Jump to content

HTC One X / X+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οχι δεν μου βρισκει ουτε εκει ...βρηκες λυση εσυ?

εκανα τα εξης κ μου δουλεψε μαλλον συμπτωματικα τα εξης:

ρυθμίσεις ->τοποθεσία -> κ πατησα επανεγκατασταση κ επισης στο ιδιο μενου δεν ηταν τσεκαρισμένο το 'τοποθεσία και αναζήτηση google'. το τσέκαρα, έκανα την επανεγκατάσταση κ μετα ρεσταρτ κ μου δουλεψε. για δοκίμασέ το να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά την αναβάθμιση το wallpaper στην οθόνη δεν είναι κινητό αλλά μένει ως μια κομμένη φωτογραφια, το κάνει σε κανένα άλλο αυτο Edited by sak11000
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ πως εάν δεν παίζεις παιχνίδια ώστε να χρειάζεσαι πλήρη επεξεργαστική ισχύ το να δουλεύεις το κινητό με ενεργό το Πρόγραμμα εξοικονόμησης ενέργειας και συμφέρει απο άποψη μπαταρίας αλλα και το κινητό δουλεύει χωρίς κολλήματα παρα τη μειωμένη ταχύτητα της CPU απο την εξοικονόμηση.

Το WiFi και 3G είναι πάντα ενεργοποιημένα, στατιστικά τώρα (με 22 λεπτά runkeeper+gps ανοιχτά):

 

ποση ωρα εχεις ανοιχτη την οθονη;

 

επισης απο συγχρονισμους τι εχεις και ανα ποσο χρονικο διαστημα;

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση το wallpaper στην οθόνη δεν είναι κινητό αλλά μένει ως μια κομμένη φωτογραφια, το κάνει σε κανένα άλλο αυτο

 

 

Σε ολους! :D

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

στο facebook σου βρισκει την τοποθεσια σου? εχω το ιδιο προβλημα με σενα εδω κ μια βδομαδα με stock ics.

 

μια φτιαχνει, μια χαλαει. τα ιδια και στο 4square. μαλλον καποιες εφαρμογες εχουν θεμα με το google maps (το οποιο δουλευει χωρις προβλημα).

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SONY ΚΑΙ SAMSUNG.
Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω Παρη.

 

αλλη μια απορια (μια μια μου ρχονται :p ), μετα την αναβαθμιση σε jb,για καποιο λογο οι φωνητικες οδηγιες του igo primo δεν ακουγονται, η ακουγονται για κλασματα του δευτερολεπτου και μετα τπτ. το εχει συναντησει και καποιος αλλος το συκγεκριμενο προβλημα??

Παρακαλω :) Λοιπον για το igo εχεις δικιο,εχει μουγκαθει :p υπαρχει ασυμβατοτητα μαλον με το tts.Παμε για αλλα μεχρι να βρεθει τροπος να δουλεψει Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα ήθελα μια έγκυρη απάντηση. Ο browser υποστηρίζει flash. Πολύ ωραία ως εδώ. Χρειάζεται να εγκαταστήσουμε τον τελευταίο flashplayer για καλύτερα αποτελέσματα ή θα δημιουργήσουμε πρόβλημα (κολληματακια) στη κινητάρα μας;;;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα ήθελα μια έγκυρη απάντηση. Ο browser υποστηρίζει flash. Πολύ ωραία ως εδώ. Χρειάζεται να εγκαταστήσουμε τον τελευταίο flashplayer για καλύτερα αποτελέσματα ή θα δημιουργήσουμε πρόβλημα (κολληματακια) στη κινητάρα μας;;;
Το δοκιμαζεις και αν δεις προβλημα κανεις απεγκατασταση την ενημερωση.Αυτο παντως που ειδα και με ψιλοχαλασε ειναι οτι ενω ο στοκ browser παιζει κανονικα flash,ο opera δυστυχως..δεν!!Ισως σε καποιο update του να το φιαξουν
Link to comment
Share on other sites

