Jump to content

[CAR] Σήμα "Ν"


kaseraki
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ όπως είπα εχω δει ότι στο Ν, κάνουν υπομονή.

Τώρα αυτά σχετικά με το να τους σταμπάρουν οι μπάτσοι, καταλαβαίνεις ότι δεν στέκουν, γιατί για να σου ελένξει αλκοολ πρέπει να σε σταματήσει και θα δει στο δίπλωμα ότι είσαι νέος. Πάντως από ότι παρατηρώ οι βλακείες δεν γίνονται στον πρώτο χρόνο του διπλώματος αλλά στον δεύτερο και μετά που παίρνουμε θάρρος.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (31 Μάι. 2004 , 21:27)

 

Πάντως από ότι παρατηρώ οι βλακείες δεν γίνονται στον πρώτο χρόνο του διπλώματος αλλά στον δεύτερο και μετά που παίρνουμε θάρρος.

 

 

Και στον τρίτο και στον τέταρτο....που ξαφνικά όλοι νιώθουν Schumi και αθάνατοι...

God grant me the serenity to accept the things I cannot change,

courage to change the things I can

and wisdom always to tell the difference.

Link to comment
Share on other sites

ta tragikotera lathi pistevo ginontai konta stin 4etia... pou exeis parei ton aera... exoun figei oi fovies kai arxizoun ta paratolma niothontas ektos tis ikanotitas kai tromeri empiria sto timoni...

konta stin 10etia varenei kapos to xeri... kai iremei o odigos... kai ta ksespasmata einai pio liga... alla kai pio efxarista logo oti ginontai se kataliles (me asfalia) stigmes

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος David (27 Μάι. 2004 , 03:20)

 

Προχωράς σε δρόμο με στενά, και πίσω σου έχεις μια σειρά απο άλλα αυτοκίνητα. Βλέπεις στα 10m μια θέση πάρκιν. Αν δεν βγάλεις αλάρμ αλλά απλά το φλας, πως θα καταλάβει ο πίσω ότι θες να παρκάρεις;;;

 

Θα νομίσει απλά ότι σε λίγο θα στρίψεις, θα σου κολλήσει απο πίσω, και συ μόλις έχεις σταματήσει λίγο πιο μπροστά απο την θέση που βρήκες για να μπεις με την όπισθεν, θα πάρεις τον π...ο επειδή δεν θα έχεις πια χώρο πίσω επειδή θα σου χουν κολλήσει οι άλλοι σαν στρείδι, και σιγά μην κάνουν όλοι πίσω για να παρκάρεις εσύ. Θα φύγεις αναγκαστικά. (Φυσικά θα σου γκαρίζουν όλοι "αλάρμ δεν έχεις ρε μεγάλε;;" και δίκιο θα 'χουν)

 

Τα αλάρμ είναι αναγκαία σε περίπτωση παρκαρίσματος για να σταματάει ο πίσω αρκετά μακριά ώστε να κάνεις τις μανούβρες. Δάσκαλοι, σχολές και μπούρδες. Στην πράξη φαίνονται τα πράγματα. Καλώς καθιερώθηκε.

 

 

 

Διαφωνω......θα αναψεις φλας και θα επιβραδυνεις και θα καταλαβουν μια χαρα οτι θα παρκαρεις εκτος αν ειναι απο αυτους που "ξερουν με αλαρμ".Παντα φλας βγαζω και δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα.Αν αρχιζει να φωναζει δικια του μαλ*** ,δε φταιω εγω που πληρωνουν για να παρουν διπλωμα και δε ξερουν τον ΚΟΚ.

