Jump to content

Backup & Restore σε Android συσκευές


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά παιδιά από τόσες και τόσες εφαρμογές κατέληξα σε μία που δεν έχει να κάνει με το αν είσαι root ή όχι ή αν αλλάζεις συσκευή ή το οτιδήποτε! Το μόνο που δεν κάνει είναι backup στις εφαρμογές!

G Cloud Backup και κάνεις εσύ ότι θες backup και αντίστοιχα restore!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 248
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια.

Εκανα τη βλακεια και εσβησα απο το /data/app ολα τα apk που ειχε μεσα (για να ελευθερωσω χωρο). Το θεμα ειναι οτι αρχισε να βγαζει διαφορα μνματα οτι εκλεισε η μια εφαρμογη, εκλεισε η αλλη κλπ. Εκανα λοιπον restart το κινητο (Lenovo S820) και οταν επανηλθε ειχε χασει διαφορες εφαρμογες. Το nova launcher, greenify etc αλλα κυριως το προβλημα ηταν το google play και οτι ειχε να κανει με google. Με το titanium backup (ειχα κανει backup ολα τα System & user apps) μπορεσα να κανω restore τα περισσοτερα που ειχανε σβηστει εκτος του οτι εχει να κανει με google & το calendar. Δειχνει οτι τα κανει restore , περιμενω ωρα αλλα κανενα αποτελεσμα. Εχει κανεις καμια ιδεα τι παιζει? Ναι ειναι root και εχει δικαιωματα.

Ευχαριστω για την βοηθεια.

---------------------------------------------

Ακυρο. Κατεβασα τα gapps εκανα install το apk και μετα απο restart επαιξε και ολα καλα.

Ουφφφ. Τη γλυτωσα.

Edited by geoav
Problem solved
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Το Helium θα την κάνει τη δουλειά του από τη στιγμή που δεν είσαι Root. Επίσης και ο συγχρονισμός Google θα σε καλύψει αλλά αν θες να είσαι από δύο μεριές καλυμμένος κάνε και με το Helium αντίγραφα ασφαλείας.

Καλησπερα και Χρονια σας πολλα

Το helium κανει η δωρεαν εκδοση ή πρεπει να βαλεις την εκδοση με πληρωμη ?

Επισης αυτο κανει και για τις σημειωσεις που εχουν γραφτει στην εφαρμοφη "σημειωση" ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σας,

 

Ασχετος ξερολας εχει ενα κινητο doogee δεν το ειχε συνδεσει ποτε με gmail για να σωνει επαφες με αποτελεσμα εσπασε η οθονη και εκανε και τον τεχνικο και ηθελε να την αλλαξει μονος του και η καινουργια οθονη δεν αναβει.

 

Υπαρχει τροπος χωρις οθονη μεσω usb να σωσουμε τηλεφωνα???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια απορία κάι από μένα....σε αγορασμένο titanium πήρα backup τις εφαρμογές και αυτές του συστήματος που είναι με πράσινο και κίτρινο χρώμα, έκανα επαναφορά την συσκευή και αφού κατέβασα την εφαρμογή ξανά μαζί και το supersu , έδωσα δικαιώματα στην εφαρμογή Και πήγα να κάνω restore, το πρόβλημά είναι ότι κολλάει, δεν ξεκινάει το restore όση ώρα και να το αφήσω! Μέσα στην sd βλέπω τον φάκελο ο οποίος έχει τις εφαρμογές κανονικά, αλλά στο restore τις εφαρμογές τις έχει με γκρίζα γράμματα και με μια γραμμή Σαν να είναι διαγραμενη Η κάθε εφαρμογή.Τι έχει συμβεί, υπάρχει τρόπος επαναφοράς?

