Jump to content

Backup & Restore σε Android συσκευές


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σώσε το Backup στον υπολογιστή και μόλις κάνεις επαναφορά το τοποθετείς στη θέση που είναι τώρα στη συσκευή και χρησιμοποιείς την ίδια εφαρμογή για να το επαναφέρεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 248
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σώσε το Backup στον υπολογιστή και μόλις κάνεις επαναφορά το τοποθετείς στη θέση που είναι τώρα στη συσκευή και χρησιμοποιείς την ίδια εφαρμογή για να το επαναφέρεις.

 

Πως ακριβώς το κάνουμε αυτό ;

Πρέπει να κατεβάσω και στον υπολογιστή κάτι ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, απλά συνδέεις τη συσκευή με τον υπολογιστή και κάνεις Copy-Paste τον φάκελο που περιέχει το Backup στον υπολογιστή. Μετά την επαναφορά κάνεις την ίδια διαδικασία από τον υπολογιστή στη συσκευή. Απλά δες σε ποια διαδρομή ήταν ο φάκελος ώστε να τον βάλεις και πάλι στο ίδιο σημείο.

Αν ωστόσο έχεις ορίσει να γίνει το Backup σε εξωτερική SDCard (σε περίπτωση που έχεις) τότε δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι από τα παραπάνω αφού η εξωτερική SDCard δεν διαγράφεται στην επαναφορά του κινητού. Βέβαια καλού-κακού αφαίρεσέ την (αν έχεις) πριν κάνεις επαναφορά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η εφαρμογή Helium που δεν χρειάζεται Root.

 

Ειχα την premium εκδοση της αλλα δεν εκανε restore σε καποιες εφαρμογες. Θα δοκιμασω το mybackup pro καλυτερα;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, απλά συνδέεις τη συσκευή με τον υπολογιστή και κάνεις Copy-Paste τον φάκελο που περιέχει το Backup στον υπολογιστή. Μετά την επαναφορά κάνεις την ίδια διαδικασία από τον υπολογιστή στη συσκευή. Απλά δες σε ποια διαδρομή ήταν ο φάκελος ώστε να τον βάλεις και πάλι στο ίδιο σημείο.

Αν ωστόσο έχεις ορίσει να γίνει το Backup σε εξωτερική SDCard (σε περίπτωση που έχεις) τότε δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι από τα παραπάνω αφού η εξωτερική SDCard δεν διαγράφεται στην επαναφορά του κινητού. Βέβαια καλού-κακού αφαίρεσέ την (αν έχεις) πριν κάνεις επαναφορά.

εχουμε καρτα μνημης και εχουμε επιλεξει να αποθηκευτει εκει..

οποτε βγαζουμε την καρτα κανουμε την επαναφορα και μετα πως επαναφερουμε εφαρμογες και επαφες απο το back up που εχουμε κανει στην εφαρμογη ??

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η εφαρμογή επαναφέρει μόνο επαφές και μηνύματα. Για Backup εφαρμογών υπάρχουν άλλες εφαρμογές. Στα προηγούμενα μηνύματα αναφέρονται οι πιο γνωστές.

Ναι, βγάλε την κάρτα, κάνε επαναφορά, βάλε την κάρτα, κατέβασε πάλι την εφαρμογή από το Play Store και κάνε επαναφορά του Backup. Στην θέση σου θα έκανα και ένα Copy-Paste στον υπολογιστή για να είμαι 100% σίγουρος. Δεν χρειάζεται αλλά εγώ θα το έκανα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η εφαρμογή επαναφέρει μόνο επαφές και μηνύματα. Για Backup εφαρμογών υπάρχουν άλλες εφαρμογές. Στα προηγούμενα μηνύματα αναφέρονται οι πιο γνωστές.