 

Δηλαδη οταν αναβουν τα αλαρμ και αρχιζουν να κανουν γυρους στη γειτονια στριβωντας μια δεξια μια αριστερα (με τα αλαρμ παντα αναμμενα) η οταν σταματανε με αλαρμ κ εκει που τους ερχεται ξεκινανε (τα αλαρμ σταθερα ενεργοποιημενα) και βγαινουν στο ρευμα της κυκλοφοριας ειναι σωστο?Δηλαδη αναβω τα αλαρμ κ στριβω/ξεκιναω οποτε κ προς τα οπου γουσταρω κ αν με τρακαρετε φταιτε εσεις.Κατσε ρε φιλε εγω τα νυχια μου θα μυρισω?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Don_VitoCorleone ( 1 Ιούν. 2004 , 05:54)

 

Διαφωνω......θα αναψεις φλας και θα επιβραδυνεις και θα καταλαβουν μια χαρα οτι θα παρκαρεις εκτος αν ειναι απο αυτους που "ξερουν με αλαρμ".Παντα φλας βγαζω και δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα.Αν αρχιζει να φωναζει δικια του μαλ*** ,δε φταιω εγω που πληρωνουν για να παρουν διπλωμα και δε ξερουν τον ΚΟΚ.

 

Δηλαδη οταν αναβουν τα αλαρμ και αρχιζουν να κανουν γυρους στη γειτονια στριβωντας μια δεξια μια αριστερα (με τα αλαρμ παντα αναμμενα) η οταν σταματανε με αλαρμ κ εκει που τους ερχεται ξεκινανε (τα αλαρμ σταθερα ενεργοποιημενα) και βγαινουν στο ρευμα της κυκλοφοριας ειναι σωστο?Δηλαδη αναβω τα αλαρμ κ στριβω/ξεκιναω οποτε κ προς τα οπου γουσταρω κ αν με τρακαρετε φταιτε εσεις.Κατσε ρε φιλε εγω τα νυχια μου θα μυρισω?

 

 

Αν το κάνουν όπως λές, τότε σίγουρα είναι λάθος. Βέβαια μου χει συμβεί πολλές φορές να κολλάει ο άλλος πίσω μου ακόμα κι αν έχω ανάψει alarm. Γκαβός style on. Πάντως το θέμα του alarm έχει επικρατήσει, και τις περισσότερες φορές ο πίσω καταλαβαίνει αμέσως τι θέλεις να κάνεις.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nikkosnet (27 Μάι. 2004 , 16:25)

 

Οπως πχ στο Αγρινιο που ειχα δει ενα στοπ στην μεση μιας λεωφορου χωρις να υπαρχει λογος ή στην Σαλονικα που παρκαραμε σε κεντρικο δρομο μαζι με αλλα αυτοκινητα και ο τροχονομος εγραψε ΜΟΝΟ εμας γιατι η πινακιδα αρχιζε απο Ζ και οχι απο Ν! Και στην Αθηνα ομως υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που δεν ισχυει ο ΚΟΚ! Μπαινουν διαφοροι αναποδα σε στενα ή παραβιαζουν στοπ και οταν αρχιζεις τις κορνες και τα....γαλλικα σου λενε ''ΤΙ ΘΕΣ ΡΕ ΦΙΛΕ, ΕΓΩ ΕΔΩ ΜΕΝΩ''!!!!

 

PS: Μην βγαινουμε Οff topic ομως.....

 

 

Αυτό πρέπει να μπει στο ΚΟΚ. Προτεραιότητα έχει πάντα αυτός που κινείται στη περιοχή καταγωγής του.. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

γεια σας!!!! σαν νεα οδηγος ρωταω. το ''Ν'' για τους νεους οδηγους είναι υποχρεωτικο?

δηλαδή αν εισαι νέος οδηγος χωρίς ''Ν'' και σε σταματασουν μπορουν να σε γραψουν? και αν ναι για ποσο καιρο πρεπει να το εχεις? :worry:

ευχαριστω πολυ

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Καλώσόρισες στο κλαμπ των νέων!!!Εγώ το έβγαλα τώρα βέβαια...Είναι υποχρεωτικό για ένα χρόνο και πρώτα από όλα για το δικό σου καλό..Πραγματικά είναι βοήθεια για σένα.Αν σου σβήσει σε ένα φανάρι,σου αφήνουνε περιθώριο,και δείχνουνε επιείκεια...Και μάλιστα να αγοράσεις αντανακλαστικό και όχι απο αυτα τα Ν-μπλούζες.Νομίζω μπορείς να το αφήσεις αν θες και πάνω από χρόνο...Για κλήση δε ξέρω αλλα πραγματικά βάλε το πρώτα για εσένα!!!ΕΙΝΑΙ 100% ΧΡΗΣΙΜΟ!

