Jump to content

Rooting στην έκδοση 4.0.3 ICS


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eπειδη ψηνομαι να το rootαρω, μετα αν τυχει κατι και θελω να το παω για service, κανω unroot με SEUS?

 

 

αν το βάλεις μέσω seus να κάνει εγκατάσταση, τοτε το τηλέφωνο γινεται σαν να βγηκε απο το εργοστάσιο. Προχώρα αφοβα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω φιλε.. το εκανα ολα οκ!

 

Ρε παιδια μια ερωτηση ακομα.. Τον εντοπισμο σφαλματων και την μαζικη αποθηκευση τα αφηνουμε ως εχουν μετα το root η τα επαναφερουμε οπως ηταν πριν;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

''2) ADB drivers εγκατεστημένους. Αν δεν τους έχετε εγκαταστήστε, τότε εγκαταστήστε αυτό (Εναλλακτικό link)''

 

Το βήμα 2 δεν μπορώ να το κάνω....

Μου βγάζουν μνμα τα windows. Κάτι για πιστοποίηση ταυτότητας...

 

Το googlara αλλα ακρη δεν βρήκα... ΚΑμια ιδέα? Ευχαριστω.

Xperia NEO V

ZOPO 980 2/32

Link to comment
Share on other sites

Σου λένε τα windows ότι η εφαρμογή που πας να εγκαταστήσεις δεν προέρχεται από κάποιον αξιόπιστο developer; Δεν μπορείς να το παρακάμψεις;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Την αξία του root την έχουμε συζητήσει άπειρες φορές στο παρόν forum. Ας δούμε πως μπορούμε να κάνουμε root την έκδοση 4.0 του Andoid.

 

Πρίν ξεκινήσουμε βεβαιωθείτε ότι έχετε:

1) Stock ICS firmware 4.1.A.0.562

 

2) ADB drivers εγκατεστημένους. Αν δεν τους έχετε εγκαταστήστε, τότε εγκαταστήστε αυτό (Εναλλακτικό link)

 

3) Ενεργοποιήστε το Εντοπισμός σφαλμ. USB (Ρυθμίσεις-->Επιλογές για προγραμματιστές)

 

4) Ενεργοποιήστε τις Άγνωστες πηγές (Ρυθμίσεις-->Ασφάλεια)

 

5) Αλλάξτε τη Λειτουργία σύνδεσης USB. Πηγαίνουμε στο μενού Ρυθμίσεις --> Xperia --> Συνδεσιμότητα --> Λειτουργ. σύνδεσης USB και επιλέγουμε Λειτουργία μαζικής αποθήκευσης (MSC)

 

6) Συνδέστε το κινητό με τον υπoλογιστή

 

7) Kατεβάστε από εδώ (Εναλλακτικό link) το αρχείο, το αποθηκεύετε στο C:\ και το αποσυμπιέζετε στο ίδιο σημείο (στο C:\ δηλαδή)

 

8) Μετά το extract θα πρέπει να υπάρχει ένας φάκελος με όνομα "files" και ένα αρχείο με όνομα runme.bat. Τρέξτε το αρχείο runme.bat

 

9) Είστε root! Το επιβεβαιώνετε βλέποντας στο app drawer (εκεί δηλαδή που φαίνονται όλες οι εφαρμογές σας πατώντας το εικονίδιο με τα τετραγωνάκια) το εικονίδιο του SuperUser.

 

credits to DeJaVu

--------------------------------------------------

Καλησπέρα

Περιμένω τις οδηγίες σας για προσαρμογή στη συσκευή μου.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δεν υπάρχουν διαφορετικές οδηγίες για την συσκευή σου. Από τη στιγμή που τρέχεις ICS ισχύουν τα ίδια!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

ακολουθησα τα βηματα ενα προς ενα για να κανω το κινητο μου root. κατεβασα το αρχειο που θελει στο d:\ και το εκανα αποσυμπιεση d:\ (το εκανα στο d:\ γιατι δεν με αφηνε να το κανω στο c:\ για καποιο λογο)

ετρεξα το αρχειο runme.bat και μου εφμανισε ενα παραθυρο cmd το οποιο ελεγε να πατησω οτιδηποτε για να επιβεβαιωθει...το πατησα και μου εβγαλε απο το esset να κάνω allow η deny σε εν αρχειο adb.exe νομιζω..!!! να κανω allow? επρεπε να πατησω κατι στο cmd ετσι οπως το ζητουσε?