Τωρα εγω γιατι νομιζω οτι ειχε απο την μαμα της flash player? Εγω στανταρ δεν εβαλα και εχω κανονικα το player μεσα.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εγω γιατι νομιζω οτι ειχε απο την μαμα της flash player? Εγω στανταρ δεν εβαλα και εχω κανονικα το player μεσα.
Εχει!Γι αυτο και παιζει οπως ειπα πριν ο στοκ browser.Το προβλημα ειναι στον opera δυστυχως,τον οποιο χρησιμοποιω πολυ καιρο και ειναι ο αγαπημενος μου.Ασυμβατοτητα με την jb..:(
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω :) Λοιπον για το igo εχεις δικιο,εχει μουγκαθει :p υπαρχει ασυμβατοτητα μαλον με το tts.Παμε για αλλα μεχρι να βρεθει τροπος να δουλεψει

πρεπει να περασεις διαφορετικο apk που ειναι για jb...

HTC Touch Diamond-Legend-Sensation XE-One X-M7-M8-10 SAMSUNG Galaxy S9+ S21 Ultra

Microsoft Surface pro 8

Link to comment
Share on other sites

Θελει root μου λεει για να δεις τα alarms.

 

Α ναι το ξέχασα αυτό.

 

Ε ξέρεις τώρα πως είναι αυτά τα "ψαγμένα".

 

No root, no party ;)

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να περασεις διαφορετικο apk που ειναι για jb...
Ναι αυτο εφταιγε,ηδη λυθηκε το προβλημα ;)
Link to comment
Share on other sites

Το βάζεις, το τρέχεις, το κλεινεις, φορτίζεις το κινητό μεχρι το 100% και μετα επιλέγοντας το "alarms" βλεπεις ποιες εφαρμογες "ξυπνάνε" το κινητό απο το "deep sleep" του που και που. Αν εχεις battery drain και βρεις οτι καποια εφαρμογη εχει πχ 1000+ wakeups, τοτε καταλαβαινεις ποιος φταιει.

 

Χμμ ενδιαφέρον αυτό. Μόλις τσέκαρα μέσα από το GSam battery monitor ότι το google maps έχει γράψει 1979 Num times waking device. Αυτό ίσως να εξηγεί γιατί ξαφνικά με το update στο JB (και τα καινουργια updates στο google maps) έχω πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση. Μπήκα στο Maps λοιπόν και στα settings>location settings απενεργοποίησα τα "report from this device, enable location sharing και location history". Έχω την εντύπωση ότι αυτά δημιουργούσαν το θέμα με τα πολλαπλά wakelocks γιατί ανά τακτά χρονικά διαστήματα ξύπναγε για να καταγράψει locations. Θα το παρακολουθήσω από εδώ και πέρα να δω αν άλλαξε κάτι στο battery drain. Το έχει τσεκάρει κανείς αυτό που περιγράφω?

 

Επίσης κάτι άλλο που είδα στο location history του Maps και με ξένισε. Είδα ότι κρατάει τα locations στα οποία μπαίνω με wifi (συνήθως με wifi είμαι) και βγάζει μόνο του τη διαδρομή σπίτι - δουλειά σε μια ευθεία γραμμή πάνω σε χάρτη (χωρίς να έχω enabled data connection ή gps καθ'οδόν). Πες οκ ότι καταγράφει τα locations από τα οποία έχεις active σύνδεση. Πώς όμως ξέρει και ονομάζει σε σημεία πού είναι το "home" και πού είναι το "work"? Εγώ σίγουρα δεν έχω ορίσει κάπου/κάπως αυτά τα σημεία σαν τέτοιου είδους locations, πού είναι δηλ το σπίτι μου, η δουλειά μου και άλλα λοιπά προσωπικά POI. Μου φάνηκε πολύ "περίεργο"...

