος τπτ..δε το κάνει root ..κ με τον superuser όταν ψάχνει για su binary βγάζει σφάλμα δε το κατεβάζει..τι γίνεται;υπάρχει κάποια αλλη διαδιακασία για root ή πρέπει να περιμένουμε για καινούριο οδηγό.. Ευχαριστώ..:)

 

Δε πιανει στη 4.0.4.ο οδηγός ειναι για τη 4.0.3.

Πρέπει να περιμενουμε root με εύκολο τρόπο

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...