 

Sent from my 1+1

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γιατί μου βγάζει οτι δεν εχω διαθεσιμο χώρο μόλις παω να κανω backup? Εχω χωρο και στο τηλέφωνο αλλα και στην κάρτα.
:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

Για να μεταφέρετε το Android αρχεία πολυμέσων, όπως φωτογραφίες στον υπολογιστή, μπορείτε να δοκιμάσετε το Google Drive Backup, Google Photos, USB. Αλλά αν θέλετε να μεταφέρετε τα μηνύματα κειμένου ή τις επαφές από το Android τηλέφωνο στον υπολογιστή, αυτές οι μέθοδοι δεν θα σας βοηθήσει, θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε ένα ανδροειδές βοηθό για να βοηθήσει.
Link to comment
Share on other sites

Για να μεταφέρετε το Android αρχεία πολυμέσων, όπως φωτογραφίες στον υπολογιστή, μπορείτε να δοκιμάσετε το Google Drive Backup, Google Photos, USB. Αλλά αν θέλετε να μεταφέρετε τα μηνύματα κειμένου ή τις επαφές από το Android τηλέφωνο στον υπολογιστή, αυτές οι μέθοδοι δεν θα σας βοηθήσει, θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε ένα ανδροειδές βοηθό για να βοηθήσει.

android assistant

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά το Android 6 κατά πόσο επαναφέρει τις εφαρμογές και τα δεδομένα; Θα αλλάξω συσκευή και επειδή έμαθα με ρουτ και τιτανιουμ από τα op1 και 2 τώρα θέλω να μείνω φουλ στοκ και δεν ξέρω τι θα επαναφέρει.

 

Στάλθηκε από το ONE A2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας.

 

Λόγω αγοράς νέου κινητού, το παλιό μου (LG G2 mini) θα το πάρει η σύζυγος. Έχει ήδη gmail με τις επαφές της, εφαρμογές κλπ θα εγκατασταθούν εκ νέου. Το ερώτημα είναι πώς θα γίνει η μετάβαση. Πρώτα φυσικά θα μπει η δική της κάρτα SIM. Μετά; Είχε ξεκινήσει με την έκδοση 4.4.2 KitKat αν δε κάνω λάθος αλλά κάποια στιγμή μου το αναβάθμισε σε 5.0.2. Προφανώς και θα ήθελα να κρατήσω τη νέα έκδοση. Κάνουμε κάποιο reset?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, μπορείς να κάνεις διαγραφή του δικού σου gmail από το τηλ. όπως και λοιπών λογαριασμών (viber, fb etc) και επίσης ξήλωμα εφαρμογών που είναι με το δικό σου λογ/σμό google.

Βάζετε την κάρτα σιμ της γυναίκας σου, το google λογαριασμό της, fb και λοιπά, συγχρονίζετε με τη συσκευή και μετά κάθεστε σε ένα πι-σι, κάνετε λογκ-ιν στο google λογ/σμό της, μπαίνετε στο playstore και εγκαθιστάτε από εκεί τις εφαρμογές της.

Αν κάνεις επαν. εργ. δεδομένων έρχεται στο σημείο "μηδέν" η συσκευή, αλλά ίσως να μην χρειάζεται κάτι τέτοιο. Λογικά όταν ανοίξει η συσκευή θα είστε με έκδοση 5.0.2 Αν θες fresh installation κάνε το κι έτσι. Εμείς κάναμε αυτό που σου περιέγραψα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα ένα reset για μια γενική εκκαθάριση αλλά εννοείται δε θέλω να ρισκάρω να χάσω την αναβαθμισμένη έκδοση android 5.0.2. Αν είναι να γίνει έτσι, καλύτερα με τον άλλο τρόπο που πρότεινες. Αν έχει κανείς υπόψη του τι γίνεται με το reset και τις αναβαθμίσεις του λειτουργικού που έχουν συμβεί μετά την αγορά του, ας μας το αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα ένα reset για μια γενική εκκαθάριση αλλά εννοείται δε θέλω να ρισκάρω να χάσω την αναβαθμισμένη έκδοση android 5.0.2. Αν είναι να γίνει έτσι, καλύτερα με τον άλλο τρόπο που πρότεινες. Αν έχει κανείς υπόψη του τι γίνεται με το reset και τις αναβαθμίσεις του λειτουργικού που έχουν συμβεί μετά την αγορά του, ας μας το αναφέρει.