Edited by mike1os
Link to comment
Share on other sites

εμενα η συσκευη η μαλλον το cmd μενει στο waiting for device ενω τα εχω κανει ολα σωστα.

και το comapnion κλειστο.

 

τελικα τα εκανα ολα εκανε reboot 3-4 φορες ανοιξε αλλα μου λεει πως δεν εγινε το root!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

τελικα τα εκανα ολα εκανε reboot 3-4 φορες ανοιξε αλλα μου λεει πως δεν εγινε το root!

 

δεν σου εβγαλε το superuser στις εφαρμογες

?

Link to comment
Share on other sites

δεν σου εβγαλε το superuser στις εφαρμογες

?

 

oxi ασ επου τωρα λαγκαρει κιολας

 

 

Οταν τελειώσει θα σου βγάλει ALL DONE. Εκει πλέον εισαι ρουτ

 

 

εμενα το εγραψε αλλα δεν εγινε

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

εμενα το εγραψε αλλα δεν εγινε

 

φλασαρε με sus και ξανα προσπαθησε ..εαν εχεις τους drivers θα γινει μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Σου λένε τα windows ότι η εφαρμογή που πας να εγκαταστήσεις δεν προέρχεται από κάποιον αξιόπιστο developer; Δεν μπορείς να το παρακάμψεις;

 

Αυτο μου εμφανίζει και οτι και να πατήσω μου το ξαναβγάζει.

 

S O S

Xperia NEO V

ZOPO 980 2/32

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου εμφανίζει και οτι και να πατήσω μου το ξαναβγάζει.

 

S O S

 

Πάτα την δεύτερη επιλογή και συνέχισε κανονικά.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Όποια απο τις 2 επιλογες και να πατήσω μου το ξαναβγαζει.

 

Θα σου το βγάλει πολλές φορές πάτα το.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια. Πάτησα πολλες φορες και τελικα ολα οκ.

Έγινε root για εναν λογο. Γιατι σερνόταν το εργαλείο. Τώρα θέλω να περάσω SEUS αλλα να μην χάσω και τίποτα!

 

Τώρα

1)κατεβάζω titanium

2)κάνω backup όλλες τις εφαρμογές

3)περνάω seus

 

Σωστα τα λέω? Με ενδιαφέρει να μην χάσω τιποτα. Όσον αφορά την SD? την αντιγράφω στο PC?

 

Ευχαριστω.

Xperia NEO V

ZOPO 980 2/32

Link to comment
Share on other sites

Και των δυο οι ερωτήσεις είναι off topic. Απαντώ αλλά θα παρακαλέσω να μην επεκταθούμε.

 

@mrmasave

Όχι ακόμα. Όταν γίνει θα το μάθεις. Περισσότερα εδώ

 

@philip88

Κακώς έγινες root επειδή σερνόταν. Δεν πρόκειται να δεις καμία βελτίωση μιας και το root δεν βελτιώνει τίποτα. Για να μην σέρνεται θα πρέπει να το φλασάρεις με SEUS να διαγραφούν τα πάντα και να το στήσεις από την αρχή.

Μιας και είσαι πλέον root βάλε το titanium όπως λες, κάνε backup, φλάσαρε με SEUS, κάνε root και πέρνα πάλι το backup σου με το titanium.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μια (ίσως χαζή) απορία...

Λογικά αυτός ο οδηγός θα δουλέψει και για το mini μου, όταν με το καλό πάρει το παγωτό.

εεε... φανταστικοί συμφορουμίτες???? :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...