Jump to content

Asus Padfone


Estefan1960
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για παραδειγμα..οταν κανει καποιος εργασιες μεσα απο το ταμπλετ και αποθηκευει σελιδοδικτες-κατεβαζει ταινιες-κατεβαζει εφαρμογες κτλ κτλ.... ολα αυτα αποθηκευονται στο κινητο?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 529
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια ερώτηση.

Οταν λάμβανει ειδοποίηση η απο το what's up messenger η απο το go SMS εχω προσέξει αρκετές φορες οτι σαν να βραχνιαζει ο ήχος.το ηχείο δεν εχει θεμα,παιζει κανονικα και ποιοτικά,τι να φταίει.κατι παρόμοιο μου έκανε και το one s.

 

Και μια αλλη ερωτηση,πως στην ευχη μπορω να εμφάνισω και να επιλέξω όλη την μουσική που εχω για αντιστοιχιση σε επαφές?μου εμφανίζει μονο ορισμένα τραγούδια οταν πάω να επιλέξω

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

για παραδειγμα..οταν κανει καποιος εργασιες μεσα απο το ταμπλετ και αποθηκευει σελιδοδικτες-κατεβαζει ταινιες-κατεβαζει εφαρμογες κτλ κτλ.... ολα αυτα αποθηκευονται στο κινητο?

 

Οπως ανεφεραν πιο πανω η tableta ειναι μια οθονη+μπαταρια και τιποτα παραπανω,

ολος ο αποθηκευτικος χωρος+η καρδια ειναι το κινητό το ιδιο!

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε να δειτε τι γινεται. επειδη το λαπτομ μου θα με εγκαταληψει σιγα σιγα σκεφτομαι να παω σε ταμπλετα γιατι θα μου ειναι πιο βολικο στο κρεβατι. χρειαζομαι και κινητο και λεω να παω στην asus. αλλα θελω να λειτουργω καποιες εργασιες τις οποιες κανω και στο λαπτοπ. εσεις που το εχετε το λειτουργειτε και σαν λαπτοπ να το πω ετσι? οι λειτουργειες μου ειναι αυτες που προανεφερα. ελπιζω να μην βαραινει το κινητο με οποιες λειτουργειες θα κανω απο το ταμπλετ. ποια η γνωμη σας?
Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε να δειτε τι γινεται. επειδη το λαπτομ μου θα με εγκαταληψει σιγα σιγα σκεφτομαι να παω σε ταμπλετα γιατι θα μου ειναι πιο βολικο στο κρεβατι. χρειαζομαι και κινητο και λεω να παω στην asus. αλλα θελω να λειτουργω καποιες εργασιες τις οποιες κανω και στο λαπτοπ. εσεις που το εχετε το λειτουργειτε και σαν λαπτοπ να το πω ετσι? οι λειτουργειες μου ειναι αυτες που προανεφερα. ελπιζω να μην βαραινει το κινητο με οποιες λειτουργειες θα κανω απο το ταμπλετ. ποια η γνωμη σας?

 

Οτιδήποτε και να κανείς μονό το κινητό επιβαρύνεις αφού είναι η καρδιά και χωρίς το κινητό η tableta είναι ένα άχρηστο αντικείμενο!

και κατα την γνωμη μου μεχρι στιγμης οτι και να λεμε λαπτοτ/tableta πιστεύω είναι ανόμοια πράματα!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση.

Οταν λάμβανει ειδοποίηση η απο το what's up messenger η απο το go SMS εχω προσέξει αρκετές φορες οτι σαν να βραχνιαζει ο ήχος.το ηχείο δεν εχει θεμα,παιζει κανονικα και ποιοτικά,τι να φταίει.κατι παρόμοιο μου έκανε και το one s.

 

Και μια αλλη ερωτηση,πως στην ευχη μπορω να εμφάνισω και να επιλέξω όλη την μουσική που εχω για αντιστοιχιση σε επαφές?μου εμφανίζει μονο ορισμένα τραγούδια οταν πάω να επιλέξω

 

οταν λαμβανεις ειδοποιηση μεσω ποιας εφαρμογης την βλεπεις?επισης αναμενω οπως σου ανεφερα τις συνολικες εντυπωσεις σου απο το κινητο?