 

Δεν χάνεις σε καμία περίπτωση τυχόν αναβαθμίσεις λογισμικού. Διαγράφονται τα πάντα από μέσα αλλά όχι η έκδοση λογισμικού.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο φορουμ,υπαρχει καποια ρομ για το mls iqtalk 1452?εστω και της μαμας,το κινητο πρεπει να γινει ολικη επαναφορα , εκανα λαθος ινσταλ ρομ απο το needrom, -ενω φανηκε οτι ηταν η σωστη- το κινητο αναβει αλλα με ασπρη οθονη ,τιποτα αλλο .
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ ΕΩΣ ΟΤΟΥ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επειδη ψαχνω, ψαχνω, αλλα δεν το βρισκω, το titanium μας ζηταει να συνδεσουμε τις υπηρεσιες cloud που χρησιμοποιουμε,

αλλα επιλογη να ανεβει το backup στο cloud δεν εχω βρει, ξερει κανεις αν γινεται και πως;

μονο "χειροκινητα" να το αντιγραψουμε μονοι μας;

Link to comment
Share on other sites

επειδη ψαχνω, ψαχνω, αλλα δεν το βρισκω, το titanium μας ζηταει να συνδεσουμε τις υπηρεσιες cloud που χρησιμοποιουμε,

αλλα επιλογη να ανεβει το backup στο cloud δεν εχω βρει, ξερει κανεις αν γινεται και πως;

μονο "χειροκινητα" να το αντιγραψουμε μονοι μας;

 

Στα preferences εχει Cloud sync settings section που λεει Enable MyTi.cloud, Dropbox, Box, Google Drive.

Τα εχεις δει αυτα?>

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει ενεργοποιηση του dropbox & του google drive, το myti.cloud βγαζει "will be launching quite soon"

 

Τωρα το ενεργοποιησα κι εγω αλλα δε βλεπω να κανει κατι παρ'οτι εκανα connect με wifi .Sorry φιλε μου, δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

κι επειδη κανενα backup δεν ειναι καλο χωρις το σωστο restore, οκ, καναμε backup,

πως κανουμε restore; με το titanium παντα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Να ρωτήσω κι εγώ.. titanium και Helium είναι τα καλύτερα και πιο δημοφιλή backup apps απ'ότι φαίνεται. Χρειάζεται root στην συσκευή για να τα χρησιμοποιήσω? Επιλογή για restore σε νέα συσκευή έχουνε ΜΟΝΟ αν τα αγοράσω, σωστά? Ποιό απο τα δύο προτείνετε που να είναι user friendly? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ.. titanium και Helium είναι τα καλύτερα και πιο δημοφιλή backup apps απ'ότι φαίνεται. Χρειάζεται root στην συσκευή για να τα χρησιμοποιήσω? Επιλογή για restore σε νέα συσκευή έχουνε ΜΟΝΟ αν τα αγοράσω, σωστά? Ποιό απο τα δύο προτείνετε που να είναι user friendly? Ευχαριστώ

Επειδή έχω χρησιμοποιήσει και τα δύο, τι titanium είναι καλύτερο με διάφορα.

Απλά μην μεταφέρεις εφαρμογές συστήματος από μια συσκευή σε άλλη

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπάρχει τρόπος να αποθηκεύω τα sms (σε android λογισμικό) μέσα στο τηλέφωνο σε δεύτερο σημείο έτσι ώστε αν τα διαγράψω μέσα από την κανονική εφαρμογή των μηνυμάτων του τηλεφώνου να υπάρχουν αποθηκευμένα ως backup ;

 

Επίσης, υπάρχει εφαρμογή που να μπορεί να κάνει ανάκτηση των διαγραμένων sms ;

 

Υ.Γ. Τα παραπάνω σε συσκευή στην οποία δεν έχει γίνει root.

Edited by jimkastoras
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα στο φόρουμ

 

Τις προάλλες έκανα backup το LG Flex μου μέσω της LG PC Suite για να του κάνω hard reset. Κατόπιν αυτού όμως δεν μπόρεσα να το κάνω restore: επέλεγα το backup file, άρχιζε η διαδικασία και μου έβγαζε συνεχώς σφάλμα.

Απευθύνθηκα στην LG (που να μην το ’κανα…) και μου πρότειναν αναβάθμιση του PC Suite: τώρα πλέον δεν "έβλεπε" καν το αρχείο backup (το οποίο φυσικά υπάρχει στο PC μου). Επανεγκατέστησα την παλιά έκδοση του PC Suite αλλά και πάλι δε "βλέπει" τίποτα…

Έχετε να μου προτείνετε κάποια λύση? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...