Ναι, βγάλε την κάρτα, κάνε επαναφορά, βάλε την κάρτα, κατέβασε πάλι την εφαρμογή από το Play Store και κάνε επαναφορά του Backup. Στην θέση σου θα έκανα και ένα Copy-Paste στον υπολογιστή για να είμαι 100% σίγουρος. Δεν χρειάζεται αλλά εγώ θα το έκανα.

 

μολις την καναμε..δεν ξερω γιατι αλλα επαναφερει μονο του τις εφαρμογες..:O

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στις Ρυθμίσεις> Λογαριασμοί>Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας και επαναφορά είχες ενεργοποιημένα τα "Δημ. αντιγρ. ασφ. δεδ. μου" και "Αυτόματη επαναφορά".

Με αυτόν το τρόπο γίνεται Backup στον λογαριασμό Google και επαναφορά του Backup μόλις περάσεις τον λογαριασμό Google στη συσκευή σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω ξεκινησει διαδικασια μεταφορας απο το Note1 στο Note3.

Εκανα ενα μπακαπ μεσω κιες στο 1 και επαναφορα στο 3.

Μεταφερθηκαν επιτυχως επαφες,σμς,καποιες εφαρμογες οσο βλεπω...

Με τους κωδικους προσβασης στα δικτυα που εχω αποθηκευσει εχω ενα θεμα,

υπαρχει καποια επιλογη για να τα μεταφερω μεσω κιες ή απευθειας απο το ενα κινητο στο αλλο?

Δεν ξερω αν ξεχναω κατι να μεταφερω απο το ενα στο αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η εφαρμογή WiFi Pass Recovery & Backup αλλά δεν την έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ να εγγυηθώ για τα αποτελέσματα. Επίσης απαιτεί να είσαι Root οπότε δεν ξέρω αν σου κάνει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξεκινησει διαδικασια μεταφορας απο το Note1 στο Note3.

Εκανα ενα μπακαπ μεσω κιες στο 1 και επαναφορα στο 3.

Μεταφερθηκαν επιτυχως επαφες,σμς,καποιες εφαρμογες οσο βλεπω...

Με τους κωδικους προσβασης στα δικτυα που εχω αποθηκευσει εχω ενα θεμα,

υπαρχει καποια επιλογη για να τα μεταφερω μεσω κιες ή απευθειας απο το ενα κινητο στο αλλο?

Δεν ξερω αν ξεχναω κατι να μεταφερω απο το ενα στο αλλο...

Αν εχεις επιλεξει απο το κινητο να κρατησει backup των δεδομενων σου(Δημιουργία αντιγραφων ασφαλειας) και βαλεις το ιδιο email στο νεο κινητο τοτε μεταφερωνται και οι wifi κωδικοι που ειχες.

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να αναφερω οτι δεν ειμαι ρουταρισμενος σε καμια συσκευη και δεν θελω να τα κανω...

Εχω κανει αντιγραφα ασφαλειας στο νοτε1 και εχω βαλει και το ιδιο εμαιλ στο νοτε3 αλλα δεν εχω δει να μου εμφανιζει τα γνωστα μου δικτυα...μηπως επειδη δεν εχω περασει ακομα την καρτα sim στο καινουριο να παιζει ρολο?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει στο τελευταιο κινητο που εβαλες το ηδη υπαρχον mail σου να διαλεξεις στο αρχικο του σεταρισμα να κανει επαναφορα των δεδομενων που εχει απο προηγουμενο σεταρισμενο κινητου που ειχες στο ιδιο μειλ.
Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να αναφερω οτι δεν ειμαι ρουταρισμενος σε καμια συσκευη και δεν θελω να τα κανω...

Εχω κανει αντιγραφα ασφαλειας στο νοτε1 και εχω βαλει και το ιδιο εμαιλ στο νοτε3 αλλα δεν εχω δει να μου εμφανιζει τα γνωστα μου δικτυα...μηπως επειδη δεν εχω περασει ακομα την καρτα sim στο καινουριο να παιζει ρολο?