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Ενδιαφέρομαι κι εγώ για το εν λόγω τηλέφωνο μιας και έχει εξαιρετικά χαρακτηριστικά για την τιμή του. Η προοπτική της μετατροπής σε tablet δε με καίει, αλλά δε με αφήνει και παγερά αδιάφορο.. Έχω μόνο κάποιους ενδοιασμούς όσον αφορά την εν λόγω συσκευή. Πρώτα απ' όλα, τελικά τι λέει από αυτονομία; Τα 1500 mAh μου φαίνονται μάλλον λίγο οριακά για τα χαρακτηριστικά του. Θα βγάζει μια ολόκληρη μέρα με αρκετή χρήση (πολλά τηλέφωνα, mail, internet κλπ); Επίσης, δεν ξέρω τι υποστήριξη έχει η συγκεκριμένη συσκευή. Σε περίπτωση κάποιας βλάβης, τι κάνουμε; Υπάρχει επίσημο service στην Ελλάδα ή το στέλνουμε Ιταλία και περιμένουμε πολύ καιρό ελπίζοντας να λυθεί το πρόβλημά μας; Τέλος, δεν ξέρω αν θα περιμένουμε από την Asus κάποιες αναβαθμίσεις, αφού τη συσκευή την παίρνουμε με ICS και καμία ένδειξη δεν υπάρχει για αναβάθμιση σε JB, πόσο μάλλον σε πιθανές μελλοντικές εκδόσεις του λογισμικού. Για υποστήριξη από την "κοινότητα" με custom roms, kernels κλπ, ούτε λόγος, αφού τίποτα ουσιαστικό δεν κατάφερα να βρω έπειτα από αρκετό ψάξιμο... Τι λέτε λοιπόν;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Ενδιαφέρομαι κι εγώ για το εν λόγω τηλέφωνο μιας και έχει εξαιρετικά χαρακτηριστικά για την τιμή του. Η προοπτική της μετατροπής σε tablet δε με καίει, αλλά δε με αφήνει και παγερά αδιάφορο.. Έχω μόνο κάποιους ενδοιασμούς όσον αφορά την εν λόγω συσκευή. Πρώτα απ' όλα, τελικά τι λέει από αυτονομία; Τα 1500 mAh μου φαίνονται μάλλον λίγο οριακά για τα χαρακτηριστικά του. Θα βγάζει μια ολόκληρη μέρα με αρκετή χρήση (πολλά τηλέφωνα, mail, internet κλπ); Επίσης, δεν ξέρω τι υποστήριξη έχει η συγκεκριμένη συσκευή. Σε περίπτωση κάποιας βλάβης, τι κάνουμε; Υπάρχει επίσημο service στην Ελλάδα ή το στέλνουμε Ιταλία και περιμένουμε πολύ καιρό ελπίζοντας να λυθεί το πρόβλημά μας; Τέλος, δεν ξέρω αν θα περιμένουμε από την Asus κάποιες αναβαθμίσεις, αφού τη συσκευή την παίρνουμε με ICS και καμία ένδειξη δεν υπάρχει για αναβάθμιση σε JB, πόσο μάλλον σε πιθανές μελλοντικές εκδόσεις του λογισμικού. Για υποστήριξη από την "κοινότητα" με custom roms, kernels κλπ, ούτε λόγος, αφού τίποτα ουσιαστικό δεν κατάφερα να βρω έπειτα από αρκετό ψάξιμο... Τι λέτε λοιπόν;

κοιτα φιλε για την αυτονομια δεν μπορω να σου πω και πολλα γιατι ακομα το ψαχνω ...αλλαες φορες πεφτει αερα και αλλες οχι σημερα πχ απο τις 1 το μεσημερι μεχρι τωρα και εχει φταΣΕΙ ΣΤΟ 85 %...που ειναι καλα πιστευω ...τωρα οσον αφορα το σερβις εχω μαθει οτι υπαρχει επισημος αντιπροσωπος της εταιρειας εδω αλλα δεν ξερω να σου πω παραπανω στοιχεια..τωρα οσο για την αναβαθμιση η asus εχει υποσχεθει να δωσει την 4.1 στο πρωτο 3μηνο του νεου ετους...σε ελληνικα σαιτι δεν θα το βρεις αυτο που σου λεω αλλα σε καποιοα που ειχα ψαξει απο εξωτερικο το αναφερουν αυτο...ε και αν παρουμε και αυτη οπως ειπε ενας φιλος πιο πανω το κινητο σιγουρα θα φυσαει μετα...