Link to comment
Share on other sites

Εχει!Γι αυτο και παιζει οπως ειπα πριν ο στοκ browser.Το προβλημα ειναι στον opera δυστυχως,τον οποιο χρησιμοποιω πολυ καιρο και ειναι ο αγαπημενος μου.Ασυμβατοτητα με την jb..:(

 

Και γω όπερα χρησιμοποιούσα αλλά τώρα τον μαμισιο ΑΛΛΑ και τον Firefox που υποστηρίζει flash (τον ενεργποιεις στα settingsτου) και παίζει μια χαρά σε jb.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ ενδιαφέρον αυτό. Μόλις τσέκαρα μέσα από το GSam battery monitor ότι το google maps έχει γράψει 1979 Num times waking device. Αυτό ίσως να εξηγεί γιατί ξαφνικά με το update στο JB (και τα καινουργια updates στο google maps) έχω πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση. Μπήκα στο Maps λοιπόν και στα settings>location settings απενεργοποίησα τα "report from this device, enable location sharing και location history". Έχω την εντύπωση ότι αυτά δημιουργούσαν το θέμα με τα πολλαπλά wakelocks γιατί ανά τακτά χρονικά διαστήματα ξύπναγε για να καταγράψει locations. Θα το παρακολουθήσω από εδώ και πέρα να δω αν άλλαξε κάτι στο battery drain. Το έχει τσεκάρει κανείς αυτό που περιγράφω?

 

Επίσης κάτι άλλο που είδα στο location history του Maps και με ξένισε. Είδα ότι κρατάει τα locations στα οποία μπαίνω με wifi (συνήθως με wifi είμαι) και βγάζει μόνο του τη διαδρομή σπίτι - δουλειά σε μια ευθεία γραμμή πάνω σε χάρτη (χωρίς να έχω enabled data connection ή gps καθ'οδόν). Πες οκ ότι καταγράφει τα locations από τα οποία έχεις active σύνδεση. Πώς όμως ξέρει και ονομάζει σε σημεία πού είναι το "home" και πού είναι το "work"? Εγώ σίγουρα δεν έχω ορίσει κάπου/κάπως αυτά τα σημεία σαν τέτοιου είδους locations, πού είναι δηλ το σπίτι μου, η δουλειά μου και άλλα λοιπά προσωπικά POI. Μου φάνηκε πολύ "περίεργο"...

 

Kαι τα δυο που εγραψες μου συνεβησαν. Ειχα drain και μου εβγαλε οτι ειχα 1500+ wakeups απο το google maps, λογω μαλλον της τοποθεσίας.

 

Επισης, το home και το work τα ορισε αυθαιρετα, χωρίς να του το πω εγω. Και μολις εφευγα απο την δουλεια μου εβγαζε στο google now την διαδρομη και ελεγε "Χ λεπτα μεχρι το σπιτι". Μαλλον βλεπει σε ποιο μερος πας καθε πρωι, και σου λεει "η δουλεια του θα ναι". Γενικοτερα παρακολουθει πως κινεισαι και σε πληροφορεί κατάλληλα. Φαντάσου τι μπορει να κανει στην Νεα Υόρκη που τα παντα ειναι ψηφιοποιημένα.

 

Το google now το απενεργοποιησα γιατι δεν εχει και πολλές πληροφορίες να σου δειξει στην ελλαδα. Ασε που ρουφαει την μπαταρία.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Kαι τα δυο που εγραψες μου συνεβησαν. Ειχα drain και μου εβγαλε οτι ειχα 1500+ wakeups απο το google maps, λογω μαλλον της τοποθεσίας.

 

Επισης, το home και το work τα ορισε αυθαιρετα, χωρίς να του το πω εγω. Και μολις εφευγα απο την δουλεια μου εβγαζε στο google now την διαδρομη και ελεγε "Χ λεπτα μεχρι το σπιτι". Μαλλον βλεπει σε ποιο μερος πας καθε πρωι, και σου λεει "η δουλεια του θα ναι". Γενικοτερα παρακολουθει πως κινεισαι και σε πληροφορεί κατάλληλα. Φαντάσου τι μπορει να κανει στην Νεα Υόρκη που τα παντα ειναι ψηφιοποιημένα.