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει και μονο που δεν με βοηθαει ειναι καποιοι μην εκφραστω πρωι πρωι :mad:που οταν βλεπουν ''Ν'' κορναρουν προληπτικα μπας και σου σβησει ή μπας και κανεις κατι ετσι για να στην σπασουν ενω οταν οδηγω του αρραβανιαστικου μου χωρις ''Ν'' δεν με ενοχλει κανενας. γι αυτο σκεφτομαι να το βγαλω
ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμείς έχουμε μεγάλο αυτοκίνητο..Και πραγματικά όταν πέρναγα σαν να φοβόντουσαν...ανοίγανε δρόμο.Για εμένα άστο..υπάρχουνε και μάπες αλλά θα δεις στιγμές που θα σου χρησιμέψει.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω ποτε δεν εβαλα το Ν και για να πω την αληθεια δεν ειχα ποτε προβλημα :cool:

 

καλο θα ηταν αν καποιος ξερει να μας πει αν υπαρχει νομοθεσια σχετικα με αυτο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

το Ν ειναι υποχρεωτικο για ενα χρονο αλλα κατα τη γνωμη μου δεν βοηθαει και πολυ
Μέγιστο μέγεθος εικόνας 420Χ150 και μέχρι 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω με τον παλιο κωδικα ηταν περιπου 20 ευρω το προστιμο(τουλαχιστον πριν 5 χρονια που επρεπε να εχω εγω).αλλα τοτε δεν ειχα Ν και με ειχε σταματησει η αστυνομια 2-3 φορες για ελεγχο μεσα στον ενα χρονο που ειναι υποχρεωτικο να το εχεις αλλα δεν κοιταξε εαν εχω η οχι.μπορει να το καταλαβαν κιολας(βλακες δεν ειναι) και απλα να μην ειπαν τιποτα.αλλα να σου πω την αληθεια καλυτερα να το εχεις.δεν σημαινει οτι το να εχεις Ν ειναι κατι το οποιο σε μειωνει σαν οδηγο αντιθετως εγω οταν βλεπω Ν γενικοτερα συμπεριφερομαι πιο ''ομορφα''.
Link to comment
Share on other sites

υποχρεωτικο ειναι και υπαρχει οπως ειπατε και προστιμο...προσωπικα δεν το εβαλα καθολου....
Link to comment
Share on other sites

Ειναι υποχρεωτικο για τον 1ο χρονο που οδηγας( οσο δηλ θεωρεισαι νεος οδηγος) κ το προστιμο ειναι 20euro..

Τωρα το αν βοηθαει... εξαρταται απο το ποιος ειναι πισω σου.. Μερικοι ειναι ελαστικοι(κ ετσι πρεπει να ειναι!) κ ειναι αλλοι οι οποιοι περιμενουν την ευκαιρια να το παιξουν ''καλοι'' οδηγοι κορναροντας κ βριζοντας τους νεους που ακομα δεν ''ξερουν'' να οδηγουν..:mad:Λες κ αυτοι γεννηθηκαν με ενα τιμονι στο χερι..

Εγω προσωπικα δεν το εβαλα γιατι δεν νομιζω οτι βοηθαει κ πολυ..!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ποτε δεν κορναρω σε Ν (και γυναικα να ειναι :p ) .