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

οταν λαμβανεις ειδοποιηση μεσω ποιας εφαρμογης την βλεπεις?επισης αναμενω οπως σου ανεφερα τις συνολικες εντυπωσεις σου απο το κινητο?

 

Έλα φίλε μου,γράφω,η απο το go SMS η απο το what's up messenger.αλλα Αυτο μου το κανει πριν να δω το μήνυμα,οταν δηλαδη χτυπάει ο ήχος.

Συνολικές εντυπώσεις ακομα,η μπαταρία πάντως πέφτει γοργά σε ρυθμούς 4x hd.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατηρηση οσον αφορα την φορτιση. Η ενδειξη (στην δικη μου συσκευη τουλαχιστον) ειναι αρκετα ανακριβης. Για παραδειγμα σε χθεσινη φορτιση χρειαστηκε περιπου 1 - 1 1/2 ωρα να φορτισει απο το 15-20% στο 99%, αλλα ηθελε καμια ωριτσα ακομη για να παει στο 100%. Ειδικα στις πρωτες φορτισεις καλο ειναι να ειστε σιγουροι πως ειναι στο 100% πριν να την διακοψετε.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 αποριες:

1)μπορει να φανει πολυ χαζο,αλλα επειδη ενδιαφερεται συγγενικο προσωπο και μ κινησε και μενα την περιεργεια,θελω να ξερω..οταν το λειτουργεις σαν ταμπλετ,η λειτουργια του σαν ταμπλετ κρινεται καλη σε σχεση με κανονικα ταμπλετ που κυκλοφορουν στην αγορα;θελω να πω υστερει πουθενα;(γτ ουσιαστικα η λειτουργια σαν ταμπλετ απο τη στιγμη που γινεται με το κινητο ειναι σαν να βρισκεται το κινητο σε μεγεθυνση και προκυπτει κατι σαν κινητο vs ταμπλετ)

2)το στυλο συμπεριλαμβανεται στην συσκευασια;πχ στο παμπλικ το εχει 400 και λεει οτι εχει και το padfone station,αλλα αναφορα στο στυλο δεν γινεται,ενω στο μουλτιραμα αναφερει τη συσκευη μονο 270(χωρις το padfone station) και λεει οτι δινονται το στυλο και ακουστικα μαζι,οποτε μπερδευτηκα..

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 αποριες:

1)μπορει να φανει πολυ χαζο,αλλα επειδη ενδιαφερεται συγγενικο προσωπο και μ κινησε και μενα την περιεργεια,θελω να ξερω..οταν το λειτουργεις σαν ταμπλετ,η λειτουργια του σαν ταμπλετ κρινεται καλη σε σχεση με κανονικα ταμπλετ που κυκλοφορουν στην αγορα;θελω να πω υστερει πουθενα;(γτ ουσιαστικα η λειτουργια σαν ταμπλετ απο τη στιγμη που γινεται με το κινητο ειναι σαν να βρισκεται το κινητο σε μεγεθυνση και προκυπτει κατι σαν κινητο vs ταμπλετ)

2)το στυλο συμπεριλαμβανεται στην συσκευασια;πχ στο παμπλικ το εχει 400 και λεει οτι εχει και το padfone station,αλλα αναφορα στο στυλο δεν γινεται,ενω στο μουλτιραμα αναφερει τη συσκευη μονο 270(χωρις το padfone station) και λεει οτι δινονται το στυλο και ακουστικα μαζι,οποτε μπερδευτηκα..

 

1. Δεν είχα ποτέ tablet αλλά αμφιβάλλω αν με 130€ μπορείς να βρεις κάτι αντίστοιχο.

 

2. Το πακέτο των public δεν έχει το stylus. Υποθέτω το ίδιο ισχύει και για τα multirama.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε εδω, αναλύει τα πάντα για το τηλέφωνο.....μέχρι και βίδες το κάνει για τα μάτια σας μόνο !