 

Το google now το απενεργοποιησα γιατι δεν εχει και πολλές πληροφορίες να σου δειξει στην ελλαδα. Ασε που ρουφαει την μπαταρία.

 

Και εγώ αυτό φαντάστηκα, ότι δηλ βλέπει την τοπική ώρα και σου λέει "αυτός για να συνδέεται εκεί από περίπου 9-6 λογικά θα είναι στη δουλειά" και αντίστοιχα πιο αργά "7-12 θα είναι από το σπίτι¨. Είναι λίγο τρομακτικό όλο αυτό ε?

Δοκίμασες να απενεργοποιήσεις τα προαναφερθέντα από τα settings του maps? Αν ναι είδες κάποια αλλαγή σχετικά με το battery drain?

Link to comment
Share on other sites

μια φτιαχνει, μια χαλαει. τα ιδια και στο 4square. μαλλον καποιες εφαρμογες εχουν θεμα με το google maps (το οποιο δουλευει χωρις προβλημα).

 

Για δοκίμασε να πας ρυθμίσεις --> τοποθεσία και στην υπηρεσία εντοπισμού κάνε επανεγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα. Ας μου πει καποιος γιατι στην αρχικη οθονη μετα την αναβαθμηση εχω 5 σελιδες ενω πριν ειχα 7 ?

Ειχα κανει καποια ρυθμιση (που δεν θυμαμαι) η ετσι ειναι πια?

Δεν υπάρχει μονοπάτι για την ευτυχία, ευτυχία είναι το μονοπάτι
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα. Ας μου πει καποιος γιατι στην αρχικη οθονη μετα την αναβαθμηση εχω 5 σελιδες ενω πριν ειχα 7 ?

Ειχα κανει καποια ρυθμιση (που δεν θυμαμαι) η ετσι ειναι πια?

 

Και στο δικό μου έτσι είναι

Link to comment
Share on other sites

@ David

πώς απενεργοποίησες το google now?

 

Αν το εχεις ενεργοποιήσει, δηλαδη αν εχεις αλλαξει την γλώσσα του κινητου σε English (US) και εχεις ακολουθήσει τα βήματα ενεργοποιησης, τοτε μπαινεις στο google now (Home long press) πατας μενου, ρυθμισεις, google now, κι εχει επανω εναν "διακοπτη" τον οποιο βαζεις στο "0".

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

@OUMADS

Μπορείς να προσθέσεις άλλα δυο παράθυρα (σύνολο 7). Φέρε μπροστά σου όλα τα παράθυρα (zoom out στην αρχική οθόνη) και έχει πάνω πάνω επιλογή για προσθήκη.

Edited by vassman1974

Βασίλης

 

Panasonic G600, Samsung N100, Ericsson T65, Siemens SL10, SE T610, SE K700, SE K750, SE W850, Samsung U600, SE T650, SE G900, SE Vivaz, HTC Desire HD, HTC One X, HTC One (M7), HTC One (M8), Nexus 5x, Google Pixel XL, OnePlus 7T Pro, Samsung Galaxy S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Αν το εχεις ενεργοποιήσει, δηλαδη αν εχεις αλλαξει την γλώσσα του κινητου σε English (US) και εχεις ακολουθήσει τα βήματα ενεργοποιησης, τοτε μπαινεις στο google now (Home long press) πατας μενου, ρυθμισεις, google now, κι εχει επανω εναν "διακοπτη" τον οποιο βαζεις στο "0".

 

Ωραίος David σε ευχαριστώ.

Βλέπω υπάρχει όντως θέμα με το battery drain του νέου Maps/Google now, συζητιέται και αλλού:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2009614

http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=34458

Έχω απενεργοποιήσει από το πρωί τα πάντα στο Location settings μέσα από το Maps αλλά παρατηρώ ότι από τη στιγμή εκείνη το Μaps app έχει κάνει 162 Νum times waking device...wtf google?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HTC One X / X+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...