Κι'εγω μια απο τα ιδια! αλλα πολυ εχουν Ν επιτηδες..:whistle:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν και είναι καλό να το έχεις,οχι μόνο για τυπικούς λόγους,αλλά και για να σε βγάζει απο τη δύσκολη θέση,στην Ελλάδα δυστυχώς για τους υπόλοιπους οδηγούς,το Ν σημαίνει νέος μα....κας προστέθηκε στο club-άρα ευκαιρία για πείραγμα.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειναι υποχρεωτικο το Ν για ενα χρονο και νομιζω το προστιμο ειναι γυρω στα 20 ετρω. εγω εχω περιπου 6 μηνες που εβγαλα το διπλωμα, Ν δεν εχω και ουτε προκειται να βαλω γιατι το θεωρω λιγο περιττο και με εχουν σταματησει πολλες φορες για ελεγχο και κανενας δεν μου εχει πει το παραμικρο.. ουτε καν που κοιτανε.
h daytonara mou..![sIGPIC][/sIGPIC] http://www.bikepics.com/members/spirosarta/
Link to comment
Share on other sites

Το Ν ειναι υποχρεωτικο για 1 χρονο απο τον νομο. Το προστιμο ειναι χρηματικο.

 

Εγω προσωπικα το εχω πισω αλλα οχι πανω στο τζαμι. Ειναι μια καλη λυση το να πεις "φαινεται οτι επεσε" παρα να μην εχεις καθολου... Εξ αλλου, 20 ευρω (η οσο ειναι) ειναι 20 ευρω που δεν χρωστω σε κανενα.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

ειναι υποχρεωτικο για 1 χρονο,αν δεν το εχεις υπαρχει προστιμο 20euro.αλλα και να μην το εχεις δυσκολα θα σου κοψουν κληση.παντως για την δικη σου ασφαλεια καλο ειναι να το βαλεις.δεν ειναι κακο και δεν ενοχλει και κανεναν.ολοι νεοι οδηγοι ξεκινησαμε.δεν γενηθηκε κανενας οδηγαρα.και να σου σβησει στην εκινηση,και να κανεις καποια (μικρα βεβαια) λαθακια,δεν εγινε και τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το είχα βάλει κανονικότατα όταν ήμουν «νέος». Και όποιος ηλίθιος δεν το καταλάβαινε και έκανε τον μάγκα, κακό του ανύπαρκτου μυαλού του... Εγώ πάντως τους αγνοούσα επιδεικτικά (μην πω ότι αργούσα περισσότερο).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το είχα βάλει κανονικότατα όταν ήμουν «νέος». Και όποιος ηλίθιος δεν το καταλάβαινε και έκανε τον μάγκα, κακό του ανύπαρκτου μυαλού του... Εγώ πάντως τους αγνοούσα επιδεικτικά (μην πω ότι αργούσα περισσότερο).

 

μερικοί είναι πολύ μα...κες να σου σβησει ειναι φυσιολογικο αλλα αν δεν δημιουργεις προβλημα γιατι να κορνάρουν? καθε μερα μου συμβαίνει κσι εκνευρίζομαι πολυ αν εκανα κατι λαθος παλι θα με πειρταζε αλλα θα το δεχομουν οτι φταιω εγω. ειμαι στο φαναρι και αναβει πρασινο ποση ωρα θα κανεις να βαλεις ταχυτητα κλασματα δευτερολεπτου? εκει κορναρουν:mad:

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

μερικοί είναι πολύ μα...κες να σου σβησει ειναι φυσιολογικο αλλα αν δεν δημιουργεις προβλημα γιατι να κορνάρουν? καθε μερα μου συμβαίνει κσι εκνευρίζομαι πολυ αν εκανα κατι λαθος παλι θα με πειρταζε αλλα θα το δεχομουν οτι φταιω εγω. ειμαι στο φαναρι και αναβει πρασινο ποση ωρα θα κανεις να βαλεις ταχυτητα κλασματα δευτερολεπτου? εκει κορναρουν:mad:
Α, καλά, αυτό είναι γνωστή «επιδημία». Όταν είναι ένας (γιατί δεν φταίνε σε τίποτα οι άλλοι), του αλλάζω τα φώτα με διάφορους τρόπους (π.χ. επιπλέον καθυστέρηση). Αλλά για «νέο/α» είναι λίγο δύσκολο αυτό...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...