 

http://www.engadget.com/2012/06/12/asus-padfone-review/

Link to comment
Share on other sites

Κάντε μια επικοινωνία με τα multirama είτε μεσώ φόρμα είτε τηλεφωνικά,εγώ όταν έκανα μεσώ φόρμας την επομένη μέρα μου είχαν απαντήσει (είχα στήλη αργά το βραδύ και ρωτούσα)!
Link to comment
Share on other sites

Οδηγία για όποιον ενδιαφέρεται. Δεν ξέρω για την μπαταρία αλλά η συγκεκριμένη συσκευή έχει την καλύτερη απόκριση σε touch που έχω δει σε android συσκευή. Δίπλα σε note 2 η απόκριση του ήταν καλύτερη και το τεστ που κάνω πάντα με το ανεβοκατέβασμα της μπάρας ειδοποιήσεων ήταν συντριπτικά υπέρ του. Ήταν πρωτόγνωρη εμπειρία για μένα και ήθελα να το μεταφέρω.
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Το touch του όντως είναι πολύ καλό.

Η μπαταριά σήμερα δείχνει να μου πηγαίνει κάπως καλύτερα.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτό το κινητό δεν θα το έδινα λόγω μπαταρίας,είναι πάρα πολύ καλό για να το σκοτώσω ενώ δεν έχω κάποιο άλλο παράπονο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το μόνο "μείον" του είναι η απουσία led indicator για τις ειδοποιήσεις. Κατά τα άλλα κορυφαίο...δεν του λείπει τίποτα..

Και πολύ καλή φωτογραφική..

 

http://i.imgur.com/t7GVv.jpg

http://i.imgur.com/lpJwN.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οδηγία για όποιον ενδιαφέρεται. Δεν ξέρω για την μπαταρία αλλά η συγκεκριμένη συσκευή έχει την καλύτερη απόκριση σε touch που έχω δει σε android συσκευή. Δίπλα σε note 2 η απόκριση του ήταν καλύτερη και το τεστ που κάνω πάντα με το ανεβοκατέβασμα της μπάρας ειδοποιήσεων ήταν συντριπτικά υπέρ του. Ήταν πρωτόγνωρη εμπειρία για μένα και ήθελα να το μεταφέρω.

 

Οχι, αυτο δεν ισχυει. Επειδη περασε απο τα χερια μου το padfone και για ενα διωρο και το padfone 2 μπορω να πω με βεβαιοτητα πως το touch του note 2 ειναι απλα ο,τι καλυτερο μετα απο μηλα (iphone). Το δοκιμαζω προσεκτικα σε ολες τις συσκευες που περνουν απο τα χερια μου, το θεωρω πολυ σημαντικο aspect των συσκευων...

Αναφορικα με το padfone αξιζει τα χρηματα του, κι οποιος μπορει να παει στο padfone 2 θα το κατευχαριστηθει...

Αν η ταμπλετα του 2 ηταν full hd δεν θα παιζοταν με τιποτα...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω, το νότε2 καλύτερη απόκριση. Το padfone 2 το εχω δουλέψει και εγω, το έχει ο Dimitriossara πολύ καλο, τρομερό.

Εγω εχω κωλυμα με τις αμολεδ , δεν αγοράζω πλεον κινητό χωρις αυτές, η οθόνη του padfone2 μου φάνηκε ξεπλυμενη. Βέβαια γούστα είναι αυτα και σαφως τα χρώματα ήταν πιο φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω, το νότε2 καλύτερη απόκριση. Το padfone 2 το εχω δουλέψει και εγω, το έχει ο Dimitriossara πολύ καλο, τρομερό.

Εγω εχω κωλυμα με τις αμολεδ , δεν αγοράζω πλεον κινητό χωρις αυτές, η οθόνη του padfone2 μου φάνηκε ξεπλυμενη. Βέβαια γούστα είναι αυτα και σαφως τα χρώματα ήταν πιο φυσικά.

 

Ναι αυτα ειναι γουστα, εγω προτιμω μια καλη ips αντι για amoled.