 

Δεν νομίζω πως παίζει ρόλο η κάρτα SIM. Ο μόνος τρόπος μέσω αντιγράφου ασφαλείας της Google και επαναφοράς του χωρίς να είσαι Root διότι οι κωδικοί αποθηκεύονται σε αρχείο του συστήματος που έχεις πρόσβαση μόνο αν έχεις κάνει Root.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως παίζει ρόλο η κάρτα SIM. Ο μόνος τρόπος μέσω αντιγράφου ασφαλείας της Google και επαναφοράς του χωρίς να είσαι Root διότι οι κωδικοί αποθηκεύονται σε αρχείο του συστήματος που έχεις πρόσβαση μόνο αν έχεις κάνει Root.

 

Τι κουφο κ αυτο...λες και ειναι τιποτα κρατικα μυστικα οι κωδικοι των wifi μου! Ουτε μεσω pc φανταζομαι γινεται "κατι"...θα ξανακανω ενα μπακαπ-επαναφορα της γκουγκλ κ αν δεν γινει ξανα τα παραταω.

Δεν πιστευω να εχει καμια εξτρα ρυθμιση για το μπακαπ που δεν επιλεγω...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

να ρωτησω κατι; το Backup EFS τι ειναι;σε τι χρησιμευει με απλα λογια;

και αν εχουμε τo stock fw της συσκευης παλι ειναι αναγκαιο να κανουμε το Backup EFS;

Link to comment
Share on other sites

O φάκελος efs περιέχει σημαντικές πληροφορίες για την συσκευή μας. Αν αυτός από κάποιο λάθος σβηστεί ή τροποποιηθεί τότε η συσκευή παύει να λειτουργεί κανονικά.

Αν δεν έχουμε ένα αντίγραφο του φακέλου ώστε να τον επαναφέρουμε τότε η μόνη λύση είναι να πάει το κινητό στο Service.

Συνήθως τον φάκελο efs τον κάνουμε Backup όταν έχουμε Stock Firmware και πριν ξεκινήσουμε να κάνουμε οποιαδήποτε τροποποίηση στη συσκευή μας.

Αν δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς με τροποποιήσεις στη συσκευή σου τότε δεν χρειάζεται να κάνεις Backup.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλάξει την mcsd των 4 gb με μια νέα των 16gb. Η μέθοδος του copy-paste μεσω H/Y, των δυο καρτών (4gb - 16gb), θεωρείτε backup?

Y/Γ: Δεν επιθυμώ να κάνω root στο κινητό (core)

Edited by jimmy_66
Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλάξει την mcsd των 4 gb με μια νέα των 16gb. Η μέθοδος του copy-paste μεσω H/Y, των δυο καρτών (4gb - 16gb), θεωρείτε backup?

Y/Γ: Δεν επιθυμώ να κάνω root στο κινητό (core)

και πολυ αξιοπιστο (αλλα με κρυφα αρχεια ενεργοποιημενα)

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,ωραίος οδηγός

επειδή ψάχνω να διαβάσω για CWM Recovery και γενικά για την γενικότερη ορολογία αλλά πιο πολύ για το συγκεκριμένο,πως μπαίνει

το κντ κλπ

ξεστραβώστε με τον νεο,γιατί δεν μου αρέσει να κάνω πράγματα που δεν κατανοώ σε τι χρησιμεύουν...

thl w200s

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο θέμα Ορολογία του Android ώστε να κατανοήσεις μερικές βασικές έννοιες και μετά εδώ είμαστε για τη συνέχεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο θέμα Ορολογία του Android ώστε να κατανοήσεις μερικές βασικές έννοιες και μετά εδώ είμαστε για τη συνέχεια.

 

Το έχω διαβασει αυτό και έχω κάνει root,για το παραπάνω που ρωταω;Χρονια στο IOS μόνο με cydia κλπ,έχω μια ιδέα

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...