Στα 400 το σετακι ειναι πολυ καλη αγορα (το γεγονος οτι εχεις σε μια συσκευη ολα τα αρχεια - ρυθμισεις κλπ κλπ ειναι πολυ σημαντικο) και οποιος κανει την κινηση δε θα το μετανιωσει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,εφοσον αναλυσαμε τα βασικα χαρακτηριστηκά της συσκευης ας μπουμε στο ψητο...:D

Τα δυο βασικα θεματα που με απασχολουν στο κινητο ειναι τα εξης: 1)πως και αν γινεται να βγει το google search απο το επανω μερος της οθονης

και 2) αν εχετε βρει καμια καλη εφαρμογη να αυξανει την ενταση του ηχειου του για να μην χανουμε κλησεις!

 

Aπο εφαρμογες θα προτεινα τις auto screen on και screen off οπου ανοιγει και κλεινει η οθονη χωρης την χρηση του power button.

Αυτα για τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,εφοσον αναλυσαμε τα βασικα χαρακτηριστηκά της συσκευης ας μπουμε στο ψητο...:D

Τα δυο βασικα θεματα που με απασχολουν στο κινητο ειναι τα εξης: 1)πως και αν γινεται να βγει το google search απο το επανω μερος της οθονης

και 2) αν εχετε βρει καμια καλη εφαρμογη να αυξανει την ενταση του ηχειου του για να μην χανουμε κλησεις!

 

Aπο εφαρμογες θα προτεινα τις auto screen on και screen off οπου ανοιγει και κλεινει η οθονη χωρης την χρηση του power button.

Αυτα για τωρα.

 

1) Χρησιμοποίησε άλλο launcher.

2) Η αλήθεια είναι ότι τέτοιες εφαρμογές τις φοβάμαι γιατί έχω ακούσει ιστορίες με καμμένα ηχεία.

 

Υ.Γ. Για την απόκριση που έγραψα πιο πάνω, μιλάω για το πόσο γρήγορα ακολουθεί η οθόνη το δάχτυλο. Όχι για το πόσο γρήγορα κάνει κάποιες εργασίες. Και κρίνοντας ότι απο το padfone που είχα μπροστά μου έλειπε και το project butter απλά ήταν απίστευτο αυτό που είδα και σαφώς καλύτερο του note. Το note μπορεί να είναι πιο γρήγορο σαν συσκευή αλλά εδώ συγκρίνω αλλά πράγματα.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ. Για την απόκριση που έγραψα πιο πάνω, μιλάω για το πόσο γρήγορα ακολουθεί η οθόνη το δάχτυλο. Όχι για το πόσο γρήγορα κάνει κάποιες εργασίες. Και κρίνοντας ότι απο το padfone που είχα μπροστά μου έλειπε και το project butter απλά ήταν απίστευτο αυτό που είδα και σαφώς καλύτερο του note. Το note μπορεί να είναι πιο γρήγορο σαν συσκευή αλλά εδώ συγκρίνω αλλά πράγματα.

 

Στο touch responsiveness αναφερομαι κι εγω βεβαια (κι οχι στην ταχυτητα εκτελεσης των διεργασιων) και το note 2 ειναι σαφως ανωτερο...

Για να απλοποιησω και λιγο τα πραγματα, αλλο brand περα απο samsung σε αυτο τον τομεα (και παντα στις high end υλοποιησεις της σειρας galaxy) δε μπορει να το προσεγγισει σε αυτη τη φαση...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω σαν πρωην κατοχος του note και τωρα του padfone 2 θεωρω πως το asus ειναι λιγο καλυτερο στο touch...

Σαν συσκευη ουτε λογος συγκρισης με το note ii,το asus p2 υπερτερει κατα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μας τελείωσε http://www.public.gr/product/tilefonia/mobile-phones/asus-padfone-16gb/prod3650059pp/#.UN8HHqxlyTq

Αν βρει κάποιος κάποια άλλη προσφορά ασ ποστάρει γιατί τώρα το πήρα χαμπάρι και δεν πρόλαβα.

Edited by ambientc

Άδραξε τη μέρα

Huawei Ascend P1, Neo N003 2/32

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Padfone

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...